Harry Potter Bradavice

Bradavice

Bradavice

Jednou z nejproslulejších škol čar a kouzel jsou bezesporu Bradavice, kterým se věnuje celá knižní série o Harrym Potterovy. V následujícím článku si můžete přečíst o systému zařazování, jednotlivých kolejích a předmětech, které se vyučují v Bradavicích.

8 0
23.5.2016

Vznik

Bradavice jsou školou čar a kouzel v Británii. Škola byla založena Godrikem Nebelvírem, Helgou z Mrzimoru, Salazarem Zmijozelem a Rowenou z Havraspáru. Podle zakladatelů jsou také pojmenovány jednotlivé koleje (Nebelvír, Mrzimor, Zmijozel, Havraspár). Bradavice jsou velikým a rozlehlým hradem, jejichž součástí jsou školní pozemky, skleníky a famfrpálové hřiště.

Celý hrad je velice rozlehlý a je prakticky nemožné, aby ho někdo znal nazpaměť. I samotný ředitel Bradavic Albus Brumbál prohlásil, že občas narazí na místnost, kterou nikdy předtím neviděl. Asi nejlépe prozkoumaný hrad má Remus Lupin, James Potter, Sirius Black a Peter Pettigrew, kteří společnými silami dali dohromady Pobertův plán – plán Bradavic a tajných chodeb do Prasinek, přilehlé, kouzelnické vesnici.


(Bradavický hrad během noci. Foto: Warner Brothers.)

Do Bradavic se studenti dostanou vlakem z londýnského nádraží King's Cross. Mezi nástupištěmi 9 a 10 je sloup, přes který se žáci dostanou na skryté nástupiště 9 a 3/4. Po příjezdu vlaku do školy je zvykem, že studenti prvního ročníku se se šafářem Hagridem plaví k hradu na lodích, zatímco ostatní studenti jsou vezeni kočáry, které táhnou zajímavá stvoření (Testrálové), které jsou vidět pouze v případě, pokud dotyčný viděl někdy někoho zemřít.

V prvním ročníku je potřeba, aby nejprve nováčci byli rozřazeni do svých kolejí. Zařazování probíhá tím, že studentovi je nasazen Moudrý klobouk, který vyhodnotí, do jaké koleje by se žák nejvíce hodil. Moudrý klobouk zohledňuje i přání studentů. Po zařazování má většinou úvodní slovo ředitel školy, který řekne důležité informace k začátku studia, a poté začíná slavnostní hostina, kterou připravujou domácí skřítci.

Koleje

Nebelvír byl založen Godrikem Nebelvírem, duchem Nebelvíru je Skorobezhlavý Nick a ředitelkou koleje je Minerva McGonnagalová, která v Bradavicích vyučuje Přeměňování a navíc je ještě zástupkyní ředitele. Společenská místnost Nebelvíru je umístěna v Severní věži hradu, vstup do místnosti střeží Buclatá dáma, která byla jen jednou nahrazena a to v době, kdy ji napadl Sirius Black (dočasně vstup do nebelvírské společenské místnosti střežil sir Cadogan). Znakem koleje je lev a barvy Nebelvíru jsou laděny vždy do červena a žluta. Godriku Nebelvíru také patřil Nebelvírův meč, který získá jedinec, pakliže prokáže velikou odvahu.

Mrzimor byl založen Helgou z Mrzimoru, typické barvou koleje je žlutá a černá. Ředitelkou koleje je profesorka Pomona Prýtová, která učí v Bradavicích Bilinkářství. Mrzimorská společenská místnost se nachází v přízemí hradu blízko kuchyně, kde vaří domácí skřítci. Duchem koleje je Tlustý mnich. Mezi zajímavé artefakty Mrzimoru patří pohár Helgy z Mrzimoru, ze kterého Voldemort vytvořil později viteál. O Mrzimoru se říká, že se tam dostanou ti nejméně nadaní studenti a jsou to odpadlíci, kteří se nedostali do ostatních kolejí. Je to ale pouze fáma a šikovný Cedric Diggory byl krásným příkladem, že tomu tak není.

(Společenská místnost Nebelvíru. Foto: Warner Brothers.)

Zmijozel byl založen Salazarem Zmijozelem, barvami koleje je zelená a stříbrná. Znakem Zmijozelu je had. Duchem koleje je všemi nenáviděný a strašidelný Krvavý Baron, ředitelem Zmijozelu je profesor Severus Snape. Do Zmijozelu jsou zařazováni nadaní žáci, kteří se starají pouze sami o sebe a jdou si za svým úspěchem. Říká se, že do Zmijozelu chodí studenti z čistokrevných rodin, ale není to tak zcela pravda. Salazar Zmijozel odešel z Bradavic, protože se neshodl s ostatními zakladateli, a zanechal na hradě Tajemnou komnatu s Baziliškem, který likviduje žáky z mudlovských ro­din.

Havraspár byl založen Rowenou z Havraspáru, která měla dceru Helenu, která je zároveň duchem koleje. Často jí ovšem studenti znají jako Šedou dámu. Po Roweně zbyl velice vzácný diadém, ze kterého později lord Voldemort vytvořil další ze svých viteálů. Klasickými barvami Havraspáru je modrá a bronzová. Ředitelem koleje je profesor Filius Kratiknot, který v Bradavicích učí Kouzelné formule. Havraspárská společenská místnost je ve věži jako ta Nebelvírská, jen je vzdálenější. Vstup do místnosti střeží dveře v podobě orla, který položí studentovi otázku. Pokud se mu zdá moudrá, pustí ho do místnosti.

Předměty

V Bradavicích se vyučuje spoustu předmětů. Některé jsou povinné, některé jsou povinně volitelné a pak jsou navíc předměty, kde si může student sám zvolit, zda je studovat chce či nechce. Některé předměty žák studuje od počátku svého studia, k jiným se dostane až časem. V pátém ročníku studenti skládají zkoušky NKÚ (Náležitá kouzelnická úroveň) a v sedmém ročníku závěrečnou zkoušky OVCE (Ohavně vyčerpávající celočarodějné exameny).

Hodiny Přeměňování učí profesorka Minerva McGonagallová. Ještě než se stal ředitelem školy Albus Brumbál, tak on učil Přeměňování. Před ním zase Armando Dippet, který byl kdysi taktéž ředitelem Bradavic. V hodinách Přeměňování se studenti učí přeměňovat například předměty na jiné předměty, ovládat jistý druh zvířat, zmenšovat a zvětšovat objekty apod.

(Učebna Lektvarů. Foto: Warner Brothers.)

Bylinkářství vyučuje profesorka Pomona Prýtová ve svém skleníku. Studenti se učí poznávat různé druhy rostlin, jak o ně pečovat a jak s nimi bojovat. Cílem předmětu je tedy i žáky naučit zaklínadla jako jsou Diffindo (řezací kouzlo) či Incendio (vyčaruje oheň), které se velice hodí při boji s nebezpečnými rostlinami. Nadaným studentem bylinkářství je Neville Longbottom, který později v Bradavicích Bylinkářství vyučoval.

Kouzelné formule vyučuje v Bradavicích profesor Filius Kratiknot. Cílem předmětu je žáky naučit co nejvíce užitečných kouzel. Studenti se tak učí zvedat objekty do vzduchu (Wingardium leviosa), přivolávat si jisté objekty (Accio), ničit ektoplazmy (Skurge), otevírat dveře (Alohomora) či rozsvítit si hůlku (Lumos). Kouzelné formule jsou povinným předmětem již od prvního ročníku studia v Bradavicích.

Lektvary má v Bradavicích pod taktovkou profesor Severus Snape. Když byl ve škole Harry Potter, Snape ho vyučoval Lektvary od prvního až do pátého ročníku. V šestém a sedmém ročníku převzal tuto úlohu Horácio Křiklan. Cílem předmětu je žáky naučit umíchat užitečné lektvary (nápoj lásky, doušek živé smrti apod.). Lektvary jsou asi nejjednodušším předmětem, který by se mohly naučit i Mudlové.

(Hodiny Jasnovidectví jsou pro většinu studentů pěkná nuda. Foto: Warner Brothers.)

Předmět Obrana proti černé magii má naučit studenty, jak se bránit před černou magií. Studenti se tak účí například zahnat bubáka (Riddikulus) či odstrkovat jisté předměty (Flipendo). Když Albus Brumbál odmítl místo učitele věnovat Voldemortovi, tak ten tuto funkci zaklel a od té doby žádný učitel tohoto předmětu nevydržel v této pozici déle než jeden rok.

První rok vyučoval Harryho koktavý profesor Quirinus Quirrell, který byl ovládaný Voldemortem. Ve druhém roce místo získal Zlatoslav Lockhart, kdy studenti byli nuceni předčítat z jeho knih. Ve třetím ročníku se pozice zhostil Remus Lupin, který dbal na praktickou část výuky. Této metody se držel i bystrozor Alastor Moody ve čtvrtém roce. V pátém ročníku Harryho vyučovala nepříjemná Dolores Umbridgeová, v šestém ročníku pozici učitele Obrany proti černé magii získal Severus Snape. V sedmém roce předmět Černá magie vyučoval smrtijed Amycus Carrow.

Mezi další předměty, které se vyučují v Bradavicích, patří Dějiny čar a kouzel, které vyučuje duch profesor Binns, Astronomii zase učí profesorka Sinistrová. Péče o kouzelné tvory má na starosti klíčník a šafář Rubeus Hagrid, Jasnovidectví zase poblázněná profesorka Trelawneyová. Studium mudlů měl nejdříve na starosti profesor Quirrell, posléze tuto pozici převzala profesorka Burbageová. V Bradavicích se dále vyučuje Věštění z čísel, Starodávné runy apod.

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Aktuální film

Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny

Premiéra: 15. listopadu 2018
Režisér: David Yates
Scénář: J. K. Rowling
Hudba: James Newton Howard

Do světa Harryho Pottera se po dvou letech opět vracíme. J. K. Rowlingová připravila scénář na celkem pět filmů Fantastických zvířat, které budou mapovat příběh Mloka Scamandera, který bude prozkoumávat svět a hledat skvělá stvoření z kouzelnické­ho světa.

PROFIL FILMU
RECENZE FILMU
OHODNOŤTE FILM
OHODNOŤTE POSTAVY

Reklama

Nejlepší postavy Fantastických zvířat

Reklama

Filmy

Fotografie

Fotografie

Narozeniny