His Dark Materials (Jeho temné esence) Co znamená proroctví o Lyře?

Co znamená proroctví o Lyře?

Co znamená proroctví o Lyře?

Ve finále druhé série jsme se dozvěděli více o proroctví, které divoženky spojují s Lyrou. Co přesně však znamená, se můžete dočíst v následujícím článku. Článek obsahuje spoilery z knih.

5 0
19.2.2021

Marisa Coulter v epizodě Æsahættr označila svou dceru Lyru za Evu z Bible. Přesněji řekla, že Lyra je verze Evy před vyhnání z Edenu. Co to tedy však znamená? Divoženky o tomto proroctví ví již dlouho a bylo zmiňováno několikrát Serafinou Pekkalou v průběhu seriálu. Dařilo se jim tuto informaci tajit poměrně dlouho, než Magisterium přišlo na to, koho Lyra představuje.

Mluví o dítěti, kterému je souzeno přivést konec osudu. Pokud se jí řekne, co má udělat, selže. Nebude však kráčet sama. S jejím osudem je spoután jeden chlapec. Spolu vše změní.


Podle Marisy Lyřin pád by způsobil pád celého lidstva, a proto se rozhodla tomu zabránit tím, že svou dceru unesla. Udělala to nejen z mateřské lásky ale také z loajality k Magisteriu. Všechno ale však stojí na jedné otázce. Je Prach zlý, nebo dobrý? Podle Magisteria se totiž jedná o pozůstatek prvotního hříchu. Z toho důvodu se ho snaží odstranit a to jakýmkoliv způsobem. Kvůli tomu unášeli děti a dělali na nich pokusy ve snaze zbavit je Prachu, než dojde k ustálení jejich daemonů.

Na druhou stranu však existuje spoustu lidí, kteří vidí Prach jako něco dobrého. Jako něco, co dává lidstvu svobodnou vůli. Mezi takové patří třeba divoženky nebo Lyřin otec Lord Asriel.

Foto: HBO

Jako to je v Biblickém příběhu, i Lyra potřebuje svého hada, svého pokušitele. Jeho roli má sehrát Mary Malone, vědkyně z Oxfordu, který je podobný tomu našemu. Mary sama totiž studuje Prach, jen mu dala jiný název, a to stínové částice. Už od jejich prvního setkání zaujmula Lyru svým myšlením a postoji k Prachu. Záleží tedy na Lyře a jejím rozhodnutí, zda je Prach špatný, či ne, což jí přivede k ukončení tyranie Magisteria.

Nesmíme však zapomenout na Willa Parryho, který pro Lyru představuje Adama. Podle proroctví má Lyra naplnit svůj osud v dalekém světě a právě Will má to, co potřebuje, aby se do onoho světa dostala.

Těšíte se na to, jak se bude příběh vyvíjet dál?

Diskuze /2

Sára.Róza

Myslím že článek toho prozrazuje více než by měl.

#2 Nikolperse
25.2.2021 | 20:58:49
Nikolperse

#1 Sára.Róza: Ja myslím že článok neprezradil nič čo by sa nedalo vyčítať už s prvých pár dielov druhej série.

20.3.2021 | 12:31:55
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav překladu

Epizoda S02E07: Æsahættr

cz100%
DOKONČENO

Nepřehlédněte

Stanice vydala dokument o vytvoření světa His Dark Materials

Stanice vydala dokument o vytvoření světa His Dark Materials

Včera se stanice BBC One rozhodla vypustit do světa speciální dokument o vytváření první série His Dark Materials. Půlhodinový dokument objasňuje vše okolo seriálu. Například vytváření kostýmů a daemonů, jak Dafne jezdila na Iorekovi a mnoho dalšího.

Reklama

Momentka

Momentka

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny herců