Game of Thrones (Hra o trůny) Původní plán George. R. R. Martina pro Píseň ledu a ohně odhalen

Původní plán George. R. R. Martina pro Píseň ledu a ohně odhalen

Původní plán George. R. R. Martina pro Píseň ledu a ohně odhalen

Většině z nás je jistě známo, že původně zamýšlel spisovatel George. R. R. Martin rozdělit svou ságu Píseň ledu a ohně na tři díly. Za tu dobu se ale původní plány změnily, ovšem nyní známe některé konkrétní detaily oněch původních plánů.


18 0
11.3.2015

Předem upozorňuji, že se může jednat o spoilery, takže číst na vlastní nebezpečí!

Ned a Catylen Starkovi byli odsouzeni ke smrti už od začátku


Nedova smrt je v seriálu a knize téměř přesná. Dozví se pravdu o vrahovi Jona Arryna, poté zemře jeho přítel a král Robert Baratheon, pak je Ned odsouzen mladým dědicem Joffreym k trestu smrti. Původní plán byl takový, že před tím, než byl Ned popraven, měl pomoci své ženě Catelyn a dceři Arye s útěkem z Králova přístaviště do Zimohradu.

To se ale změnilo a my víme, že Catelyn už v době Nedova uvěznění v přístavišti nebyla, zato Arya ale zůstala, stal se z ní bezdomovec a sledovala popravu svého otce.

(Ned to měl už od začátku spočítané. Foto: HBO)

Sansa Stark si měla vzít Joffreyho a porodit mu syna a dědice

Původně měla dát Sansa přednost svému manželovi Joffreymu a svému dítěti před svými rodiči a sourozenci, volba, které měla později velmi litovat. To se ale nestalo, namísto toho se na scéně objeví Margaery Tyrell, která si vezme krále Joffreyho, který nakonec zemře na otravu a bez dětí.

Joffrey měl bojovat proti Robbu Starkovi

Martin se nakonec držel plánu, že smrt Neda Starka zapříčiní válku mezi rody, ale původně se měl utkat mladý Joffrey BaratheonRobbem Starkem. Poté měl být Robb zabit Joffreyho strýci Jaime Lannisterem a Tyrionem. Žádné plány o Rudé svatbě.

Jon Sníh a Arya se do sebe měli zamilovat

Toto spojení se může zdát poněkud nečekané a neobvyklé, ale Martin původně chtěl, aby se do sebe poloviční sourozenci zamilovali a skončili „utrápeni“ svou vášní. To, protože je Jon Sníh členem Noční hlídky a musí dodržet celibát, alespoň do doby, než se odhalí pravda o pravých Jonových rodičích.

Původně měli po zničení Zimohradu dorazit Catelyn, Arya a Bran ke Zdi, kde je byl Jon donucen odmítnout. Zde je měl pobízet k útěku dále na sever za Zeď, kde měli být zajati Mance Nájezdníkem a kde se měli setkat s Jinými. Branova kouzla, Aryina Jehla a jejich krvelační Zlovlci jim však měli pomoci přežít, avšak jejich matka Catelyn měla zemřít pod rukama Jiných.

(Mohli se skutečně do sebe zamilovat Jon s Aryou? Foto: HBO)

Tyrion se měl také zamilovat do Aryi

Po odstraněni Joffreyho z trůnu měl být Tyrion vyhnán, změnit stranu a spojit se se Starky, aby dostal svého bratra Jaimeho. A při tom se měl beznadějně zamilovat do Aryi Stark, což by vedlo k rivalitě mezi ním a Jonem, přičemž Arya by stejně Tyrionovy pocity neopětovala.

Namísto toho ale Tyrion opouští Královo přístaviště a vypadá to, že jeho cesta se zkříží s Daenerys Targaryen namísto Starků.

Daenerys měla přijít do Západozemí trošku dříve, po smrti svého manžela Khala Droga

Drogo v seriálu a knize zabil velkolepým způsobem Viseryse Targaryena, bratra Daenerys. Původně ale Martin zamýšlel, že Droga za to Deanerys měla nesnášet a být s ním do doby, než ho z pomsty mohla zabít. Poté měla utéct do divočiny, kde měla objevit tři dračí vejce, díky kterým mohla napadnout Sedm království. Její návrat do Západozemí byl zamýšlen na druhý díl Tanec s draky, zatímco vrcholná, závěrečná bitva u Zdi by tvořila knihu třetí – Vichry zimy.

