Grey's Anatomy (Chirurgové) Chirurgové i po 12 letech vedou

Chirurgové i po 12 letech vedou

Chirurgové i po 12 letech vedou

Chirurgové se sice na obrazovkách objevují už roky, ale stále patří mezi tu nejlepší tvorbu na amerických obrazovkách, jak dokazují nejen svou skvělou sledovaností. Proč jsou tak skvělí a jak si stojí?


17 0
1.4.2016

Jsou tomu už téměř tři roky, co jsme si ve článku pojmenovaném Chirurgové za časů kritiky povídali o tom, že seriálové fenomény zpravidla zažijí svůj vrchol ve svých prvních a druhých řadách, po nichž (ale nevyhnutelně) pak mnohdy následuje strmý pád. Tento osud potkal Ztracené, Fringe, Person of Interest nebo Smallville, klesající sledovanosti a nevyhnutelnému zrušení se nevyhnuli ani seriáloví vytrvalci typu Kriminálky Las Vegas, Dvou a půl chlapa, Gilmorových děvčat, Jak jsem potkal vaši matku, Pohotovosti či Scrubs a ten samý osud již brzy postihne například i Bones, Once Upon a Time, Castla na zabití a Takovou moderní rodinku. A co Chirurgové na to? Ti se jen smějí, protože budou v letošním roce – ve své již 12 sezóně! – nejsledovanějším pořadem stanice ABC.

Na Chirurgy, kteří se kvalitou děje a propracovaností postav řadí i ve své dvanácté sezóně k tomu nejlepšímu, co mohou americké veřejnoprávní televize nabídnout, se každý týden dívá naživo něco mezi 7–9 milióny diváků, což je docela slušné (tato čísla navíc s odstupem stoupají, protože si seriál lidé nahrávají a dívají se na něj zpětně). Mnohem podstatnější ovšem je, že má seriál ratingy kolem 3,9 v cílové skupině lidí od 18–49 let. Kdo si s překladem těchto čísel neví rady, může nakouknout do tohoto článku, ale jednoduše řečeno to jsou samé dobré zprávy.


Seriál si navíc může gratulovat k tomu, že si i po dvanácti letech na obrazovkách drží stabilní fanouškovskou základnu. Jinými slovy, zatímco například zbylým dvěma Shondiným seriálům z jejího čtvrtečního bloku sledovanost pomaličku klesá (Skandál se oproti minulé sezóně propadl o 17 %, How to Get Away With Murder: dokonce o 30 % a ani novinka The Catch zatím příliš neoslňuje), Chirurgové si stále drží své diváky. Lidé jim jsou věrní a i po letech se na ně dívají, protože je neomrzeli.

Čím to je? Částečně tím, že práva k vysílání Chirurgů odkoupil Netflix, takže se k seriálu snadno dostanou celé zástupy nových, mladých diváků, kteří mohou sjet třeba všechny odvysílané řady na jeden zátah. Houževnatost a dlouhověkost Chirurgů je ovšem dána v první řadě tím, jak se seriál za ta léta vyvinul a jakým způsobem nyní nakládá se svými postavami.

V tom zmiňovaném starším článku jsme si říkali: „Šestou řadou počínaje, se Chirurgové začali proměňovat z fenoménu, který už tak trochu pozbyl svůj nový lesk, a kterému časem – alespoň co se trhání rekordů ve sledovanosti týče – lehce došel dech, v televizní stálici, která má své pravidelné a věrné diváky, a která si kupodivu stále drží velmi vysokou kvalitu. Shonda s hordou svých scenáristů postupně začala krapet upozaďovat romanticko-komediální stránku seriálu a dávat více do popředí jednotlivé lékařské případy a pacienty. […] Chirurgové nejsou primárně o neštěstích, ale spíše o tom, jak ty pohromy zapůsobí na známé a oblíbené postavy. A přesně s tím má Shonda bohaté zkušenosti. Chirurgové jsou prostě v první řadě o lidech.“

A Shonda nám dala nyní po letech vlastně za pravdu: „Diváci se do postavy Meredith skutečně vžívají. Doprovázíme tuhle ženu a všechny lidi kolem na jejich cestě životem. Nejde o to neustále tahat z rukávu nějaká esa, jako spíše o to sledovat lidi, jak se postupně vyvíjí a rostou.“

S tím nelze než souhlasit. Chirurgové jsou po těch letech vlastně už taková naše rozšířená rodina. A díky svému prvenství na ABC si je nejspíše budeme moci užívat další léta.

