Game of Thrones (Hra o trůny) Zvraty v epizodě Home

Zvraty v epizodě Home

Zvraty v epizodě Home

První epizoda šesté sezóny nám lehce rozjela jednotlivé dějové linie, v lidech však zanechala spíše rozpačité pocity. Avšak čerstvá druhá epizoda nazvaná Home, jak se zdá, vše napravila. Před třetí epizodou si tak pojďme připomenout některé důležité momenty.


40 0
8.5.2016

V úvodu druhé epizody jsme po menší odmlce mohli spatřit Brana, který se momentálně nachází u Tříoké vrány, jehož představitel byl nahrazen a nyní ho hraje Max von Sydow, ale to nám vůbec nevadí. Spolu s Branem se vrátili Meera Reed, která stále truchlí kvůli ztrátě svého bratra Jojena Reeda, a Hodor. Prostřednictvím Brana jsme se mohli podívat do minulosti, konkrétně na dvůr Zimohradu, kdy byl jeho otec Eddard Stark ještě mladý. Zde se objeví i Nedův bratr Benjen Stark a sestra Lyana. Tady je už téměř jasné, že tvůrci Dan Weiss a David Benioff půjdou směrem teorie L+R=J, nyní nám to lehce nakousli a v další epizodě, doufejme, se už dozvíme pravdu o Věži radosti.

Dále se dovídáme, že Hodor, kterého známe jako nemluvící horu masa, která dokáže vyslovit pouze slovo „Hodor“, se jmenuje Wylis a dříve byl úplně normální a dokázal mluvit. Zde se seriál odklonil od knihy, kde je Hodorovo pravé jméno Walder, tvůrci to pravděpodobně zvolili kvůli tomu, aby si ho fanoušci nepletli s Walderem Freyem, kterého zastánci jedné teorie považují za Hodorova příbuzného, autoři se této domněnce v seriálu chtěli pravděpodobně vyhnout. Copak se Wylisovi stalo a co slovo Hodor znamená? Nebo ho jednoduše kopl kůň jménem Hodor? Tady samozřejmě žertujeme, ale kdo ví, v jednoduchosti je krása. Doufejme, že se to prostřednictvím Branových vizí dozvíme.


Fanoušci si také všimli odkazu na předchozí sezónu, konkrétně když trénoval Ned s Benjenem, stejné gesto rukou a dokonce stejnou větu použil Jon Sníh, když trénoval Ollyho. Na dvoře jsme mohli spatřit také mladého Rodrika Cassela, kterého si můžeme pamatovat z první a druhé sezóny.

(Štít musíš mít nahoře, jinak ti hlavu rozezním jako zvon. Foto: HBO)

Karma je mrcha a Roose Bolton o tom ví své. Ramsay Bolton nezaváhal a když se dozvěděl, že Walda Frey porodila chlapce, okamžitě reagoval a svého otce zabil. Ramsay ho navíc bodl stejným způsobem, jako Roose bodl ve třetí sezóně Robba Starka. Nový lord Bolton práci musel dokončit a Waldu a čerstvě narozeného bratra předhodil svým milovaným psům. Před tím, než svého otce zabil, plánoval zaútočit na Jona Sněha, a dle traileru na šestou sezónu můžeme soudit, že k velké bitvě určitě dojde. Za Jonem krom toho míří Sansa spolu s Brienne a Podrickem, jediný Theon se rozhodl, že se vrátí domů.

(Karma konečně dostihla i Rooseho Boltona, stejným způsobem, jako byl zabit Robb. Foto: HBO)

A právě na Železných ostrovech je nám představena nová postava Eurona Greyjoye, strýce Theona a Yary Greyjoy. Ten se objeví ke konci epizody, kdy zabije svého bratra Balona Greyjoye, čímž odstartuje královolbu – kdo se stane Balonovým nástupcem? Tato scéna je známa i z knihy, kde ovšem není přesně řečeno, kdo Balona z mostu shodil. Theona rozhodně čeká zajímavý návrat.

