Gotham Postřehy a teorie k začátku druhé řady

Postřehy a teorie k začátku druhé řady

Postřehy a teorie k začátku druhé řady

Nová řada Gothamu s sebou přinesla řadu otázek a načala několik témat, o jejichž významu spekuluje nejeden divák. Je tedy Barbara Kean skutečně budoucí Harley Quinn, odkazují tvůrci na Flashpoint paradox? Pojďme si vše společně objasnit v postřezích k epizodě Damned If You Do….


29 0
27.9.2015

Gotham mění pravidla hry a příběhy původu

Bylo to naznačené již na konci první série, ale teprve v té druhé se tvůrci rozhodli skutečně vzdálit od základní komiksové předlohy. Výrazné odklonění od obecně známých příběhů a příběhů původu odstartovala vražda Salvatore Maroniho a na ni navázala rozdvojená osobnost Edwarda Nygmyposlední epizodě první řady.

V díle Damned If You Do…, vysílaného toto úterý, jsme mohli znovu vidět Edwarda Nygmu s rozdvojenou osobností, dále Barbaru Kean jako bláznivou, ztřeštěnou, vyšinutou a vražednou vězeňkyni Akrhamského ústavu pro duševně choré, a v neposlední řadě bláznivého Jeroma. Zmíněné vlastnosti, které nově tvůrci přiřadili postavám, vedou k nejnovějším dohadům, že se Gotham odkloní od komiksové předlohy a vytvoří si vlastní příběhy původu, a že nejedna postava není tou, za niž se vydává.


Začněme u Edwarda Nygmy. Ten by se měl v budoucnu stát Riddlerem (Hádankářem). Jeho hlavním znakem je záliba v hádankách a nejrůznějších rébusech. To jsme u něj mohli pozorovat zprvu, postupem času ale přestal klást otázky a začala se více projevovat jeho rozdvojená osobnost, jíž v žádném komiksu z žádných vesmírů nedisponuje. Jedinou (známou) postavou z Batmanova světa s rozdvojenou osobností je Harvey Dent (komiksový budoucí Two-Face), jenž je od letošní sezóny stálou postavou. Tím se tedy snižuje pravděpodobnost dohadů, že se Nygma stane postavou přezdívanou Two-Face. Pokud ovšem tvůrci neplánují pro seriál dvě „dvě tváře“, jak už jsme to mohli vidět dříve v komiksech.

Zhlédněte: Příběhy původu: HádankářJoker 

Zatímco se tedy dohady ohledně Edwarda Nygmy nejspíše nevyplní, ty ohledně Barbary Kean se zdají mnohem pravdivější. Barbara by měla být dle komiksové předlohy Gordonova tichá, hodná a rozumná žena, která si jej vezme, má s ním děti a ráda jezdí navštěvovat své (živé) rodiče. Jak je očividné, tato charakteristika ani zdaleka na seriálovou postavu Barbary nesedí. Zato popis vyšinuté vražedkyně, která ráda zabíjí s úsměvem na rtech, pronásleduje jak Gordona, tak Batmana a používá „praštěných“ slov při hovorech o násilných činech, je jí mnohem blíže. Popis, který je v komiksech používaný pro Harley Quinn, šílenou přisluhovačku pana J. Ostatně i jména se při vyslovení podobají: [barbra kín] a [harly kvin].

Poslední v řadě je Jerome. Ztvárnění postavy hercem Cameronem Monaghanem tomu napovídá stejně jako jméno začínající na „J“. Je však třeba dodat, že se nejspíše nejedná o stoprocentně budoucího Jokera, nýbrž jen o jednu z postav s Jokerovými vlastnostmi. Ostatně sami tvůrci již dříve prohlásili, že pro takto významnou postavu si připravili řadu tzv. zcizováků, jimiž budou diváka v průběhu seriálu znejisťovat.

