Gilmore Girls (Gilmorova děvčata) Historie a současnost Stars Hollow

Historie a současnost Stars Hollow

Historie a současnost Stars Hollow

Milostný příběh dívky a chlapce, které od sebe dělila velká vzdálenost, dal za vznik městečku Stars Hollow. A to od roku 1779, kdy hvězdy přivedly dva milence na místo, které se stalo domovem Gilmorových děvčat.

14 0
10.11.2016

Vznik a historie Stars Hollow

Stars Hollow vzniklo v roce 1779. Leží v americkém státě Connecticut asi 30 mil (půl hodiny autem) od Hartfordu. Stars Hollow je vymyšlené město, na mapě ho nikde nenajdete, zato Hartford ano. (Někteří fanoušci ale odhadují, že poloha Stars Hollow splývá s umístěním městečka Wallingford.)

O vzniku městečka se tradují dvě historky. Tu první ve videu představuje slečna Patty a je považována za "pravdivější.


Thumbnail Play icon

Podle druhé legendy, která byla součástí výstavy o Stars Hollow v domě po starém Twickhamovi, založila město puritánská rodina, která hledala místo, kde se usadí. Místo pojmenovala podle jasných hvězd a lesů v roklině („bright stars and hollow forest“).

Malebné městečko formovala hlavně Americká revoluce a Válka za nezávislost v letech 1775–1783. Jeho obyvatelé se tak jako jinde potýkali s hrůzami války a o město se dokonce vedla i bitva (a to buď v listopadu 1776 nebo někdy v roce 1779). Respektive „bitva“, ve které 12 mužů čekalo na příchod britských rudokabátníků, kteří ale nakonec do města nikdy nedorazili údajně proto, že jejich generála zdržela místní prostitutka.

Vznik Stars Hollow připomíná také zvon svobody, který vznikl v roce 1780 při výročí jednoho roku založení města. Zvon, který vážil asi 940 kilo, ale praskl hned při jeho prvním použití. Zvon připomíná též datum 6. června 1944 kdy se americké jednotky vylodily ve Francii a zvuk bijícího zvonu byl vysílán do celé země.

Současnost Stars Hollow

Ve Stars Hollow žije odhadem 9 973 lidí (více najdete v sekci postavy). Je v něm řada podniků, zejména restauračních zařízení, má vlastní kostel, který slouží i jako synagoga, ve městě se nachází také hotel, pošta nebo taneční studio.

Městským úředníkem (starostou) je Taylor Doose, který také vlastní místní obchod a starobyou cukrárnu. Taylor převzal funkci po starostovi Harrym Porterovi, krátce ho ve funkci vystřídá i Jackson Belleville, který ale nakonec funkci složí, což nikdy není objasněno. V součanosti existuje rivalita mezi Stars Hollow a městem Woodbridge. Obyvatělé městečka se pravidelně schází na městských schůzí, které vede Taylor a většinou se na nich snaží prosazovat zejména své zájmy

Podniky a pamětihodnosti ve Stars Hollow

Altán – středobod města nemůžete přehlédnout. Ideální místo pro konání festivalů, svateb anebo azyl pro zamilované.

Alův palačinkový svět – seženete tady jídla ze všech koutů světa. Ale palačinky spíš ne. Tajemného Ala jsme ale v seriálu nikdy neviděli.

Anatoliho restaurace – pizzérie, kde dokážou, nebo se o to aspoň pokusí, upéct největší pizzu na světě.

Antikvariát paní Kimové – sháníte kliku ke starým dveřím? Houpací křeslo? Obrovskou čínskou vázu? Paní Kimová má všechno. A jako správná obchodnice dokáže prodat cokoliv. A zastrašit vás tak, že její nabídce neřeknete ne.

Autoopravna – když nejsou doma bratři Hewesové, vždycky vám s vaším strojem pomůže Gypsy s prořízlou pusou. Opraví téměř cokoliv a servítky si s vámi brát nebude.

Baletní škola slečny Patty – malé baletky i malí baleťáci dobře znají svou mekku a svou ráznou učitelku, která je protřela šoubyznysem a už jen předává sve rady mladší generaci. A když říkáme rady, nemyslíme jen ty taneční, slečna Patty toho ví o životě se svými mnoha manželi víc než jiní.

Black & White & Read – knihkupectví a kino v jednom. Kirk za promítačkou pouští hlavně klasické filmy, obvykle černobílé. Třeba Pipi Dlouhou Punčochu.

Bootsyho trafika – aktuální výtisky novin a časopisů najdete vždy u Bootsyho. A také je to místo, kde se často schází místní drbny, které toho ví daleko víc než všechny noviny a časopisy světa.

Dooseho obchod – od ančoviček v plechovce až po zavařené okurky. Obchod Taylora Dooseho nabízí všechno, co byste mohli na maloměstě potřebovat. Tedy ne všechno, ale nic s tím nenaděláte.

Herna – Pac-Mana nebo jiné klasické arkádové hry, ty najdete i ve Stars Hollow. Ideální místo, když si potřebujete odpočinou od práce nebo od manželky.

Hotel U Vážky – oáza klidu pro turisty, kterou provozuje Lorelai Gilmorová a Sookie St. Jamesová společně s Michelem Gerardem. Přesunuli sem své aktivity po zavření hotelu Nezávislost. Z historického hlediska se tento malebný hotel nachází v ulici Boláků a nežitů.

Hungry diner – malé kávičky, roztomilá obsluha, ideální varianta, když nemůžete k Lukovi.

Jojovy burgery – o těch se dá říct jen to, že nejsou dobré.

Knihkupectví – Andrew a jeho knihkupectví je to nejlepší místo, kde můžete… koupit knihy. Anebo o prázdninách pracovat na brigádě. I největší knihomolové si vyberou.

Kosmetika – řasenky, rtěnky, make-up, krémy, barvy na vlasy, tady seženete všechno. Poradí vám buď Jessova otrávená přítelkyně, nebo Kirk.

Kostel/synagoga – nejde sice o klasický podnik, ale zmínku si zaslouží, neboť tento svatostánek vítá jak katolíky tak i židy. Stačí jen vyměnit kříž za hvězdu a reverenda Skinnera za rabína Baranse.

Le Chat Club – cokoliv pro vašeho kočičího miláčka. Dárky pro kočky i jejich páníčky. Kočičí Kirk do obchodu nechodí, jste tedy v bezpečí.

Lukovo bistro – nejlepší burgry, nejlepší wafle, nejlepší palačinky i nejlepší kafe ve městě. Jídlo si tady užijete vždycky, telefonovat ale nesmíte.

Nakladatelství – knihy a nejspíš i noviny pod hlavičkou Stars Hollow Gazette

Opravna obuvi – vede ji chlápek jménem Pasquale a to je tak všechno, co o jeho krámu víme

Sophie's Music – krámek, který může změnit váš život na vždycky, pokud se chcete stát bubeníkem nebo bubenicí. Sophie Bloomová provozouje tuhle prodejnu s hudebními nástroji, ale nerada tlachá o ničem. Občas dovolí menším bluegrassovým kapelám, aby zkoušely v její zadní místnosti.

Starshollowská střední škola – není to jen škola, ale i místo, kde trénuje vynikající školní hokejový tým!

Taylorova cukrárna – dobový krámek, který nabízí vše sladké, od arabesek po zmrzlinu. S velkým oknem do Lukova bistra.

Teriyaki Joe – indická restaurace, která vaří pokrmy tak aromatické, že jakmile si je jednou donesete domů, musíte celý barák spálit, abyste se aromatu zbavili.

Videopůjčovna –lidi, co to mají rádi hezky postaru, seženou snad všechno, co vyšlo na kazetě VHS. Sprosté filmy pro dospělé už jsou naštěstí skryté za plentou, takže si je mladiství nemůžou prohlížet. Díky, Rory!

Westonova pekárna – koláče, buchty a jakékoliv sladké i slané pečivo, na jaké si jen vzpomenete. A taky káva, pochopitelně. Nebo svatební dorty. Podnik již zesnulé Fran Westonové je ideální třeba na rande.

