Gotham Postřehy a teorie k epizodě The Last Laugh a budoucnosti Jokera

Postřehy a teorie k epizodě The Last Laugh a budoucnosti Jokera

Postřehy a teorie k epizodě The Last Laugh a budoucnosti Jokera

Jerome odešel s úsměvem na rtech. Přesto se ale nejspíše nejednalo o konečnou podobu Jokera. Zároveň však nemusí být všem Jeromovým dnům konec. Co vše prozradili tvůrci, a co jste možná přehlédli v nejnovější epizodě The Last Laugh, se dočtete v následujících postřezích.


19 0
12.10.2015

Theo Galavan vystupuje ze stínů

Třetí epizoda seriálu Gotham s sebou přinesla řadu zvratů a komiksových odkazů. Zaměřovala se sice především na postavu Jeroma, ovšem jejím přínosem pro příběh celé série bylo především zviditelnění Theo Galavana. Ten se vydává za hrdinného občana Gotham City. Ve skutečnosti chce však pouze získat město pod svou nadvládu, jak ostatně bývá v Batmanově světě již zažitým zvykem.

Ke svému zviditelnění využil Galavan postavu, o níž se mnozí domnívali, že je budoucím Jokerem. Ostatně Jerome Valeska k tomu měl veškeré předpoklady, jak zmiňujeme i v postřezích k předchozí epizodě. Jeho smrt však nakonec mnohé dohady vyvrátila. Zároveň ale i donutila tvůrce seriálu vyrukovat s plánem na představení Batmanovy nemesis.


Joker odhalí svůj příběh původu

„Předložíme vám konkrétní odpovědi na nezodpovězené otázky jeho identity. Jeho příběh bude mít ohromné a překvapující rozuzlení, které vysvětlí celý Jokerův mýtus, jak to vše začalo, a jak se Joker stal tím, kým je,“ prohlásil výkonný producent seriálu, Bruno Heller. Mohlo by se tak zdát, že se mohou komiksoví čtenáři a seriáloví diváci těšit na dlouho (některými nepříznivě) očekávanou událost – odhalení pravé identity Jokera. Otázkou však zůstává, zda sami tvůrci vůbec vědí, kdo bude tím „pravým“ Jokerem, a zda, i přes jejich slova, někdo takový skutečně bude. Nyní sice tvůrci mluví o konkrétních osobách, zároveň však ale také nedávno uvedli, že Joker bude v jejich pojetí Gothamu spíše myšlenka – nakažlivý smích. Tedy něco na způsob Red Hooda z minulé série.

Oba zdánlivě protiřečící si výroky by však přeci jen mohly být pravdivé. Sceluje je poslední Hellerovo tvrzení o tom, že dle jeho úsudku nemá Joker vše ze sebe a musel mít jistého předchůdce, na něhož by mohl navázat, proto byl tedy do seriálu přiveden Jerome – zároveň by tak mohl být Joker jak myšlenka, tak určitá osoba.

Jednou tak, jindy onak

Nakonec, i když se to až do nejnovější epizody zdálo vysoce nepravděpodobné, se nejspíše dočkáme něčeho, co bychom mohli nazvat hmatatelným Jokerem, tedy skutečného jedince, jenž bude prezentovat budoucí Batmanovu nemesis. Výkonní producenti minulý týden uvedli, že se nebrání možnosti ženského Jokera. Jako jsme to mohli vidět v již dříve odkazované komiksové sérii, Flashpoint paradox, kde se Jokerem stane Martha Wayneová, samotná matka Bruce Waynea. V seriálu by pak na toto místo byla nejpravděpodobněji dosazena seriálová verze Barbary Kean. Nic zatím ale není oficiálně potvrzeno.

Stejně tak není dosud jisté, zda se tvůrci nebudou řídit příběhem původu, jež v komiksu Batman: The Killing Joke odvyprávěl Alan Moore. Ten totiž sice věnoval celý komiks odhalování minulosti korunního prince zločinu, poslední dvojstránkou ale vše vyvrátil pomocí prostého tzv. zcizováku, jak jsme psali již v článku věnovanému jeho příběhu původu. V jiném komiksu pro změnu Joker o svém původu prohlásil: „Jednou si to pamatuji tak, jindy onak.“

Pokud tedy skutečně nezůstane jen u nakažlivého smíchu a bude nám odhalen příběh původu pana J., může ve výsledku jít pouze o jednu z Jokerových interpretací. Ostatně s touto myšlenkou si pohrával například i Christopher Nolan ve svém Temném rytíři, kde Joker pokaždé vyprávěl jiný příběh o tom, jak přišel ke svým jizvám.

V souhrnu tak můžeme prohlásit, že Jokera se v Gothamu dočkáme, jeho příběhu původu také, není ale jisté, zda to nebude skutečně jen jeho interpretace minulosti.

Mrtvý, nebo živý Jerome?

Poslední otázka visí kolem toho, zda by mohl být onou postavou Jerome. Ten sice zemřel a ani na pitevním stole jsme se nedočkali ničeho víc než jen mrtvolného úsměvu, mnozí konspirátoři z řad fanoušků však věří, že by se mohl Jerome vrátit. Podle nich by mohl přežít stejně dobře jako neúspěšný komik zvládl překonat pád do kyseliny ve výše zmíněném komiksu Batman: The Killing Joke.

Ostatně samotný představitel Jeroma, Cameron Monaghan, po epizodě The Last Laugh odpověděl na otázku, zda je jeho postava skutečně mrtvá, následující: „Nevím. Je to komiksový svět a v něm někdy lidé nezůstávají mrtví příliš dlouho [smích].“ Z prohlášení Monaghana a Hellera tak vyplývá, že Jerome nemusí být mrtvý, zároveň však nejspíše není konečnou verzí Jokera.

Kdo se směje naposled, ten se směje nejlíp

Nyní jsme se již seznámili se všemi prohlášeními ze strany tvůrčího týmu seriálu, stejně jako s nejrůznějšími teoriemi týkajícími se seriálového Jokera. Dostáváme se tak již k rozebrání si či alespoň zmínění některých komiksových odkazů, které jsme mohli ve třetí epizodě druhé série vidět.

„Kdo se směje naposled, ten se směje nejlíp,“ by mohl být jak podnázev epizody The Last Laugh, tak stejnojmenné komiksové série, jíž se tvůrci inspirovali. Zmíněná komiksová série se totiž zaměřuje na umírajícího prince zločinu v Gothamu, který, přestože jsou jeho dny sečteny, říká „Vyhrál jsem.“ s úsměvem na rtech. Za prvé kvůli svým psychickým nemocem, za druhé a především pak proto, že si komiks pohrává s myšlenkou, že Joker sice končí, ale směje se naposledy, nejlépe a jeho smích zde zůstane po další generace.

Ostatně s tím souvisí i Jokerův smrtící plyn, který přejímají někteří další napodobitelé. Oběti tohoto plynu zemřou s křečovitým úsměvem na tváři. I na něj odkazoval nejnovější díl, a to hned v první polovině. A to přesně ve scéně, kdy se Harvey Bullock nadýchal u mrtvoly Jeromova otce plynu, který byl sice ještě prototypem a nebyl smrtelný, přesto zde byly již patrné jisté psychotické účinky.

Netopýři přilétají

Přestože byl nejnovější díl Gothamu soustředěný především na odkazy, které se týkaly Jokera, mohli jsme zaznamenat i několik málo jiných komikových narážek, ty byly věnované především budoucí „netopýří rodince“.

Přestože je již nyní zřejmě, že se Barbara Kean nestane budoucí ženou Jima Gordona a nebude s ním tak ani mít dceru Barbaru, z níž by se mohla stát Batgirl, tvůrci si neodpustili alespoň malý odkaz na fakt, že tomu tak v původních komiksových příbězích je. A to, když Theo Galavan Barbaře pochválil její černý plášť. Černý plášť totiž nosila v komiksech při svých nočních výpravách i její dcera. (Tu v komiksech mimochodem postřelil a zmrzačil sám Joker.)

Druhý slovní odkaz poté směřoval na samotného Bruce Waynea, budoucího Batmana, a to v okamžiku, kdy Jerome prohlásil: „Někdo říká, že má Bruce rozdvojenou osobnost.“ Zde je viditelný odkaz na dvojí život, který bude Bruce v budoucnu vést – ve dne playboy, v noci bdělý strážce.

OHODNOTIT EPIZODUPROFIL EPIZODY

<<POSTŘEHY K PŘEDCHOZÍ EPIZODĚTRAILER K NÁSLEDUJÍCÍ EPIZODĚ>>

Foto: FOX

Diskuze /3

Lucifrid

Ha, nová informace! To o Batgirl jsem nevěděla. Každopádně boží epizoda :)

webmaster
13.10.2015 | 0:00:52
dfx

V tomto seriali moze byt dalsich 5 potencialnych Jokerov a kazdy z nich moze mat vlastny pribeh povodu a nakoniec moze byt Joker niekto dalsi :-)

Je to komiks a preto moze prezit hocikto a hocikto moze kedykolvek zomriet a vratit sa ako niekto iny.

13.10.2015 | 12:20:46
cynamon

Nevím jestli si toho všiml někdo další, ale mě Jerome připomíná v pár záběrech Jokera Jacka Nicholsona z Batmana z roku 89

1.6.2016 | 21:41:39
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpořte překladatele

Chcete-li podpořit překladatele Gothamu a poděkovat jim za jejich práci na titulcích, můžete tak učinit zde. Moc vám děkujeme. V poznámce prosíme uveďte seriál, za který přispíváte.

Reklama

Čtvrtá série

Thumbnail Play icon

Postřehy a teorie

Postřehy: Cyrus Gold, Ledovec a nová přátelská dvojice

Postřehy: Cyrus Gold, Ledovec a nová přátelská dvojice

Finále série přineslo spoustu zvratů a nových příběhů. V pravidelných postřezích se zaměříme nejen na pravé jméno Butche Gilzeana, ale také na zajímavosti o hlavách démonů či novém klubu Oswalda Cobbelpota.

Nepřehlédněte

Představitelé Jima a Lee jsou svoji

Představitelé Jima a Lee jsou svoji

Herecký pár Ben McKenzie a Morena Baccarin zpečetil svou lásku svatbou. Kolegové z Gothamu si řekli své ano v Brooklynské botanické zahradě.

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny herců

Hlídejte si nás