Ray Wise

Ray Wise

Celé jméno: Raymond Herbert Wise
Místo narození: Akron, Ohio, USA
Známé projekty: Twin Peaks, Reaper, Fresh Off the Boat

Datum narození: 20.8.1947 (76 let)

Ray Wise je světoznámý herec, který se narodil roku 1947 v Akronu. Vzdělával se na Garfield High School, odkud následně zamířil na Kent State University. Po své matce je rumunského původu a jako malý vyrůstal v poměrně pobožném prostředí.

Hereckou kariéru odstartoval roku 1976, přičemž dodnes je znám především díky svým seriálovým i filmovým rolím. Na svém kontě má již přes 200 postav, ale i když si nějaké opravdu velké role zahrál jen málokdy, diváci jej díky jeho sympatickému vzhledu vždycky poznají.

Počátek jeho kariéry se nesl především v seriálovém duchu, střídal totiž jednu epizodní roli za druhou. Změna přišla roku 1982, kdy si zahrál v seriálu Dallas, a to Blaira Sullivana. Kromě toho se ve stejném roce objevil ve větší roli snímku Msta přichází z močálu.

V průběhu nadcházejících let získal větší role v seriálech The Colbys a Knots Landing či filmech Cesta Natty Gannové a RoboCop. V letech 1989–1991 na sebe dokázal výrazně upozornit díky seriálu Twin Peaks, kde se objevil jako Leland Palmer. Tuto roli si následně zopakoval i v pokračování z roku 2017.

Na přelomu 20. a 21. století získával především seriálové role, objevil se totiž například v seriálech Second Chances, Savannah, Resurrection Blvd. a 24. Vidět jsme ho mohli i ve filmech Uprchlíci, Mach 2, Smrt přichází v bílém, Jeepers Creepers 2, Dobrou noc a hodně štěstí a 7–10 split.

V letech 2007–2009 si střihl výraznou roli v seriálu Reaper, kde se objevil jako samotný Ďábel. Poté získal menší role například v seriálech Chuck, Easy to Assemble, Kroll Show, Farmed and Dangerous, How I Met Your Mother a Mad Men či filmech Zmeškaný hovor, Love at First Hiccup, Rosewood Lane, The Butterfly Room, The Aggression Scale, No God, No Master a Monstrpavouk.

V letech 2013–2015 se pravidelně věnoval seriálu Newsreaders, následně si v letech 2015–2016 zahrál v seriálu Agent Carter, kde se objevil jako Hugh Jones. Jednu dobu vystupoval i v mýdlové opeře The Young and the Restless a znát ho můžeme například i z poslední řady Gilmore Girls, kde se roku 2016 objevil jako Jack Smith.

V poslední době se věnoval především seriálu Fresh Off the Boat, kde si v letech 2015–2020 zahrál Marvina. Kromě toho se však objevil i ve filmech Suburban Gothic, Jurassic City, God's Not Dead 2 a The Chain.

Roku 1974 si vzal za ženu Juliet Burr, ale s tou se hned tři roky poté rozvedl. Následně si roku 1978 vzal za ženu Kass McClaskey, se kterou má dvě děti. Jejich sňatek trvá dodnes.

Foto CC BY-SA 3.0 Michael Koschinski, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
How I Met Your Mother Robin Scherbatsky starší 2011 2014 4

Edna potřebuje vaši pomoc

Po letech dlouhé spolupráce nám Google hodil další klacek pod nohy, který je pro nás příliš těžký. Abychom se s ním vypořádali, budeme potřebovat vaši pomoc. Google nám zakázal Adsense a my nevíme, jak z toho ven. Protože víc hlav víc ví a protože nám teče opravdu do bot, rozhodli jsme se vás požádat o radu a pomoc.

Filtr seriálů