A na závěr Jon Sníh. Tady se přiznáme, kdo tohle čekal? Tipovali jsme tak třetí či čtvrtou epizodu, určitě ne hned druhou. Chvíle, na kterou čekal snad každý fanoušek seriálu. Jon Sníh byl zabit, chvíli ležel mrtvý, o čemž nás tvůrci přesvědčovali po celý rok, a nyní vstal z mrtvých. Zasloužila se o to Melisandra, která tomu nedávala žádnou šanci. Jako osoba je úplně zlomená, vše, v co věřila, byla lež, alespoň to si zatím myslí, uvidíme, jak bude reagovat v další epizodě. Více o proměně Melisandry v této sezóně si můžete přečíst v rozhovoru, který před startem sezóny poskytla její představitelka Carice van Houten. Každopádně k žádnému upálení nedošlo, jak se mnozí domnívali, a Jon nepovstal jako Targaryen, ono by to bylo hlavně asi zbytečné, protože pokud správně odhadujeme, dozvíme se to v očekávané epizodě s Věží radosti, ostatní postavy se to pak mohou dovědět díky Branovi.

Jon Sníh je zpět a může se tak spolu s divokými, kteří přemohli Thornea, postavit proti armádě mrtvých a bílých chodců v čele s Nočním králem.

(Jon Sníh je zpět. Foto: HBO)

Diskuze /34

zumar

Skvělé shrnutí. Díky za článek!

8.5.2016 | 20:53:23
OlafDark

Pěkné! :-)

webmaster
8.5.2016 | 20:57:38
Stardos

Tak jsem si něco zjištoval a kněz hovořící s Yarou při pohřbu Balona je skutečně Aeron :)

#4 Niethan
8.5.2016 | 21:20:28
Niethan

#3 Stardos: to bolo predsa jasné nie? :)

#6 Stardos
8.5.2016 | 21:23:21
Zargon

díky za článek :)

8.5.2016 | 21:26:17
Stardos

#4 Niethan: Nebyl jsem si jistý jestli to byl on, takže jsem se musel ujistit

8.5.2016 | 21:46:26
Jamik

jen k té teorii o věži radost…potvrďte mi moje pochybnosti, nebo mě uveďte na pravou míru…Když se měl údajně narodit John L+R, tak v tu chvíli byla již Daenerys na světě jako malé dítě, ale podle seriálu je John starší než Daenerys,tak to moc nesedí ne?

#9 Sheela
8.5.2016 | 21:48:40
GabbGab

Myslím, že Jon je starší než Daenerys, protože se narodila až po tom, co to Targové měli už prohrané, po úprku její matky společně s Vyserisem, ale ruku do ohně za to nedám :)

8.5.2016 | 22:05:00
Sheela

#7 Jamik: ted mě mateš… já myslím, že ne. Že Daenerys se narodila už na útěku před Robertovými lidmi… čili by byla mladší, ale asi o málo… Nicméně mám pocit že v knize je výrazněji mladší než Jon…? To mě zajímá, HALÓÓÓ: knih znalí, prosím pomozte!

#17 Akul #27 ldh
8.5.2016 | 22:08:12
Shoter

Proč Brana hraje jiný herec? (Max von Sydow)

#11 Sheela #15 Ryen
8.5.2016 | 22:08:31
Sheela

#10 Shoter: Max von Sydow je představitel tříoké vrány ;)

#14 Shoter
8.5.2016 | 22:11:48
Nattyanis

Tuším že v první knize bylo Jonovi 14 a Danny 15–17 teď přesně nevím… Ale přece nárok mají vždy mužští dědicové ne?

#13 Sheela
8.5.2016 | 22:11:51
Sheela

#12 Nattyanis: mám pocit že Dany byla výrazně mladší… 13? si snad vezmu knihu do ruky a najdu to.

