Teorie o původu Varyse

Teorie o původu Varyse

19.1.2017 17:00


Co když je Varys Targaryen? Blackfyre? Manželka Illyria Mopatise? Mořská panna z říše krále Baeliše? To všechno jsou známé teorie a některé mají docela silné základy. Existuje však ještě další se základy vachrlatějšími než Joffreyův mír, přesto ne nemožná.


Stejná otázka kolovala i o Petyru Baelišovi, avšak jeho původ je dostatečně známý a nejen lord Hoster Tully znal jeho otce. To o Varysovu původu neví nikdo nic a to, co tvrdí sám, mohou být lži. Nebo alespoň ne celá pravda. Proto, přesto, že důkazy stojí na nepravděpodobných nohách a hraničí s tzv. „tinfoil theory“ (konspirační teorie, která může úmyslně i neúmyslně vynechávat či překrucovat fakta a může být pouhým vtipem), stále jde o jednu možnost, kým by mohl být – lordem Varysem, mistrem našeptávačů, Pavoukem a posledním žijícím Tarbeckem. Přece jen, mezi nečekanou možností, že Sandor a Gregor jsou vlastně bratři, a časem cestujícím plodem se může objevit něco, co štrejchne o realitu.

Abychom ale pochopili, jak by mohl být Varys členem západozemského urozeného rodu, musíme se vrátit do doby, kdy Západním krajinám vládl Tywinův děd a poté otec Tytos. Tehdy tam žily i rody Reyneů a Tarbecků hladovějící po moci a zlatu. Lady Ellyn Reyne se proto provdala za Tytosova staršího bratra a tehdy dědice Casterlyovy skály a okamžitě začala využívat výhod pro sebe i pro svou rodinu. Jenže její manžel zemřel dřív, než stihl Skálu zdědit, a následnictví přešlo na již ženatého Tytose.

Ellyn samozřejmě neměla v plánu nechat se sesadit z piedestalu, a tak se pokusila Tytose svést. Ovšem Tytos byl neschopný jak v politice, tak v osobním životě, prozradil manželce, o co se Ellyn pokouší, a ta se ihned dala do díla. Přesvědčila Tytosova otce, aby ji dostal pryč ze Skály, ten ji provdal ze lorda Walderana Tarbecka a spolu s ní na chvíli zmizeli i ostatní Reyneové.

Poté ale starý lord Lannister zemřel, vlády se ujal Tytos a Ellyn, dobře si vědoma jeho slabostí, opět přitáhla Reyny a nyní i Tarbecky k moci. Oba rody si od něj půjčovaly velké sumy a nic nevracely, ignorovaly jeho rozkazy a vysmívaly se mu. Dokud se z války a ze služby u královského dvora nevrátil Tytosův nejstarší, Tywin.

Ten měl plné zuby toho, jak je jeho otec pro smích, a začal vyžadovat splátky a respekt, což Reyneové i Tarbeckové odmítli, a po několika konfliktech vše vyústilo v rebelii, kterou Tywin potlačil tak, že všechny Reyney utopil v jejich důlním sídle a Tarbecky vyvraždil, když prolomil jejich hradby. O této události vznikla píseň Deště Kastameru a Tywinovi vysloužila obavy a respekt od poddaných a alespoň dočasný obdiv od Aeryse II.

Jak do toho všeho ale zapadá Pavouk Varys? Tywin tehdy vyvraždil bez milosti všechny – rebelantské lordy, rytíře, Ellyn, její dvě dcery, zkrátka každého, kdo by se mu ještě mohl v budoucnu postavit. Tedy až na malého Ellynina vnuka. Podle jedné verze zabil i toho, ale podle jiné se nad ním kdosi slitoval, propašoval ho přes Úzké moře do Svobodných měst a on tam vyrostl a stal se bardem. Konec příběhu. Nebo ne?

Varys o sobě prozradil, že se měl narodil v Lysu a v dětství cestovat se skupinou herců. Jednoho dne pak měl jeho pán získat neodolatelnou nabídku od jakéhosi kouzelníka, jemuž se zachtělo malého chlapce. Ten ho pak vykastroval, použil jeho penis a varlata na jakýsi ohnivý obřad a vyhodil ho zemřít na ulici. Malý Varys se však vzepřel osudu, probojovával se špínou, začal se prodávat, aby nezemřel hlady, a postupně se naučil, že informace jsou pro něj mnohem důležitější než všechny poklady, jaké by mohl nakrást. Poté se seznámil s Illyriem Mopatisem, dle oficiální verze měl přitáhnout pozornost Aeryse II. a ocitnout se ve své současné pozici v Králově přístavišti.

Některé části tohoto příběhu, který prozradil Tyrionu Lannisterovi, jsou nepochybně pravdivé. Alespoň v seriálu se mu podařilo vystopovat onoho kouzelníka a nechat si ho dovézt, a stejně tak není pochyb o tom, že je eunuch. Opět alespoň v seriálu, kde mu prostitutka Ros při jejich prvním setkání zajela rukou do rozkroku a byla značně překvapená tím, co tam (ne)našla. A lze i uvěřit událostem, které ho přivedly k životu špeha. Možná i tomu, že cestoval s potulnými herci.

Co však údajné narození v Lysu? Nebylo to v Tarbeckově síni? Jeho věk by odhadem odpovídal, co ostatní okolnosti? Předně, na někoho, kdo se měl narodit a vyrůstat ve Svobodných městech, která Západozemí považují za téměř barbarskou zemi, má o Sedm království značnou péči. Dokonce tvrdí, že vše, co dělá, dělá pro dobro říše. Nepracoval by tak spíš někdo, pro koho je Sedm království původní vlast?

Na druhou stranu, mohl by říkat pravdu. Mohl by se o Západozemí začít zajímat až ve chvíli, kdy náhodou zrovna jeho Aerys II. přivedl ke dvoru. Však nemálo jeho činů k okamžitému dobru říše nespěje. Ochotně proti sobě poštvává Lannistery a Tyrelly. V knize také zavraždil Kevana Lannistera, který by byl schopný jako pobočník krále konečně postavit království na nohy. Je tam dokonce zjevné, že se snaží rozpoutat chaos, jenž by přijel uklidnit nový vládce, v seriálu Daenerys Targaryen a v knize Aegon VI., údajně přeživší syn Rhaegara a Elii Martell.

Na tom si zakládají další teorie točící se kolem možnosti, že je Targaryen (nejčastěji z krve Aeriona Targaryena, staršího bratra mistra Aemona, jenž byl několik let v exilu v Lysu) nebo Blackfyre (proto by měl podporovat Aegona VI., o němž nelze s jistotou potvrdit, kým je, a teoretizuje se, že by mohl být z oficiálně vymřelého rodu Blackfyreů).

Ovšem pokud by opravdu byl takovým loajalistou vůči Targaryenům, nesnažil by se pomoci i Tyrellům, kteří jako jedni z mála stáli během Robertovy rebelie za Targaryeny až do konce? Tuší snad, že od té doby (bez ohledu na seriál) změnili svůj názor, nebo mu na dračí dynastii zase tolik nezáleží?

V knize by to opět mohlo odpovídat tomu, že jeho preference směřují k Blackfyreům. A ze stejného důvodu se pak dá vysvětlit pokus o vraždu Daenerys, který na začátku příběhu na příkaz Roberta zosnoval. Jenže co v seriálu, kde žádná postava Aegona VI. neexistuje? Proč by se tam pokoušel poslat vraha na těhotnou khaleesi? Jen aby vyprovokoval rychlejší návrat draka? Nebo i ji vnímá jen jako nástroj, jak srazit Lannistery na kolena?

Vždyť už si zahrával i s jiným Targaryenem, a podle klepů kolujících po říši ne zrovna ku něčímu prospěchu. Říká se, že právě on stál za rozvojem Aerysovy děsivé paranoie směřované vůči všem, nejvíc však vůči Tywinovi. A ač mu na konci radil, aby neotevíral městské brány a nepouštěl Tywinovo vojsko dovnitř, nesnažil by se vést panovníka po správné cestě po celou dobu, kdyby byl věrný jeho rodu? Nechtěl si spíš vykovat spolehlivý meč proti svému osobnímu nepříteli?

