Henry Thomas

Henry Thomas

Celé jméno: Henry Jackson Thomas Jr.
Místo narození: San Antonio, Texas, USA
Známé projekty: The Haunting of Hill House, The Haunting of Bly Manor, E.T. – Mimozemšťan, Midnight Mass

Datum narození: 9.9.1971 (52 let)

Americký herec Henry Jackson Thomas Jr. se narodil v San Antoniu do rodiny, která s velkým hollywoodským showbyznysem neuměla držet krok. Matka se živila jako hospodyňka a jeho otec pracoval ve strojnickém průmyslu. Svého syna poslali vystudovat East Central High School a následně Blinn College.

Mladého chlapce si všimla velká agentura, když si v roce 1981 odbyl svůj debut ve filmu Raggedy Man. Ztvárněním Harryho zaujal natolik, že mu byla nabídnuta možnost zahrát si v kultovním snímku E.T. – Mimozemšťan od oscarového režiséra Stevena Spielberga, díky němuž se dostal do povědomí svou ikonickou rolí malého Eliotta. To odstartovalo jeho hvězdnou hereckou kariéru. Na konto si zapsal přes 35 filmových rolí a nespočet epizodních hostování na televizních obrazovkách.

Embed from Getty Images

Už od mládí ho táhl žánr horor. Poprvé se s ním setkal coby mladý Norman Bates v devadesátkovém seriálu Psycho IV: The Beginning, který nás zavedl na začátek Hitchcockova Psycha, kdy je Norman ještě teenager a jeho matka stále naživu. Na hororovém poli se seznámil s režisérem Mikem Flanaganem, s nímž spolupracoval na filmech Ouija: Origin of Evil, Gerald's Game a Doctor Sleep. Flanagan se stal úspěšným a uznávaným přispěvovatelem strašidelných příběhů, a když jej oslovil Netflix, přemluvil Thomase, aby se stal součástí jeho děsivé antologické série The Haunting. V první sérii si střihl Hugha Craina, otce rodiny, která se přistěhovala do nebezpečného Domu na kopci, a v druhé sérii s podtitulem Záhadné sídlo Bly ztvárnil Henryho Wingrava, bohatého strýčka osiřelých dětí.

Nedávno okusil i svou první roli v komiksovém seriálovém odvětví. V hrané komiksovce Stargirl vypůjčil svou tvář hrdinovi Doctoru Mid-Nitovi, kterého v pilotní epizodě zabil mocný Brainwave, jenž vedl útok na sídlo JSA. Po této nevšední roli se vrátil pod křídla Flanagana do jeho netflixovky z roku 2021 s názvem Midnight Mass.

Henry Thomas není jenom talentovaným hercem, ale také vládne hudbě. Píše texty a hraje na kytaru v kapele The Blue Heelers, která to dotáhla až k vlastnímu hudebnímu albu Twister. Jejich píseň Truckstop Coffee například posloužila jako základ soundtracku pro film Niagara, Niagara. S kapelou se stýká doteď.

Thomas se navázal vztah s herečkou Marii Zielcke, a ve střídavé péči vychovávají dceru Hazel.

Foto: Getty Images


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
The Haunting of Hill House Hugh Crain 2018 2018 1

Edna potřebuje vaši pomoc

Po letech dlouhé spolupráce nám Google hodil další klacek pod nohy, který je pro nás příliš těžký. Abychom se s ním vypořádali, budeme potřebovat vaši pomoc. Google nám zakázal Adsense a my nevíme, jak z toho ven. Protože víc hlav víc ví a protože nám teče opravdu do bot, rozhodli jsme se vás požádat o radu a pomoc.

Filtr seriálů