8.5.2016 | 22:14:11
Shoter

#11 Sheela: Aha, jsem si říkal, co je to za blbost a ono neumím pořádně číst :)

8.5.2016 | 22:14:36
Ryen

#10 Shoter: Ne Brana – Tříookou vránu přeobsadili. ;)

8.5.2016 | 22:16:12
Nal

Tak tak… Bran jen neúměrně zestárl, natáčení se táhne a času mezitím uběhne více než by mělo…

8.5.2016 | 22:19:32
Akul

#9 Sheela: Jon je podle knih, a googlu a wiki písně o rok starší než Dany. Jon se narodil v 283 a Dany v 284.

#18 Niethan
8.5.2016 | 22:22:46
Niethan

#17 Akul: časovo to vychádza, Eddard šiel k Veže radosti hneď po dobytí Kráľovho prístaviska a Jon bol vtedy už na svete, Dany sa narodila na Dračom kameni tesne predtým ako ho dobyl Stannis ako posledný hrad ktorý vzdoroval aspoň tak si to ja pamätám

#20 El Tigre Chino
8.5.2016 | 22:41:26
A_V

Dany je určitě mladší, ale v seriálu přesný věk neříkali.

8.5.2016 | 22:45:03
El Tigre Chino

#18 Niethan: Má pravdu ten chlapec. Věž radosti 283, dobytí Dračího kamene 284, devět měsíce po dobytí Přístaviště.

8.5.2016 | 22:51:24
Serials.

Moc děkuju za shrnutí :)

8.5.2016 | 23:57:00
pienXo

Hodor. Prečo hovorí stále len to a nič iné? Na nete je jedna zaujimavá teória a to taká že…

Nórsky boh zimy je Höðr. V detstve, chlapec menom Willis (v knihe Walder) navštívil krypty pod Zimohradom a keď z nich vyšiel bol schopný povedať len jedno slovo. Odvtedy sa to slovo stalo jeho menom. „Rudý“ kňazi R'hllora (Pán Svetla) hovoria, že sú len dve božské entity. Pán Svetla a Velký Iný (the Greath Other) ktorého meno nebolo nikdy vyslovené. Čo ak je to to meno ktoré je Willis (Walder) schopný vysloviť odvtedy čo niečo videl alebo stretol v kryptách pod Zimohradom. Hodor. Hodor je Velký Iný (the Great Other). Hodor je Zima (Winter). Rudý kňazi R'hllora hovoria, že protiklad Pána Svetla je Velký Iný. On je chlad, on je smrť, on je zima. On je pravdepodobne Boh zimy a boh bielych chodcov. On zmrazuje vzduch okolo nich. Zeď bola postavená aby zabránila vstupu Iným. Zimohrad nato aby v ňom držal Velkého Iného. Králi Starkovci boli upálení v kryptách pretože sú potomkovia Brana stavitela a ako vieme v krvi je sila. Krvavá mágia je najsilnejšia a najhoršia zo všetkých. Oni „strážia“ Velkého Iného. Vieme, že na hrade musí byť vždy Stark. Asi aby strážil zlo? No jedného dňa chlapec ktorý nieje Stark zostúpil do najhlbších úrovní krýpt a vyšiel zmenený. Možno ho zmenilo niečo čo videl alebo možno preto, že si so sebou priniesol niečo (niekoho). Koniec koncov, len Starkovci majú povolený vstup do krýpt. Willis (Walder) nieje Velký Iný ale je ním kontrolovaný. Hodor je Velký Iný s ktorým sa Willis stretol a kto je v ňom momentálne prevtelený. Keď sa Bran prevtelý do Willisa – Hodor tak je vždy časť mysle kam nemá Bran prístup. Tam sa pravdepodobne skrýva Velký Iný. Ďalej keď je Hodor – Willis s Branom tak je vystrašený z dračieho skla. Ale to asi nebolo v seriály len v knihe.

