Maggie Gyllenhaal

Maggie Gyllenhaal

Celé jméno: Margalit Ruth Gyllenhaal
Místo narození: Lower East Side, Manhattan, New York City, New York, USA
Známé projekty: Sekretářka, Horší už to nebude, Temný rytíř, The Deuce

Datum narození: 16.11.1977 (45 let)

Maggie Gyllenhaal je oblíbená a populární americká herečka, která se objevuje především ve filmech. Především se věnuje filmům s vážnou tematikou, kde hraje hlavní postavy. Kariéru odstartovala už ve svých patnácti letech, a to díky svému otci.

Narodila se v New Yorku, a to Stephenovi a Naomi Foner Gyllenhaalovým. Má o tři roky mladšího bratra Jakea Gyllenhaala, který je taktéž hercem a který je snad slavnější než ona. Její otec je režisérem, zatímco její matka je režisérkou i scenáristkou. Všichni jsou členy známé rodiny Gyllenhaalových, která pochází ze Švédska. Jejich nejvzdálenějším známým předkem je Leonard Gyllenhaal. Díky svému otci má tedy švédské a zároveň anglické předky. Díky své matce má židovské, ruské a polské předky.

Maggie vyrůstala v Los Angeles a studovala na Harvard-Westlake School, Mountain School, Columbia University, a nakonec i na Royal Academy of Dramatic Art, kde se vyučila hereckému řemeslu. Herectví se však věnovala už před dokončením vysoké školy.

Roku 1992 její otec režíroval film Vodní země, kde se objevila. Byla to její vůbec první role. Svou druhou roli si zahrála ve filmu Nebezpečná žena, který opět režíroval její otec. Otec ji poté obsadil ještě do filmu Tráva je zlatej důl, ale tento projekt se nesetkal s nijak velkým úspěchem. Kromě ní se v těchto filmech objevil i její bratr Jake.

Maggie se poté začala objevovat v důležitých vedlejších rolích. Zahrála si například ve snímcích Šílený Cecil, Milujte svého zabijáka či Donnie Darko. V posledním jmenovaném seriálu měl hlavní roli její bratr a Maggie tu hrála jeho sestru. Své první hlavní role se dočkala roku 2002, kdy se objevila jako Lee Holloway ve filmu Sekretářka. Za tuto roli byla nominována na několik cen, které však nedokázala získat.

Následující léta nepřinesla příliš mnoho úspěchů. Filmy, ve kterých se objevila, byly většinou podprůměrné, a proto nemohla pořádně vyniknout. Zahrála si vedlejší role ve filmech Úsměv Mony Lisy, Mistr zločinu a World Trade Center. Podařilo se jí ale získat několik hlavních rolí, které byly ve filmech Začít úplně jinak, Sherrybaby a Horší už to nebude.

Po roce 2008 se začala objevovat v samých hlavních rolích. Nejdříve si zahrála přeobsazenou Rachel ve filmu Temný rytíř, poté se objevila v hudebním dramatu Crazy Heart, na což navázala hlavními rolemi ve snímcích Kouzelná chůva a Velký třesk, Vrtěti ženou, Na dno nás nedostanete a Útok na Bílý dům.

Od roku 2014 se začala pomalu věnovat seriálům, takže ji od této doby moc nevídáme ve filmech. Právě roku 2014 si zahrála Nessu Stein v minisérii The Honourable Woman. Od roku 2017 ji můžeme vídat v seriálu The Deuce, kde hraje prostitutku Candy. Tento seriál navíc produkuje.

Roku 2002 začala chodit s hercem Peterem Sarsgaardem, který je zároveň velmi blízkým přítelem jejího bratra. Roku 2009 se vzali v Itálii. Společně mají dvě děti – Ramonu (narozena roku 2006) a Glorii Ray (2012). Aktuálně bydlí v New Yorku.

Gyllenhaal se někdy politicky angažuje. Například roku 2003 se veřejně postavila proti válce v Iráku. Zároveň je členkou několika charitativních organizací.

Foto CC BY-SA 4.0 Maximilian Bühn, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
The Deuce Eileen Merrell 2017 2019 3

Edna potřebuje vaši pomoc

Po letech dlouhé spolupráce nám Google hodil další klacek pod nohy, který je pro nás příliš těžký. Abychom se s ním vypořádali, budeme potřebovat vaši pomoc. Google nám zakázal Adsense a my nevíme, jak z toho ven. Protože víc hlav víc ví a protože nám teče opravdu do bot, rozhodli jsme se vás požádat o radu a pomoc.

Filtr seriálů