Gotham Postřehy a teorie k epizodě A Bitter Pill to Swallow a Řádu sv. Dumy

Postřehy a teorie k epizodě A Bitter Pill to Swallow a Řádu sv. Dumy

Postřehy a teorie k epizodě A Bitter Pill to Swallow a Řádu sv. Dumy

Nejnovější epizoda Gothamu přinesla několik těžkých rozhodnutí i řadu komiksových odkazů. A na závěr také tajemný Řád sv. Dumy. Co jsou nové postavy zač, a kdo další se blíží škodit Gotham City, se dočtete v postřezích k epizodě A Bitter Pill to Swallow.


21 0
24.11.2015

Plameňák přilétá

Poslední epizoda měla, stejně jako ostatní díly této série, své hlavní téma. Tentokrát jsme nesledovali Jimův boj v útoku, ale naopak v obraně. Na jeho hlavu byla totiž vypsána odměna. Za kořistí se tak, kromě menších ne příliš zručných nájemných vrahů, vydal i záporák známý jako Eduardo Flamingo.

Tuto postavu vytvořil Grant Morrison, jenž stojí za řadou zvláštních postav. Do světa Batmana uvedl v minulosti například padoucha s prasečí hlavou či napsal komiks o domácích mazlíčcích, kteří jsou ve skutečnosti roboty. A ani Flamingo, nebo také „Plameňák“, jak bychom jej mohli česky nazvat, není výjimkou.


Ostatně i proto byl nejspíše zvolen do aktuální epizody, která se mimo jiné věnovala překračování hranic, což koneckonců podkresloval i Barnesův příběh z války. Ten byl do celého příběhu zakomponován podobně jako vyprávění o barmském pralese v Temném rytíři, tedy: dění uvedlo hlavní postavy do složité situace, k jejímu vyřešení nabídla ta starší a moudřejší příběh z války, který sice nejdříve hrdinovi pomohl, ale o to více jej následně zlomil.

Začněte se smát, Joker se vrací

Ovšem toto bychom mohli označit jen jako varovný výstřel před bitvou. Do města totiž nyní míří mnohem aktuálnější hrozby. Jak tzv. Order of St. Dumas, tak i Joker.

První potenciální kandidát na Jokera, Jerome, sice odešel již ve třetí epizodě. Ale jak tvůrci uvedli, i ukázali, jeho myšlenka nakažlivého smíchu se rozšířila po městě – ostatně stejně jako v minulé sezóně putovala červená maska, nebo-li red hood.

Na začátku deváté epizody nám tvůrci připomněli, že tato myšlenka stále nevymizela. V jednom ze záběrů jsme totiž mohli vidět na zdi grafiti očí a úsměvu, který byl sestaven z opakovaně napsaného „HA“. Další možný kandidát na budoucího Batmanova nepřítele se tak nejspíše blíží.

Order of St. Dumas povstal

Nicméně pro město i jeho občany je aktuální hrozbou především Řád sv. Dumy, v originále Order of St. Dumas. Pro začátek je důležité říci, že se jedná o řád, ke kterému patří i Theo Galavan, a jenž si chce podmanit město – ať už pokojně, či násilím.

V komiksové předloze položil tomuto spolku základy Dennis O'Neil, a to v Batman: Sword of Azrael v čísle 1, a to roku 1992. Od té doby jsme zjistili, že se jedná o přímou odnož Templářů, tedy reálného již zaniklého rytířského řádu, jenž je protkán řadou komiksových příběhů. Například v Indiana Jonesovi můžeme vidět posledního žijícího Templáře jako ochránce Kristova grálu.

Vraťme se ale zpět k seriálu. Zde se chce celý řád pomstít Wayneově rodině za to, co provedla při zakládání města, tedy za čin, jenž byl odhalen v epizodě Scarification.

S vedoucím bojovníků jsme se mohli setkat již dříve. Nicméně jeho jméno nám dosud nebylo odhaleno, stejně tak ani to, kdy se na scéně objeví nejlepší bojovník celého společenstva známý jako Azrael. S největší pravděpodobností se na něj můžeme těšit v nadcházející epizodě pojmenované The Son of Gotham, kde, jak už název napovídá, půjde celý spolek po Bruci Wayneovi.

Úplatní neúplatní podruhé

Řád sv. Dumy uzavírá veškeré komiksové odkazy, z nichž jsme se mohli v poslední epizodě Gothamu těšit. Nicméně přesto na seznamu zůstal ještě odkaz na novodobou americkou historii.

V úvodu dílu jsme mohli sledovat, jak jde Galavanova sestra do utajeného baru najmout vraha. Stejným způsobem, jakým se do tajného prostoru dostala ona, chodili i mnozí lidé pít alkohol za dob prohibice, aby tak byli schovaní před zraky prohibičních úředníků a policistů, kteří museli zadržovat veškerý alkohol a osoby, které jej distribuovaly, podle Volsteadova zákona, jenž platil od roku 1914 až do roku 1933.

Nejde o první odkaz na dobu prohibice. Jak jsme ostatně psali, seriál již dříve odkazoval na snímek Neúplatní, který se odehrává za dob prohibice, a to přesně ve čtvrté epizodě Strike Force.

OHODNOTIT EPIZODUPROFIL EPIZODY

Thumbnail Play icon

<<POSTŘEHY K PŘEDCHOZÍ EPIZODĚTRAILER K NÁSLEDUJÍCÍ EPIZODĚ>>

Foto: FOX

Diskuze /6

Angi

Mno a hlavně si svou polívčičku přiřhál i Master. ;)

24.11.2015 | 8:30:48
Ryen

Ještě by možná stálo za zmínku nové spojenectví Tučňáka a Hádankáře… To mě na předchozím dílu bavilo asi nejvíc a moc se mi líbilo, jak neon skrz okno pěkně zeleně nasvítil Nygmu. :D

24.11.2015 | 14:01:23
Degas10

Silver bude joker.

24.11.2015 | 15:24:29
MikeWazowski

Hned jak sem slysel order of st. Dumas, napadl me Azrael… to by bylo husty kdyby se tam objevil, treba jen chvilku, v jeho costymku :)

#5 Blackhand47XD
24.11.2015 | 19:44:36
Blackhand47XD

#4 MikeWazowski: Azrael se má v seriálu objevit, jen se neví kdy..

webmaster
24.11.2015 | 22:01:06
Angi

Av jakých spodkách. =)

24.11.2015 | 23:42:23
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav překladu

Epizoda S04E05: The Blade's Path

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

Titulky připravují: @gongis, @Maty9, @twister78, @MadyDollar, @Lucifrid, @KevSpa

Sedí na verze:

  • S04E05.HDTV.x264-LOL
  • S04E05.WEBRip.x264-RARBG
  • S04E05.720p.HDTV­.X264-DIMENSION
  • S04E05.1080p.HDTV­.X264-DIMENSION
  • S04E05.1080p.WEB-DL.DDP5.1.H.264-CasStudio

Epizodu nezapomeňte ohodnotit.

Ohodnoťte seriál Gotham

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Staň se členem našeho kultu. Hlasuj pro Ednu.

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Reklama

Postřehy a teorie

Postřehy: Ra's v Blackgate, hloupý Nygma a současné gothamské podsvětí

Postřehy: Ra's v Blackgate, hloupý Nygma a současné gothamské podsvětí

Ve čtvrté epizodě naplno zazářil padouch Ra's al Ghul, Sofia začala od prvopočátku budovat impěrium Falconeů a Ed Nygma se vrátil se svými hádankami. Na nejdůležitější události se jako obvykle zaměřujeme v postřezích.

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny herců

Hlídejte si nás