Gotham Postřehy a teorie k třinácté a čtrnácté epizodě a zrodu záporáků

Postřehy a teorie k třinácté a čtrnácté epizodě a zrodu záporáků

Postřehy a teorie k třinácté a čtrnácté epizodě a zrodu záporáků

Epizody A Dead Man Feels No Cold a This Ball of Mud and Meanness se věnovaly především dovyprávění příběhu původu Victora Friese, přesto jsme v nich mohli nalézt i přípravy na představení postavy Jokera a i řady dalších odkazů na budoucí svět Batmana.

21 0
22.3.2016
TheDarkKnight

Mrazivě ledová smrt

Říká se, že nejpříjemnější smrt je umrznutím. Mrazivá smrt Victora a Nory Friesových ale nic příjemného na pohled nebyla, nicméně otevřela dveře pro příchod pravého pana Freeze.

V seriálu se sice od komiksového příběhu původu tvůrci odklonili, výsledek – vznik nového mrazivého záporáka – však zůstal nezměněn. Scenáristé seriálu Gotham si vzali základní vzorec příběhu původu – Victor chce zachránit Noru pomocí zmrazení, to se mu povede, ale zároveň u toho utrpí jeho tělo zásah jeho vlastní zmrazovací formulí, a tak musí pro přežití navždy nosit oblek udržující ho v chladu. Tvůrci si však Friesův osud pozměnili k obrazu svému. Victor tak sice zmrazil svou ženu, ale neúspěšně. Utrpěl zranění vlastní zmrazovací látkou, ale na rozdíl od komiksů ne důsledkem nehody, nýbrž úmyslně.


Ve výsledku se nicméně diváci dočkali i přes změněný příběh původu komiksového pana Freeze, zatím zavřeného v chladící místnosti, ale, jak pravil Hugo Strange, již brzy se můžeme v seriálu těšit i na Freezův oblek a s ním spojenou finální podobu dalšího z Batmanových budoucích nepřátel.

Zelený otazník

Na konci čtrnácté epizody se ale nepřerodil pouze Victor Fries, nýbrž i Edward Nygma. Ten nakreslil na fotku Jamese Gordona zelenou fixou otazník – tedy nejvýraznější znak Hádankáře, záporáka, jímž je Nygma v komiksových příbězích.

Jistého lákání na jeho budoucí alter ego jsme se dočkali již dříve v podobě hádanek či poznávací značky na jeho autě. Jednalo se ale buď o pouhé výstřelky osobnosti či bezvýznamné odkazy tvůrců. Nakreslení otazníku je ale již blízko k tomu, aby se Nygma stal svou komiksovou inkarnací.

Ostatně sám představitel Edwarda Nygmy, Cory Michael Smith, již dříve prohlásil, že se tuto sezónu můžeme těšit na jistou podobu Hádankářova zeleného obleku známého z komiksů.

Joker se vrací

Freeze s Nygmou jsou důležitými postavami a záporáky aktuální sezóny, nicméně tvůrci si začínají připravovat půdu na příchod někoho mnohem horšího a zásadnějšího pro svět Batmana, a to pro samotného Jokera. V uplynulých dvou epizodách jsme totiž mohli vidět již tři velké náznaky jeho blížícího se příchodu.

Prvním indikátorem toho, že se Joker blíží, bylo Ace Chemicals na počátku třinácté epizody. Jedná se o chemičku, ve které podle Batman: The Killing Joke spadl při jedné z loupeží překažené Batmanem komik do kádě s chemikáliemi. Ty ho nezabily, ale přetvořily jej v nejnebezpeč­nějšího blázna nejen Gothamu, ale i celého světa, v Jokera.

Druhé podstatné znamení toho, že Joker není daleko, bylo tělo Jeroma, jež jsme mohli vidět zezadu na jednom ze záběrů z Indian Hill ve čtrnácté epizodě. Již dříve Ben McKenzie prohlásil, že téměř kdokoliv, kdo v seriálu zemřel, se může vrátit a mnozí se skutečně navrátí. Díky Indian Hill se tak vrátí nejen Fish Mooney, ale nejspíše právě i Jerome, a to tentokrát již v podobě bližší Jokerovi.

Posledním a nejvýraznějším znakem toho, že můžeme v brzké době očekávat opětovný nástup Jokera, byl klub, který ve čtrnácté epizodě navštívil Bruce Wayne. Postava Jeri a všichni členové její kapely vystupující v klubu měli namalovaný obličej ve stylu komiksového Jokera – bílá kůže, červené prořízlé rty. Navíc jsme mohli v projekci za kapelou vidět promítat fotografii Jeroma.

