Gotham Postřehy a teorie k epizodě Tonight’s the Night a Barbařině svatbě

Postřehy a teorie k epizodě Tonight’s the Night a Barbařině svatbě

Postřehy a teorie k epizodě Tonight’s the Night a Barbařině svatbě

Nejnovější epizoda seriálu Gotham přinesla nejeden filmový odkaz a mimo jiné i lehce poukazovala na to, že všem Jokerovým dnům ještě není konec. Pozornost se však upírala především na Barbaru a její svatbu. Více se dočtete v následujících postřezích.


23 0
17.11.2015

Hádanka na cestě

Dnešní postřehy započneme tam, kde jsme u těch minulých skončili, tedy u postavy Hádankáře. Ten se v aktuální epizodě nazvané Tonight’s the Night vydal pohřbít tělo slečny Kringleové. Za tímto účelem se vypravil do odlehlého lesa, a to svým automobilem, který je zajímavý hned ze dvou důvodů.

Za prvé je třeba zmínit světle zelenou barvu, jíž auto disponuje. Zelená je totiž typická pro výslednou podobu Hádankáře. Mnohem zajímavější je ale druhý aspekt, poznávací značka: „RIDL LVR“. Ta, či alespoň její začátek, odkazuje na budoucí „já“ Edwarda Nygmy, který bude znám jako Riddler, v překladu Hádankář. Když se na poznávací značku podíváme pozorně, zjistíme, že na ní má Nygma napsané „RIDL“, což je kvůli omezenému počtu písmen zkrácené slovo riddle – hádanka.


Tvůrci tak nejspíše značí, že se Nygmova přeměna v dalšího člena gothamské galérky rychle blíží. Kromě dalšího – tentokrát již chladnokrevně – zavražděného člověka jeho osud navíc zpečeťuje i shledání s Tučňákem, po kterém bude nejspíše následovat vzájemná spolupráce. Na ni se ostatně fanoušci Gothamu těší již od první řady, kdy se tito dva setkali na policejní stanici.

Barbařina svatba

Ačkoliv dostal Hádankář v nejnovější epizodě vskutku dostatek prostoru, nutno podotknout, že tento díl byl věnovaný jiné osobě – Barbaře Kean. Ta měla za úkol zavraždit Jima Gordona. Rozhodla se jej chytit pomocí složité lsti, až ho nakonec, jak si přála, dostala před oltář a sama před něj přišla dokonce ve svatebních šatech, které měla připravené na jejich svatbu. Tvůrci tak odkazovali na základní komiksový příběh, v němž se Jim a Barbara vezmou a mají spolu dvě děti.

Nicméně samotné chování Barbary – tedy vyšinutost, chladnokrevné vraždění či „bondovský“ způsob, jímž chtěla Jima a Leslie zabít – připomínalo především Jokera. Ovšem toto jsou typické znaky řady Batmanových nepřátel. „Odřežu ti tvoji pěknou tvářičku od lebky.“ – byla teprve zlomová chvíle, kdy se tvůrci odvážili zajít o něco dále a odkázat tak po delším čase opět na Jokera, přesněji na toho z New 52, kde můžeme prince zločinu vidět právě s odřezanou tváří.

A nejedná se pouze o planý výkřik do ticha. Tvůrci totiž již v minulosti uvedli, že se nebrání tomu, aby byl Joker žena. Nutno však podotknout, že po Jeromově smrti prohlásili, že v jejich zpracování bude tato postava spíše myšlenkou než hmatatelnou osobou. Nicméně nic nestojí v cestě tomu, aby se Barbara stala alespoň „přechodným Jokerem“ jako například právě zmíněný Jerome.

Burtonova kostelní scéna podruhé

Do třetice všeho dobrého, v tomto případě tedy spíše zlého, se tvůrci rozhodli v nejnovější epizodě odkázat na Jokera ještě jednou. Tentokrát bychom však mohli toto pomrknutí na diváky znalé Batmanova světa brát i jako poukázání na filmovou verzi Batmana od režiséra Tima Burtona.

Na konci jeho snímku Batman z roku 1989 se střetávají Batman a Joker na střeše kostela, utkají se a Joker přepadne a visí již jen na vlásku nad propastí smrti. Batman, přestože se jedná o jeho úhlavního nepřítele, mu natáhne pomocnou ruku, Joker se ale raději pustí.

Stejně tak jsme mohli vidět na konci epizody Tonight’s the Night, jak Barbara visela z věže kostela již pouze na krajíčku. Jim se jí snažil pomoct, ona se však raději vrhla k zemi. I když samozřejmě ona nakonec na rozdíl od Burtonova Jokera přežila a můžeme tak počítat, že se s ní ještě v budoucnu střetneme. Za jakých okolností a kdy, to už ovšem zůstává záhadou.

Nelítostný Gotham

Ovšem Gotham tentokrát neodkazoval pouze na Burtonova Batmana, ale i na Heat (Nelítostný souboj) Michaela Manna. Film začíná přepadením vozu převážejícího vysoký obnos peněz. Loupež probíhá podobným způsobem, jakým byl zločinci dopaden Jim Gordon.

Nelítostném souboji zloději narazí nákladním vozem do automobilu, který je jejich cílem, a následně si v hokejových maskách dojdou pro svůj lup. Stejně tak bylo policejní auto s Jimem a Barbarou nabouráno nákladním vozem a následně byl Gordon odvlečen muži v maskách podobajících se těm hokejovým.

Když ke všemu přimyslíme fakt, že byl Nelítostný souboj pro Jonathana Nolana jednou z hlavních inspirací při psaní Temného rytíře (na nejedné scéně – zejména pak na té úvodní – je to velice patrné), jedná o další zajímavý odkaz, který tvůrci skryli do dění seriálu.

OHODNOTIT EPIZODUPROFIL EPIZODY

<<POSTŘEHY K PŘEDCHOZÍ EPIZODĚTRAILER K NÁSLEDUJÍCÍ EPIZODĚ>>

Foto: FOX

Diskuze /4

Copysan

RIDL LVR – Riddle Lover: člověk který miluje hádanky, kterým je Nigma od začátku…just sain :-)

17.11.2015 | 12:49:32
electricfret

Taky dobrej postřeh je ten, že jí v té snové sekvenci vyletí z pusy ptáček, když se místo kněze objeví Tučnák. V Batman Returns tohle udělá Selina, když je u Tučňáka v tom jeho doupěti. Takže podle místní ednovské logiky to může být i budoucí kočičí žena.

#4 TheDarkKnight
17.11.2015 | 13:11:00
Atroxa

„Batman, přestože se jedná o jeho úhlavního nepřítele, mu natáhne pomocnou ruku, Joker se ale raději pustí.“ Prosím, pusťte si ten konec ještě jednou…

17.11.2015 | 13:22:40
TheDarkKnight

#2 electricfret: No jo, vidíš, to jsem přehlídnul. Každopádně dobrej easter egg na Tučňáka.

17.11.2015 | 16:59:47
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav překladu

Epizoda S04E05: The Blade's Path

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

Titulky připravují: @gongis, @Maty9, @twister78, @MadyDollar, @Lucifrid, @KevSpa

Sedí na verze:

  • S04E05.HDTV.x264-LOL
  • S04E05.WEBRip.x264-RARBG
  • S04E05.720p.HDTV­.X264-DIMENSION
  • S04E05.1080p.HDTV­.X264-DIMENSION
  • S04E05.1080p.WEB-DL.DDP5.1.H.264-CasStudio

Epizodu nezapomeňte ohodnotit.

Ohodnoťte seriál Gotham

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Nedovol, aby nám chodci sežrali Ednu. Hlasuj pro Ednu. 

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Reklama

Postřehy a teorie

Postřehy: Ra's v Blackgate, hloupý Nygma a současné gothamské podsvětí

Postřehy: Ra's v Blackgate, hloupý Nygma a současné gothamské podsvětí

Ve čtvrté epizodě naplno zazářil padouch Ra's al Ghul, Sofia začala od prvopočátku budovat impěrium Falconeů a Ed Nygma se vrátil se svými hádankami. Na nejdůležitější události se jako obvykle zaměřujeme v postřezích.

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny herců

Hlídejte si nás