Nia Long

Nia Long

Celé jméno: Nia Talita Long
Místo narození: Brooklyn, New York, USA
Známé projekty: The Fresh Prince of Bel-Air, Agent v sukni, Third Watch, NCIS: Los Angeles

Datum narození: 30.10.1970 (52 let)

Nia Long se v roce 1970 narodila v newyorském Brooklynu učitelům Talitě Long a Doughtry Longovi. Má starší sestru, herečku a komičku známou jako Sommore. Když jí byly dva roky, její rodiče se rozvedli. Poté žila s matkou v Iowě, kde studovala umění. Její matka se přestěhovala do Los Angeles, když bylo Nii sedm let, protože se tam chtěla vdát. Nakonec byla svatba odvolána, ale Talita se rozhodla zůstat v L.A. Nia tak chodila románskou katolickou školu St. Mary's Academy v kalifornském Inglewoodu. Také se věnovala baletu, tapu, jazzu, gymnastice, kytaře a hraní. V roce 1989 vystudovala střední školu Westchester v L.A..

Její hereckou mentorkou byla Betty Bridges. Její první role byla v disneyovském TV filmu The B.R.A.T. Patrol, kde hrál Sean Astin, Tim Thomerson a Brian Keith. První větší rolí byla tříroční smlouva na Kathryn „Kat“ Speakesovou v telenovele Guiding Light – hrála ji mezi lety 1991–94. Zahrála si Brandi ve filmu Boyz n the Hood, což považuje za svůj „první opravdový film“. Mezi lety 1994–95 si zahrála přítelkyni a snoubenku Willa Smithe Lisu WilkesovouThe Fresh Prince of Bel-Air.

V roce 2000 jí byla nabídnuta role Alex Mundayové ve filmu Charlieho andílci, ale nakonec ji Nia odmítla, takže ji nakonec dostala Lucy Liu. V roce 2003 se přidala k obsazení dramatu Third Watch, kde hrála strážníka NYPD Sashu Monroeovu až do posledního dílu v roce 2005. V roce 2005 a 2006 se objevila v seriálu Everwood a v sezóně 2006–07 v seriálu Boston Legal. Zahrála si také v Big Shots (2007–08) spolu s Michaelem Vartanem a Dylanem McDermottem. V roce 2016 získala opakující roli v seriálu Empire. A v roce 2017 byla po úmrtí Miguela Ferrera obsazena do podobné role jako on do seriálu NCIS: Los Angeles, kde vydržela dvě sezóny.

Měla také hlavní role v několika filmech jako Duch rodiny, Láska na druhý pohled, Riziko, Agent v sukni, Už jsme tam? a Svatebčané.

Foto: CC BY-SA 2.0 MingleMedi­aTVNetwork, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
NCIS: Los Angeles Shay Mosleyová 2017 2018 2

Edna potřebuje vaši pomoc

Po letech dlouhé spolupráce nám Google hodil další klacek pod nohy, který je pro nás příliš těžký. Abychom se s ním vypořádali, budeme potřebovat vaši pomoc. Google nám zakázal Adsense a my nevíme, jak z toho ven. Protože víc hlav víc ví a protože nám teče opravdu do bot, rozhodli jsme se vás požádat o radu a pomoc.

Filtr seriálů