Sam Worthington

Sam Worthington

Celé jméno: Samuel Henry John Worthington
Místo narození: Godalming, Surrey, Anglie, Velká Británie
Známé projekty: Avatar, Souboj titánů, Terminátor: Salvation

Datum narození: 2.8.1976 (47 let)

Tento populární australský herec se narodil 2.8.1976 v městečku Perth v Západní Austrálii. Už od malička ho lákalo herectví, které také vystudoval v prestižní škole Australia's Na­tional Institute of Dramatic Art ( Australský institut dramatických umění). Ten úspěšně zakončil v roce 1998. Poté začal účinkovat v Belvoit Street Theatre. Zprvu začinal malými rolemi, ale nakonec se propracoval i k těm větším. Jeho první větší role byla ve hře Judas Kiss.

Poté nastoupil do australské televize, kde účinkoval v seriálu Water Rats. Podruhé se před kamerou objevil v roce 1995, a to v populárním seriálu// JAG// ( konkrétně to byla epizoda Bumerang – první část ). Po pětileté pauze si soutpl před kameru znovu, tentokrát už však dostal mnohem větší roli. Jednalo se o film Tanečník z roku 2000, kde hrál bratra Adama Garcii. Následovaly malé role ve filmech Hartova válka či Rváči. Žádný z těchto snímků mu ale velkou popularitu nepřinesl, a tak pro většinu diváků dál zůstával téměř neznámým hercem. To se ale změnilo v roce 2004, kdy dostal roli v dramatu Sommersault, kde ztvárnil roli Joeyho. Ta mu vynesla v Austrálii ocenění nejlepšího herce roku.

Po filmech jako Mackbeth z roku 2006 či Krokodýl: Návrat do krvavé laguny z roku 2007 se dostal ke své zatím nejslavnější roli. Režisér McG mu totiž svěřil roli poloterminátora Marcuse Wrighta ve čtvrtém pokračování terminátora s názvem Terminator: Salvation. Tato role mu vynesla zatím největší popularitu a jeho fanklub prudce vzrostl.

V roce 2009 Sam natočil pod vedením režiséra Jamesa Camerona akční sci-fi film Avatar, kde mu byla svěřena hlavní role či ho budeme moci vidět ve snímcích Last man a Last night, které měly premiéru v roce 2010. Dále se ještě podílel na filmech The debt a Souboj titánů, ve kterých Sam ztvárnil hlavního hrdinu Persea.


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Avatar Jake Sully 2009 2022 2
Terminator Marcus Wright 2009 2009 1

Filtr seriálů