Foto: ABC

Kdy jste začali sledovat Chirurgy vy? V době jejich premiéry, nebo až později?

Diskuze /9

Lucifrid

Já mám pocit, že jsem je objevila někdy buď po odvysílané první sezóně, nebo během druhé. Každopádně mě okamžitě chytli a už nepustili. Od té doby jsem je sjela několikrát a nejspíš asi sjedu znovu. Tedy, až bude čas :D A ano, z té dvanácté řady jsem úplně mimo, to ani není možný, jak parádní to teď je. Ne že by předchozí řady nebyly super, ale teď teda… !

webmaster
1.4.2016 | 9:33:15
5825

Nejlepší je poměřovat mezi první epizodou a dvanáctou a být v šoku,jak neskutečně herci tak zestárli. Napřed to byli takoví mimoňové a teďka vypadají tak dospělecky :D

1.4.2016 | 9:46:38
Engeneer

Já jsem objevil seriál v létě 2009, tedy před šestou sérii (nejspíš). Od té doby se koukám každý týden. Už to tedy bude 7 let, co jsem viděl prvních 5 řad. Kdybych neměl ve wachlistu dalších 97 seriálů, na které se chci podívat, tak snad bych si Greys Anatomy pustil znovu:-)

#5 Lucifrid
1.4.2016 | 9:54:55
5825

Já jsem seriál objevil úplně náhodou a to,že jednou měli v Datartu ve výprodeji DVD první sezónu za 99 Kč tak jsem si řekl,že do nákupu půjdu a zkusím to… hodně miluju seriály z nemocnice a předtím jsem hodně koukal na Pohotovost ale Greys Anatomy je pro mě klenot- pro mě nemá žádnou konkurenci!

1.4.2016 | 9:58:20
Lucifrid

#3 Engeneer: Já jich tam mám už přes 130, spoustu dalších rozkoukaných, co nestíhám, a přesto si to nejspíš v létě o pauzu zopakuju :D

#6 5825
webmaster
1.4.2016 | 9:59:05
5825

#5 Lucifrid: V létě se opaluje a ne čučet na seriály :D

#7 Lucifrid
1.4.2016 | 10:32:17
Lucifrid

#6 5825: Ne, v létě se dohání ty seriály, které člověk přes sezónu nestíhá :D To se dá samozřejmě i u opalovaní, pokud na něj člověk je.

webmaster
1.4.2016 | 10:38:04
Engeneer

Kašlu na to, už stahuju první díl:D To jsem zvědavý, kolik „známých“ herců se objeví v epizodních rolích, které jsem předtím neznal:D

1.4.2016 | 10:42:20
Valada06

Skvělý článek! A naprosto pravdivý, s Chirurgy se může měřit jen máloco!

webmaster
1.4.2016 | 15:19:23
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav překladu

Epizoda S14E04: Ain't That a Kick in the Head

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

Překlad: @KevSpa, @Lucifrid, @iqtiqe, @garax
Odborný poradce: Cathleen

Sedí na verze:

  • S14E04.HDTV.x264-SVA
  • S14E04.720p.HDTV­.x264-AVS
  • S14E04.WEBRip.x264-RARBG
  • S14E04.1080p.WEB­.H264-STRiFE
  • S14E04.720p.AM­ZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-NTb
  • S14E04.iNTERNAL­.720p.WEB.x264-BAMBOOZLE

Epizodu nezapomeňte ohodnotit.

Ohodnoťte Grey's Anatomy

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Constantine se dočká pokračování, až Edna letos vyhraje lupu 

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Reklama

Nepřehlédněte

Shonda Rhimes odchází z ABC do Netflixu

Shonda Rhimes odchází z ABC do Netflixu

Málokdo věřil, že by jedna z nejúspěšnějších televizních producentek mohla dát někdy sbohem ABC. Ale po patnácti letech, a hitech jako Grey's Anatomy, Scandal či How to Get Away With Murder, stanici se svou společností ShondaLand opouští. Na nových projektech bude pracovat pod hlavičkou Netflixu.

Nejoblíbenější postavy

Kam dál?

Narozeniny herců

Hlídejte si nás