Pět postav mělo původně přežít všechny tři knihy

Přesně tak, Martinův původní záměr byl nechat pět postav naživu, a které to byly? Daenerys Targaryen, Arya Stark, Jon Sníh, Brandon Stark a Tyrion Lannister! Prozatím to vypadá, že se Martin plánu stále drží.

Diskuze /26

Menec

Myslím, že u většiny případů udělal Martin líp, že to změnil. Arya/Tyrion/Jon by byla hodně divná telenovela :-) Nebo Sansa, která by se postavila zády k vlastní rodině – to by byla je nenáviděnější postavou, než byl samotný Joffrey nebo Cersei (alespoň v mých očích). Kdo nečetl poslední knihu, ať nerozbaluje následující spoiler!!!

Že se zatím drží původního plánu, co se týče přežití hlavních postav? Už je to sice nějaký pátek, co jsem četl tu poslední knihu, ale Jona tam přece ubodali Bratři v černém, ne?

#3 Blackhand47XD #4 Masinaka #5 palast #7 Zinthos
11.3.2015 | 19:14:01
FaithZombie

No z tohohle plánu už zdá se dávno sešlo takže podle toho asi nejde usuzovat kde přežije

11.3.2015 | 19:25:27
Blackhand47XD

#1 Menec: ! Nezapomeň na schopnost rudých kněží a jejich polibku života. Jon by byl „smrtí“ zbaven okovů noční hlídky a mohl by se stát pánem Zimohradu atd.

#13 Menec
webmaster
11.3.2015 | 19:38:44
Masinaka

#1 Menec: Já ti nevím, ale nevěřím tomu, že je mrtvý. Jednak je moc důležitý (to by v SoIaF nic neznamenalo), ale na stejném místě je jedna rudá kněžka (jestli se nepletu) a ta má taky nějakou moc. Prostě myslím, že Jon bude hrát ještě nemalou roli a že mrtvý není (nebo alespoň nezůstane).

#13 Menec
11.3.2015 | 19:45:09
palast

#1 Menec:

No schytal pár bodných ran, ale nikde nebylo řečeno, že smrtelných.

#13 Menec
11.3.2015 | 19:46:15
Fey

Povedala by som, že je tu nádherne vidieť ako sa vyvýja aj názor alebo skúsenosti spisovateľa, uznajme, že veľa z tých ..prvých plánov znie pomerne nudne a obohrane. Tak ako láska k mužovi vs. rodina, šialený trojuholník… trochu nelogické poslanie niekoho na istú smrť (poslat vlastnú rodinu za zeď?:D) No z tých plánov mi to príde také oničom a som rada, že Martin nakoniec…šiel po takej tej realistickejšej ceste, ak s ato tak dá nazvať a volí omnoho pútavejšie a menej obohraté zvraty, deje a činy postáv. Určite je to takto pútavejšie. :) Čo sa týka tých postáv… no ja si dovolím tvrdiť, že to možno aj prežijú, ono kniha s toľkými dejovými linkami, pokiaľ sa nespoja musí mať..hlavné postavy, ktoré nás tým dejom budú viesť, aj keď u Martina by som skôr očakávala episký koniec nejakých šialených smrtí vetkých hlavných postáv, neviem či by som nebola sklamaná keby sa uňho konal happyend. :D Na záver len poviem, že som rada, že zišiel z týchto bodov.:D

11.3.2015 | 19:46:52
Zinthos

#1 Menec: Na druhou stranu není tam přímo jasné jestli opravdu zemřel :)

#13 Menec
11.3.2015 | 20:16:22
Arutha

Eddard nikdy vraha Jona Arryna neznal…

#11 KV14
11.3.2015 | 21:00:55
MiqueEala

Sansa právěže dala přednost Joffreymu (chtěla být královnou)… jenže pak se objevila Margery a trůn jí přebrala. A tohle očividně některým uteklo, ale Ned je mrtvý právě díky Sanse, která šla naivně vykecat otcovy plány Cersei.

#10 Nevada #14 POLW
11.3.2015 | 23:07:31
Nevada

#9 MiqueEala: Ale Eddard sám osobně řekl Cersei, že ví, a varoval ji, že to nehodlá nechat být. Cersei byla připravená, Sansa jí jen upřesnila čas.

