Gotham Postřehy a teorie k epizodě By Fire a "továrně na zloduchy"

Postřehy a teorie k epizodě By Fire a "továrně na zloduchy"

Postřehy a teorie k epizodě By Fire a "továrně na zloduchy"

Nejnovější epizoda By Fire přinesla řadu komiksových i televizních odkazů a odhalila jedno velké tajemství, které sjednocuje dění v seriálu již od jeho počátků. Co vše nám tvůrci odhalili, jaký to má význam, a co nás v Gohtamu nejspíše důsledkem toho čeká, se dočtete v následujících postřezích.


25 0
1.11.2015

I Gotham žije Ashem

Nejnovější epizoda Gohtamu s sebou přinesla řadu komiksových odkazů a vytvořila prostor ke spekulaci o řadě teorií. Přesto dnes začneme u odkazu, který nemá s komiksy a ani světem Batmana nic společného. Zato se váže ke včerejšímu Halloweenu a především pak k premiéře seriálového pokračování kultovního Evil Dead, seriálu Ash vs Evil Dead.

Hlavní postava Evil Dead, Ashley J. Williams, vyvolal společně se svými přáteli prastaré Zlo, které je všechny usmrtilo, vyjma Ashe, jenž si však musel za účelem záchrany svého života a ochrany před posednutím uříznout část ruky. Stejně tak i Butch Gilzean přišel minulou epizodu o část ruky, již mu usekl Tučňák. Řezání rukou není vzhledem k dnešní produkci, zejména na kabelovkách, ničím výjimečným. Ovšem rozhovor mezi Tabithou a Barbarou je již něco jiného. Když totiž Tabithu napadlo na Butchův pahýl připevnit „bezva věcičky jako nože, palice a tak“, Barbara pronesla: „Co takhle maličkou motorovku?“ Zde už se tedy bezpochyby setkáváme s odkazem na zmiňovaný seriál, kde nejenže hlavní postava přišla o část své ruky, ale především na pahýlu nosí připevněnou motorovou pilu, aby tak mohl Ash lépe bojovat s vyvolaným Zlem.


Seriálovými odkazy protkaný seriál

Po odkazu na Ash vs Evil Dead jsme se dočkali i pomrknutí na fanoušky seriálu stanice FOX, který se vysílá vždy po Gothamu. Předtím, než se Firefly rozhodla vydat na dráhu samozvané strážkyně, připravovala si svůj oblek na střeše jednoho z domů v Gotham City. Přesněji řečeno na prostorné střeše, kde bylo v kleci zavřeno hejno holubů. Pro diváka, který sleduje na FOXu pouze Gotham, se nejednalo o nic neobvyklého, fanoušci letošní novinky Minority Report si mohli nicméně povšimnout podobnosti se střechou, na níž choval své holuby zločinec z první epizody seriálu.

Edward Nygma o vraždu blíže Hádankáři

Dalším významným prvkem šesté epizody byla linka s Edwardem Nygmou. U toho se zdálo, že jeho vyšinutí pomalu mizí a nejeden divák tak byl zklamaný, že se jeho „nakousnutá“ proměna v Hádankáře oddálila. Ovšem šestý díl druhé řady posunul jeho proměnu v záporáka opět o kus dále. V hádankách je totiž Edward více než zběhlý, v zabíjení již nikoliv. A to se tvůrci snaží pomalu změnit – po policejním strážníkovi totiž zavraždil i svou lásku.

Nygma je tak o vraždu blíže proměně v Hádankáře. Je ovšem nutno podotknout, že je sice zjevné, že se z něj pomalu stává záporná postava, ovšem jeho příběh původu je mnohem temnější než ten komiksový. V něm sice napáchal také plno činů mimo zákon a mnohokrát prokázal, že je psychopat, nikdy ale nezašel tak daleko, jak jsme mohli vidět minulé úterý. Vždyť Hádankář jistý čas dokonce pomáhal Temnému rytíři při záchraně města Gotham!

Indian Hill a velké tajemství

V první sérii byl v rámci rozšíření Arkhamského ústavu pro duševně choré zmíněný Indian Hill a také fakt, že se jedná o toxické území. Vzhledem k pouze jedné zmínce, která nebyla zbytek série již nijak rozvedená, jí po chvíli přestali diváci přikládat jakoukoliv důležitost. S Bruceovým pátráním po tajemstvích Wayne Enterprises se ovšem Indian Hill vrátil opět do hry, i když si nikdo z fanoušků netroufl tipovat, jakou přesně roli by mohl „indiánský kopec“ sehrát. Obecně se nicméně uvažovalo o spojitosti s minulostí Gotham City.

Až tento týden byl konečně odhalen pravý význam Indian Hill a zjistili jsme, že s minulostí má společného pramálo a je spjatý především se současností a aktuálním děním.

Fakta: Tam pod kopcem

Vezměme ale vše popořadě a nejprve se zaměřme na fakta. Díky epizodě By Fire, respektive díky její poslední scéně, nyní víme, že je Indian Hill název zastřešující tajnou instituci ukrytou na toxickém území. Dále jsme zjistili, že toto místo je divizí a výzkumným centrem Wayne Enterprises.

Spekulace: Všichni ti zkorumpovaní

Více nám tvůrci neodhalili. Nicméně ponechali značný prostor ke spekulacím. Za prvé můžeme nyní předpokládat, že právě toto výzkumné středisko je tajným, nezaevidovaným projektem Wayneovy společnosti. Odhalení toho, že existuje, stálo nejspíše život jak Bruceovy rodiče, tak ohrozilo i ten chlapcův. Konec první série nám navíc ukázal, že za vším stojí (možná jen mimo jiné) představenstvo společnosti. To se ostatně mladý Wayne snaží již nějakou chvíli „přistihnout při činu“ a zabránit tak nekalostem odehrávajícími se za zdmi jím vlastněné korporace.

Spekulace: Příšerky Dr. Hugo Strange

Komiksy znalé fanoušky zajímal mnohem více, než význam Indian Hill pro budoucnost Wayne Enterprises, jeho potenciál pro vznik budoucích nepřátel Batmana. Celá sekvence průjezdu objektem byla rozmazaná, nicméně i tak jsme mohli postřehnout dva členy zločinecké galérky Gothamu.

První byla k vidění nespoutaná žena v oblečení typickém pro Catwoman. Postavy Seliny Kyle jsme se sice v seriálu již dočkali, zato totožnost její matky nám dosud zůstala skryta. Tajemná osoba z konce epizody by tak mohla být ona. Napovídal by tomu ostatně i její věk a hlavně přesvědčení všech obyvatel Gotham City o její smrti, vyjma právě Seliny, jež se snaží sebe samou i své okolí přesvědčit o tom, že její matka stále žije a dokonce je i ve městě.

Totožnost druhé osoby je ještě nejasnější, a tím i zajímavější. Jde o svázaného muže s obličejem omotaným fáčem. Vzhledově je nejpodobnější známému komiksovému záporákovi nesoucí přezdívku Hush. Nicméně jeho civilní „já“, Tommyho Elliota, jsme již poznali, tím je tedy jeden potenciální kandidát ze hry. Dále se nabízí další postavy z DC světa, které vypadají podobně, jako například Negative Man of the Doom Patrol či Unknown Soldier. Vše jsou ale pouhé dohady a tvůrci mlčí. Pravdu se tak nejspíše dozvíme až v nadcházejících epizodách seriálu.

Nicméně alespoň něco málo o budoucím vývoji je nám známo již nyní, a to, že v čele zařízení bude stát jeden z původních Batmanových nejchytřejších nepřátel, jimž není nikdo jiný než Dr. Hugo Strange. Zbytek je, stejně jako většina vět Edwarda Nygmy, hádankou.

OHODNOTIT EPIZODUPROFIL EPIZODY

<<POSTŘEHY K PŘEDCHOZÍ EPIZODĚTRAILER K NÁSLEDUJÍCÍ EPIZODĚ>>

Foto: FOX

Diskuze /7

Mouchal

Nevím, ale ten spoutanej chlápek mi hned připomněl Banea ;) jinak super článek! :)

#7 ArnyKasha
2.11.2015 | 1:03:52
Lucifrid

Teda některé věci mi úplně unikly, díky za doplění souvislostí :)

webmaster
2.11.2015 | 2:05:26
Golgot

to ja si teda myslel ze ten pripoutanej typek ve studenym prostredi byl mr.freeze

#4 Blackhand47XD
2.11.2015 | 3:17:11
Blackhand47XD

#3 Golgot: Taky mě napadl Freeze.

webmaster
2.11.2015 | 7:08:49
deadpool

no vime ze jak freeze tak strange tam budou ale vazne oni na toho strange obsadili nejakeho asiata a to se mi nelibi .

2.11.2015 | 9:53:35
pozitkar

Super článek, díky

3.11.2015 | 17:13:02
ArnyKasha

#1 Mouchal: …no já si taky hned vzpomněl na Banea …na toho správně svalnatýho z komixů

5.11.2015 | 10:38:58
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpořte překladatele

Chcete-li podpořit překladatele Gothamu a poděkovat jim za jejich práci na titulcích, můžete tak učinit zde. Moc vám děkujeme. V poznámce prosíme uveďte seriál, za který přispíváte.

Reklama

Čtvrtá série

Thumbnail Play icon

Postřehy a teorie

Postřehy: Cyrus Gold, Ledovec a nová přátelská dvojice

Postřehy: Cyrus Gold, Ledovec a nová přátelská dvojice

Finále série přineslo spoustu zvratů a nových příběhů. V pravidelných postřezích se zaměříme nejen na pravé jméno Butche Gilzeana, ale také na zajímavosti o hlavách démonů či novém klubu Oswalda Cobbelpota.

Nepřehlédněte

Představitelé Jima a Lee jsou svoji

Představitelé Jima a Lee jsou svoji

Herecký pár Ben McKenzie a Morena Baccarin zpečetil svou lásku svatbou. Kolegové z Gothamu si řekli své ano v Brooklynské botanické zahradě.

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny herců

Hlídejte si nás