DALŠÍ ZMÍNKY: Gabbyino květinářství, Farettovho holičství, Kirkovo bistro, obchod s potřebami pro malé děti, Trickyho čistírna oděvů, knihovna, domov důchodců, pošta (Mailboxes etc.), bar, dočasné starshollowské muzeum ve Twickhamově domě, cestovní kancelář, banka, benzinka, obchod s pletacími potřebami, lékárna, advokátní kancelář, realitní kancelář a nejspíš i mnohé další.

Festivaly ve Stars Hollow

  • Festival živých obrazů – vystupující se nalíčí jako postavy ze slavných obrazů a na jevišti se pak nesmí hnout
  • Velikonoční hledání vajíček – jen nesmíte zapomenout, kam jste vejce schovali
  • Jarní festival – včetně bludiště z balíků slámy
  • Dražba košíků – žena připraví piknikový koš, který muž za něj nabídne nejvíc peněz, ten má právo jíst
  • Pletací maraton – ideální příležitost vybrat peníze na opravu mostu
  • Filmová noc – filmový festival na náměstí
  • Festival na konci léta – lidé zpívají, všechno hýří barvami a vše je prostě sluníčkové
  • Podzimní festival – doprovázený jízdami na vlečkách s balíky slámy
  • Taneční maraton – kdo zvládne 24 hodin téměř nepřtržitě tančit, ten se stává vítězem
  • Rekonstrukce bitvy o Stars Hollow – včetně 12 odvážných vojáků a jedné proradné prostituky
  • Zimní festival – takové vánoční trhy se spoustou stánků nebo věštícím psem
  • Stavění sněhuláků – zimní soutěž pro všechny umělce a milovníky sněhu
  • + menší oslavy, jako jsou: Bracebridgeská večeře, sjezd fanoušků Edgara Allana Poea nebo cyklistický závod

Pohled za kulisy aneb „Skutečné“ Stars Hollow

Stars Hollow, jak už bylo řečeno, není žádné opravdové město, ale jenom hromada kulis v losangeleských studiích, které z blízka vypadají třeba takhle a z ptačího pohledu vypadají nějak takhle:

Přesto však existuje místo, podle kterého seriálové Stars Hollow vzniklo. A to místo, respektive město, se jmenuje Washington Depot a leží ve státě Connecticut, kde se navíc nedávno konal také velký fanouškovský festival i s herci a tvůrci seriálu. Amy Sherman-Palladino o tomto městě prohlásila: „Jela jsem na dovolenou do Connecticutu, protože jsem chtěla vidět dům Marka Twaina. Ubytovala jsem se v jednom roztomilém hotelu, v tomhle prťavém městečku, kde se všichni nejspíš znali a za silnicí jsem viděla hromadu naskládaných dýní.“ Více o tom, jak američtí fanoušci hledají skutečné Stars Hollow najdete třeba na blogu findingstarsho­llow.com.

Důležité je také zmínit, že městečko z kulis posloužilo i v jiných seriálech. Velmi podobný je mu například Rosewood v seriálu Pretty Little Liars nebo se tam natáčely scény z Hart of Dixie.

FOTO: The WB/CW/Netflix

Diskuze /3

tunerrw

Mám pocit, že jsem někde četl, že Rosewood z Pretty Little Liars jsou ty stejné kulisy jako pro Stars Hollow ;)

#2 iHyi
10.11.2016 | 13:14:38
iHyi

#1 tunerrw: V podstatě jsou. :-)

webmaster
10.11.2016 | 14:00:06
Zdenny7

Ještě než jsem dočetl na konec, tak jsem si říkal, sakra tam to vypadá jako v Dixie ze serialu Hart of Dixie :)

11.11.2016 | 11:10:53
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav překladu

Epizoda S08E04: A Year in the Life: Fall

cz100%
DOKONČENO

Titulky přeložil @iHyi.

Návod: České titulky v Netflixu

Fotky z pokračování

Fotky z pokračování

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Sledujte nás

Reklama

Narozeniny