Gilmore Girls (Gilmorova děvčata) Amy Sherman-Palladino: Inspirovali jsme se Sherlockem

Amy Sherman-Palladino: Inspirovali jsme se Sherlockem

Amy Sherman-Palladino: Inspirovali jsme se Sherlockem

Tvůrkyně a matka celého seriálu Amy Sherman-Palladino se na začátku února rozpovídala o tom, jak vznikaly nové epizody Gilmorových děvčat, jak si seriál bude muset poradit bez Edwarda Herrmanna a co nového čeká Rory.


10 0
24.2.2016

Původní rozhovor s Amy Sherman-Palladino, tvůrkyní Gilmorových děvčat, vyšel na webu TVLine rozdělený na dvě části, které vyšly prvního a druhého února 2016.

TVLine: Povedlo se vám ve všem tom šíleném shonu trochu zpomalit a všechno to vstřebat?
Amy Sherman-Palladiono: Ne. [směje se]


TVLine: Vážně ne? Vážně jste si ani chvíli nepomyslela: „Páni, tohle se fakt děje“?
ASP: Pro mě a Dana [její manžel] je to divném v tom, že na tom pracujeme už od května. Zkoušeli jsme to prodat zhruba v době, kdy se loni v červnu odehrával televizní festival ATX. Tehdy si to nekoupili, ale zkusili jsme to. A protože natočíme čtyři devadesátiminutové epizody, stálo za tím hodně práce. Pak ale začala první jednání, která ovšem nijak nesouvisela s herci. Najednou se začalo jednat i s herci… A byl to vážně dlouhý proces. Delší než u čehokoliv, co jsem doteď dělala. Bylo to jako jednání o pilotním díle, který už si měla stanice dávno objednat a nechat si ho natočit, jenomže my s tím natáčením teprve začínáme.

Občas se nad tím ale zamyslím. Třeba když chodím po studiích Warner Bros. s Lauren Graham [seriálová Lorelai]. Lauren totiž jednoho dne přišla a pracovala zrovna se svými vizážisty a tak jsme se šly procházet po studiích a bylo to takové divné. Najednou jsme vešly na plac. Do jejího domu. Nebo do hotelu U Vážky. A takové chvíle jsou skutečně šílené. Najednou si vzpomenu: „To je ten divnej stánek naproti kanceláře Petera Rotha [prezident Warner Bros. Television], kde prodávají krůtí burger.“ [směje se]. Je to hodně bizarní. Vážně mě bavilo psát opět scénáře pro tyhle postavy. Chybělo nám to. Ale celá ta jednání před podepsáním smlouvy byla zatraceně dlouhá. Každý den jsme sem přišli a pomysleli si: „Fajn, dneska ještě ne. No nic, musíme psát dát.“ A takhle jsme to měli celých šest měsíců. [směje se]

TVLine: Takže jste s tím začali v květnu. Kdy jste se s Danem rozhodli, že do toho vážně chcete jít?
ASP: S Lauren jsme se o tom v minulých letech párkrát bavily. „Měly bychom do toho jít? Anebo ne?“ Vždycky jsme tušili, že na to musí být správná příležitost. A studio Warner Bros. to ne vždycky úplně chtělo. Anebo to nechtělo jedno z děvčat. Anebo bylo špatné načasování. A tak to šlo pořád dál. V jednu chvíli jsme si říkali: „No dobře, tak se to asi nestane.“ A pak přišel Netflix [který začal streamovat všech sedm sérií v říjnu 2014] a najednou nám začali říkat obyvatelé New Yorku nebo studenti tamní univerzity, že se na ten seriál dívají, že to byl oblíbený pořad jejich mámy a teď se na něj dívají spolu. Uvědomili jsme si tehdy, že náš seriál si našel nové publikum. Tak jsme si pomysleli: „Když teď existuje Netflix, možná přišel čas si promluvit o tom, jak to provedeme.“ A tak jsme do toho s Danem zabředli.

Nechtěli jsme celý seriál restartovat. Jestliže jsme chtěli něco udělat, muselo to být něčím ojedinělé. Miluju Sherlocka. Miluju jejich formát, protože jejich epizody jsou víc než jen epizody. Jsou až hodinu a půl dlouhé. A tak nás napadlo: „Co kdybychom udělali něco takového?“ Původně jsme chtěli natočit jen tři epizody. Potom jsme si ale řekli, že to uděláme podle čtyř ročních období, protože roční období byla pro seriál vždy důležitá. Padal sníh, padalo listí, pak začalo jaro a potom různé festivaly… Roční období hodně utvářela celé Stars Hollow. Připadalo nám, že by bylo milé takhle znovu odvyprávět příběh našich čtyř děvčat během jednoho roku. S tohle myšlenkou jsme se zavřeli v hotelu v Sag Harbor a přišli jsme k obecné úvaze, jak by ten příběh měl vypadat. A tehdy jsme to zkusili nabídnout.

