Alan Rosenberg

Alan Rosenberg

Celé jméno: Alan Rosenberg
Místo narození: Passaic, New Jersey, USA
Známé projekty: L.A. Law, Shameless

Datum narození: 4.10.1950 (72 let)

Alan Rosenberg je americký televizní a jevištní herec a režisér. Narodil se do konzervativní židovské rodiny. Jeho zesnulý bratr Marc byl v 60. letech politický aktivista a později filmový producent. Alan dostal od rodičů peníze na univerzitu, ale skoro všechny utratil v pokeru, který byl v té době jeho vášní. Zbylo mu jen dost na to, aby se mohl přihlásit na Yale School of Drama. Tam moc dlouho nevydržel, v druhém ročníku školy zanechal. Jeho nejlepší kamarádka a spolužačka na Yale byla Meryl Streep.

Jeho nejznámější rolí je Eli Levinson v seriálu L.A. Law. Objevil se například ve filmech Stewardess School (1986) a Not for Publication (1984), ale v jeho herecké kariéře do značné míry převyšují televizní role. V roce 1995 získal nominaci na cenu Emmy za epizodní roli v seriálu ER. V roce 1999 se začal objevovat ve vedlejší roli nemocničního právního poradce v Chicago Hope. Roli právníka si zahrál i ve dvou epizodách seriálu CSI (2005) a House (2006). V posledních letech vystupoval v původním seriálu Amazon Network, Bosch (2015), a v seriálu Suits (2016). Od roku 2016 hraje v seriálu Shameless profesora Youense.

Rosenberg účinkoval v broadwayských a off-broadwayských produkcích a naposledy v Delaware Theatre Company ve hře Partners Allana Katze. V roce 2005 byl zvolen 24. prezidentem Screen Actors Guild a sloužil dvě dvouletá období.

Jeho první ženou byla herečka Robin Barlett (1976 – 1984). V roce 1984 se seznámil s Marg Helgenberger, když hostoval v jejím seriálu Ryan’s Hope. Skamarádili se a o dva roky později spolu začali chodit. V roce 1989 se vzali a mají spolu syna. Manželství vydrželo 20 let, dokud se v roce 2009 nerozvedli.

Embed from Getty Images

Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Shameless Profesor Youens 2016 2

Edna potřebuje vaši pomoc

Po letech dlouhé spolupráce nám Google hodil další klacek pod nohy, který je pro nás příliš těžký. Abychom se s ním vypořádali, budeme potřebovat vaši pomoc. Google nám zakázal Adsense a my nevíme, jak z toho ven. Protože víc hlav víc ví a protože nám teče opravdu do bot, rozhodli jsme se vás požádat o radu a pomoc.

Filtr seriálů