Za zmínku, v souvislosti s Barbarou a Jeromem, jistě také stojí domněnka, že maniaci, kteří byli vysvobozeni z Arkhamského ústavu pro duševně choré, jsou seriálovou verzí Suicide Squadu. Tedy týmu, který je v komiksech tvořený metalidmi, kriminálníky a blázny z Arkhamu, co jsou posíláni na nebezpečné mise.

Čtěte také: Představení: Suicide Squad 


Gordon: místo práva korupce

Když jsme si objasnili změny v rolích některých postav seriálu, zaměřme se na příběh.

První položkou na seznamu je James Gordon. Ten se, aby se mohl vrátit do funkce a dál se snažit pomoci Gothamu, spolčil s Oswaldem Cobblepotem. Musel pro něj vykonat laskavost, při níž dokonce zabil člověka. Dle obecně známé rady Bruce Waynea tedy musel pro něco dobrého nejdříve podniknout něco špatného – aby sesadil komisaře Gilliana Loeba, přikročil ke korupci.

Tento krok nekoresponduje nejen s obecně známým charakterem Jima Gordona, ale především s komiksovou předlohou, kde se Jim vydal opačnou cestou. Zde sice také využil k potopení komisaře korupci, avšak namísto toho, aby se jí stal součástí, odhalil Loebovy korupční kroky médiím.

Čtěte také: O Gordonově budoucnosti 


Vzkaz ze záhrobí a Flashpoint paradox

Zatímco zde se tvůrci předlohy nedrželi, v případu Thomase Wayne se komiksy naopak inspirovali více, než mohli diváci čekat. Nevyužili totiž příběhu ze základního Batmanova světa, nýbrž z komiksové série známé jako Flashpoint paradox.

Jak jsme psali již dříve, ve Flashpoint paradoxu jsou kvůli narušení časoprostoru změněny osudy všech hrdinů Justice League. V uličce tak například zemře namísto Thomase a Marthy Wayneových Bruce. Když se potom snaží Flash, který vše způsobil, napravit svou chybu, dává mu Thomas dopis pro Bruce, jež mu má Flash předat po návratu do správné reality.

Stejně tak v aktuální epizodě našel Bruce Wayne dopis od svého otce. Zda zde tvůrci odkazují na to, že byl Thomas Wayne bdělým strážcem či dokonce někým podobajícím se Batmanovi, zůstává otázkou. Inspirace ve zmíněné komiksové sérii je však patrná.

Navštivte: Profil filmu: The Flashpoint paradox 


Netopýrovo volání

V seriálovém dopisu stálo mimo jiné, že si má Bruce vybrat štěstí před pravdou, pokud neuslyší skutečné volání. Je zajímavé, že ve scéně před vstupem do jeskyně byly v pozadí slyšet zvuky připomínající ty, jež vydává netopýr. Je tedy Bruce Wayne volán, aby se stal „netopýřím mužem“? Jednoho dne zajisté bude.

Čtěte také: O Batcave

Thumbnail Play icon

OHODNOTIT EPIZODUPROFIL EPIZODY

Foto: FOX

Diskuze /10

Lucifrid

Parádní postřehy!

webmaster
27.9.2015 | 20:22:51
PlaNko

Super článok :) Mne osobne by odklon od komiksov a príbehov, ktoré sú známe nevadil. Keď môže byť viacero „vesmírov“ v komiksoch, hrách, filmoch, tak kľudne môžu vytvoriť vlastný aj v seriály. Zatiaľ je načo naozaj pozerať.

27.9.2015 | 20:58:18
Valada06

Se všemi změnami bych se smířil, ale velice se mi nelíbí, jak dosadili Jima zpět do funkce, takto už nikdy nemůže být úplně čistý a spravedlivý.

webmaster
27.9.2015 | 21:01:10
Felicita8

Gotham je vynikajúci seriál a vôbec mi nevadia nové príbehy pôvodu postáv…je to o to zaujímavejšie, že nevieme presne určiť ako to bude pokračovať :)

27.9.2015 | 21:18:34
Peth

No jestli z Barbary udelaj Harley tak se nas…

28.9.2015 | 14:19:04
Tordiato

Jak jsme psali již dříve, ve Flashpoint paradoxu jsou kvůli narušení časoprostoru změněny osudy všech hrdinů Justice League. V uličce tak například zemře namísto Thomase a Marthy Wayneových Bruce. Když se potom snaží Flash, který vše způsobil, napravit svou chybu, dává mu Thomas dopis pro Bruce, jež mu má Flash předat po návratu do správné reality.

Stejně tak v aktuální epizodě našel Bruce Wayne dopis od svého otce. Zda zde tvůrci odkazují na to, že byl Thomas Wayne bdělým strážcem či dokonce někým podobajícím se Batmanovi, zůstává otázkou. Inspirace ve zmíněné komiksové sérii je však patrná.

Proč to „zůstává otázkou“? :-D Kdo jiný než Thomas by měl být ve Flashpoint Paradoxu Batmanem… však jste sami uvedli link na "NAVŠTIVTE: Profil filmu: The Flashpoint paradox ", kde můžete vidět Batmana a ne někoho podobající se Batmanovi a navíc tam ten Batman využívá Batcave.. kdo jiný než Thomas by postavil Batcave u rezidence Waynových. Prostě ve Flashpoint Paradoxu je Batmanem Thomas, nevidím důvod proč by se jim měl stát někdo jiný.

#7 TheDarkKnight
28.9.2015 | 14:48:36
TheDarkKnight

#6 Tordiato: Druhý citovaný odstavec jasně pojednává o tom, jak je tomu v seriálu, tedy to zůstává otázkou nikoliv ve Flashpoint paradoxu, nýbrž v samotném seriálu. V něm totiž není potvrzeno, že je do jeho svět zahrnut i zmiňovaný alternativní svět. ;)

28.9.2015 | 17:36:11
UPIRIK2

Pokud by to bylo nějak propojeno s The Flash(což pokud vím není vyloučeno), tak nevidím problém s Flashpoint paradoxem. Jinak kdo sleduje Flashe a pozorně si prohlédl ty noviny z budoucnosti tak je mu jasné že Bruce Wayne a Wayne Enterprises se v tom universu vyskytují jen se neví v jaké podobě. http://images-cdn.moviepilot.com/…s-340369.jpg

28.9.2015 | 20:44:13
Hektor

Už si nepamatuji proč nebyli Gordon a Bullock detektivové na začátku nové sezóny. Nestal se náhodou Gordon kapitánem po tom co konfrontoval Loeba ohledně jeho cery?

30.9.2015 | 12:06:44
FlyerNick

To jsou hrozné zmatky :-D Ještě že nejsem velkým odborníkem na Batmana a můžu si to užívat jako skoro nový svět. Jinak bych se asi zbláznil, že to není „jak má být“ :-D

6.10.2015 | 0:33:52
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav překladu

Epizoda S04E04: The Demon's Head

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

Titulky připravují: @gongis, @Maty9, @twister78, @Lucifrid, @KevSpa

Sedí na verze:

  • S04E04.HDTV.x264-LOL
  • S04E04.WEBRip.x264-RARBG
  • S04E04.720p.HDTV­.X264-DIMENSION
  • S04E04.1080p.HDTV­.X264-DIMENSION
  • S04E04.1080p.WEB-DL.DDP5.1.H.264-CasStudio

Epizodu nezapomeňte ohodnotit.

Ohodnoťte seriál Gotham

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Constantine se dočká pokračování, až Edna letos vyhraje lupu 

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Reklama

Postřehy a teorie

Postřehy: Ra's v Blackgate, hloupý Nygma a současné gothamské podsvětí

Postřehy: Ra's v Blackgate, hloupý Nygma a současné gothamské podsvětí

Ve čtvrté epizodě naplno zazářil padouch Ra's al Ghul, Sofia začala od prvopočátku budovat impěrium Falconeů a Ed Nygma se vrátil se svými hádankami. Na nejdůležitější události se jako obvykle zaměřujeme v postřezích.

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny herců

Hlídejte si nás