Harry Potter
93/100 - 56×

Harry Potter

Harry Potter, který celý svůj život vyrůstal u nudných Dursleyů, zjišťuje, že je slavný čaroděj, kterého zná celý kouzelnický svět. Harry za sebou nechává svět mudlů a vydává se do školy čar a kouzel v Bradavicích, kde čelí své nelítostné minulosti. Zjišťuje pravdu o smrti svých rodičů a dozvídá se o tajemném Vy-víte-kom.

VB | 2001 | Vysílá se
vysílání
9 sezón | | 120 minut
žánr
Dobrodružný, Drama, Fantasy
hrají
Daniel Radcliffe (Harry Potter), Emma Watson (Hermiona Grangerová), Rupert Grint (Ron Weasley), Michael Gambon (starší Albus Brumbál), Ralph Fiennes (Tom Raddle), Robbie Coltrane (Rubeus Hagrid), Alan Rickman (Severus Snape), Eddie Redmayne (Mlok Scamander), Jude Law (mladší Albus Brumbál), Johnny Depp (první Gellert Grindelwald), Mads Mikkelsen (druhý Gellert Grindelwald), Ezra Miller (Credence Holokost), Maggie Smith (Minerva McGonagallová), Tom Felton (Draco Malfoy), Gary Oldman (Sirius Black)

starší Albus Brumbál

starší Albus Brumbál

Ředitel školy čar a kouzel v Bradavicích a jeden z nejmocnějších kouzelníků, jaký kdy žil.

Sezóny 8
2001 - 2011

Základní informace:

Celé jméno: Albus Percival Wulfric Brian Brumbál
Datum narození: léto 1881
Místo narození: Mould-on-the-Wold, Anglie, Velká Británie
Čarodějnická krev: Poloviční
Bradavická příslušnost: Nebelvír
Pracovní postavení: Ředitel Bradavic

Filmy

Albus Brumbál je…

  • synem Percivala Brumbála (†) a Kendry Brumbálové (†)
  • bratrem Aberfortha Brumbála a Ariany Brumbálové (†)
  • synovcem Honorie (†)

Albusovy hůlky

Pořadí Materiál Jádro Délka Výrobce
1. Neznámý Neznámé Neznámá Neznámý
2. Bezové dřevo Žíně Testrála 38,10 cm Smrt

Toto je Albus Brumbál, který se objevil ve filmech Harry Potter, pokud hledáte Albuse Brumbála z filmů Fantastická zvířata, najdete ho tady.


Ve filmovém zpracování hrál v prvních dvou dílech Brumbála herec Richard Harris a po jeho smrti se zhostil role Bradavického ředitele Michael Gambon, kterého jsme mohli vidět již ve flashbacku v druhém díle.

Nadaný kouzelník

Albus Brumbál je nejstarším synem Kendry a Percivala Brumbálových. Má mladšího bratra Aberforta a sestru Arianu, která zemřela, když byla mladá. Mohla za to hádka mezi Albusem, Aberforthem a Albusovým přítelem Grindelwaldem, který po hádce uprchl. Ti se v Arianině přítomnosti hádali a začali bojovat, a tak jeden z nich nešťastnou náhodou Arianu zabil, což si Albus od té doby vyčítal.

Albus studoval čáry a kouzla v Bradavicích a jeho kolejí se stal Nebelvír. Byl velmi nadaným studentem s mimořádnými kouzelnickými schopnostmi, proto se z něj stal jeden z nejmocnějších kouzelníků světa. V kouzelnickém světě se proslavil porážkou Grindelwalda a spoluprací s Nicolasem Flamelem. Za dob, kdy se snažil černokněžník lord Voldemort ovládnout kouzelnický svět, založil Fénixův řád, který sdružoval všechny, kdo chtěli proti Voldemortovi bojovat.

Albus Brumbál má svého ochránce, kterým je fénix Fawkes. Z jeho per jsou vyrobené dvě hůlky, jednu vlastnil lord Voldemort a druhou Harry Potter. Hůlky vyrobil Ollivader. Podle fénixe je pojmenován i Fénixův řád. Fénix také pomohl Harrymu v Tajemné komnatě, když mu donesl Moudrý klobouk a oslepil baziliška. Brumbálovi pomohl uniknout z pracovny, když jej přišli zatknout z ministerstva.

