Kevin McKidd

Kevin McKidd

9.8.1973 50 let

Celé jméno: Kevin McKidd
Místo narození: Elgin, Moray, Skotsko, Velká Británie
Známé projekty: Trainspotting, Rome, Journeyman, Grey's Anatomy

V seriálu Grey's Anatomy má Kevin McKidd sice parádní americký přízvuk, pokud jste ho ale někdy slyšeli v nějakém rozhovoru, museli jste poznat, že z Ameriky tak docela není. Narodil se totiž ve Skotsku do rodiny Kathleen a Neila McKiddových, povoláním sekretářky a instalatéra. Sám o sobě prohlásil, že byl jako malý tak trochu tlouštík, kterému vůbec nešly sporty. Když trochu povyrostl, založil si s kamarády rockovou kapelu. Co se vzdělání týče, Kevin chodil na obyčejnou základku v městečku Seafield, pak ale nastoupil na Elgin Academy a stal se členem místního amatérského divadelního spolku, nazvaného Moray Youth Theatre.

Divadlo ho bavilo, ale i tak si plánoval, že se dá na studium inženýrství. Do tohoto oboru dokonce nastoupil (na University of Edinburgh), ale zanedlouho si uvědomil, že ho to zas tak nebaví a přestoupil na divadelní vědy na Queen Margaret College, naštěstí rovněž v Edinburgu. Aby získal nějaké zkušenosti, hrál při studiích s univerzitní divadelní společností Bedlam Theatre, nejvíce pak konkrétně s improvizační komediální skupinou The Improverts.

Jakmile si Kevin dodělal bakaláře, začal se ucházet o role ve filmu. A hned zkraje kariéry se mu povedl hotový majstrštyk – v roce 1996 získal jednu z hlavních rolí ve filmu Trainspotting, která ho rázem vyšvihla mezi hereckou elitu. Drobná zajímavost: Kevin byl jediným hercem, který ve filmu ztvárnil jednu z vedoucích postav, co při vypuštění snímku do kin neměl svůj vlastní plakát. Ne snad proto, že by si ho nezasloužil – ihned po natáčení si ale sbalil kufry, odjel na dovolenou a prošvihl tak focení. Zajímavé je, že jelikož to byl důvod dost prozaický, marketingová a PR agentura se to snažila zaobalit a podat tak, že Kevin na focení nemohl dorazit proto, že byl nemocný.

Čas na oplakávání naštěstí moc neměl, protože jakmile se z Trainspottingu zaslouženě stal hit, začaly se Kevinovi hrnout další nabídky (a to se mu přitom práce na tomhle snímku moc nelíbila: „Natáčení Trainspottingu jsem si moc neužil. Celou dobu jsem si připadal jak ryba na suchu.“). Ještě roku 1996 se objevil ve vánoční epizodě seriálu Father Ted a filmu Small Faces a hned rok poté ve filmech Za přední linií a Richard II. A když máte v životopisu komerční hit (před uvedením Harryho Pottera byl Trainspotting nejvýdělečnějším filmem britské kinematografie a v podstatě jen díky jeho monumentálnímu úspěchu došlo k oživení britského filmového průmyslu) a Shakespeara, ve světě se už coby herec neztratíte.

Kevin začal skákat z jednoho projektu do druhého – jen v roce 1998 mělo premiéru pět projektů, v nichž účinkoval: filmy Surovec, Ložnice a kuoáry, Hideous Kinky a Acid House a seriál Looking After Jo Jo. Rok nato se objevil v Kouzelné zemi skřítků a filmu Páté přes deváté. Ten druhý titul byl pro Kevinovu pozdější tvorbu poměrně důležitý, protože se v něm hodně zpívá a Kevin si všechny vypalovačky střihl sám.

Rok 1999 byl pro Kevina zlomový i z osobních důvodů – právě tehdy se oženil s Jane Parker. Mají spolu dvě děti, syna Josepha (narozeného v roce 2000) a dceru Ionu (2002). Kevin s rodinu bydlel po většinu roku, když se natáčelo Grey's Anatomy, v Los Angeles, ale o vysílacích pauzách, respektive kdykoliv to jen jde, společně jezdili zpátky do jeho rodné země. V tom se mu ani nemůžeme divit – má strašně rád dobrou skotskou a haggis. To první si sice může koupit i v Americe, ale tam to určitě není ono, a to druhé v USA nedostane, ani kdyby se rozkrájel. Haggis se totiž do Států kvůli tomu, že se při jeho výrobě používají ovčí plíce, nesmí vyvážet.

Jak už bylo zmíněno, Kevin je nesmírně pracovitý, takže v následujících letech hrál a hrál. Nemá cenu tu vypisovat seznam všech filmů a seriálů, v nichž se vyskytl. Z těch zajímavějších projektů ale určitě stojí za zmínku minisérie Anna Karenina (z roku 2000, Kevin tu hrál Vronskyho) a Gunpowder, Treason & Plot z roku 2004. Jde rovněž o minisérii z produkce BBC, ve které si Kevin střihl postavu Jamese Hepburna, čtvrtého hraběte z Bothwellu a třetího manžela skotské královny Marie.

Z filmů první poloviny první dekády nového milénia pak nemůžeme opomenout trháky Království nebeské Ridleyho Scotta a Psí vojáci Neila Marshalla, adaptaci knižní klasiky Nicholas Nickleby nebo film 16 let s alkoholem, za nějž byl Kevin nominovaný na ceny BAFTA Scotland a British Independent Film Award. Protože je Kevin jedním z té hrstky herců, co hodně pracovali jak v Británii, tak i v Americe, může mezi přístupy k řemeslu dobře porovnávat: „Tady v Americe se pracuje mnohem déle, každý den od nevidím do nevidím. Profesionalita všech herců a členů štábu mi ale vždy vyrazí dech.“

Mezi lety 2005 a 2007 hrál Kevin v seriálu Rome z produkce HBO. Ztvárnění postavy Lucia Vorena mu jednak přineslo ódy kritiky, ale především ho to představilo běžnému americkému divákovi. Zatímco si v seriálu Rome Kevin zahrál Římana, v Poslední legii, filmu z roku 2007, hrál barbara – příslušníka skupiny národů, kteří byli dlouholetými nepřáteli Římské říše. Přirovnejme si to k tomu, že je to jako by Kevin ve stejnou dobu v různých médiích hrál zároveň otrokáře a otroka, zároveň nacistu a Žida, zároveň Puritána a Indiána.

Mezi skončením seriálu Rome a nastoupením do Grey's Anatomy si Kevin zahrál ve dvou poměrně velkých hollywoodských filmech – Hannibal – Zrození a Jak ukrást nevěstu (tady si mimochodem zahrál se svým budoucím kolegou Patrickem Dempseym). Navíc se ještě stačil objevit v seriálu Journeyman a shrábnout za svůj výkon nominaci na cenu Saturn.

A pak už přišel konečně rok 2008, kdy bylo oznámeno, že Kevin přijal roli v Grey's Anatomy – nejdříve jen na několik dílů, později mu díky skvělé odezvě publika byla smlouva prodloužena a z Dr. Hunta se stala hlavní postava. Kevin se také nechal slyšet, že ačkoliv mu práce na Grey's Anatomy přišla od počátku skvělá, tak se jí v prvních chvílích trochu obával: „Byl jsem na začátku poměrně nervózní, protože u každého svého předchozího projektu jsem byl vždycky od počátku natáčení. Všechno mi sice přišlo nové a neokoukané, ale to vůbec nevadilo, protože na tom byli všichni stejně – všichni jsme se museli seznámit a oťukat. V případě Chirurgů jsem ale byl nesvůj, protože zatímco pro mě byla práce na nich novinka, ostatní už byli mazáci. Jsem proto všem svým hereckým i nehereckým kolegům nesmírně vděčný za to, že ke mně byli od počátku tak milí a bez problému mě přijali mezi sebe.“

Kevin se nakonec v seriálu tak zabydlel, že mu samotné hraní v něm bylo po čase málo a rozhodl se pár dílů si i zarežírovat. Za ztvárnění postavy Dr. Hunta Kevin získal také řadu (nominací na) ocenění, například v roce 2010 získal cenu Prism Award a hned rok nato byl na tuto cenu opět nominován (tentokrát mu ji ale vyfoukl někdo jiný).

Ani v průběhu natáčení Grey's Anatomy Kevin nelení a každý rok hraje v nějakém tom vedlejšáku. Například v roce 2010 hrál v Percy Jacksonovi: Zloději blesku a Bunraku, rok nato v The Great Ghost Rescue a v roce 2013 jste ho mohli jednak vidět v Comes a Bright Day, ale také slyšet v pixarovské Rebelce. Kromě filmů se Kevin tu a tam věnuje ještě namlouvání postav do počítačových her. Namluvil například frontmana fiktivní skotské hardrockové kapely Love Fist v GTA: Vice City nebo postavu Soapa MacTavishe v druhém a třetím Call od Duty: Modern Warfare.

A jako by toho nebylo málo, v roce 2012 vyšlo pod Kevinovou záštitou CDčko The Speyside Sessions plné tradičních skotských písní jako například Both Sides the Tweed, Charlie is My Darlin’, The Water is Wide, The Fairie Dance, Raggle Taggle Gypsy, Diane of Pitgaveny a These are My Mountains. Písně nahrála v jeho rodném městě Elgin skupina jeho kamarádů ze školy. Dodnes jde o asi nejosobnější Kevinův projekt.

A ještě poslední drobnost: Jelikož Kevin hraje světoznámého doktora, rozhodl se ho jeden kamarád oslovit s nabídkou, jestli by nechtěl zaštítit Project P3, charitativní organizaci se zaměřením na pediatrickou péči v Africe. Kevin nabídku přijal a od té doby s P3kou spolupracuje.

Od roku 2014 ovšem trochu zvolnil tempo a věnuje se v první řadě namlouvání animovaných postav a režii. Slyšet jste ho mohli například v kraťasu Toy Story That Time Forgot nebo ve Star Wars: Rebels.

Roku 2015 se Kevinovi podařilo získat americké občanství, a proto už není pouze Brit. Rok poté se rozvedl se svou dlouholetou manželkou Jane Parker, kterou roku 2018 nahradil Arielle Goldrath. Od téhož roku spolu mají syna Aidena.

Autor profilu: @Jumpstar

Foto CC BY-SA 2.0 gdcgraphics, Wikimedia Commons


Hraje v