#17 Pajule
11.3.2015 | 23:19:59
KV14

#8 Arutha: neznal, my jsme sice dobu mysleli, že jsme znali, ale jaksi v orlím hnízdě se v jedné scéně vše obrátilo :-)

12.3.2015 | 0:21:00
Atenecka

Hmmm jediná myšlenka co se mí líbila z původních plánů je to, že Dany přijela do 7 království dříve. Její linka mě poslední dobou dost nudí (ať už v knize, či v seriálu). Případně John a Arya to by mohlo být zajímavé, ale takhle si myslím, že to bude John a Dany (ne, že bych Dany nějak fandila)

12.3.2015 | 9:00:29
Menec

#4 Masinaka: #5 palast: #3 Blackhand47XD: #7 Zinthos:

No dobře dobře :) Už je to dlouho co vyšla poslední kniha, všechno si už přesně nepamatuju (třeba že tam byla ta kněžka, když se to stalo – myslel jsem že odjela se Stanissem na Zimohrad).

#16 Masinaka
12.3.2015 | 11:50:24
POLW

#9 MiqueEala: Sansa chtěla být královnou a vykecala Cersei co neměla,ale byla to naivní husička, která jí věřila. Přímo odpovědná za Nedovu smrt není,víc jí toho řekl on sám (chtěl jí dát šanci zdrhnout…nu, naivní jako jeho dcera) Nicméně Cersei ho zabít nechtěla, bylo v plánu,že půjde za Johnem na Zeď,Jofrey si to ale jaksi rozhodl jinak.Margery byla čistě politicko-ekonomická náhrada a to o něco později (moc pěkná a bohatá náhradnice:-)) Co se týče vztahů Aryi, s Johnem popř. Tyrionem,připadá mi to trochu přitažené za vlasy i na Martina, v knížce měla devět let (±) a romantický vztah tak pouze s Jehlou.Snad o něco později,ale i tak…celý svůj život ho měla za bráchu(nejoblí­benějšího), jestli si má něco s někým začít, preferoval bych Jaqena H'ghara (nebo Syria,ale ten byl na ni asi moc starý)

12.3.2015 | 18:38:59
Asha124

Dost staré informace. Zahraniční weby o tom informovali už v únoru. Myslím, že jsme všichni rádi, že se knihy ubírají zcela jiným směrem, než bylo původně v plánu.

12.3.2015 | 19:23:48
Masinaka

#13 Menec: Kněžka tam určitě byla, ta tam přece s Jonem a v dopise pro Jona od Boltona (ostatně nevěřím ani že Stanis je mrtvý, kdo by věřil Boltonům) je, že Bolton chce Melisandru, viz. třeba tohle (http://www.icefire.cz/…e-s-draky-2/#70).

#20 Menec
12.3.2015 | 21:17:28
Pajule

#10 Nevada: Nepamatuji si to přesně, ale podle mě je to rozdíl kniha x seriál.. v knize je to Sansa, kdo řekne královně že Ned zná její tajemství. (je to dlouho co jsem to četla, tak mě klidně opravte)

#18 Masinaka
12.3.2015 | 21:28:13
Masinaka

#17 Pajule: pokud vím, tak v knize přijde Ned za královnou a nabízí jí, ať odjede dokud může.

#19 Pajule
12.3.2015 | 22:47:55
Pajule

#18 Masinaka: Právě že si nepamatuji, jak to bylo celé, jen vím, že to první vykecala Sansa

12.3.2015 | 23:04:24
Menec

#16 Masinaka: No vidíš to, tyhle věci jsem už úplně zapomněl, dokonce to i s tím Stannisem. Už by mohl dědek jeden zase něco napsat, než to všechno zapomenu úplně :-)

#21 Masinaka
12.3.2015 | 23:48:54
Masinaka

#20 Menec: Já jsem si právě musel přečíst ty souhrny, abych vůbec věděl, jak to bylo v knize, když koukám na seriál a jo, mohl by to dopsat, aby to stihl. (Ne že bych mu přál něco špatného, ale taky už není nejmladší.)

