Game of Thrones (Hra o trůny) Stane se dothráčtina novou klingonštinou?

Stane se dothráčtina novou klingonštinou?

Stane se dothráčtina novou klingonštinou?

Dothráčtí váleční bojovníci nás v seriálu sice opustili, ale jejich jazyk žije dál, hlavně mezi fanoušky.


15 5
25.4.2015

Podle lingvisty Davida J. Petersona, který pro seriál Game of Thrones vytváří umělé jazyky, se popularita zvyšuje. Ten také mimo jiné provozuje web www.dothraki.com, který je fanoušky zaplněn žádostmi o překlad a také se na něm nachází překladatelský průvodce nazvaný Living Language: Dothraki, jenž vyšel v říjnu minulého roku. Od té doby se podle něj počet lidí hovořících tímto smyšleným jazykem rapidně zvýšil.

Ještě před rokem a půl uměli asi pouze čtyři lidi, které já sám osobně znal, tak nějak ovládat tento jazyk. Momentálně jejich počet říct nedokážu. Lidé mi nyní píší v dothrátštině neustále, a to velmi kvalitně.


A na otázku, proč si vlastně lidé z seriálu oblíbili právě dothráčtinu, má Peterson jasnou odpověď.

Velkou výhodou bylo to, že to byl první umělý jazyk, který se v seriálu objevil. Ale také za to vděčíme neuvěřitelnému výkonu Jasona Momoa. Ten, i když opustil seriál hned v první sezóně, je stále v kontaktu s fanoušky, což také přirozeně vede k zájmu o dothráčtinu.

(Foto: HBO)

Fanoušci seriálu Game of Thrones a knižní předlohy Píseň ledu a ohně jistě tvoří největší část lidí, kteří se o jazyk zajímají. Ale Peterson má zkušenosti i s lidmi, kteří neviděli seriál ani nečetli knihu.

Existují lidé, kteří nikdy neviděli seriál ani nečetli knihu, ale mají zájem o jazyk. Prostě se o jazyk vážně zajímají, a já si myslím, že to je dobré. Vždy jim říkám, že by měli zkusit seriál, že je vážně hodně dobrý.

Dodává, že popularita dothráčtiny zastínila některé jiné známé umělé jazyky. Avšak vzápětí to doplní tím, že umělé jazyky spolu mohou v klidu koexistovat a že podle něj klingonštinu jen tak někdo nenahradí. Co si myslíte vy? A najde se tu někdo, kdo se věnoval studiu dothráčtiny?

Ještě nedávno to byl jazyk Na'vi, kterým se hovořilo ve filmu Avatar. Nyní je Avatar pryč, ale Game of Thrones se vrací každý rok. Osobně znám několik lidí, kteří se předtím učili Na'vi. A alespoň jednoho, o kterém vím, že se učil klingonštinu. Ale až za dva roky vyjde pokračování Avatara, jazyk Na'vi se stane opět nejpopulárnější. Pochybuji ale, že by někdo někdy nahradil klingonštinu.

Diskuze /6

Fors

A co elfština? :D

#5 Tarfalas
25.4.2015 | 14:32:43
mikjan

Taky nechápu, co všichni vidí na těch nových umělých jazycích, když mají Quenyu…

25.4.2015 | 17:20:00
gadonking

Všichni zapomínáte na esperanto.

#4 Salim Hrdonožka
25.4.2015 | 22:16:50
Salim Hrdonožka

Co se seriálu týče, víc se mi zamlouvala valyrijština, více melodická a méně hrdelní, ale ta se zase v seriálu moc často neobjevila. Obecně jazyky ze seriálů jsou spíše módními trendy fantasy a sci-fy fanoušků než čímkoli jiným a stejně jako jiné trendy brzy zmizí. Co přetrvá bude možná právě klingonština, protože byla první (mohl to být nějaký jazyk z Doctor Who, ale tam to hezky obešli, takže všem stačí naučit se EXTERMINATE). A další jazyky, které zůstanou, byť krátkodobě v menší popularitě, budou právě knižní, jako již zmiňovaná elfština.

#3 gadonking: Esperanro je z tohoto vesmíru, to nám sem nepleť ;).

25.4.2015 | 23:48:41
Tarfalas

#1 Fors: Těch je příliš moc druhů.

27.4.2015 | 17:50:50
Ethan.Oliver

Ja sa venujem dothračtine aj elfštine ale elfština mi príde jednoduchšia aj viac taká.....ako to povedať.....taká exotická. Ale zaujímavé sú oba jazyky

redaktor
29.4.2015 | 22:13:54
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Luk a šípy nestačí. Potřebujeme váš hlas.

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Osmá série

Kdy začne osmá série a o čem bude?

Kdy začne osmá série a o čem bude?

Tyto otázky si zřejmě klade každý z vás. Sedmá série měla pouhých sedm epizod, u osmé, která je zároveň poslední, to nebude o nic lepší. A možná se jí dočkáme mnohem později.

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás