Kevin Spacey

Kevin Spacey

Celé jméno: Kevin Spacey Fowler
Místo narození: South Orange, New Jersey, USA
Známé projekty: House of Cards, The Usual Suspects, American Beauty

Datum narození: 26.7.1959 (64 let)

Kevin Spacey patří mezi nejznámější americké herce a mimo herectví se věnuje režírování, psaní a produkci. Narodil se v South Orange v New Jersey sekretářce Kathleen Ann a konzultantovi Thomasi Fowlerovi. Má starší sestru Julii a bratra Randyho a jeho předci pochází ze Švédska, Anglie a Walesu. Spacey je původně jeho druhé křestní jméno, které dostal po babiččině příjmení za svobodna.

Spacey navštěvoval Northridge Military Academy, Canoga Park High School a Chatsworth High School in Chatsworth v Los Angeles. V Chatsworth zazářil ve školním představení Za zvuků hudby, kde si zahrál kapitána George von Trappa. Několik let se zkoušel uchytit jako komik, poté byl přijat na známou Juilliard School, kde studoval drama.

Svou kariéru započal v divadle a na Broadwayi pořátkem 80. let. Na prknech prorazil v roce 1986 ve hře Long Day's Journey into Night, kde si zahrál s Jackem Lemmonem, který se mu stal rádcem a učitelem. V roce 1991 získal cenu Tony za svou roli v broadwayském hitu Lost in Yonkers.

V televizi na sebe upozornil v druhé řadě Crime Story, kde ztvárnil senátora, ale jeho otec nevěřil, že si jeho syn může vydělávat herectvím do té doby, dokud se Kevin nestal světoznámým hercem. Fanoušky mezi diváky našel svou rolí šíleného překupníka zbraní v seriálu Wiseguy. Jeho herecká reputace rostla a za svou roli v The Usual Suspects získal v roce 1995 Oscara za Nejlepšího herce ve vedlejší roli. Poté se začal objevovat v čím dál tím větších rolí a v paměti divákům utkvěl ve filmech Se7en, Outbreak a A Time to Kill.

V roce 1997 založil vlastní produkční společnost Trigger Street Productions a debutoval jako režisér s filmem Albino Alligator. Ten byl sice propadákem co se výdělků týče, ale u kritiků měl úspěch. Za svou roli v American Beauty získal v roce 1999 svého druhého Oscara a ve stejný rok obdržel hvězdu na Chodníku slávy.

Mezi jeho další známé filmy patří Pay It Forward, K-Pax, Recount, The Life of David Gale, The Negotiator a Superman Returns, kde si zahrál Lexe Luthora.

Spacey je skvělým komikem a je znám úžasnými imitacemi nejen svých hereckých kolegů, např.: Johnnyho Carsona, Katharine Hepburnové, Clinta Eastwooda, Marlona Branda, Christophera Walkena, Al Pacina či Jacka Lemmona. V mladí předstíral, že je Carsonův syn, aby získal lístky do divadla zdarma.

V roce 2011 vstoupil Kevin Spacey do historie rolí Franka Underwooda v prvním seriálu streamovací služby Netflix, který si ihned získal srdce jak kritiků, tak diváků. Za tuto roli získal nespočet nominací na různé ceny včetně Emmy a vyhrál Zlatý glóbus.

Od roku 2004 vede jedno z nejstarších londýnských divadel Old Vic jako umělecký ředitel. Díky němu se na jeho prknech objevilo hodně velkých hereckých jmen a sám Kevin se na jevišti také objevuje. Získal Řád Britského impéria, několik čestných titulů z prestižních univerzit a ohledně svého soukromého života je striktní a s novináři si povídá pouze o tom pracovním.


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
House of Cards Francis Underwood 2013 2017 5

Edna potřebuje vaši pomoc

Po letech dlouhé spolupráce nám Google hodil další klacek pod nohy, který je pro nás příliš těžký. Abychom se s ním vypořádali, budeme potřebovat vaši pomoc. Google nám zakázal Adsense a my nevíme, jak z toho ven. Protože víc hlav víc ví a protože nám teče opravdu do bot, rozhodli jsme se vás požádat o radu a pomoc.

Filtr seriálů