Bylo to zajímavé, protože jsme se vrátili za Peterem Rothem, kterému jsme to nabízeli, a dívali jsme se na sebe pohledem: „To jste zase vy! Tohle už jsme si prožili!“. Peter měl ten seriál vždycky moc rád. Bylo to milé setkání. A my mu to znovu zkusili prodat. Potom přišlo pocitově asi dvanáct let dohadování, během kterých jsem strašně zestárla. Teď se cítím, že je mi tak sto. Doufám, že se mi zas vrátí trocha mládí, abych nějak doklepala to natáčení nových epizod.

TVLine: Ty nové epizody – nazvané Zima, Jaro, Léto a Podzim – nápadně odkazují na Carole King. Funguje ale tohle pořadí i pro příběh?
ASP: Ano, přesně takhle to v té písničce je a každý to pozná. A fungovalo to i po příběhové stránce: začít v zasněženém, chladnějším a drsnějším prostředí. Na konci pak přijde svěžejší, hřejivější a zlatavější město. Je s podivem, že nebylo těžké ty příběhy rozdělit do čtyř celků. Horší bylo, že jsme nejdřív nevěděli, jak naplníme těch devadesát minut. A pak jsme zase nevěděli, jak se do těch devadesáti minut vejdeme. Chvílemi to bylo až takhle směšné: „Sakra, máme to na tři hodiny!“

TVLine: Co můžete prozradit o tom, jakou roli bude hrát v těchto epizodách Richardův odchod? [Edward Herrmann zemřel na konci roku 2014]
ASP: Když seriál poprvé začal, odstartovali jsme ho u Lorelai, která měla svůj vlastní život, ve kterém se ale něco změnilo a ona do něj musela opět pustit své rodiče, což z ní udělalo opět jiného člověka. Rory měla opustit své známé prostředí a odjet na novou školu za spoustou velice odlišných dětí. Poprvé se zamilovala a tím se změnila. Emily se zase vypořádávala s tím, že součástí jejího života nikdy nebyla její dcera ani vnučka, a tak je do něj vtáhla, když dostala příležitost. Její život se tedy taky změnil.

Pilotní díl začal u toho, jak se třem ženám změnil život. Měli jsme proto pocit, že nějak takhle bychom měli začít i u nových epizod. Všechny tři už jsou starší a i když se seznámíme s tím, co do té doby dělaly, život všech tří se musí nějak změnit. Pro Emily to bude Richardův odchod. Co to všechno znamenalo? Co to znamená pro všechna tři děvčata? Taková tragédie přivede člověka k myšlenkám „Kde vlastně jsem? Kam mířím? A co vlastně dělám?“. Smrt je taková. Odešel někdo, koho milovaly, což znamená, že věci, které milujete, tu nebudou navždycky. A nemůžete je považovat za samozřejmé.

Dům Emily a Richarda ještě není hotový. Je to jedna ze scén, na kterou se hodně připravuji. Lorelaiin dům už hotový je. Hotel U Vážky taky. (Podívejte se na první fotky.) Ve Stars Hollow se ještě před hodinou natáčela Pomáda [smích]. Dnes ho ale dostaneme zpátky a začneme ho znovu stavět. Na scénu v domě Gilmorů bude ale dost zvláštní vejít. Bude jí něco chybět a projeví se to i v naší práci. Příběhy budou vyprávět o našich děvčatech a o tom, kam směřují.

TVLine: Zohledňuje příběh události, které se staly v sedmé řadě?
ASP: Neuděláme to jako „ztracený víkend“ Johna Lennona, který si nic nepamatuje. Na sedmé řadě bylo dobré, že mě neochudila o některé části příběhu, se kterými jsem chtěla pracovat. Museli jsme si ale sedmou řadu trošku nastudovat. Hodně jsme spolupracovali s našimi přáteli, kteří jsou velcí fanoušci Gilmorových děvčat a kteří dobře znají každou minutu seriálu – a ti nám řekli, co se v sedmé řadě stalo. Já z ní viděla jenom části. Hlavní pro nás ale bylo, že nebudeme rozvíjet něco, co bylo v sedmé řadě ukončeno. Nemám v plánu říct fanouškům, kteří viděli celou sedmou řadu: „Celou tu dobu jste akorát ztráceli čas, takže tu sérii úplně ignorujte!“ Musíme začít tam, kde to skončilo. A naštěstí sedmá řada nepohřbila všechny věci, které jsme chtěli rozvinout, takže to nakonec funguje docela dobře.

TVLine: Pojďme si promluvit o Roryiných mužích. Kdo se vrátí a kdo ne?
ASP: Smlouvy ještě nejsou podepsané [směje se], i když začínáme zítra natáčet. Proto se teď cítím na sto let. Je mi prostě sto. A chceme do seriálu vrátit co nejvíc našich oblíbených chlapců, kolik to jen půjde. Museli jsme navíc některé části příběhu trošku pozměnit, protože v Hollywoodu se pořád šetří. Což nechápu. Vždyť tohle je příběh, který chci odvyprávět, tak za to snad někdo zaplatí [směje se]. Takhle to ale zjevně nefunguje, což je k vzteku. Jedné části příběhu, která se týká jednoho z oné trojice chlapců, jsme se proto museli vzdát. Pořád se ale jedná o tom, kdo se vrátí a chceme je tam všechny. Máme už pro ně nachystané scény. Jen mi někdo musí říct, jestli se opravdu vrátí. (A deset dní po rozhovoru se všichni tři opravdu vrátili.)