Batman začíná i se vrací

Do zmíněného klubu přišel mladý Bruce za účelem zjištění polohy vraha svých rodičů, jímž byl Matches Malone. Stejně jako například v Nolanově Batman Begins chtěl vraha svých rodičů Wayne zastřelit, nakonec to však neučinil.

Seriál nicméně odkazoval nejen na specifické filmové výtvory, nýbrž i na ty komiksové. V rámci zmínění jedné z podzemních skupin byli uvedeni mutanti, skupina podstatná a výrazně proslulá díky legendárnímu The Dark Knight Returns od Franka Millera, v němž stojí jak Batman, tak celé Gotham City právě proti ohromné podzemní skupině mutantů.

OHODNOTIT EPIZODUPROFIL EPIZODY

Thumbnail Play icon

<<POSTŘEHY K PŘEDCHOZÍ EPIZODĚTRAILER K NÁSLEDUJÍCÍ EPIZODĚ>>

Foto: FOX

Diskuze /7

Ratemus

ti mutanti mě trkli hned, DK Returns, prostě super, no a Joker? očekávám pořád že to nebude Jerome, ale někdo jiný, přeci to je kouzlo Jokera, že nikdo nezná jeho totožnost

#4 Aprok
22.3.2016 | 15:34:08
QWF

Proč se musí vracet i Fish…

22.3.2016 | 17:18:00
Pimster

Proč jste nezmínili Solomon Grundy v tom doupěti kde zápasily. Použilo to jméno sice jako při hře Marco Polo :D ale možná tím chtěli naznačit jeho příchod.

22.3.2016 | 19:20:14
Aprok

#1 Ratemus: Dík už jsem si myslel že jsem sám co nechce aby Jerome byl Joker !! :)

22.3.2016 | 19:48:51
Spiker

Hm zrovna Jokera bych nechal být..spíš bych se zaměřil na ty, kteří se jen tak neobjeví ve filmu. Např jako teasovaný Clayface, Poison Ivy (už se krátce ukázala) nebo Mad Hatter.

#6 Blackhand47XD
22.3.2016 | 19:53:02
Blackhand47XD

#5 Spiker: Mad Hatter by byl super. Zajímá mě, jak by pojali ty jeho halucinace v seriálu. :D

webmaster
22.3.2016 | 22:40:32
Angi

Co všichni mají proti Fish??? Nicméně i když jsem Jeroma i Fish měl rád, tak nechci aby se seriál motal v kruhu. Obě postavy se vrátily už dvakrát a to ne třeba za pět sérií, ale za jednu a půl!

23.3.2016 | 6:56:24
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav překladu

Epizoda S05E12: The Beginning...

cz100%
DOKONČENO

Titulky připravují: @gongis, @Maty9, @MadyDollar, @Lucifrid, @KevSpa

Sedí na verze: TBS, NF, ION10, CRAVERS

Epizodu nezapomeňte ohodnotit.

Ohodnoťte seriál Gotham

PODPOŘTE PŘEKLADATELE

Chcete-li podpořit překladatele Gothamu a poděkovat jim za jejich práci na titulcích, můžete tak učinit zde. Moc vám děkujeme. PayPal máme společný, takže pokud nám dáte vědět, za který seriál přispíváte, budeme vám vděční.

Nábor: Piš pro Ednu

Hodně našich fanoušků nám píše, že se chce na chodu Edny taktéž podílet. Hodně z vás však stále nenašlo odvahu nám napsat. Nyní máte možnost, abyste se stali naším redaktorem a pomohli nám s chodem celého webu.

Reklama

Postřehy a teorie

Postřehy: Pět nezodpovězených otázek z finále

Postřehy: Pět nezodpovězených otázek z finále

Seriál Gotham se s námi rozloučil závěrečnou epizodou nazvanou The Beginning… Následující poslední postřehy se zaměří na nevyřešené otázky i na pár trefných komiksových referencí.

Reklama

Kvíz

Velký kvíz k seriálu Gotham

Velký kvíz k seriálu Gotham

Už jsou to dva týdny, co nás opustil jeden z nejvýznamnějších komiksových seriálů posledních let. Proto je načase, abychom naposledy zavzpomínali na uplynulé roky. Zkuste si náš kvíz mapující všech pět sezón seriálu a dejte nám vědět, jak jste dopadli.

Nejoblíbenější postavy

Trailer k finále

Thumbnail Play icon

Narozeniny herců

Hlídejte si nás