Gary Cole

Gary Cole

Celé jméno: Gary Michael Cole
Místo narození: Park Ridge, Illinois, USA
Známé projekty: Midnight Caller, Veep, Chicago Fire, Family Guy

Datum narození: 20.9.1956 (67 let)

Známý americký herec Gary Cole se narodil roku 1956 v Park Ridgu ve státě Illinois, nicméně vyrůstal v Rolling Meadows. Jeho otec Robert Cole se živil jako asistent školního správce, zatímco jeho matka Margaret Cole pracovala v odvětví financí. Gary vyrůstal se svou starší sestrou Nancy a vzdělával se na Rolling Meadows High School.

Už na střední škole si zamiloval herectví, a proto se mu rozhodl později věnovat na Illinois State University. Jeho spolužáky tu byli například herci Laurie Metcalf a John Malkovich. Původně se věnoval především divadelním hrám, ale později se dostal do televize a na filmová plátna.

Na svém kontě má již spoustu rolí, mezi které patří filmové i seriálové postavy. Zároveň se nevěnuje jen jednomu žánru, často ho můžeme vídat v komediích i dramatech. Svou první filmovou roli získal roku 1983, kterou vlastně odstartoval svou kariéru.

Po několika prvních menších rolích se mu podařilo získat roli v seriálu Midnight Caller, kde až do roku 1991 hrál Jacka Killiana. Dále měl velkou roli v seriálu American Gothic, kde vystupoval v letech 1995–1999 jako šerif Lucas Buck, a v seriálu Crusade, kde si roku 1999 zahrál kapitána Matthewa Gideona.

Co se týče jeho raných filmových rolí, tak střídal jeden žánr za druhým. Přes komedie Na Vánoce budu doma a Maléry pana Šikuly a romantický film Polib nebesa se dostal i k dramatu Téměř dokonalý zločin. Dále měl velké role i ve filmech Kadetka Kelly, Travička zelená, Jonesovi, Vykoupení Joea Maye, Soudcova žena, Hop, Tammy, Děs po setmění, The Bronze a Christmas Eve.

Další větší seriálovou roli získal v letech 2002–2003, kdy se objevil v seriálu Family Affair jako William Davis. Poté se objevoval v různých seriálech, ve kterých si zahrál podstatné vedlejší role. Mezi tyto role patří postavy ze seriálů Wanted, The West Wing, Desperate Housewives, 12 Miles of Bad Road, Entourage, Audrey, The Good Wife, Mercy Street, Suits a The Good Fight.

Znám je však především díky roli Kenta Davisona, kterého si v letech 2013–2017 zahrál v seriálu Veep. Poté se pravidelně objevoval v seriálu Chicago Fire, kde hrál Grissoma. Roku 2019 se objevoval i v komedii Fam, kde ztvárnil Freddyho.

Diváci ho však nemusí znát pouze díky jeho vzhledu, ale také díky jeho hlasu. Gary Cole se totiž aktivně podílí i na různých animovaných seriálech, ve kterých mluví postavy. Slyšet jsme ho mohli například v seriálech Harvey Birdman, Attorney at Law, Kim Possible, The Penguins of Madagascar, Scooby-Doo! Mystery Incorporated, Archer, Penn Zero: Part-Time Hero, The Tom and Jerry Show, Bob's Burgers, Family Guy a ve spoustě dalších projektech.

Roku 1992 si vzal herečku Teddi Siddall, se kterou má dceru Mary, jež se také zajímá o hereckou kariéru. Roku 2017 tento pár oznámil, že se bude rozvádět, nicméně Teddi Siddall následující rok zemřela.

Gary Cole je znám tím, že mívá důležité epizodní role, a proto neustále střídá jeden projekt za druhým. Takové velké epizodní role si zahrál například v seriálech True Blood či Hart of Dixie, kde v obou případech ztvárnil příbuzného ústřední ženské postavy. Jeho dlouholetým přítelem je herec William Petersen.

Foto CC BY 3.0 David Shankbone, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
NCIS Alden Parker 2021 2023 2
True Blood Earl Stackhouse 2011 2011 1
Family Guy John Shepherd 2000 2023 18

Filtr seriálů