Game of Thrones (Hra o trůny) Petyr Baeliš

Petyr Baeliš

Petyr Baeliš

Mazaný člen Malé rady v Králově přístavišti, majitel mnoha nevěstinců a správce královské pokladny.

Sezóny 7
2011 - 2017

Petyr pochází z nepříliš známého či významného rodu Baelišů, který okupuje malý region nazývaný Prsty a Údolí Arryn. Už od mládí ho přezdívali Malíčkem, kvůli jeho malému a štíhlému vzrůstu. Když dospěl, přijal tuto přezdívku a používá ji dodnes. I navzdory ní později ukázal, že dokáže předčit kde koho, když se stal jedním z nejmocnějších úředníků Sedmi království. Jakožto ambiciózní muž byl za vlády Roberta Baratheona zvolen členem Malé rady, sídlící v Králově přístavišti, jako správce peněz.

Už od mládí znal Catelyn Tully, a tak si k ní upoutal mnoho citů, které ale později překazil Eddard Stark, který si ji vzal za manželku. Petyr přesto vše zůstal v Králově přístavišti a vlastní mnoho místních nevěstinců, které mu slušně vydělávají.


Petyr Baeliš je…

první série (Hra o trůny)

Malíček se poprvé objevuje při příjezdu Eddarda Starka do Králova přístaviště a informuje jej, že celé království je ve velkém dluhu. Poté se po dlouhých letech opět potkává s Catelyn Stark, která se od něj dozví, že dýka, kterou měl vrah zabít Brandona Starka, je jeho, ale že ji prý prohrál v hazardu s Tyrionem Lannisterem.

Eddard Stark si myslí, že Petyr stále miluje jeho manželku, což mu on ale vyvrátí a slíbí mu naprostou podporu. Jakožto jeden z hlavních představitelů Králova přístaviště se musel zúčastnit turnaje na počest nového pobočníka krále. Při této příležitosti vysvětluje Sanse Stark, jak Sandor Clegane přišel ke své ohavné jizvě na hlavě. Také informuje Eddarda Starka o bastardovi krále Roberta Baratheona, který se nachází v jedné kovárně Králova přístaviště.

Významná Malíčkova role přichází ve chvíli, kdy mu přijde Eddard Stark oznámit, že Joffrey není synem Roberta Baratheona a tudíž je na trůnu neprávem. Petyr mu vysvětlí, že by měli vzít Železný trůn útokem a dosadit na trůn Robertova mladšího bratra Renlyho Baratheona, přičemž má podporu jak jeho, tak i kapitána Městské stráže. Když se tak začne dít, Malíček jej zradí dýkou pod krkem se slovy: „Já tě varoval, abys mi nevěřil.“ Po jeho zradě i přesto doporučí královně Cersei Lannister, aby si Joffrey vzal Nedovu dceru Sansu za ženu.

druhá série (Střet králů)

Petyr pokračuje na rozkaz královny v pátrání po chybějící Arye Stark, odůvodňuje to tím, že si myslí, že Petyr stále miluje Catelyn, ten ale odpovídá tématem o jejím incestním dítěti. Joffrey se o tomto dozvídá a na jeho rozkaz jsou v Malíčkově nevěstinci vyvražděni všichni Robertovi bastardi, tedy možní nástupci trůnu.

Tyrion Lannister požádá Petyra, aby dohodl budoucí svatbu mezi Myrcellou Baratheon a Robinem Arrynem, aby si zajistili podporu údolí, Petyr slibuje, že to udělá a nikomu o tom nepoví, ale po odhalení je požádán, aby se domluvil s Catelyn Stark na výměně vězňů. Dostává se tedy do Renlyho tábora, kde s Catelyn řeší propuštění vězňů, ta jej ale odbývá kvůli jeho zradě. Petyr tak nabídne výměnu Jaimeho Lannistera za Sansu a Aryu, poté z tábora odjíždí.

Malíček cestuje do Harrenova, kde domlouvá spojenectví mezi rodem Lannisterů a rodem Tyrellů. Toto spojenectví se později ukáže jako nesmírně klíčové, protože díky rodu Tyrellů dokáží Lannisteři ubránit Královo přístaviště. Za toto dohodnuté spojenectví je Petyr povýšen na pána Harrenova. Po zrušené svatbě mezi Sansou a Joffreym ji varuje, že už je královi k ničemu a měla by co nejdříve zmizet s ním, Sansa mu ale nedůvěřuje.

třetí série (první část Bouře mečů)

Petyrova moc stoupá a má se vydat do Orlího hnízda, aby si vzal ovdovělou Lysu Tully. Petyr ale moc dobře ví, že ziskem Sansy Stark by získal více politického vlivu a více zemí. Proto jí nabízí, aby s ním odplula na lodi.

