Sigourney Weaver

Sigourney Weaver

Celé jméno: Susan Alexandra Weaver
Místo narození: Manhattan, New York City, New York, USA
Známé projekty: Alien, Avatar, The Defenders

Datum narození: 8.10.1949 (73 let)

Otec byl televizní producent a matka filmová herečka. Už odmalička rostla malá Susan jako z vody a než uplynulo patnáct let, převyšovala svojí výškou metr osmdesát většinu spolužáků z třídy i divadelního kroužku.

Zhruba ve stejném věku se jí také omrzelo její rodné jméno, a tak se sama překřtila na Sigourney podle oblíbené postavy z oblíbeného románu Velký Gatsby. Skrz několik prestižních škol, například Yale, a přátelství s vlivnými scenáristy se probila až do prestižních broadwayských představení a během druhé poloviny sedmdesátých let nasbírala mnoho vavřínů, zkušeností i cen.

Ve filmu se poprvé mihla roku 1977 jako nová přítelkyně Woodyho Allena v jeho legendární neuróze Annie Hall, velkým startem pro ni byl až Alien, gotický sci-fi horor, kde se z vedlejší role probila až k poslední přeživší vesmírné lodi Nostromo, aby v závěru filmu svedla souboj s krvelačným monstrem. Film se stal její hereckou alfou a omegou, v průběhu celé své následující kariéry se s Vetřelcem potkala ještě třikrát (1986,1992,1997), přežila bez problémů i svojí filmovou smrt a stala se zřejmě první skutečnou akční hrdinkou.

Vedle Vetřelce se díky svému nemalému vzrůstu a silnému hereckému projevu uplatnila především v rolích samostatných a neústupných žen. Už od začátku byla více než rovnocennou partnerkou velkým hereckým hvězdám jako Mel Gibson (Rok nebezpečného života), Gérard Depardieu (1492) nebo Michael Caine (Půlměsíční ulice). Největšího samostatného úspěchu dosáhla v autobiografickém dramatu Gorily v mlze, kde si zahrála ochránkyni ohroženého druhu goril a vědeckou legendu Diane Fossey.

Vedle náročnějších partů se nebála ani komediálních rolí jako třeba Krotitelé duchů I a II, Jedna nebo dvě ženy, Podnikavá dívka, Dave nebo Galaxy Quest. Dokonce ani záporných rolí se Weaver nebála – ať už mluvíme o hororové pohádce Sněhurka z roku 1997 (natáčená u nás) nebo o romantické komedii Před svatbou ne!

Roku 2009 se objevila v jenom z nejúspěšnějších filmů současnosti, ve snímku Avatar. I její další role byly velké, zmiňme například projekty Bez dechu, Upírky, Chappie, EXODUS: Bohové a králové či Rakka. Roku 2017 se objevila jako hlavní padouch v seriálu The Defenders.

Sigourney Weaver není typickou hollywoodskou hvězdou, přesto už více než dvacet let patří k nejvyšším stálicím. Ačkoli se o Oscara jen třikrát nominačně otřela, patří k velkým oblíbencům kritiků díky svému zajímavému a výraznému hereckému projevu. Patří i mezi miláčky diváků, není však pravou celebritou. Její tvář se v bulváru téměř neobjevuje – především díky klidnému manželství s filmovým chlápkem pro všechno, Jimem Simpsonem, se kterým je už dvacet let. S ním má dceru Charlotte Simpson.

Foto CC BY-SA 3.0 Gage Skidmore, Wikimedia Commons


Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
The Lost Flowers of Alice Hart June Hart 2023 2023 1
Avatar Kiri 2022 2022 1
The Defenders Alexandra Reid 2017 2017 1
Avatar Grace Augustine 2009 2022 2
Alien Ellen Ripley 1979 1997 4

Edna potřebuje vaši pomoc

Po letech dlouhé spolupráce nám Google hodil další klacek pod nohy, který je pro nás příliš těžký. Abychom se s ním vypořádali, budeme potřebovat vaši pomoc. Google nám zakázal Adsense a my nevíme, jak z toho ven. Protože víc hlav víc ví a protože nám teče opravdu do bot, rozhodli jsme se vás požádat o radu a pomoc.

Filtr seriálů