Gotham Víc než obyčejná noir detektivka

Víc než obyčejná noir detektivka

Víc než obyčejná noir detektivka

Pilotní epizoda seriálu Gotham je za námi. Pojďme se poohlédnout zpět a zhodnotit si ji ve dvou recenzích Gordon začíná (@TheDarkKnig­ht) a Víc než obyčejný teen seriál (@1Bobesh1). Po přečtení se s námi neváhejte v diskuzi podělit o své názory.


5 0
26.9.2014

Gordon začíná (@TheDarkKnig­ht)

První epizoda očekávané novinky Gotham je za námi. Seriál nezklamal vysoká očekávání a přinesl do seriálové tvorby nový rozměr komiksového seriálu, který na rozdíl od Arrowa a Flashe není jen blockbusterovskou zábavou pro teen age publikum. Nejedná se ani o ten správňácky temný výplod ve stylu Constantina (přečtěte si i recenzi k tomuto seriálu), ale o opravdu temný a místy až děsivý seriál, ve kterém jsou záporné postavy skutečně špatné a zkažené a ty dobré nejsou úplně průzračně čisté, ale občas si musí i ušpinit ruce, tedy až na mladého detektiva Jamese Gordona, který se vždy snaží udělat, co je správné. A právě skrze něho je vidět, jak se celé Gotham City řítí do pekel.

Za zkázou Gothamu stojí zčásti Fish Mooney, postava vytvořená speciálně pro seriál, která je překvapivě skvěle napsaná a jako vystřižená z komiksových stránek. Škoda, že ale místo ní tvůrci nevyužili Farmine Falconeho, který zde slouží pouze jako postarší mafián, jenž pomalu ztrácí respekt.


Ostatní postavy jsou však na správném místě a již nyní jsme měli možnost vidět alespoň něco málo z původu Oswalda Cobblepota/Pen­guina.

Seriálu se také nedá rozhodně vyčítat absence děje, spíše naopak, některé scény, kvůli snaze alespoň trochu uzavřít pilotní epizodu, působí uspěchaně, a jako by byly zkrácené na polovinu.

Ve všech ostatních ohledech je ale Gotham ve svém žánru průlomovým seriálem, který zvýšil laťku nejen inteligentními dialogy, až skoro filmovou kamerou a nadupaným dějem, ale také snahou zacílit i na dospělé publikum a nejen na rádo by komiksové fanoušky a americké teenagery.

80%

Víc než obyčejný teen seriál (@1Bobesh1) 

V dnešní době teen dramat, superhrdinů a seriálů s rodinným kontextem je fajn vidět něco neokoukaného a nového s čímž se mladé vedení stanice FOX snaží v letošní sezóně přijít na televizní trh.

Pilotní epizoda seriálu Gotham plyne děsivě rychlým tempem, děje se v ní toho tolik, že si až člověk říká, co chtějí řešit v dalších epizodách. Nezbývá než doufat, že v příštích epizodách se tempo zvolní a více se seznámíme s postavami, které nám byly v pilotní epizodě jen narychlo představeny. To je však jediná věc, která lze pilotní epizodě vytknout. Jinak jsme se dočkali parádní podívané a naznačení velmi pěkné zápletky pro následující epizody. Gotham si však musí dát pozor, aby se nestal jen typickou noir detektivkou, protože se od seriálu očekává mnohem více než jen detektivka.

70%

Diskuze /5

PecaCZE

Tak jsem to, tak trochu viděl a nevypadá to špatně. Zápletka, akce, začátek vypadá to jako dobrej seriál a už předtím jsem se bál, aby z toho neudělali nudnou detektivku, ale myslím si že to zvládnou.

26.9.2014 | 20:51:06
Xavik

Tak hlavně, že neustále zmiňujete slovo teen, které se ve vašem pojetí jednoznačně váže k seriálům Arrow a Flash. Bohužel (pro vás) je Arrow už na naprosto jiné laťce, proto se s Gothamem nedá srovnávat. Ukázal, že to není seriál vyloženě pro teen, k tomu slouží seriály jako The Vampire Diaries, The Originals, The Tomorrow People nebo Teen Wolf. Hlavně, že se furt říkalo, aby se to nesrovnávalo s Temným rytířem, tak proto se to ihned musí porovnávat s Arrow.

Jo a Gotham není žádnej průlomovej seriál ve svým žánru (jako fakt? už po první epizodě?), to i Mob City začalo lépe. :)

#3 franc1s #4 TheDarkKnight
admin
27.9.2014 | 0:52:26
franc1s

#2 Xavik: pravda pravda :)

27.9.2014 | 12:17:45
TheDarkKnight

V prvé řadě se v poslední době slovo teen považuje už jako nadávka, kterou rozhodně není, jedná se jen o prostředek, kam zařadit jisté seriály.

Arrow samozřejmě není tím klasickým teen seriálem, už samotná volba hrdiny dokazuje, že je to temnější seriál, který se ze zmiňované škatulky vyklání, ale i přesto je zde plno prvků, které ho do jmenované skupiny stále řadí: obsazování hereček/herců, kteří vypadají jako modelové, side-kickc, Olicity scény, prázdné dialogy a další…

Toto ale nebyl článek, kde bych se tomu věnoval, a tak jsem se dlouze nerozepisoval o tom, jak co je. Já Arrowa sleduji a těším se na třetí sérii, ale beru ho spíše jako odpočinkový seriál, který je občas temný občas teen a zařazením do teen nemyslím, že je kvalitativně něco jako Upíří deníky, pouze to, že cílí na takové americké publikum, ale to není přece žádné tajemství, když se vysílá na CW. :) #2 Xavik:

27.9.2014 | 14:27:36
lksvcr

můj osobní názor je takovej, že je to celkem fajn seriál, ale akcí a napětím to nikdy nebude mít na arrowa!!!

5.10.2014 | 9:44:42
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpořte překladatele

Chcete-li podpořit překladatele Gothamu a poděkovat jim za jejich práci na titulcích, můžete tak učinit zde. Moc vám děkujeme. V poznámce prosíme uveďte seriál, za který přispíváte.

Reklama

Čtvrtá série

Thumbnail Play icon

Postřehy a teorie

Postřehy: Cyrus Gold, Ledovec a nová přátelská dvojice

Postřehy: Cyrus Gold, Ledovec a nová přátelská dvojice

Finále série přineslo spoustu zvratů a nových příběhů. V pravidelných postřezích se zaměříme nejen na pravé jméno Butche Gilzeana, ale také na zajímavosti o hlavách démonů či novém klubu Oswalda Cobbelpota.

Nepřehlédněte

Představitelé Jima a Lee jsou svoji

Představitelé Jima a Lee jsou svoji

Herecký pár Ben McKenzie a Morena Baccarin zpečetil svou lásku svatbou. Kolegové z Gothamu si řekli své ano v Brooklynské botanické zahradě.

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny herců

Hlídejte si nás