Sansa je ale tajně zasnoubená s Lorasem Tyrellem. Tuto informaci se Petyr dozvídá přes svého špeha Olyvara, který od Lorase všechno zjistil. Petyr poté pojme podezření, že někdo toto zasnoubení musel zařídit naschvál, aby si ji Petyr neodvezl a následně pozná, že to udělal Varys.

Petyr přijde na to, že jeho prostitutka Ros donášela Varysovi informace, a tak ji dal Joffreymu, který ji mučil a následně zabil. Toto všechno říká Varysovi a poté Petyr odjíždí do Údolí Arryn. To znamená, že jeho post správce poklady přebírá Tyrion Lannister.

čtvrtá série (druhá část Bouře mečů)

Petyr zachraňuje Sansu společně s Dontosem Hollardem z Králova přístaviště. Když s ní Dontos dopluje, Petyr jej zabije, protože to byl opilec a blázen. Spolu plují do Údolí za Lysou Tully, kterou si má Petyr vzít.

Lysa je nadšená z příjezdu svého muže, kterého dlouhodobě miluje. Pro něj byla schopna udělat kdejakou věc, kterou bylo například zabití Jona Arryna, čímž rozpoutala válku mezi Starky a Lannistery. Lysa nechce na nic čekat, proto si Petyra vezme hned.

Petyr potká Sansu na dvoře v Orlím hnízdě a po menší debatě ji políbí. To všechno uvidí Lysa, která si zavolá Sansu a chce ji vyhodit Měsíčními dveřmi. Situaci zachrání Petyr, který to Lyse rozmluví a poté ji sám vyhodí.

Petyr je obviněn ze smrti paní Údolí a při menším soudu jej zachrání Sansa, která z něj udělá hrdinu. Petyr je nyní pánem Údolí, který má za úkol vychovat Robina Arryna, budoucího vladaře. Na Orlím hnízdě bude žít se Sansou, která se mu čím dál víc líbí.

pátá série (Hostina pro vrány)

Petyr se Sansou a Yohnem Roycem sleduje, jak se Robin učí šermířskému umění. Poté se Sansou cestuje k troskám Moat Cailin. Cestou se zastaví v hostinci, kde je překvapí Brienne z Tarthu, která si chce Sansu odvést.

V Moat Cailin Petyr oznámí Sanse, že ji veze na Zimohrad, kde si má vzít Ramsayho Boltona. Když chce Sansa protestovat, tak jí Petyr říká, že se své pomsty brzy dočká. Zatím však musí čekat.

Po příjezdu na Zimohrad se Sansa setkává s Petyr v kobkách pod hradem. Tam jí Petyr říká, že musí odcestovat do Králova přístaviště, kde ho čekají povinnosti. Poté Sansu políbí a řekne jí, že na hrad míří Stannis Baratheon.

Když Petyr dojede do Králova přístaviště, tak se setkává s Lancelem Lannisterem a dalšími Vrabčáky. Ti ho varují, ať si dá pozor, protože někdo jako on jim zrovna nevoní. Hned poté si to Petyr namíří k Cersei, které oznámí plány rodu Boltonů.

Vrabčáci udělali to, co slibovali, a postarali se o Petyrovy nevěstince. V troskách jednoho z nich se Petyr setkává s Olennou Tyrell, se kterou se baví o tom, jak společně zosnovali smrt bývalého krále Joffreyho.

šestá série (Tanec s draky)

Petyr se vrací zpátky na Runokamen, kde se nachází Robin Arryn. Ten je potěšen příjezdem svého nevlastního otce a ještě je mnohem více potěšen tím, že mu přivezl velmi vzácného ptáka. Petyr se zeptá Robina, zda společně pomohou jeho sestřenici Sanse, na což mu Robin kladně odpoví.

V Moleově městečku se koná setkání mezi Sansou a Petyrem. Sansa začne Petyrovi nadávat za to, co jí udělal, a proto se jí Petyr začne omlouvat. Petyr jí nabídne, že se o ni postará, ale Sansa ho odmítne a pošle ho pryč.

Když už se schyluje k bitvě mezi vojsky Jona Sněha a Ramsayho Boltona, tak Sansa napíše Petyrovi o vojenskou pomoc. Ten se svou armádou Arrynů skutečně dorazí k bojišti a díky němu Jon Sníh zvítězí. Poté se Petyr setkává se Sansou, které oznamuje svůj plán – chce s ní sedět na železném trůnu. Sansa mu řekne, že je to pěkný plán, ale nehodlá se ho účastnit.

sedmá série (Vichry zimy)

Petyr zůstává jako host na Zimohradu, kde se stále snaží získat Sansu na svou stranu. Pravidelně se s ní baví a dělá pro ni všechno, co může. Zároveň se ji snaží poštvat proti Jonovi, který se dle jeho slov stal neprávem králem Severu. Tato pozice by měla patřit Sanse.

Jon se po krátké chvíli vydá na jih, a proto svěří správu Zimohradu Sanse. Petyr si začne říkat, že mu tato situace hraje do karet, ale v tu chvíli se na Zimohradu objeví Arya. Petyr opět pocítí, že ztrácí nad Sansou kontrolu, a proto se rozhodne tyto dvě sestry proti sobě poštvat.

Udělá to tak, že Aryu cíleně navede k dopisu, který kdysi psala Sansa svému bratru Robbovi. Díky tomuto dopisu vypadá Sansa jako zrádce, proto se Arya pustí se sestrou do sporu. Ten je však ukončen ve chvíli, kdy je Arya souzena. Petyr záhy zjistí, že sestry věděly o jeho intrikách, a proto soud připravily pro něj. Petyr si chce na poslední chvíli zachránit život, ale Sansa ho odsoudí k smrti. Popravčím se stává Arya.

Foto: HBO

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
Jiri007

Malíčka jsem obdivoval jak dokonale uměl hrat na všechny strany a jak z toho vyšel s vyhrou, byl to fakt vyborný hrač, jen škoda že nyvydržel do konce serialu.

redaktor
7.10.2019 | 21:18:41
Tony-Z

„Chaos je žebřík“ Víc téměř netřeba. Viděl Robertovu rebelii a kam Roberta vynesla z pozice odsouzence. Viděl, co je potřeba a proto musel napínat strunu, ta ale bohužel praskla tam, kde to nečekal.

19.6.2019 | 0:08:28
RasAlGhull

Chtěl něco, co mohl mít. Vydal se špatnou cestou a tím rozehrál tuhle hru. Velký samolibý hlupák..

Bez zaporáků to nejde.. Postava 10% , za Aidena 90%

19.5.2019 | 20:46:10
fanta2pomeranc

Já tomu parchantovi fandila… :(:-D

15.4.2019 | 12:18:09
Efixan

Kdyby jenom mu nešlo o lásku k ženě…

10.4.2019 | 16:52:34
shiam

Ten, který spolu s Varysem hrají opravdovou Hru o Trůny. Štve mě, co s ním udělali v posledních sériích, takže budu dělat, jako že neexistují.

2.3.2019 | 13:37:39
WolverineCzE

Týpek

7.11.2018 | 20:06:52
Vlastakrabsova

Největší hráč.

4.11.2018 | 17:25:16
Doctor Baelish

Proč se v 7. sérii choval jako idiot?

15.6.2018 | 19:38:32
qark

Jedna z nejmazanejších postav a perfektne zahraný. V podstate ve všech udalostech ktere se staly v Západozemí (mimo oblastí za zdí) měl prsty. Je pravda že v posledních seriích už nebyl tak dobrý jak na začátku.

9.4.2018 | 23:42:37

Kdo usedl na železný trůn?

Už od začátku seriálu Game of Thrones všechny zajímalo, kdo se na jeho konci zmocní trůnu. Pokud jste finále osmé řady ještě neviděli, tak následující článek nečtěte. 

Spin-off

Hru o trůny sice čeká poslední série, ale to neznamená, že se do Západozemí už nikdy nepodíváme. Stanice HBO totiž oficiálně objednala první spin-off, ve kterém zavítáme do daleké minulosti. 

Reklama

Nábor: Piš pro Ednu

Hodně našich fanoušků nám píše, že se chce na chodu Edny taktéž podílet. Hodně z vás však stále nenašlo odvahu nám napsat. Nyní máte možnost, abyste se stali naším redaktorem a pomohli nám s chodem celého webu.

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás