Gotham Postřehy a teorie k epizodě Scarification a minulosti Gothamu

Postřehy a teorie k epizodě Scarification a minulosti Gothamu

Postřehy a teorie k epizodě Scarification a minulosti Gothamu

Pátá epizoda druhé řady nazvaná Scarification nám sice nepřinesla žádné odkazy na komiksové příběhy. Zato nám odhalila alternativní minulost města Gotham a příběh původu Firefly. Z čeho tvůrci čerpali, a jak se ke změnám staví, si můžete přečíst v následujících postřezích.


20 0
27.10.2015

Jiný příběh původu i pohlaví

V nejnovější epizodě seriálu Gotham se nám představil nový zloduch, Firefly. Tvůrci se ovšem rozhodli odklonit od komiksové předlohy nejen změnou pohlaví postavy, ale i celého příběhu původu. Jak jsme již psali, v komiksech je od roku 1952, kdy se Firefly poprvé objevil, představitel tohoto záporáka již od dětství fascinovaný ohněm. V epizodě Scarification jsme ale místo toho viděli přesný opak. Místo muže zde byla představena žena (role se chopila herečka Michelle Veintimilla – Those Who Kill, One Life to Live) a ohněm fascinovanou vystřídala arsonfobií trpící postava. Seriálová Firefly se svého strachu z ohně zbavila až z donucení. V ten samý okamžik jsme mohli také spatřit její přerod v pyromanku. Výslednou verzi Firefly poté můžeme nejspíše očekávat v nadcházejícím díle, jenž nese příhodně jméno By Fire.

K proměně známé komiksové postavy se vyjádřil i výkonný producent seriálu, Bruno Heller, který prohlásil: „Rozhodli jsme se, že bude Firefly žena, protože jsme chtěli ukázat, jak i vřelá, milující a citlivá osoba může přejít na temnou stranu, když ji k tomu život dotlačí. Není hnaná nevybitou agresí, ale spalujícím pocitem nespravedlnosti.“


Historie Gothamu je prolita krví

Celá pátá epizoda se ale věnovala především historii Gothamu, primárně starým hříchům rodiny Wayneovy. Kolik měl odvyprávěný retrospektivní příběh společných jmenovatelů s komiksovým příběhem původu města Gotham?

Město Gotham má své prvopočátky již před 17. stoletím, kdy byl na tehdy pustém kusu půdy pohřben zlý čaroděj, později známý jako Doctor Gotham. Tím, že je město vystavěné na rozloženém těle černokněžníka se ostatně odůvodňuje i četné zlo, které skrývají ulice tohoto města i v dnešních dobách.

Příběh o Dumovi a jeho useknuté ruce, jenž jsme mohli slyšet v seriálu, v základní historii města nenalezneme. Z dob, kdy město ještě neslo název Gotham Town, tedy v 19. století, je nám znám ale jiný příběh zahrnující taktéž jako významný prvek ruku. Hlavní postavou celého vyprávění je Tomahawk, také známý jako voják Thomas Haukins z takzvané New Earth. Tomu při jednom z jeho bojů spadl kus jantaru, který získal od Jasona Blooda, do tekoucí roztavené tekutiny. Když chtěl Haukins následně kámen vytáhnout, záhadná tekutina mu mumifikovala ruku. Tu si Tomahawk následně usekl a s ní i s vyloveným jantarem se poté vrátil do města.

Mumifikovaná ruka svírající jantar se o mnoho let později stala známou pod názvem Claw of Aelkhünd. Na místě, kde proběhl boj, jenž vše zapříčinil, o desetiletí později vznikla pak dokonce samotná Batcave.

Bruce Wayne musí zemřít

V páté epizodě se samozřejmě nezapomínalo ani na hlavní postavy. Edward Nygma tak dále kladl své otázky, jelikož jej ale již začíná ovládat jeho druhé „já“, pomáhají mu tyto otázky spíše se více začlenit, než aby ho činily v očích ostatních zvláštním. Úderná jednotka, která vznikla v minulém díle, dále pokračuje ve své činnosti. A Theo Galavan se stále tváří jako dobrák. Již nyní ale víme, že usiluje o život Bruce Waynea. Mimoto jsme mohli vidět dalšího člena skupiny, které podléhá právě Galavan, původně nesoucí příjmení Dumas. Charakter této organizace se již začíná rýsovat. Konečné soudy o tom, zda se jedná o skupinu inspirovanou komiksovou Ligou stínů (assasinů) či fanoušky očekávaného Court of Owl, ale s dostupnými informacemi nemůžeme zatím vynášet. Jedno je ale jisté již nyní – mladému Bruci Wayneovi bude v následujících epizodách někdo usilovat o život.

OHODNOTIT EPIZODUPROFIL EPIZODY

<<POSTŘEHY K PŘEDCHOZÍ EPIZODĚTRAILER K NÁSLEDUJÍCÍ EPIZODĚ>>

Foto: FOX

Diskuze /2

skalloo

sľubovali trailer na BvS pri gothama a supergirl 26.10 a nič :/ nevie niekto prečo?

#2 TheDarkKnight
27.10.2015 | 23:36:05
TheDarkKnight

#1 skalloo: Byly to jen dohady, co se nevyplnily. Nicméně Snyder tvrdí, že by se měl trailer objevit každým dnem, tak jsem zvědavý… :)

28.10.2015 | 0:50:29
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav překladu

Epizoda S04E05: The Blade's Path

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

Titulky připravují: @gongis, @Maty9, @twister78, @MadyDollar, @Lucifrid, @KevSpa

Sedí na verze:

  • S04E05.HDTV.x264-LOL
  • S04E05.WEBRip.x264-RARBG
  • S04E05.720p.HDTV­.X264-DIMENSION
  • S04E05.1080p.HDTV­.X264-DIMENSION
  • S04E05.1080p.WEB-DL.DDP5.1.H.264-CasStudio

Epizodu nezapomeňte ohodnotit.

Ohodnoťte seriál Gotham

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Nedovol, aby nám chodci sežrali Ednu. Hlasuj pro Ednu. 

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Reklama

Postřehy a teorie

Postřehy: Ra's v Blackgate, hloupý Nygma a současné gothamské podsvětí

Postřehy: Ra's v Blackgate, hloupý Nygma a současné gothamské podsvětí

Ve čtvrté epizodě naplno zazářil padouch Ra's al Ghul, Sofia začala od prvopočátku budovat impěrium Falconeů a Ed Nygma se vrátil se svými hádankami. Na nejdůležitější události se jako obvykle zaměřujeme v postřezích.

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny herců

Hlídejte si nás