Ochránce slavného chlapce

Když došlo k zavraždění Jamese a Lily Potterových lordem Voldemortem, tak se kletba odrazil a černokněžník padl. Jejich syna svěřil Albus do péče sestře Lily, Petunii. Jakmile Harry nastoupil do prvního ročníku v Bradavicích, tak se Brumbál přesvědčil o jeho schopnostech, když zabránil profesoru Quirellovi, aby opatřil Voldemortovi nové tělo.

Když se však v Harryho čtvrtém ročníku podařilo Pánovi zla opět povstat, rozhodl se Brumbál obnovit Fénixův řád a o rok později se utkal se samotným lordem Voldemortem v budově Ministerstva kouzel. Protože byli oba dva výbornými kouzelníky, tak ani jeden nevyhrál, avšak Voldemort uprchl.

Pátrání po minulosti

Brumbál poté začal pátrat ve Voldemortově minulosti, aby se dozvěděl, jak mohl přežít smrtící kletbu. Předtím, než nastoupil Harry do šestého ročníku, ho navštívil Brumbál a zavedl jej za svým přítelem Horáciem Křiklanem. Po Harrym chctěl, aby od něj získal určitou vzpomínku týkající se Toma Raddlea. Harry si také všiml, že je Brumbálova pravá ruka svraštělá a černá.

Harry od Křiklana získal vzpomínku a spolu s Brumbálem tak zjistil, že lord Voldemort použil černou magii, aby rozerval svoji duši do šesti viteálů. Harrymu Brumbál odkryl toto tajemství, aby mohl po jeho smrti pokračovat v ničení viteálů. Později Brumbálovi došlo, že je Harry nechtěným sedmým viteálem.

Harry ve druhém ročníku zničil první viteál, deník Toma Raddlea. Díky Brumbálovým vzpomínkám se Harry dozvěděl něco o mladém Tomu Raddleovi, za kterým přišel Brumbál s pozvánkou do Bradavické školy, když byl umístěn v sirotčinci. Už tehdy věděl, že je tento hoch nebezpečný, ale pevně věřil, že ho život na škole změní.

Brumbál dokázal najít díky vzpomínkám ostatních lidí druhý viteál, což byl prsten Rojvola Gaunta, Voldemortova děda, kterému prsten tom ukradl. Prsten byl zaklet strašlivou kletbou a Albus neodolal pokušení a prsten si nasadil. Byl tudíž kletbou zasažen a na pomoc si musel zavolat Severuse Snapea, který kletbu uvěznil v Brumbálově ruce, jež už navždy zůstala odumřelá. V prstenu byl také zasazen kámen vzkříšení, který potom Brumbál ukryl do Zlatonky a věnoval ji Harrymu.

Záchrana budoucnosti

Albus poté začal pátrat po čtyřech zbývajících viteálech. Zjistil, že další viteál se nejspíš skrývá v jeskyni a vydal se tam s Harrym, aby mu ho pomohl zničit, protože nevěděl, jaké nástrahy se v ní budou skrývat. Brumbál byl nucen vypít neznámý lektvar, který ho připravil téměř o veškerou jeho sílu a jen díky Harrymu se mu podařilo přemístit nazpět do Bradavic. Když se ocitli zpět ve škole na astronomické věži, tak spatřili na na nebi Znamení zla. Brumbál nařídil Harrymu, aby se schoval a za žádných okolností nevycházel.

Harry zjistil, že školu napadli smrtijedi v čele s Dracem Malfoyem, který odzbrojil Brumbála. Poté se na scénu vmísil Severus, který Brumbála zabil kletbou Avada kedavra. Později se Harry dozvěděl, že byl Brumbál smrtelně nemocný a požádal Severuse, aby to byl on, kdo ho zabije, až přijde jeho čas, Brumbál chtěl totiž dát Dracovi ještě šanci na návrat na správnou cestu. Harry také zjistil, že on je posledním viteálem a musí zemřít, až přijde čas. Albus je pohřben v bílé hrobce u jezera, která se nachází na půdě školy.

Foto: Warner Bros.

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
Black_Barton

Je to dobrá postava :D

12.5.2021 | 12:21:46
pavel.hangman

Nejlepší postava po Snapovi. Věčná škoda, že se toho Richard Harris nedožil, aby ji zahrál do konce.

29.11.2020 | 20:38:43
hyena

mam 20 eurovku zrolovanu v konecniku ,chces ju vytiahnut ??? proste stary jano :D :D :D

5.2.2018 | 20:26:17
Movego

Neskutečně promyšlená postava, za mě i mnohem lepší než Snape. Strašně se mi líbí, jak si zprvu všichni mysleli, jak je to snad ta nejkladnější postava vůbec, a nakonec se z něm vyklubal celkem hajzl (myšleno kladně). Jednoznačně nejzajímavější a nejzáhadnější postava HP. Pro mě je Albus symbolem moudrosti a nesmírné síly a zároveň nejoblíbenější postava! Ano, udělal celkem dost chyb ale stejně měl neskutečně zasáhlo, když umřel. Snad se o něm dozvíme trochu víc v dalších dílech FB. PS: Fight mezi Brumbálem a Voldemortem byl hodně cool!!!

21.1.2018 | 14:51:31
SaDiablo

Pro mě byl vždycky rozporuplná postava, hlavně v posledních knihách/dílech, kdy jsem už k němu tak kladný vztah neměla. Na začátku nejde vytušit, co je zač, je prezentovaný jako moudrý, spravedlivý a respektu hodný kouzelník, ale potom jak se to vše začne odkrývat, tak se zjišťuje, že udělal chyby jako ostatní a pořád je dělá, leč už by mnohdy nemusel, a přes všechny jeho zkušenosti byly některé jeho činy ne zrovna příjemným překvapením. Ale jeho smrt mě zasáhla i přese všechno, byl dobrým rádcem, ochráncem, ředitelem a přítelem.

29.4.2017 | 15:32:14
VampKošilka

Opravdu velice těžce se mi tato postava hodnotí, proto to asi rozlomým na půl. Jako Richard Harris byl skvělý kouzelný dědeček, který byl k zamilování jako dělaný. Pozdějí už začal být drsnější, temnější, celkově se ta postava hodně změnila, či jsme spíše začali poznávat jeho pravé já, které je celkem…no, hajzl. Postupně se nám ubrávala ta naivní představa kouzelného dědečka. Za to, jak je napsaný ho nemůžu hodnotit nízko, ale ve výsledku jsem ho později už ráda neměla.

11.11.2016 | 22:43:20
dadinka

Úžasná, neuvěřitelně promyšlená postava!

15.10.2016 | 18:20:26
komcus

Ale jo… pět hvězd si zaslouží :D

čestný člen redakce
1.10.2016 | 19:06:49
Jessstjames

Nikdy nezapomenu na slavnou scénu z Ohnivého poháru…

1.10.2016 | 18:02:45
valasek

No kdo by neměl rád Albuse. :-)

webmaster
1.10.2016 | 16:39:15
1

Aktuální film

Fantastická zvířata: Brumbálova tajemství

Premiéra: 6. dubna 2022
Režisér: David Yates
Scénář: J. K. Rowling, Steve Kloves
Hudba: James Newton Howard

Do světa Harryho Pottera se po více jak čtyřech letech opět vracíme. J. K. Rowlingová připravila scénář na celkem pět filmů Fantastických zvířat, které budou mapovat příběh Mloka Scamandera, který bude prozkoumávat svět, hledat skvělá stvoření z kouzelnického světa a taktéž bojovat proti Grindelwaldovi

PROFIL FILMU
RECENZE FILMU
OHODNOŤTE FILM
OHODNOŤTE POSTAVY

Reklama

Filmy

Předchozí film

Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny

Premiéra: 15. listopadu 2018
Režisér: David Yates
Scénář: J. K. Rowling
Hudba: James Newton Howard

Do světa Harryho Pottera se po dvou letech opět vracíme. J. K. Rowlingová připravila scénář na celkem pět filmů Fantastických zvířat, které budou mapovat příběh Mloka Scamandera, který bude prozkoumávat svět a hledat skvělá stvoření z kouzelnické­ho světa.

PROFIL FILMU
RECENZE FILMU
OHODNOŤTE FILM
OHODNOŤTE POSTAVY

Fotografie

Fotografie

Narozeniny

Filtr seriálů
Reklama