Grey's Anatomy (Chirurgové) Nový seriál České televize nabídne nezvykle autentický pohled na práci tří předních českých lékařů

Nový seriál České televize nabídne nezvykle autentický pohled na práci tří předních českých lékařů

Nový seriál České televize nabídne nezvykle autentický pohled na práci tří předních českých lékařů

Česká televize dnes uvede první díl dokumentárního seriálu Doktoři. Jde o první dokument ze zdravotnického prostředí, který ho ukazuje takové, jaké je, a právě díky své autentičnosti má velký přesah. Toužíte-li po novém doktorském seriálu, ale chtěli byste změnu, tak Doktoři jsou přesně pro vás.


5 0
15.2.2017

Jak člověku říci, že už nemá naději? Jaký je život lidí, kteří tráví většinu času na nemocničním oddělení? Jak při náročné a stresující práci, kdy vaše výkony mají fatální důsledky, „nevyhořet“? Odpovědi na tyto otázky nabídne nový dokumentární seriál České televize Doktoři. Ten přinese neobvykle autentický pohled na práci tří předních českých lékařů, kardiologa Petra Neužila, neurochirurga Vladimíra Beneše a plastického chirurga Bohumila Zálešáka. Diváci budou moci seriál sledovat od 15. února každou středu ve 22.00 hodin na ČT2.

Foto: Česká televize


„Seriál Doktoři ukáže nezměrné úsilí tří nefalšovaně a bez přehánění skutečně špičkových týmů,“ říká jedna z hlavních osobností dokumentárního seriálu, kardiolog Nemocnice Na Homolce Petr Neužil, a dodává: „Myslím, že jde o první dokument ze zdravotnického prostředí, který si na nic nehraje, a přesto má velký přesah právě svojí autentičností.“

Seriál tak nechá diváky nahlédnout nejen na práci tří špičkových doktorů, ale i celých jejich lékařských týmů, na život na nemocničních odděleních ve chvíli, kdy mnohdy mezinárodně unikátní operace rozhodují o životě pacienta, i na uvolněnou atmosféru plnou černého lékařského humoru.

Chirurg Bohumil Zálešák z Fakultní nemocnice v Olomouci spolu se svými kolegy přišívá pacientům useknuté končetiny, modeluje poškozené obličeje a napravuje těžké deformace. „Seriál Doktoři je o každodenní realitě života lékařů, aniž by to nějaký scenárista modifikoval. Plastickou chirurgii prezentuje takovou, jaká ve skutečnosti byla, je a jakou by do budoucna měla zůstat. Myslím si, že většina diváků bude překvapena, jak zkreslenou představu o našem oboru měla,“ říká Bohumil Zálešák.

„Nejdůležitější orgán je mozek. Srdce nebo plíce vám vymění, ale mozek – to je naše já,“ říká neurochirurg Vladimír Beneš z Ústřední vojenské nemocnice, kterého uvidí diváci při práci, ale i ve chvílích volna, v další ze tří linií osmidílného cyklu.

„Tři štáby zaznamenávaly běžné situace na odděleních, hovory mezi lékaři, personálem, pacienty – i to, jak lékaři komentují konkrétní situace, sdílejí své názory, vtipkují a jak pracují. Tvůrci usilovali o to, aby se sledovaným osobám dostali co nejblíže k tělu. Cílem je ukázat, co obvykle zůstává skryto,“ říká kreativní producent Petr Kubica, v jehož tvůrčí producentské skupině docusoap vznikl.

Doktoři jsou součástí projektu České televize Rok české vědy, který představuje speciální sérii pořadů věnujících se největším současným osobnostem tuzemské vědy i nejvýznamnějším objevům z její historie.

Foto: Česká televize

Jaké názory mají tito tři odborníci na lékařské seriály? 

Doktoři se odehrávají v reálném nemocničním prostředí, pro diváky stále velmi atraktivních kulisách. Jak se díváte na fenomén “doktorských seriálů“?
Petr Neužil: Naprosto chápu, že seriály z nemocničního prostředí jsou stále pro diváky atraktivní, ale takovýto dokument je neocenitelný právě svojí autentičností. Nejde jen o popis a peripetie provádění jednotlivých výkonů, je tam hodně emocí a vnitřních pochodů jednotlivých zúčastněných zdravotníků. V poslední době jsou seriály ze zdravotnického prostředí spíše střídány detektivkami, ty jsou možná ještě akčnější.

Máte i vy nějaký oblíbený?
Petr Neužil: Mě osobně velmi ovlivnila původní Nemocnice na kraji města právě proto, že to nebyl pouze plochý a popisný seriál, ale že šlo i o ty procesy. Ze zahraničních je to Pohotovost asi víc než Nemocnice Chicago Hope. Byla více autentická.

Doktoři se odehrávají v reálném nemocničním prostředí, které je pro diváky stále zajímavou kulisou. V čem je podle Vás tak atraktivní?
Bohumil Zálešák: Atraktivnost Doktorů bude v tom, že neplatí to, že herci hrají doktory, ale skuteční doktoři jsou v tomto případě herci. Takže doktoři hrají doktory.

Jak se díváte na oblíbené seriály z nemocničního prostředí?
Bohumil Zálešák: Z většiny nám doktorům vstávají hrůzou vlasy na hlavě. Vidím je vždycky v čekárně, když tam běží MASH nebo Ordinace v Růžové zahradě. Většina jsou brutálním překroucením reality a „oblbováním“ veřejnosti – prostě takové medicínské telenovely.

Je nějaký, který Vás i přesto zaujal?
Bohumil Zálešák: Kdybych si musel vybrat, tak asi ten MASH. Ten se nesnaží si na nic hrát. Všem je jasné, že je to zejména legrace.

Zdroj: Česká televize

Diskuze /1

Cecko

Mně až extrémně hloupej přišel díl z minulé sezóny Chirurgů o tom, jak Derekova sestra měla operovat mozkový nádor té doktorce a měla přednášku a místo popisu, jak to teda provedou, tam byly samé kecy typu „Nádor je nepřítel. Musíte být silnější než on“.

16.2.2017 | 15:01:24
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav překladu

Epizoda S14E04: Ain't That a Kick in the Head

cz100%
DOKONČENO
en100%
DOKONČENO

Překlad: @KevSpa, @Lucifrid, @iqtiqe, @garax
Odborný poradce: Cathleen

Sedí na verze:

  • S14E04.HDTV.x264-SVA
  • S14E04.720p.HDTV­.x264-AVS
  • S14E04.WEBRip.x264-RARBG
  • S14E04.1080p.WEB­.H264-STRiFE
  • S14E04.720p.AM­ZN.WEB-DL.DDP5.1.H.264-NTb
  • S14E04.iNTERNAL­.720p.WEB.x264-BAMBOOZLE

Epizodu nezapomeňte ohodnotit.

Ohodnoťte Grey's Anatomy

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Pomozte nám prozkoumat křišťálový vesmír

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Reklama

Nepřehlédněte

Shonda Rhimes odchází z ABC do Netflixu

Shonda Rhimes odchází z ABC do Netflixu

Málokdo věřil, že by jedna z nejúspěšnějších televizních producentek mohla dát někdy sbohem ABC. Ale po patnácti letech, a hitech jako Grey's Anatomy, Scandal či How to Get Away With Murder, stanici se svou společností ShondaLand opouští. Na nových projektech bude pracovat pod hlavičkou Netflixu.

Nejoblíbenější postavy

Kam dál?

Narozeniny herců

Hlídejte si nás