Amanda Seyfried

Amanda Seyfried

Celé jméno: Amanda Michelle Seyfried
Místo narození: Allentown, Pennsylvania, USA
Známé projekty: Les Miserables, Dear John, Mean Girls

Datum narození: 3.12.1985 (37 let)

Amanda Michelle Seyfried se narodila 3. prosince 1985 v Allentown, Pennsylvania. Její matka, Ann Seyfried je terapeutka a její otec, Jack Seyfried je lékárník. V roce 2003 absolvovala Allentown's William Allen High School. V jedenácti letech začala s modelingem a v 15 letech se začala věnovat herectví. Má starší sestru Jennifer, která je hudebnicí v rockové kapele Love City. Amanda se zapsala na Fordham University v New Yorku na podzim roku 2003, ale poté, co jí byla nabídnuta role ve filmu Mean Girls do školy nenastoupila.

Herectví započala s opakujícími se rolemi jako Lucy Montgomery v telenovele As the World Turns nebo jako Joni Stafford v telenovele All My Children. Proslavila se po svém celovečerním debutu v komedii Mean Girls, do podvědomí diváků se take dostala díky seriálové roli Lilly Kane v televizním seriálu Veronica Mars nebo rolí Sarah Henrickson v dramatickém seriálu Big Lov:.

Amanda se objevila v řadě úspěšných filmů, včetně muzikálu Mamma Mia! a jeho pokračování Mamma Mia! Here We Go Again. Zahrála si po boku velkých hvězd jako Megan Fox v hororu Jennifer's Body, vedle Julianne Moore ve filmu Chloe, nebo po boku Channinga Tatuma v romantickém filmu Dear John. Příležitostně také dabuje v animovaných filmech jako Epic nebo Scoob!. V roce 2022 ztvárnila Elizabeth Holmes v limitované sérii The Dropout.

Za ztvárnění Cosette v hudebním filmu Les Misérables byla nominována na cenu Screen Actors Guild Award za mimořádný herecký výkon. U kritiků se jí dostalo uznání za roli Marion Davies ve filmu Davida Finchera Mank, který jí vynesl první nominaci na Oscara, Zlatý glóbus a Critics' Choice Movie Award za nejlepší herečku ve vedlejší roli.

Amanda se otevřeně přiznala, že trpí úzkostí, obsedantně-kompulzivní poruchou a záchvaty paniky. Trpí trémou a do roku 2015 se vyhýbala účinkování v divadelních inscenacích.

V letech 2008 až 2009 chodila s hercem Dominicem Cooperem a od roku 2013 až 2015 s herecem Justinem Longem. Počátkem roku 2016 pak navázala vztah se svým kolegou z The Last Word Thomasem Sadoskiem. Zásnuby potvrdili 12. září 2016 a v březnu 2017 se vzali. Pár má dvě děti dceru (narozenou v březnu 2017) a syna (narozený v září 2020).

Foto: Instagram Amandy Seyfried


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
The Crowded Room Rya 2023 2023 1
The Dropout Elizabeth Holmes 2022 2022 1

Edna potřebuje vaši pomoc

Po letech dlouhé spolupráce nám Google hodil další klacek pod nohy, který je pro nás příliš těžký. Abychom se s ním vypořádali, budeme potřebovat vaši pomoc. Google nám zakázal Adsense a my nevíme, jak z toho ven. Protože víc hlav víc ví a protože nám teče opravdu do bot, rozhodli jsme se vás požádat o radu a pomoc.

Filtr seriálů