13.3.2015 | 8:10:40
Zmiaz

Věřím tomu, že právě tyto postavy nakonec zůstanou. Čekají nás ještě dvě knihy, takže dost postav ještě musí zahučet. Jon a Aria… myslím že jsme nyní dost omezeny tím, že vidíme Ariu jako malou holku, proto je to pro nás nepředstavitelné. Ale i v knize bylo dost jasně vyjádřeno silné pouto mezi nimi. Takže když odhodím morální stránku stranou a podívám se do minulosti, kdy by to pravděpodobně bylo reálné, tak je to vcelku logické, že právě z nich chtěl vytvořit pár. Přeci jen Jon je bastard (alespoň do té doby, než se se dozvíme, kdo jsou nebo nejsou jeho rodiče) a Aria vyrůstá ve stínu své starší, v mnoha směrech téměř dokonalé sestry. Mají hodně společného,pře­devším nepochopení ze stran rodiny, proto by byl takový konec pro oba pochopitelný. Ale že by se do ní zamiloval i Tyrion… to už je dost přitažený za vlasy. A Sansa skutečně do jisté míry může za Nedovu smrt. To ona dala věci do pohybu. V podstatě se do jisté míry i obrátila proti své rodině tím, když plán útěku vyžvanila Cersei. Ale samozřejmě za to mohla pouze její naivita a důvěřivost. Nevěděla, jak to vše dopadne… viděla jen to, jak se bude po hradě procházet v krásných šatech po boku s jejím vysněným princem a po večeru jíst citronové zákusky. Za to, že se Dany ještě nedostala do Západozemí může fakt, že Martin hledal způsob, jak jí tam dostat jako královnu a matku. Daenerys je vysvoboditelka svých dětí, nemohla se zbalit a opustit je. Martin hledal způsob, jak jí tam dostat bez toho, aby selhala. A nyní bude mít tu největší možnost se do Západozemí dostat jako královna. Příběh se vyvinul jinak, v mnoha směrech lépe.

Nepochybuji o tom, že Jon útok přežije. Už jen to, že v poslední knize ho nechal pobodat a pak do konce knihy o něm nebyla ani zmíňka poukazuje na fakt, že Martin chce, aby jsme se o Jona báli a mysleli si, že tento útok nemohl přežít. Dle mého názoru budou Jon, Deny + draci a Bren klíčem k přečkání zimy.

#23 teojan89 #25 the_Chill
13.3.2015 | 11:16:53
teojan89

#22 Zmiaz: V zásadě ve všem s tebou souhlasím, jen si myslím, že hlavním důvodem, proč se Daenerys stále nevrací do Západozemí, je, že Martin potřebuje nechat dorůst draky do bojeschopné velikosti.

#26 Zmiaz
13.3.2015 | 19:00:17
redhrad

Asi neobjevím Ameriku, nejspíš nikdo z nás.Kouzlo znovu oživení je v IaF bez nějakého rej-pnutí už odhalené a dokonce i kamufláž údajné smrti upálením se záměnou postavy oběti. Tak vše směruje k tomu že „red priestess“ bude asi tou kdo tahá za nitky u Johna Sněha.

14.3.2015 | 11:23:09
the_Chill

#22 Zmiaz: reaguju pouze na spoiler. Po vydání pooslední knihy se martin nechal slyšet jestli vážně (jako my fanoušci) si vážně myslíme že je Jon mrtvý. Z toho je to víceméně jasné :)

#26 Zmiaz
14.3.2015 | 15:39:34
Zmiaz

#23 teojan89: Ano, v tom mas pravdu, to je take jeden z hlavnich duvodu. Jeste nepřišel jeji cas, ale věřím ze v dalsi knize se to zmeni.

#25 the_Chill: Tak to mluvi za vse, osobně jsem rada :)

15.3.2015 | 17:32:08
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav překladu

Epizoda S07E06: Beyond the Wall

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

Překlad: @hlawoun, @Katherine16 a @kaailik
Korekce: @OlafDark
Časování: @Xavik
Časování na jiné verze: @badboymajkl

Překlad sedí na verze Game of Thrones:

  • … S07E06 1080p HDTV LEAKED-SiT
  • … S07E06.HDTV.x264-FLEET
  • … S07E06.720p.HDTV­.x264-FLEET
  • … S07E06.PROPER­.HDTV.x264-SVA
  • … S07E06.PROPER­.720p.HDTV.x264-AVS
  • … S07E06.720p.WEB­.h264-TBS
  • … S07E06.1080p.AM­ZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-GoT

Po zhlédnutí epizody nezapomeňte díl ohodnotit. Vyjádřit svůj názor k tomuto dílu můžete v tomto fóru.

Nominuj Ednu na Křišťálovou lupu

Pomoz Edně usednout na trůn v kategorii Zájmové weby 

Hlasujte pro Ednu!

Reklama

Podpořte nás

Mnoho z vás nám psalo, že by nás za naši práci na seriálu Game of Thrones rádo podpořilo, proto jsme si zřídili PayPal účet, na kterém nás můžete podpořit. Moc děkujeme za podporu!

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás