Harry Potter Ministerstvo kouzel

Ministerstvo kouzel

Ministerstvo kouzel

Ministerstvo kouzel je nevyšší kouzelnický orgán, který sídlí v Londýně, a kde pracuje většina kouzelníků z celé Británie. Jeho cílem je úspěšně utajovat existenci kouzelnického světa před mudly. Má celkem deset podláží. Ministerstvo vždy vede Ministr kouzel.

10 0
25.5.2016

Základní informace

Ministerstvo kouzel je jeden z největších kouzelnických orgánů v Londýně, kde pracuje většina kouzelníků téměř z celé Británie. Ministerstvo kouzel se nachází hluboko pod zemí, aby k němu neměli přístup mudlové, kteří pochopitelně o žádném ministerstvu kouzel nevědí. Ministerstvo kouzel funguje od roku 1707, prvním ministrem kouzel byl Ulick Gamp.

Většina zaměstnanců se do práce přemisťuje, ale lze využít i jiné způsoby, jak se do budovy dostat. Například přes mudlovskou telefonní budku (při vytočení telefonního čísla 6242), jak to v pátém filmu udělal Harry Potter společně s Arthurem Weasleyem, se kterým se chystali na Harryho slyšení, protože údajně čaroval v době, kdy byl mimo školu, což se nesmí. Pár zaměstnanců také používá k dopravě do práce letaxovou síť.


Ministerstvo kouzel prakticky dohlíží na vše, co se děje v kouzelnickém světě. Jejím hlavním cílem je utajit existanci kouzelníků v mudlovském světě, což je někdy obtížné. Zvlášť, když probíhají různé kouzelnické války. O té největší s Voldemortem například věděl i mudlovský ministerský předseda, který je obeznámen se světem kouzel. On sám nesmí nikomu říci, že existuje i kouzelnický svět, ale je prakticky nemožné, aby spolu mudlovská ministerstva a Ministerstvo kouzel nespolupracovala, když se spolu dělí o jeden svět.

Například když z Azkabanu uprchl Sirius Black i mudlovské noviny a televize veřejnost o něm informovali. A to z toho důvodu, že Black (údajně) byl i hrozbou pro mudlovský svět. V mudlovských zprávách se ovšem nehovořilo o nebezpečném kouzelníkovi, ale o uprchlém vězni, který je ozbrojený pistolí. Každý ministerský předseda je tedy dobře obeznámen s kouzelnickým světem a spolupracuje se stávajícím ministrem kouzel.

(Ministerstvo kouzel. Foto: Warner Brothers.)

Jednotlivá oddělení

Ministerstvo kouzel má celkem deset podlaží, ale jelikož je pod zemí, každé podláží není výš, ale níž. Desáté patro je tudíž úplně nejníže. V prvním patře má kancelář ministr kouzel a štábní útvary. Jedná se tedy o podlaží, kde pracují ti nejvýše postavení zaměstnanci Ministerstva kouzel, kteří rozhodují o nejzásadnějších událostech v celém kouzelnickém světě.

Ve druhém patře se nachází Odbor pro uplatňování kouzelnických zákonů. Své kanceláře zde mají například bystrozorové, což jsou lovci černokněžníků, dále na druhém podlaží najdeme Ústředí administrativních služeb Starostolce, Odbor pro zneužívání mudlovských výtvorů (zde pracuje Arthur Weasley) a Oddělení prosazování magického práva.

Ve třetím patře sídlí Odbor kouzelnických nehod a katastrof. Jsou zde například kanceláře Útvaru pro nápravu nevydařených kouzel. Ti například dali do pořádku tetu Marge, kterou nafoukl Harry Potter. Ve třetím podláží dále najdeme kanceláře Ústředny pro výmaz paměti a kanceláře Komise pro vymýšlení mudlovsky přijatelných výmluv.

Ve čtvrtém patře se nachází Odbor pro dohled nad kouzelnými tvory. Ti se například zabývali případem hypogryfa Klofana, který zranil Draca Malfoye a měl být následně popraven. Ve čtvrtém patře se nachází kanceláře divize zvířat, osob a duchů, dále Oddělení pro styk se skřety a Poradna pro boj se škůdci.

(Plakát s Popletalem. Foto: Warner Brothers.)

Páté patro je domovem Odboru mezinárodní kouzelnické spolupráce, kterou měl na starost Barty Skrk starší, který se spolupodílel na pořádání Turnaje tří kouzelníků v Bradavicích. Najdeme zde například kanceláře Útvaru pro mezinárodní kouzelnické obchodní normy, dále advokátní kanceláře mezinárodní kouzelnické a také kanceláře britské sekce Mezinárodního sdružení kouzelníků.

Šesté patro je ve znamení Odboru pro kouzelnou přepravu. Ti například měli na starost roznášení přenášedel po celé Británii během Mistrovství světa ve Famrfpálu v Británii. V šestém patře najdeme kanceláře letaxové sítě, Úřad pro přenášedla, zkušební středisko přemisťování a také kanceláře regulační a kontrolní správu košťat.