Nebyl by to ostatně jediný meč. Varys až podezřele dobře spolupracoval s Tyrionem Lannisterem. Dalo by se namítnout, že Tyrion byl také u dvora jedním z mála, jejichž intelekt Varysovi dostačoval, ale co když v tom bylo víc?

Je všeobecně známo, že Tywin svého trpasličího syna nenáviděl. A Varys mu pomáhal se vším, co tuto nenávist ještě přiživovalo. Pomáhal mu držet si u sebe Šae, pomáhal mu zbavovat se nepohodlných hodnostářů a nakonec ho osvobodil z vězení. V knize se tehdy jejich cesty rozešly, v seriálu mu pak ještě dokonce pomáhal s cestou do Pentosu a Volantisu. A nebýt Joraha Mormonta, tak by ho bezpečně dopravil až do Meereenu, a to vše proto, aby zajistil schopného rádce královně Daenerys, o níž si musel být jistý, že bude mít v úmyslu smést Lannistery z povrchu zemského.

Pravda, osvobodit Tyriona ho vlastně přinutil Jaime svým mečem. Už nikdo ho ale nenutil prozradit cestou tajnými tunely Tyrionovi, že se nachází pod Pobočníkovou věží, a už vůbec ne, jak přesně vysoko musí šplhat a kam jít, aby našel komnaty svého otce. Se všemi informátory přitom mohl vědět, že je nyní obývá i Šae a že Tyrion to nepřijme s chladnou hlavou. Mohl ho úmyslně postrčit k Tywinově vraždě?

Je to ostatně mistr převleků, mistr práce s informacemi a má ohromnou trpělivost při plánování pomsty. To předvedl právě na svém starém známém kouzelníkovi. Byl by tedy schopný pomalu rozbíhat ještě dlouhodobější velkou pomstu proti Lannisterům. Jenže nemůže to být opět jen produkt jeho snahy přežít a vyšplhat se z bahna ulice?

Několik jeho prohlášení by z jednoho úhlu pohledu mohly ukázat na možnost ne. Třeba lord se mu říká z úcty, ač nedrží žádné pozemky, a jde o čestný titul člena Malé rady. Mohl by však také naznačovat, že ve skutečnosti by jako poslední Tarbeck byl lordem Tarbeckovy síně. Také tvrdí, že raději nikdy po ničem netouží, protože ví, k jak strašným věcem touha lidi dohání. Mluví snad obecně a poukazuje na to, jak říši decimují války hnané touhou králů a rebelů, nebo naráží konkrétně na touhu Reyneů a Tarbecků trumfnout Lannistery a stát se bohatšími a mocnějšími?

Nebo (alespoň to tak říká – nesouhlasí s tím) aby se vina rodičů přenášela na děti a aby děti trpěly za své předky. Mohl by to být soucit, obyčejný selský rozum či jeho vlastní ublíženost, že se stal tím, čím se stal, kvůli činům předků? A nebo prý nemá rád vyzvánění zvonů, protože vždycky ohlašují něco zlého. A nepochybně si dobře vzpomíná na zvony upozorňující na Lannistery před branami Králova přístaviště a své nevyslyšené rady Aerysovi, aby neotevíral brány, na zvony znějící po Robertově smrti a při dalších příležitostech. Jenže nemohl by také vzpomínat na zvony ohlašující příchod armády k branám Tarbeckovy síně?

Zní to příliš přitaženě za vlasy a vážně je pravděpodobnější, že je Targaryen, Blackfyre nebo sirotek bez příjmení, jehož rodiče nikdy nebyli nikým významným? A co když je to všechno ještě trochu jinak? Co když se opravdu narodil Rohanne, nejstarší dceři lady Ellyn, ale Rohanne nepocházela ze sémě lorda Tarbecka? Ellyn byla totiž za Walderana provdána velmi rychle poté, co se pokusila svést Tytose, a jeho manželka proti tomu zasáhla. Jenže co když Tytose svést stihla, otěhotněla a provdali ji, aby se svět o tomto tajemství nedozvěděl?

Foto: HBO


Jít na Game of Thrones | Jít na Edna


Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se přihlaš!