Knihy som nečítal. Na túto teóriu som narazil v angličtine a čosi preložil. Neviem či všetno presne a či je aj gramatika správna. Snáď. Celkom zaujimavá teória. Však? Som zvedavý či nám to v seriály ukážu v Branových flashbackoch. Nebolo by zlé.

#23 Hodooor #25 Angi
9.5.2016 | 1:22:35
Hodooor

#22 pienXo: hodor

9.5.2016 | 1:49:11
Niethan

https://www.youtube.com/watch?… nový trailer na ďalšiu časť

9.5.2016 | 8:22:03
Angi

#22 pienXo: Ta teorie není zajímavá. Respektive není jen zajímavá, je doslova nádherná.

9.5.2016 | 10:04:47
Spoorty

Dobré shrnutí, něčeho jsem si ani nevšiml.. Jinak díky za překlad..

9.5.2016 | 13:02:18
ldh

#9 Sheela: Ten problém s časem a Tower of Joy je přesně ten důvod, proč R+L=J nemůže být pravda, ikdyž to zní dobře.
R+L=D a B+A=J.
Ned, kdykoliv se řeší Dany, vzpomíná na Lyannu a svůj slib, který jí dal. Je taky tvrdě proti jejímu zavraždění a ikdyž (nebo právě proto?) je mu čest vším, raději zahodí titul Hand of King, než aby se podílel na její smrti. Když pak leží zraněný, ve snech opět vzpomíná na Lyannu. Ale zase je to po tom, co mluvil s Robertem o Dany. Stejně tak když se poprvé mluví o Dany, vzpomíná na Rhaegara a říká, že si na něj nevzpomenul už celé roky. Když by byl Jon syn Rhaegara, není možné, aby si na něj roky nevzpomenul, když ho u sebe vychovává ve Winterfellu. To prostě nejde.
Jon je syn Brandona Starka (starší bratr Neda) a Ashary Dayne. Ti se dali dokupy na turnaji v Harrenhall a k početí pravděpodobně došlo, když byl ve vězení v Black Cells před jeho popravou Aerysem II. Ashara tehdy byla u dvora a nebyl tedy problém, aby se s ním setkala.
Po událostech Tower of Joy Ned cestuje za Asharou do Starfall jen proto, aby jí vrátil meč a ostatky bratra, přičemž na ostatní, co tam zemřeli, se vykašlal? Jede tam s čerstvě narozenou Dany, která je tam vyměněná za Jona. Jon putuje s Nedem do Winterfellu (Ned pak zakáže mluvit o Ashaře) a Dany zůstává v Dorne, kde se časem stane součástí plánů Martellů, Varyse a Illyria Mopatise.

#28 El Tigre Chino #29 Ann Taylor #30 Ann Taylor
9.5.2016 | 13:04:43
El Tigre Chino

#27 ldh: Pak by ale nedávalo smysl Jona ukrývat jako vlastního syna. Celá teorie R+L=J stojí na tom, že Ned ho ukrývá, aby ho Robert nezabil. A Dany rozhodně není dcera Lyanny, protože se narodila devět měsíců potom, co Lyanna umřela. Navíc na Dračím kameni, kde u toho byl i Viserys.

#29 Ann Taylor
9.5.2016 | 13:15:13
Ann Taylor

#27 ldh: U narození Dany byla celá posádka Dračího kamene (a mohutná bouře) a drželi je tam dost dlouho připravení je vydat Stannisovi za to, aby je nechal naživu. A ano, narodila se až devět měsíců po dobytí přístaviště, dost možná v době, když ubyl Ned skoro doma.
Ned se na ostatní ostatky vykašlal (pokud jejich pohřbívání pod mohylami z rozebrané věže považuješ za vykašlání se), protože byl v Dorne a Hvězdopád je v Dorne. S ostatními by se musel táhnout po celé říši, zastavovat se v každém druhém království a doufat, že se doplahočí až na Sever a na to bylo tělo Lyanny víc než dost.
A že by nebyl problém, aby se Ashara dostala do Černých cel k vězni drženému za zradu a čekajícího na popravu kvůli pokusu o zabití korunního prince, zvlášť za časů superparanoidního Aeryse? No ještě že jsou Černé cely takovej průchoďák a super místo na sex. To už je zábavnější teorie, že si to Rhaegar rozdal s matinkou a nechal jí pak porodit svou sestrodceru.

#28 El Tigre Chino: Jo, navíc by byl fakt na facku, že Cat v podstatě nechal dohnat ho až ke Zdi, když tomu všemu mohl zabránit jednoduchým: „On je vlastně mýho bráchy, takže klid, já s jinou nespal a naše děti neohrozí.“

#31 El Tigre Chino
redaktor
9.5.2016 | 15:05:12
Ann Taylor

#27 ldh: Navíc tam žádnej problém s časem není. Rhaegar nebyl většinu rebelie k nalezení – pravděpodobně se schovával s Lyannou a přijel domů teprve chvíli před Trojzubcem (král pro něj poslal Hightowera). Dost času na těhotenství.
Naopak král s královnou Dany počali těsně před jejím útěkem na Dračí kámen po upálení pobočníka (Aerysovi to bez upalování už nešlo) a to se stalo až dost dlouho. Mám docela pocit, že někdy kolem Rhaegarovy smrti, když Aerys pochopil, že město neudrží.

redaktor
9.5.2016 | 15:10:01
El Tigre Chino

#29 Ann Taylor: No zase ohledně navrácení ostatků… všichni to byli seveřani, Nedovi leníci, možná proto měl nějakou omluvu, ale nenavrácení ostatků pěti nejvěrnějších vojáků jejich rodinám je stejně vážně trochu sviňárna. Zajímalo by mě, proč to neudělal, když už se Martin ohání tím, že všechno má v příběhu nějaký smysl.

#32 Ann Taylor
9.5.2016 | 15:13:17
Ann Taylor

#31 El Tigre Chino: Já myslím, že naprosto logicky neměl prostředky. Zůstal tam sám s Howlandem (ti už tahali Lyannu) a sehnat si na pomoc mohli leda nějaký Dorny (případně je požádat, aby sehnali tiché sestry a ty by se o to postaraly). A Dornové jim mohli v obou případech leda tak nakašlat, zabil jim Dayna a jeho strana jim především zavraždila Eliu a děti, prince Lewyna a Oberyn chtěl navíc bojovat ještě dál, tak co by mu pomáhali.

#33 El Tigre Chino
redaktor
9.5.2016 | 15:22:12
El Tigre Chino

#32 Ann Taylor: Asi máš recht. Teď jsem narazil na úryvek z knížky, kde Ned vzpomíná na to, jak našel Lyannu a je tam psáno, že ho našli (množné číslo), jak jí drží za ruku. Přinejmenším zvláštní detail, když jediní přeživší byli on a Reed.

#34 Ann Taylor
9.5.2016 | 15:32:00
Ann Taylor

#33 El Tigre Chino: To jo…nevím, jak daleko je Věž radosti od nějakého sídla nebo osady, třeba tam někdo dorazil po tom všem? Ale zase to by případné dohady nebyly dohady, protože by to věděli další… třeba překlep? Nebo, což je taky jedna z teorií, že tam měli jako služebnou/porodní bábu Wyllu.

redaktor
9.5.2016 | 15:35:47
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Constantine se dočká pokračování, až Edna letos vyhraje lupu 

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Osmá série

Kdy začne osmá série a o čem bude?

Kdy začne osmá série a o čem bude?

Tyto otázky si zřejmě klade každý z vás. Sedmá série měla pouhých sedm epizod, u osmé, která je zároveň poslední, to nebude o nic lepší. A možná se jí dočkáme mnohem později.

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás