Game of Thrones (Hra o trůny)
95/100 - 2 303×

Game of Thrones(Hra o trůny)

Fantasy seriál o intrikách, magii a zradách. Západozemí a Východní země nejsou zeměmi, ve kterých by chtěl někdo žít, na každém rohu totiž číhá nebezpečí, která vás může ihned připravit o život.

USA | 2011 | Ukončeno
vysílání
8 sezón | HBO | 60 minut
žánr
Dobrodružný, Fantasy, Historický
hrají
Peter Dinklage (Tyrion Lannister), Lena Headey (Cersei Lannister), Emilia Clarke (Daenerys Targaryen), Kit Harington (Jon Sníh), Maisie Williams (Arya Stark), Sophie Turner (Sansa Stark), Nikolaj Coster-Waldau (Jaime Lannister), Iain Glen (Jorah Mormont), John Bradley (Samwell Tarly), Alfie Allen (Theon Greyjoy), Conleth Hill (Varys), Gwendoline Christie (Brienne z Tarthu), Liam Cunningham (Davos Mořský), Aidan Gillen (Petyr Baeliš), Isaac Hempstead Wright (Brandon Stark)

Varys

Varys

Člen Malé rady v Králově přístavišti, kterému se přezdívá mistr intrik. Hraje svou vlastní hru, do které spadá návrat rodu Targaryenů na královský trůn.

Sezóny 8
2011 - 2019

Tento plešatý chlapík se narodil ve Svobodných městech za Úzkým mořem, kde byl jako mladý vykastrován.

Po dosáhnutí patřičného věku se stal členem Malé rady a jeho úkolem je napovídat králi v různých rozhodnutích. Tuhle část zvládá Varys velice dobře, hlavně díky své inteligenci a schopnosti organizovat špionáže.

Protože nemůže mít nikdy děti a není z patřičně významného rodu, tak i tak je ze slušnosti oslovován pane. Díky svým vlastnostem je někdy velice neoblíbený, jeho přednostmi jsou pokornost, podlézavost, zženštilost, mazanost a nemilosrdnost. Proto si někdy padne do křížku s Baelišem, ale na rozdíl od něj dělá vše pro říši, krále a pro svůj vlastní úsudek. Také se mu někdy přezdívá Pavouk, díky jeho rozsáhlé síti zdrojů ve Svobodných městech.

první série (Hra o trůny)

Varys se poprvé objevuje na scéně po příjezdu Eddarda Starka do Králova přístaviště na setkání Malé rady při představení nového pobočníka krále. Později se Varys dozvídá od svých tajných zdrojů, že Catelyn Stark míří do města, tak se domluví s Baelišem, ať ji přivede do jeho nevěstince. Varys se potkává na hradě s Eddardem Starkem, kterému říká o hlouposti krále a ujišťuje jej, že by jej Ned, jako nový pobočník, mohl zachránit.

Když malá Arya Stark omylem zabloudí do sklepení, uvidí tajné setkání Varyse s magistrem Illyriem Mopatisem, kde řeší rozpoutání občanské války v Králově přístavišti a tím podpoření přicházejících potomků rodu Targaryenů. Varys ale i přesto později podporuje krále ve vyvraždění tohoto rodu a posílá své nájemné vrahy do Svobodných měst.

Když je Eddard Stark ve vězení, Varys ho jako jediný navštěvuje a zde se také dozvídáme, komu Varys opravdu slouží: říši. Když jej naposledy navštíví, tak mu domlouvá, ať uzná Joffreyho králem a také mu oznamuje, že pokud jej nepodpoří, tak to může silně ohrozit svou dceru Sansu.

druhá série (Střet králů)

I přesto, že je na trůně nový král, tak Varys stále slouží jako mistr intrik. Varys zjišťuje, že si nový pobočník krále Tyrion Lannister přivezl do města přítelkyni Šae, přičemž Tyrion nechce, aby to někdo věděl. Ten ji později doporučí královně, aby se stala služebnou Sansy Stark, čímž je její odhalení na hradě minimální.

Při přípravách na velkou bitvu dává Varys Tyrionovi mapu podzemního komplexu města a ujišťuje jej, že na něm závisí přežití Králova přístaviště. Po bitvě jde navštívit zraněného Tyriona, kterému oznamuje, že byli on a Bronn zbaveni svých postavení a také jej informuje o nájemném vrahovi, který měl Tyriona zabít. Poté odchází do Baelišova nevěstince a domlouvá se s prostitutkou Ros na jejich společné spolupráci, která pro něj bude pracovat jako špionka a informátorka.

třetí série (první část Bouře mečů)

Varys se účastní zasedání Malé rady. Zde dostane nadáno od Tywina za to, že má spoustu špehů a žádný nedokázal zaznamenat polohu Jaimeho Lannistera. Poté se za Varysem stavuje Tyrion a chce po něm vědět, jestli jej doopravdy chtěla jeho sestra zabít. Varys nemůže potvrdit, že vrah byl najatý Cersei a poté mu ukazuje kouzelníka, kterého přivezl v zajetí ze Svobodných měst.

Varys jde za Ros, která mu říká, že Petyr má na své lodi dvě postele, což znamená, že druhá je pro Sansu Stark. Proto jde Varys ihned za Olennou Tyrell a domluví s ní tajné zasnoubení mezi Lorasem Tyrellem a Sansou.

Petyr potkává Varyse ve velké síni a oznamuje mu, že odhalil jeho tajného zvěda Ros, kterou předhodil Joffreymu, jenž ji mučil a následně prostřílel šípy.

čtvrtá série (druhá část Bouře mečů)

Varys varuje Tyriona, že Cersei ví o Šae, proto se ji musí zbavit, jinak ji použije proti němu. Po královské svatbě je znechucen divadýlkem, které si připravil král Joffrey.

Na setkání Malé rady Varys ostatní informuje, že byl Sandor Clegane spatřen v jedné hospodě, kde povraždil lannisterské vojáky. Hned po setkání se Varys odebere do velké síně, kde se baví s Oberynem Martellem.

Po odsouzení Tyriona Lannistera k trestu smrti jej Varys společně s Jaimem vysvobodí. Když Varys zjistí, co Tyrion všechno během svého útěku napáchal, odpluje raději s Tyrionem do Východních zemí, protože v této proradné zemi jej nečeká už nic dobrého.

pátá série (Hostina pro vrány)

Varys a Tyrion se po útěku z Králova přístaviště ocitají v Pentosu. Varys je svědkem, jak se Tyrion upíjí k smrti, proto mu navrhne nabídku. Má v plánu dosadit na královský trůn Západozemí Targaryeny. Dosáhnout toho může jedině tak, když dojede do Meereenu za Daenerys Targaryen a řekne jí o svých plánech. Tyrion nemá nic lepšího na práci, proto souhlasí, že Varysovi pomůže.

Cesta do Meereenu je dlouhá a Tyrion to už nevydrží, proto vystoupí z kočáru a jde skrze město Volantis pěšky. Varys ho doprovází, ale v jednom z místních nevěstinců se mu Tyrion ztratí, protože ho unese Jorah Mormont.

S Varysem se pak setkává až v Meereenu ve chvíli, kdy Tyrion získal důvěru Daenerys. Varys je potěšen, že se mu to povedlo, ale hlavní úskalí je teprve čekají.

šestá série (Tanec s draky)

Varys se společně s Tyrionem snaží vyřešit problém se Syny harpyje. Přijdou na to, že jediným řešením je uzavření spojenectví s otrokáři, kteří je ze svých měst financují. Varys zároveň vyslýchá jednu z místních prostitutek, od které se snaží získat nějaké informace o Synech harpyje.

Jednání s otrokáři skončilo úspěšně, v Meereenu se situace stabilizuje, a proto se Varys a Tyrion setkávají s představitelkou Pána světla, která má o Daenerys rozšířit samé dobré věci.

Varys je se současným chodem města spokojen, a proto se vydává do Dorne, kde sjednává spojenectví s rody Martellů a Tyrellů. Olenna Tyrell a Ellaria Písek mu na jeho nabídku kývnou, a proto se Varys vrací zpátky do Meereenu, kde o tom informuje svou královnu.

sedmá série (Vichry zimy)

Varys připluje na Dračí kámen společně se svými novými spojenci. Na tomto novém místě začnou připravovat plán na dobytí Západozemí. Varys tráví spoustu času s Tyrionem, kterému říká, že musí své královně správně radit. Zároveň apeluje na to, aby ji přinutil naslouchat.

Po přípravách začne Daenerys zpochybňovat Varysovu loajalitu, protože ví, že spoustu let sloužil nepříteli. Varys ji ujišťuje o tom, že stojí na její straně, protože jeho skutečná loajalita patří obyčejnému lidu. A právě pro obyčejný lid je nejlepší volbou Daenerys.

Varys se poté stará o to, aby všechny plány probíhaly hladce a často Daenerys informuje o špatných zprávách. Například jí oznámí, že její železní spojenci byli přepadeni na moři a společně s Tyrionem jí poví o dobytí Casterlyovy skály. Když se za několik dní koná setkání v Dračím doupěti, tak na něm samozřejmě nechybí.

osmá série (Sen o jaru)

Varys přijíždí společně se svou královnou na Zimohrad, kde jí i nadále dává cenné rady. Pohrává si především s myšlenkou sňatku Jona a Daenerys, díky čemuž by došlo k vytvoření velmi mocného manželského páru. Následně se Varys účastní porad, které se týkají přípravy na armádu mrtvých, ale moc do nich nezasahuje. Podobně tomu je i u samotné bitvy, protože Varys setrvá s ostatními v zimohradských kryptách.

Do boje sice Varys nezasáhl, ale chvíli se musel vypořádávat s nemrtvými, protože ti v kryptách ožili. Bitvu však přežije a na hostině je svědkem toho, jak jeho královna jmenuje Gendryho lordem Bouřlivého konce. Tento čin se Varysovi líbí, protože takto si na svou stranu lehce získala spojence.

Když se všichni vydají na jih do Králova přístaviště, tak do něj Varys pluje na lodi, ve kterému mu Tyrion řekne o Jonově pravém původu. Záhy je jejich loď potopena flotilou Eurona Greyjoye, ale Varysovi se naštěstí podaří přežít. Později si však Varys všimne, jak moc je Daenerys nevyrovnaná, a proto si začne pohrávat s myšlenkou, že Jon by byl mnohem lepším panovníkem.

Vyjednávání u Králova přístaviště dopadne katastrofálně a Varys nevěří tomu, že Daenerys bude jednat rozumně, a proto se ji několikrát pokusí otrávit. Ve svém snažení však selže, a proto se Daenerys snaží pošpinit jiným způsobem – hodlá rozeslat do všech koutů Západozemí dopis s informací, že Jon je pravým dědicem Železného trůnu. Tyrion však Daenerys řekne o jeho zradě, a ta proto nechá Varyse upálit zaživa.

Foto: HBO

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
Whitewolf114

Další důvod, proč se Tyrion stal takovým zklamáním – Zradil Varyse. Hlavně, že on ho ve 4. sérii zachránil. Jako jediný bral Jonův původ vážně, navíc se mi líbilo, že v něj opravdu věřil. On prostě vždycky jen chtěl, aby na trůnu seděl ten pravý. Možná si i vyčítal, že tenkrát sloužil šílenému králi, i když věděl, že je šílený. Nechtěl to dopustit znovu. O to větší rána to tedy je, když to byl zrovna Tyrion, kdo ho zradil.

14.10.2022 | 23:34:41
Tony-Z

A zase musím říct, že hodnotím jenom do S08E04! Perfektní postava! Za prvé dělal neúnavně na vlastním přežití, za druhé mu jako jednomu z mála opravdu záleželo na lidech. Možná v posledních chvílích s láskou vzpomínal na krále Roberta nebo krále Tommena, kterým oběma mohl pomoci dosáhnout v Sedmi královstvých blahobytu, místo záchrany Joffreyho nebo Tyriona pro nejsitou sázku ze zámoří.

18.6.2019 | 23:58:07
Vlastakrabsova

100% ví o všem, co se kde šustne. Mistr ve svém oboru.

4.11.2018 | 16:53:08
Doctor Baelish

Líbí se mi jeho konzervativnost. Kéž bylo více takových záhadných postav

15.6.2018 | 19:40:17
benjik

Jasný kilo. Mistr informací.

21.8.2017 | 23:24:41
Jarxes

Můj oblíbenec… A důkaz že i Spymasterovi se dá věřit jeho slovo, aspoň jednomu, a to je velký charakterový plus pro mě.

15.8.2017 | 23:36:30
&Kyso

Divný chlap. Ale +20 za to, že vzal Tyriona za Daný.

15.8.2017 | 17:22:42
ssttanndda1

Úžasný představitel celého principu hry o trůny!

14.8.2017 | 5:05:50
EmporioDrago

opět souhlasím s popisem FValek. Je to šachista par excelance. Ví co a kdo a kdy a k čemu to vede. Mluvení v hádankách, náznaky, úsměv, to vše k němu jde. A jeho dialogy s dalším mistrem slova Tyrionem, vůbec nenudí a skvěle se to poslouchá. Nepotřebuje luxus, materiálno, bydlel ve strohé místnosti bez nábytku, jeho potravou jsou informace a ví, jak s nima naložit.

26.7.2017 | 15:01:35
WILLIAM_MOINSPIELD

V seriálu je to větší dobrák, což je oka. A umí udělat prdel ;)

28.9.2016 | 21:51:35

Konec Game of Thrones

Seriál Game of Thrones odstartoval svou existenci na jaře roku 2011 a skončil na jaře roku 2019. Byl tu s námi dlouhých osm let, ale vše musí jednou dojít na svůj konec. Pokud chcete seriál podpořit a zároveň ukázat, jak vás bavil, tak jej ohodnoťte. Můžete také ohodnotit jednotlivé postavy a epizody

Prequel

Hra o trůny je sice u konce, ale to neznamená, že se do Západozemí už nikdy nepodíváme. Stanice HBO totiž objednala nový seriál, ve kterém se zaměří na dračí rod Targaryenů. 

Reklama

Edna potřebuje vaši pomoc

Po letech dlouhé spolupráce nám Google hodil další klacek pod nohy, který je pro nás příliš těžký. Abychom se s ním vypořádali, budeme potřebovat vaši pomoc. Google nám zakázal Adsense a my nevíme, jak z toho ven. Protože víc hlav víc ví a protože nám teče opravdu do bot, rozhodli jsme se vás požádat o radu a pomoc.

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny

Hlídejte si nás

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama