Gotham Postřehy a teorie k epizodě Mommy's Little Monster a vzestupu Hádankáře

Postřehy a teorie k epizodě Mommy's Little Monster a vzestupu Hádankáře

Postřehy a teorie k epizodě Mommy's Little Monster a vzestupu Hádankáře

Nejnovější epizoda nazvaná Mommy's Little Monster byla věnovaná především vzestupu Hádankáře, nechyběly tedy typické zapeklité otázky a ani zelené a fialové otazníky. Zkrátka tentokrát nepřišel ani Tučňák, který si šel jak za svou touhou po pomstě, tak touhou získat zpět křeslo krále Gothamu.


20 0
10.11.2015

Hádanka na každém kroku

Je to zelené, visí nad tím otazník a napálí vás k smrti. Co to je?
?

Hádankář.


A jemu a jeho proměně byla věnovaná velká část nejnovější epizody Mommy's Little Monster. Ta přímo navazovala na konec té předchozí, kdy Nygma zavraždil svou milou, slečnu Kringleovou. V aktuálním díle jsme se, stejně jako Nygma, ocitli v nevědomí o lokaci těla mrtvé ženy. Edward tak musel podle hádanek a otazníků, které zanechalo jeho druhé „já“, hledat mrtvolu, aby ji objevil dříve než policie.

Právě ony fialovo-zelené otazníky, kterými byla proložena celá epizoda, jsou typické pro již finální podobu Hádankáře. Co se samotných hádanek týče, tvůrci zde již také nebyli daleko od čistokrevného komiksového charakteru Riddlera. Ten se totiž vyznačuje zanecháváním nejrůznějších rébusů a hádanek, nikoliv však pro sebe, nýbrž pro svého největšího nepřítele Temného rytíře. Na toho ale vždy místo úlevy čeká léčka, jež ohrozí jeho život.

Ostatně podobnou „Hru na stopovanou“ s překvapením na závěr možná uvidíme již brzy i v samotném Gothamu. V rámci sedmé epizody se totiž stal z „rozdvojeného Nygmy“ – na půl dobráka a na půl psychopata – „jednotný Nygma“ – čistokrevný psychopat schovávající se pod rouškou dobráka. Navíc sám představitel Edwarda Nygmy, Cory Michael Smith, prohlásil, že se diváci již brzy dočkají známého zeleného obleku. Dle jeho slov sice zatím nebude obsahovat otazníky, přesto by měla být podobnost s tím komiksovým nezaměnitelná. O buřince a holi ve tvaru otazníku, jež jsou dalšími typickými Hádankářovými atributy, se Smith již nezmínil.

Tučňáčí hejno

Neméně prostoru bylo věnováno Oswaldu Cobblepotovi, kterému dal Theo Galavan – zabitím jeho matky – motivaci k pomstě. Ta na sebe nedala dlouho čekat a při příležitosti jmenování Galavana starostou jej přišel Tučňák zavraždit, a to společně se svým gangem, který byl celý oblečen a pohyboval se jako on sám.

Tvůrci tímto nejspíše odkazovali na Cobblepotovu oblibu v tučňácích. Tu nalezneme jak v komiksech, tak i ve filmových zpracováních. Nejvíce patrná je v Burtonově snímku Batman Returns, kde si režisér převedl na Tučňáka příběh Knihy džunglí – Oswalda zde vychovali tučňáci, a tím se stali jeho rodinou. I proto se jimi také celý svůj život obklopoval, a pokud to bylo možné, chodil s nimi v hejnu.

Galavan jako Ghul

Na rozpoutání pekla a večírky bude dost času, až na mě Bruce Wayne přepíše společnost a potká svůj nešťastný osud.

Předchozí citát z nejnovější epizody dokazuje, že tvůrci tentokrát neodkazovali pouze na Burtonův snímek s Batmanem, ale inspiraci si vzali i z toho Nolanova, a to přesně z The Dark Knight Rises. Stejný plán jako Theo Galavan měla totiž ve zmíněném snímku Thalia Al Ghul.

Stejně jako Theo chtěla i ona využít laskavého chování k získání Bruceovy firmy. A též i ji poháněl chtíč pomsty za mrtvého pokrevního příbuzného. I když samozřejmě způsob, jakým se k firmě dostala ona, byl o něco sofistikovanější a osud, který nachystala pro Gotham City, krutější.

Válka gangů v každém městě

Tímto jsme uzavřeli kapitolu komiksových a filmových odkazů. Nicméně na závěr nebude na škodu zmínit, co nás nejspíše čeká v nadcházející epizodě. Kromě sestry Theo Galavana, která se na konci aktuální epizody „utrhla ze řetězu“, nás čeká především řádný pouliční boj.

Konec první poloviny druhé série bude totiž nejspíše provázet válka gangů, v dnešních seriálech velmi oblíbené téma. Válčení rozličných gangů jsme mohli v letošním roce vidět jak v komiksových seriálech jako Daredevil či Arrow, tak i v těch komiksům vzdáleným, jakým je například Fargo. Nyní nás tedy boj na život a na smrt čeká i ve městě Gotham a my budeme moci v následujících čtyřech epizodách sledovat, jak se s ním tvůrci popasují.

OHODNOTIT EPIZODUPROFIL EPIZODY

Thumbnail Play icon

<<POSTŘEHY K PŘEDCHOZÍ EPIZODĚTRAILER K NÁSLEDUJÍCÍ EPIZODĚ>>

Foto: FOX

Diskuze /12

Ratemus

fakt doufám že Penguin zabije tu jeho sestru a nakonec i Galavana…ti dva jsou mi protivní…

#4 Aprok
10.11.2015 | 6:20:27
Baltik

Pěkný článek !

10.11.2015 | 7:24:53
deadpool

konec posledni epizody je bozi :O

10.11.2015 | 12:32:46
Aprok

#1 Ratemus: nejsi sám taky si to přeju hlavně Galavana takovej sráč už od pohledu a v True Detective taky hrál nehoráznýho sráče :D :D

10.11.2015 | 13:34:41
Felicita8

hlavne nech Bruce dôjde k rozumu a prestane veriť tej malej potvore :D

#6 Ratemus
10.11.2015 | 14:14:33
Ratemus

#5 Felicita8: jen nechápu že Cat něco neudělala, měla jí na místě rozbít tu její držku na to se těším až se to stane, ta Silver jí vůbec nezná, najednou ani nemrkne a bude čumět na rajskou z nosu

10.11.2015 | 14:24:29
666CONSTANTINE666

Ten serial je najlepsi na svete,aj ja uz len cakam kedy dostane Bruce rozum a pride nato ze je ta blonska zla a vrati sa k Seline a neviete kde odviezli tu popalenu co mala plamenomet lebo som to dajak nezaregistroval a mohli by do serial dat aj poison ivy

#8 PecaCZE
10.11.2015 | 14:27:46
PecaCZE

#7 666CONSTANTINE666: To měla být pravděpodobně Firefly ( s plamenometem a bylo vidět na konci kam ji odvezli ). A Poison Ivy byla v 1. sérii pokud vím.

10.11.2015 | 15:39:33
deadpool

ivy bala i v teto serii – harvey ji vyslichal koukate na to vubec ? :D

10.11.2015 | 15:52:07
Baltik

Tak tak…

10.11.2015 | 17:42:56
HellTsuku

Leč myslím, že na Poison Ivy si dlouho počkáme

11.11.2015 | 14:01:44
Angi

Každopádně Poison Ivy je v Gothamu suveréně nejděsivější postavou. =)

12.11.2015 | 8:53:47
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav překladu

Epizoda S04E05: The Blade's Path

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

Titulky připravují: @gongis, @Maty9, @twister78, @MadyDollar, @Lucifrid, @KevSpa

Sedí na verze:

  • S04E05.HDTV.x264-LOL
  • S04E05.WEBRip.x264-RARBG
  • S04E05.720p.HDTV­.X264-DIMENSION
  • S04E05.1080p.HDTV­.X264-DIMENSION
  • S04E05.1080p.WEB-DL.DDP5.1.H.264-CasStudio

Epizodu nezapomeňte ohodnotit.

Ohodnoťte seriál Gotham

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Luk a šípy nestačí. Potřebujeme váš hlas.

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Reklama

Postřehy a teorie

Postřehy: Ra's v Blackgate, hloupý Nygma a současné gothamské podsvětí

Postřehy: Ra's v Blackgate, hloupý Nygma a současné gothamské podsvětí

Ve čtvrté epizodě naplno zazářil padouch Ra's al Ghul, Sofia začala od prvopočátku budovat impěrium Falconeů a Ed Nygma se vrátil se svými hádankami. Na nejdůležitější události se jako obvykle zaměřujeme v postřezích.

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny herců

Hlídejte si nás