Harry Potter Famfrpál

Famfrpál

Famfrpál

Famfrpál je oblíbený sport v kouzelnickém světě, kdy se proti sobě utkají dva týmy, jejímž cílem je chytit zlatonku, ukončit zápas a vyhrát. Ve článku si můžete přečíst o pravidlech hry, jednotlivých postech, Famfrpálu v Bradavicích a famfrpálové lize v Británii a Irsku.

8 0
22.5.2016

Základní informace

Famfrpál je kouzelnický sport, který se hraje téměř všude po světě. Po světě je postaveno mnoho famfrpálových hřiští, které jsou chráněna různými odpuzujícími kouzly, aby nepřitahovaly pozornost mudlů. Spousta hřiští je ovšem přemísťována nebo vybudována pro určitá utkání (jako je například Mistrovství světa ve Famfrpálu).

Famfrpál v číslech:


Počet hráčů v týmu: 7 (3 střelci, 2 odrážeči, 1 brankář, 1 chytač)
Počet míčů během hry: 4 (1 camrál, 1 zlatonka, 2 potlouky)
Počet rozhodčích během utkání: 1
Počet bodů za chycení zlatonky: 150
Počet bodů za prohození obroučky camrálem: 10

Hráči a pravidla

Ve Famfrpálu proti sobě vždy hrají dvě družstva po sedmi členech. Každý tým má tři střelce, dva odrážeče, jednoho brankáře a jednoho chytače. Střelci se snaží prohodit camrál (veliký míč) obručemi protivníka, které zase střeží brankář. Každý tým má tři obruče, takže každý střelec si může vybrat, do jaké bude střílet. Za vstřelení jedné branky získává daný tým deset bodů.

Odrážeči slouží jako jakási osobní ochranka ostatních hráčů na hřišti. Součástí hry je speciální míč, který se nazývá potlouk. Potlouk je zvláštní předmět, který poletuje po celém hřišti a nezaujatě naráží do hráčů. V jedné hře jsou takovéto míče rovnou dva. Prací odrážeců je chránit své členy mužstva a odrážet potlouky do bezpečí.

(Jeden z nejlepších chytačů na světě – Viktor Krum. Foto: Warner Brothers.)

Odrážeči navíc mohou skvěle taktizovat. Potlouky nemusí odrážet mimo herní plochu, ale mohou potlouk nasměrovat i do protihráče. Ve filmu Harry Potter a Tajemná komnata Harryho pronásledoval během utkání se Zmijozelem potlouk, který začaroval domácí skřítek Dobby. V průběhu hry se většinou ovšem už nic nezmůže a Harry si musel s potloukem poradit sám.

Nejzajímavějším členem týmu je rozhodně chytač. Jeho úkolem je chytit zlatonku – okřídlený zlatý míček, který poletuje všude okolo po hřišti. Když jeden z chytačů zlatonku chytí, zápas končí a tým získává 150 bodů navíc. Famrfpálový zápas není jinak omezený časem a hraje se zkrátka tak dlouho, dokud chytač nechytí zlatonku. Některé zápasy tak mohou trvat pouhé minuty, existují i takové, kde se hrálo víc jak týden i měsíc.

Zlatonka

Zlatonka je nejzajímavější a nejdůležitější předmět na celém hřišti. Chytačovým úkolem je zlatonku chytit, čímž jeho tým automaticky získává 150 bodů, což ve většině případů znamená výhru. Jsou i takové případy, kdy tomu bylo přesně naopak (viz. famrpálový zápas mezi Irskem a Bulharskem na Mistrovství světa, kdy bulharský chytač Viktor Krum chytil zlatonku, aby ukončil střelecké trápení svého týmu).

Zlatonka si navíc pamatuje, kdo se jí první dotkl – je to kvůli tomu, že často během zápasu docházelo ke sporným situacím, kdy se chytačové jednotlivých mužstev hádali, kdo dříve zlatonku chytil. Během utkání se jí nemůže dotknout žádný jiný hráč kromě chytače, dokonce i samotný výrobce se nesmí holýma rukama zlatonky dotknout. Zlatonka je čistě kouzelnický předmět, který přitahuje pozornost chytačů a zároveň je očarována tak, aby jim utíkala.

