Sissy Spacek

Sissy Spacek

Celé jméno: Mary Elizabeth „Sissy“ Spacek
Místo narození: Quitman, Texas, USA
Známé projekty: Castle Rock, BloodlineCa­rrie

Datum narození: 25.12.1949 (73 let)

Spacek se narodila den po Vánocích roku 1949 páru, který se staral o zemědělskou oblast kraje. Na rozdíl od svojí matky, která je polského, irského a amerického původu, Sissy pochází z Quitmanu v Texasu. V šesti letech se přihlásila do tamější talentové soutěže a poprvé si vyzkoušela stát před publikem na pódiu. V Quitmanu také chodila na střední školu, kde byla na maturitním plese zvolena královnou plesu.

Její bratr jí vždycky říkával Sissy, což se uchytilo a je nedílnou součástí jejího jména. Stalo se to také její nejdůležitější vzpomínkou na něj, protože v osmnácti letech zemřel na leukémii. Tato událost ji tak zasáhla, že věřila, že už zvládne cokoliv. S tímto nebojácným mottem vstoupila do hereckého průmyslu.

Sissy dlouhou dobu pracovala jako modelka zastupující firmu Ford Models a bokem si vydělávala ve Factory, kde se scházela s lidmi patřící mezi Andyho Warhola. S pomocí jejího bratrance Ripa Torna se prosadila v New Yorku, kde si poprvé zahrála v dramatickém filmu Konec rozkvětu, kde si střihla dívku Poppy, otrokyni v obchodě s bílým masem. Mezinárodní pozornost si získala filmem Badlands (1973), kde si zahrála Holly, vypravěče filmu a přítelkyni masového vraha. Při natáčení se seznámila s Jackem Fiskem, kterého si o rok později vzala za muže.

Největším průlomem v její kariéře byla role ve filmu Carrie (1976). Spacek ztvárnila samotnou Carrie, která byla šikanována svými spolužáky a rodičovskou výchovou. Jakmile zjistila, že je obdařena vzácnou mocí telekineze, rozhodla se pomstít všem, kteří jí ze života udělali peklo. Touto rolí v příběhu podle stejnojmenné knihy Stephena Kinga si vysloužila nominaci na Oscara.

V osmdesátých letech však další nominaci na Oscara proměnila za roli ve filmu První dáma country music, kde vystupovala s country za zpěvačku Lorettu Lynn, která ji osobně do filmu vybrala. V současné době se vrátila zpátky do Kingova světa, kde vystupuje v seriálu Castle Rock. Zde ztvárňuje hlavní postavu Ruth Deaver.

Embed from Getty Images

Hraje v

Seriál Role Od roku Do roku Počet sezón
Castle Rock Ruth Deaver 2018 1

Filtr seriálů