Sigourney Weaver

Sigourney Weaver

Celé jméno: Susan Alexandra Weaver
Místo narození: Manhattan, New York City, New York, USA
Známé projekty: Avatar, Vetřelec, Exodus – Bohové a králové

Datum narození: 8.10.1949 (67 let)

Otec byl televizní producent a matka filmová herečka. Už odmalička rostla malá Susan jako z vody a než uplynulo patnáct let, převyšovala svojí výškou metr osmdesát většinu spolužáků z třídy i divadelního kroužku. Zhruba ve stejném věku se jí také omrzelo její rodné jméno a tak se sama překřtila na Sigourney podle oblíbené postavy z oblíbeného románu Velký Gatsby. Skrz několik prestižních škol, například Yale, kde chodila do stejné třídy s jistou Meryl Streep a přátelství s vlivnými scénáristy se probila až do prestižních broadwayských představení a během druhé poloviny sedmdesátých let nasbírala mnoho vavřínů, zkušeností i cen.

Ve filmu se poprvé mihla jako nová přítelkyně Woodyho Allena v jeho legendární neuróze Annie Hall, velkým startem pro ní byl až Vetřelec, gotický sci-fi horor, kde se z vedlejší role probila až k poslední přeživší vesmírné lodi Nostromo, aby v závěru filmu svedla souboj s krvelačným monstrem. Film se stal její hereckou alfou a omegou, v průběhu celé své následující kariéry se s Vetřelcem potkala ještě třikrát (1986,1992,1997), přežila bez problémů i svojí filmovou smrt a stala se zřejmě první skutečnou akční hrdinkou.


Vedle Vetřelce se díky svému nemalému vzrůstu a silnému hereckému projevu uplatnila především v rolích samostatných a neústupných žen. Už od začátku byla více než rovnocennou partnerkou velkým hereckým hvězdám jako Mel Gibson (Rok nebezpečného života), Gérard Depardieu (1492) nebo Michael Caine (Půlměsíční ulice). Největšího samostatného úspěchu dosáhla v autobiografickém dramatu Gorily v mlze, kde si zahrála ochránkyni ohroženého druhu goril a vědeckou legendu Diane Fossey.

Vedle náročnějších partů se nebála ani komediálních rolí, jako byli třeba Krotitelé duchů I a II, Jedna nebo dvě ženy, Podnikavá dívka, Dave nebo z poslední doby Galaxy Quest. Dokonce ani záporných rolí se Weaver nebála – ať už mluvíme o hororové pohádce Sněhurka z roku 1997 (natáčená u nás) nebo o romantické komedii Před svatbou ne!.

Sigourney Weaver není typickou hollywoodskou hvězdou, přesto už více než dvacet let patří k nejvyšším stálicím. Ačkoli se o Oskara jen třikrát nominačně otřela, patří k velkým oblíbencům kritiků díky svému zajímavému a výraznému hereckému projevu. Patří i mezi miláčky diváků, není však pravou celebritou. Její tvář se v bulváru téměř neobjevuje – především díky klidnému manželství s filmovým chlápkem pro všechno, Jimem Simpsonem, se kterým jsou už dvacet let.


Hraje v