(Harry a Draco během jejich prvního společného zápasu. Foto: Warner Brothers.)

Název zlatonky je odvozen od malého ptáčka zlatonosky, což byl malý, zlatý pták, který se používal místo zlatonky. Obliba famfrpálu rostla a často se stávalo, že chytač zlatonosku rozmáčkl, takže se z tohoto ptáčka automaticky stal ohrožený druh. Následně byla zlatonoska nahrazena zlatonkou, která se používat doteď. Zlatonoska byla okamžitě označena za chráněný druh zvířat.

Famfrpálová družstva

Famrpál je oblíbeným sportem, takže většinou každá země má svojí ligu. Z té se následně skládá národní mužstvo na mistrovství světa ve Famrpálu, které je vždy konáno v jiné zemi. I kouzelnické školy mají svá družstva, v Bradavicích se můžeme setkat s týmy Nebelvíru, Zmijozelu, Havraspáru a Mrzimoru, kteří se utkají každý s každým po jednom zápase a nejúspěšnější z nich získá famfrpálový pohár.

V britské a irské lize hrajou tyto týmy:

Applebyské šípy
Ballycastelští netopýři
Caerphillské katapulty
Falmouthští sokoli
Holyheadské harpyje
Kenmarská káňata
Kudleyští kanonýři
Montroseské straky
Puddlemerští spojenci
Pýcha Portree
Tutshillská tornáda
Wigtownští tuláci
Wimbournské vosy

Famfrpál v Bradavicích

V Bradavicích jsou vždycky čtyři družstva podle jednotlivých kolejí ve škole (Nebelvír, Zmijozel, Havraspár a Mrzimor). Tým se logicky obměňuje podle věkové struktury hráčů. V týmu může být jak student prvního ročníku, tak klidně i žák sedmého ročníku. Vysněný post student získá, pokud je místo volné, většinou konkurzem. Draco Malfoy si pojistil ve druhém ročníku místo chytače tím, že jeho otec Lucius koupil celému zmijozelskému týmu v té době nejrychlejší koště Nimbus 2001.

(Ron se ve svém šestém ročníku stal novým brankářem Nebelvíru. Foto: Warner Brothers.)

Harry Potter se stal chytačem již od prvního ročníku. Největší úspěch zažil tým Nebelvíru během Harryho třetího roku v Bradavicích, kdy získal Famfrpálový pohár, i když první zápas proti Mrzimoru prohrál. V té době byl chytačem Harry Potter, brankářem a zároveň kapitánem týmu Oliver Wood, na post odrážečů byli obsazeni dvojčata Fred a George Weasleyovi a střelecké trio bylo složeno z Katie Bellové, Angeliny Johnsonové a Alice Spinnetové.

Čtvrtý a pátý ročník byl pro Harryho neúspěšný z hlediska famfrpálu. Jelikož se během Harryho čtvrtého ročníku konal Turnaj tří kouzelníků, famfrpál byl pro celou sezónu zrušen. V pátém ročníku zase Harry soupeřil s Dolores Umbridgeovou, která dala Harrymu doživotní zákaz hrát Famfrpál, avšak po jejím odvolání z Bradavic mladý Potter mohl už zase Famfrpál hrát. V šestém ročníku se Harry stal kapitánem nebelvírského mužstva a znovu vyhrál famfrpálový pohár. V sedmém ročníku se Harry do Bradavic nevrátil a tudíž nemohl být součástí nebelvirského týmu.

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Aktuální film

Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny

Premiéra: 15. listopadu 2018
Režisér: David Yates
Scénář: J. K. Rowling
Hudba: James Newton Howard

Do světa Harryho Pottera se po dvou letech opět vracíme. J. K. Rowlingová připravila scénář na celkem pět filmů Fantastických zvířat, které budou mapovat příběh Mloka Scamandera, který bude prozkoumávat svět a hledat skvělá stvoření z kouzelnické­ho světa.

PROFIL FILMU
RECENZE FILMU
OHODNOŤTE FILM
OHODNOŤTE POSTAVY

Reklama

Nejlepší postavy Fantastických zvířat

Reklama

Filmy

Fotografie

Fotografie

Narozeniny