Mark Gatiss

Mark Gatiss

Celé jméno: Mark Gatiss
Místo narození: Sedgefield, okres Durham, Anglie, Velká Británie
Známé projekty: Doctor Who, Sherlock, Game of Thrones

Datum narození: 17.10.1966 (57 let)

Stejně jako mnozí lidé, kteří se podílejí na obnovených sériích Doctora Who, i Mark Gatiss již odmalička sledoval a měl rád původní série. Mimo to četl Sherlocka Holmese a H.G. Wellse, sledoval Hammer Horror a sbíral fosílie. To vše pak do značné míry ovlivnilo jeho práci v pozdějším životě. Mark Gatiss otevřeně přiznává, že je homosexuálem, jeho partnerem je herec Ian Hallard.

Tvůrčí začátky

O Marku Gatissovi by se dalo říci, že je příležitostný scenárista, jehož domovskou stanicí je BBC. Jedny z jeho prvních scenáristických počinů byly v minisérii P.R.O.B.E. (1994 – 1996) předcházející Torchwoodu, jako spin-offu univerza Doctora Who, ve kterém hrají bývalí Doktoři, ovšem objevují se v jiných rolích. Další pojítko mezi světem Gatisse a Doktora přichází záhy v seriálu Randall & Hopkirk, ve kterém účinkuje Tom Baker a hudbu skládá Murray Gold.

Dále následuje seriál The League of Gentleman (1999–2003) a na něj navazující film The League of Gentlemen's A­pocalypse z roku 2005. Poté přichází jeho dlouhodobé působení v seriálu Doctor Who, mezitím však píše i příležitostně scénáře pro seriály jako Crooked House, Hercule Poirot a samozřejmě působí jako jeden z koproducentů a scenáristů seriálu Sherlock. O něco málo obsáhlejší je však Gatissova herecká filmografie. Většinou se jedná o menší role, můžeme však zmínit například ty v již zmíněném The League of Gentleman, Hercule Poirot, Doctor Who, Sherlock či nově v Game of Thrones.

Doctor Who

Gatiss se podílí na scénářích pro seriál Doctor Who již od roku 2005, kdy napsal svůj první scénář pro v pořadí třetí epizodu s názvem The Unquiet Dead. Již rok nato vyšla jeho druhá epizoda, The Idiot's Lantern. Další scénář napsal až v roce 2010, kdy post hlavního scenáristy převzal Steven Moffat. Epizoda nesla název Victory of the Daleks a Steven Moffat si přál do seriálu znovu vrátit Daleky, avšak zmodernizovaně – Dalekové mají být větší než předešlé modely a také barevnější, což má odkazovat na původní filmové Daleky z 60. let. Epizoda Night Terrors z roku 2011 přichází se zcela novým druhem „monster“, a to s dřevěnými panenkami. Jak sám Gatiss pro Radio Times uvedl, vždy měl strach z dřevěných panenek a proto se rozhodl s nimi napsat epizodu. Je to prostě „materiál pro pořádné noční můry“.

V pořadí pátá Gatissova epizoda pro Doctora Who nese název Cold War. Mark Gattis se v této epizodě rozhodl znovu oživit Ledové válečníky z původních sérií. To se však Stevenu Moffatovi příliš nelíbilo, protože Ledoví válečníci patří mezi monstra, která byla v původních sériích velmi neohrabaná, a i proto se nám nejspíš Gatiss snažil ukázat, co se skrývá pod jejich brněním. Scénář pro v pořadí stou epizodu obnovených sérií Doctora Who připadl Gatissovi, její název zní The Crimson Horror a vedle jedenáctého Doktora a Clary se tu opět setkáváme s detektivním tri­em.

(Foto: BBC One)

Scénář k této epizodě je poněkud netradiční, protože sledujeme příběh z pohledu detektivního tria, které shodou okolností zkříží svoji cestu s Doktorem. Prozatím poslední epizodou, ke které Mark Gatiss napsal scénář, je Robot of Sherwood, již s dvanáctým Doktorem. Gatissovým záměrem bylo napsat příběh o Doktorovi a Robinu Hoodovi, který by se vešel do 45 minut. Ačkoliv Mark Gatiss napsal pro seriál prozatím pouze sedm epizod, prošel jeho perem každý Doktor (nepočítejme Doktora válečného) obnovených řad. Tím však Gatissovo propojení s Doctorem Who nekončí.

Účinkování v Doctoru Who

Jak si nejspíše všichni pamatujeme, Mark Gatiss se objevil v roli profesora Richarda Lazara v epizodě The Lazarus Experiment. Není však příliš známé, že Mark Gatiss účinkoval v seriálu (doposud) celkem ještě třikrát. Tři roky po epizodě The Lazarus Experiment si „zahrál“ pilota stíhacího letounu Spitfire – Danny Boye v epizodách Victory of the Daleks a A Good Man Goes to War. Zatím Gatissovo poslední účinkování v seriálu Doctor Who bylo v epizodě The Wedding of River Song, ve které si zahrál postavu Gantoka. V titulcích je v této roli označen Rondo Haxton, avšak je to pouze reference na herce Ronda Hattona, na kterém byl vzhled Gantoka založen.

Tím však Gatiss s Doktorem ještě stále nekončí. V dnes již zrušených dílech Doctor Who Confidential jsme mohli Marka Gatisse slyšet v roli vypravěče. Taktéž vydal několik novel, sborníků a audio nahrávek k Doctoru Who. V neposlední řadě je však důležité zmínit, že Gatiss napsal scénář pro speciální epizodu k 50. výročí Doctora Who, An Adventure in Space and Time, která zachycuje vznik tohoto nejdéle běžícího sci-fi seriálu.

(Foto: BBC One)

Sherlock

Mark Gatiss a Steven Moffat se spolu nepodílejí pouze na Doctoru Who, ale od roku 2010 spolupracují jako tvůrci a scenáristé na dalším britském seriálu – Sherlock.

První epizodu, kterou Gatiss pro seriál vytvořil, byla The Great Game, poslední epizoda první série. Paradoxně se však natáčela jako první, protože Steven Moffat měl mnoho práce s pátou sérií Doctora Who. Poté byl Gatissovi svěřen snad ten vůbec nejznámější sherlockovský příběh A. C. Doyla – Pes baskervillský. Gatiss chtěl adaptaci trochu pozměnit, především právě onoho titulního psa, protože obecně nejsou diváci s vysvětlením nadpřirozeného psa v adaptacích příběhu příliš spokojeni.

Many Happy Returns, sedmiminutový kraťas, jenž dostali fanoušci Sherlocka na Vánoce od dua Mark Gatiss a Steven Moffat, aby tak o sedm dní zlehčili dvouleté útrpné čekání fanoušků na třetí řadu Sherlocka a samozřejmě, aby konečně dostali odpověď na to, jak Sherlock přežil svoji vlastní smrt. Což se ovšem v regulérní první epizodě třetí série – The Empty Hearse, z pera Gatisse, nedozvídáme. Zato se však dozvídáme, jak řešili Sherlockovu smrt dva roky fanoušci na Tumblru.

(Foto: BBC One)

Prozatím poslední epizodou, kterou Gatiss pro Sherlocka napsal (a podílel se na ní i Steven Moffat a Stephen Thompson) se nazývá The Sign of Three. A jak už bylo patrné například z Doctora Who či Hercula Poirota, Mark Gatiss si rád střihne roli v seriálu, pro který píše scénáře. A jaká jiná role by se pro Gatisse hodila spíš, než bratr Sherlocka – Mycroft Holmes?

Mycroft se objevil v každé epizodě Sherlocka kromě druhého dílu první řady The Blind Banker. Zpočátku působil jako stínová, tajemná postava, která dohlíží na svého mladšího bratra s poněkud zvláštními koníčky. Také o Mycroftovi víme, že pracuje pro britskou vládu. Avšak až ve třetí sérii Sherlocka se o Mycroftovi dozvídáme stále více z jeho soukromí (například i to, že rád běhá na treadmillu).

Foto CC BY-SA 3.0 Gage Skidmore, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Nolly Larry Grayson 2023 2023 1
Taboo Jiří IV. 2017 1
Wolf Hall Stephen Gardiner 2015 2015 1
Game of Thrones Tycho Nestoris 2014 2017 3
Sherlock Mycroft Holmes 2010 2017 4

Filtr seriálů