TVLine: Bude Rory v zimní epizodě sama, nebo s někým?
ASP: Bude sama. Myšleno tak, že nebude vdaná. Ale randí stejně jako každá jiná mladá žena s její tvářičkou.

TVLine: Víte, zda Netflix vydá všechny čtyři devadesátiminutové epizody zároveň? Co byste si přála vy?
ASP: Já bych raději, kdyby je Netflix nevydal zároveň, protože lidé je budou hodně očekávat a myslím, že zapřísáhlí fanoušci by si je užili víc s drobnými rozestupy. Že se někdo podívá hned na poslední epizodu a všem to vyžvaní, je to poslední, co chcete, aby se stalo. A myslím si, že přesně to by se stalo v téhle době sledování seriálových maratonů. Chtěla bych proto, aby mezi jednotlivými epizodami byly alespoň denní rozestupy. Ať mají lidé čas se také jít projít někam ven [směje se]. Ještě jsme o tom ale s Netflixem nemluvili, takže nevím, jak se k tomu staví tam. Ale určitě to s nimi probereme.

TVLine: Když jste teď na Netflixu, můžete být sprostí. Uslyšíme někdy velmi sprostou Emily?
ASP: Tohle ještě pořád řešíme [směje se]. Na Gilmorkách je zvláštní, že jste s těmi lidmi prožili kus života a ony se v něm uměly chovat. Ve chvíli, kdy by to někdo porušil, by to asi bylo divné. Napsali jsme pár replik, kde se nadává, ale zní to divně. Snažíme se pro to najít rovnováhu. Tehdy jsme s tím takový problém neměli. Není to jako když natáčíte seriál pro stanici ABC o drogových dealerech, kde se mluví asi takhle: „Hele, chlape, nakašli si!“ A policajti tam křičí: „Hej ty, podivíne, lehni na zemi!“ To je přece blbost. Musí to znít jinak: „Na zem, ty za*nej z*de!“ Jsou případy, kdy takové vyjadřování potřebujete. My jsme to nikdy nepotřebovali. Nikdy nám nechyběl Taylor, který by vyřvával na celé město: „Vy po*ní kreténi ze Stars Hollow!“ Naše vyjadřování je víc jako ze vztahu Katharine Hepburn a Spencera Tracyho a míň z ulice.

Přečtěte si také rozhovor se Scottem Pattersonem, který mluví o vztahu Luka a Lorelai, anebo rozhovor s Lauren Graham, která jen lehce naznačila, jak seriál skončí.

Diskuze /5

Cinkitoo

Doufám, že to vyjde postupně, jinak bych musela na několik dní vypnout internet, abych si to v klidu mohla užít a nepřijít o překvapení. Dost se na to těším, snažím se nic neočekávat.

#2 Ptolemai
24.2.2016 | 18:11:52
Ptolemai

#1 Cinkitoo: asi tak :-D

25.2.2016 | 6:56:39
rangerik

Nojo, nevím, jestli se vyplatí čekat na dabing… :-(

25.2.2016 | 14:17:05
MollyGrim

Já hlavě doufám že to dabing nezkazí!

26.2.2016 | 0:33:41
Cinkitoo

Viděla jsem všechny série jenom v dabingu, takže originál pro mě asi nebude ono, ale na druhou stranu nečekám, že by dabéři byli stejní, zvlášť teď. Jo a ještě: teď na Nova Cinema proběhly ty díly, kdy Lorelai uteče před svatbou s Maxem. A tak jsem si říkala, že by bylo hezké, pokud by se teda měli Lorelai a Luke v příštích dílech brát, kdyby vytáhli tu slavobránu, co Luke pro Lorelai udělal, a vzpomněli by taky, co Luke řekl Lorelai o manželství (jakého člověka má smysl si vzít).

26.2.2016 | 13:38:52
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Pomoz nám otestovat mobilní aplikaci

Jste z Prahy a okolí a chtěli byste pomoci Edně?

Hledáme dobrovolníky, kteří by přijeli na uživatelské testování naší nové mobilní verze a aplikace.
Máme připravený první návrh a rádi bychom znali vaše názory, reakce, připomínky a další postřehy.
Testování by proběhlo v sídle Mladé Fronty (Praha – Modřany) a nezabralo by více než hodinu. K ruce budete mít náš mobilní telefon a v něm první návrh, který chceme otestovat.
Zájemci pište na thomas@edna.cz.

Stav překladu

Epizoda S08E04: A Year in the Life: Fall

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

Titulky přeložil @iHyi.

Návod: České titulky v Netflixu

Reklama

Fotky z pokračování

Fotky z pokračování

Nejoblíbenější postavy

Sledujte nás

Narozeniny