Martin Short

Martin Short

Celé jméno: Martin Hayter Short
Místo narození: Hamilton, Ontario, Kanada
Známé projekty: Tři amigos, Vnitřní vesmír, Santa Claus 3: Úniková klauzule

Datum narození: 26.3.1950 (73 let)

Martin Short je kanadský herec, který se narodil roku 1950 v Ontariu. Je synem Charlese Patricka a Olive Grace Shortových a má celkem čtyři starší sourozence – bratry Davida, Michaela a Briana a sestru Noru. Jeho rodiče byli věřící, a tak vyrůstal v katolickém prostředí.

Jeho rodiče emigrovali do Kanady z Irska, takže Shortovy kořeny musíme hledat v této zemi. Herec studoval na Westdale Secondary School a poté na McMaster University, kde se věnoval oboru sociálních prací. Jakmile si roku 1971 začal hledal práci v oboru, zaujalo ho herectví a téhož roku získal svou první roli v divadle.

Vždycky na sebe nahlížel jako na komika, a tak se v průběhu své kariéry věnovala především různých komediálním pořadům, seriálům a filmům. Začátek jeho kariéry je spojen především s pořady The David Steinberg Show, SCTV Network 90, SCTV Channel a Saturday Night Live.

První větší role měl například v seriálech The Associates a I'm a Big Girl Now, ale vždycky se hojně zaměřoval i na filmy, ve kterých taktéž získal několik velkých rolí. Například v osmdesátých letech si zahrál ve snímcích Tři amigos, Vnitřní vesmír, Čestné slovo a Tři uprchlíci.

V průběhu devadesátých let rozjel svůj vlastní pořad The Martin Short Show, který však neměl nijak dlouhého trvání. Místo toho zářil ve filmech jako Samé štěstí, Hlava rodiny, Kapitán Ron, Clifford, Hlava rodiny 2 – Tatínek nebo dědeček?, Mars útočí!, Z džungle do džungle, Stačí si přát a Úspěšný Mumford.

V letech 2001–2003 byl součástí komediálního pořadu Primetime Glick, poté účinkoval jen v několika málo filmech a seriálech. Zmiňme, že se po roce 2000 objevil ve filmech jako Žabí princ v New Yorku, Holka jako lusk, Jimmy Glick v Lalawoodu, Santa Claus 3: Úniková klauzule, Misery Loves Comedy a Inherent Vice.

Roku 2010 jsme ho mohli vidět jako Leonarda Winstonea v seriálu Damages, poté si střihl menší role v seriálech jako Weeds a How I Met Your Mother. Výrazněji se objevil v projektu Mulaney, podílel se na dabingu seriálu The Cat in the Hat Knows a Lot About That! a krátce zavítal i do The Morning Show. Od roku 2021 hraje jednu z hlavních rolí seriálu Only Murders in the Building.

Roku 1972 poznal herečku Nancy Dolman, kterou si o osm let později vzal za ženu. Společně vychovávali dceru Katherine a syny Olivera a Henryho. Dolman herectví brzy nechala, aby mohla být ženou v domácnosti, nicméně roku 2010 podle boji s rakovinou.

Herec má dvě hvězdy na Kanadském chodníku slávy. Pravidelně financuje výzkum rakoviny, výrazně se staví proti rasismu a je velkým fanouškem fotbalu. Jeho dobrým kamarádem je herec Steve Martin, se kterým hrál již ve spoustě projektech.

Foto CC BY-SA 2.0 Dominick D, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Only Murders in the Building Oliver Putnam 2021 2
How I Met Your Mother Garrison Cootes 2011 2012 1

Edna potřebuje vaši pomoc

Po letech dlouhé spolupráce nám Google hodil další klacek pod nohy, který je pro nás příliš těžký. Abychom se s ním vypořádali, budeme potřebovat vaši pomoc. Google nám zakázal Adsense a my nevíme, jak z toho ven. Protože víc hlav víc ví a protože nám teče opravdu do bot, rozhodli jsme se vás požádat o radu a pomoc.

Filtr seriálů