V sedmém podlaží zase najdeme Odbor kouzelných her a sportů. Nejvíce jsme se s tímto odborem setkali také právě při pořádání Mistrovství světa ve Famrfpálu v Británii, kde měl hlavní slovo Ludo Pytloun, který se ovšem ve filmech neobjevil. Sedmé podlaží je domovem kanceláří vedení britské a irské famfrpálové ligy, je zde také oficiální klub Tchoříčků a Úřad pro absurdní patenty.

Poslední tři patra jsou celkově záhadné. V osmém podlaží se nachází velké Atrium, v devátém patře je Odbor záhad a většina zaměstnanců ani nevědí, co zde místní zaměstnanci dělají. Odbor záhad byl ale důkladně prohledán Harrym Potterem v páté knize, kdy zjistil svůj osud díky věštbě Sibylly Trelawneyové. V desátém patře se nachází soudní síně, kde byla usvědčena většina smrtijedů a i Harry Potter byl zde souzen díky neopravněnému používání kouzel.

(Harry až v pátém ročníku navštívil Ministerstvo kouzel. Foto: Warner Brothers.)

Ministři kouzel

Prvním ministrem kouzel byl Ulick Gamp. Významným ministrem kouzel v sérii knih a filmů o Harrym Potterovi byl Kornelius Popletal, který tuto funkci zastával od prvního do pátého filmu/knihy. Kornelius Popletal byl poprvé zmíněn hned v první knize, ale objevil se až ve druhé, kdy Rubeuse Hagrida poslal do Azkabanu, protože si myslel, že Hagrid otevřel ve škole Tajemnou komnatu.

Poprvé s ním Harry přišel do styku ve třetí knize, kdy Popletal uvítá Harryho v Děravém kotli poté, co nafoukl tetu Marge. Popletal se vždy k Harrymu choval slušeně a vlídně. Stejně je tomu tak na konci třetí knihy, kdy Popletal asistuje u popravy nebezpečného hypogryfa Klofana. Zde má Popletal menší hádku s Brumbálem a Snapem, ale k Harrymu se stále chová slušně.

Zvrat přijde až ve čtvrté a páté knize, kdy Popletal zásadně změní své chování vůči Harrymu. Je to z toho důvodu, protože Harry prohlásí, že se Voldemort vrátil k moci. Popletal tomuto tvrzení nechce uvěřit a od Harryho se distancuje. Celý tento proces se ještě zhorší v páté knize, kdy Harryho totálně ignoruje a úmyslně ho pošpiňuje. Když na konci páté knihy zjistí, že se Voldemort skutečně vrátil, rezignuje ze svého postu ministra kouzel.

(Voldemortovou loutkou byl v jeho válce Pius Břichnáč. Foto: Warner Brothers.)

Novým Popletalovým nástupcem byl Rufus Brousek, bývalý šéf bystrozorů, který chtěl Ministerstvu kouzel návratit zašlou slávu. Hned po uvedení do funkce věřil v Harryho jako ve vyvoleného a chtěl ho přemluvit, aby se občas na Ministerstvu kouzel ukázal a podpořil tak ostatní zaměstnance. To ovšem Harry razantně odmítl, Brumbál se dokonce s Brouskem kvůli této problematice pohádal.

Rufus Brousek v sedmé knize předal Harrymu, Ronovi a Hermioně závěť Albuse Brumbála. Brousek byl zavražděn na Ministerstvu kouzel, když se smrtijedi s Voldemortem dostali k moci. Smrtijedi Brouska do poslední chvíle mučeli a chtěli vědět úkryt Harryho Pottera. I když vztah Harryho a Brouska byl napjatý, Brousek v posledních minutách svého života neprozradil smrtijedům Potterův úkryt.

Po Brouskovi do funkce nastoupil Pius Břichnáč, což byl loutkový ministr kouzel, který byl pod vlivem kletby Imperius. Břichnáč tak do poslední chvíle podportoval Voldemorta a smrtijedy. V knize Bitvu o Bradavice přežil a následně nebyl nijak trestán, protože soud uvěřil, že byl celou dobou pod vlivem kletby Imperius. V posledním filmu ho zabil sám Voldemort.

Novým ministrem kouzel se po Voldemortově pádu stal Kingsley Pastorek, který byl zpočátku pouze doučasným ministrem, ale následně ve funkci zůstal. Kingsley Pastorek byl dříve uznávaným bystrozorem, proto tudíž po uvedení do své funkce značně zlepšil podmínky bystrozorů. Pastorek se také podílel na vyhnání mozkomorů z Azkabanu.

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Aktuální film

Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny

Premiéra: 15. listopadu 2018
Režisér: David Yates
Scénář: J. K. Rowling
Hudba: James Newton Howard

Do světa Harryho Pottera se po dvou letech opět vracíme. J. K. Rowlingová připravila scénář na celkem pět filmů Fantastických zvířat, které budou mapovat příběh Mloka Scamandera, který bude prozkoumávat svět a hledat skvělá stvoření z kouzelnické­ho světa.

PROFIL FILMU
RECENZE FILMU
OHODNOŤTE FILM
OHODNOŤTE POSTAVY

Reklama

Nejlepší postavy Fantastických zvířat

Reklama

Filmy

Fotografie

Fotografie

Narozeniny