His Dark Materials (Jeho temné esence) Jak byly epizody 5-8 první řady věrné knihám?

Jak byly epizody 5-8 první řady věrné knihám?

Jak byly epizody 5-8 první řady věrné knihám?

Napadlo vás někdy, jak moc byli tvůrci věrní knihám Philipa Pullmana? V následujícím článku se věnujeme posledním čtyřem epizodám první řady, kde si podrobně rozebereme, jak moc se seriál odchyloval od knižní předlohy.

5 0
7.4.2021

Epizoda 5 – The Lost Boy

Will Parry

Will je bezpochyby nesmírně vlivná postava v trilogii Pullmana a je hlavním protagonistou vedle LyryJedinečném noži a Jantarovém kukátku. Vidět ho ovšem v první sérii bylo nečekaným překvapením, vzhledem k tomu, že ani on, ani svět, který obývá (náš vlastní svět) se v první knize neobjevili.

V této epizodě vidíme Willa ve škole a při rozhovoru s jeho zjevně zoufalou matkouElaine. Kromě toho je tu i pár scén, kdy vidíme Boreala, jak sleduje jeho dům, konfrontuje Elaine a diskutuje o Johnu ParrymThomasem. Všechny tyto scény a informace nebyly obsaženy v knihách. Nemění to ovšem nic na románech jako takových, ale jednoduše to trochu dotváří děj.


Jedna scéna, která představuje změnu oproti knize, je ta, ve které vidíme, jak Elaine předává Willovi krabici dopisů vysvětlujících zmizení jeho otce. Will je sice dostane na začátku knihy Jantarové kukátko, ale najde je zcela sám při nájezdu skupiny vládních agentů. Došlo také ke změně místa bydliště Willa. V knihách žije ve Winchesteru, ne v Oxfordu.

Tony Makarios, Billy Costa a Ma Costa

Tuto změnu jsme předpověděli z první epizody. Jak jsme předpokládali, Billy Costa byl zkombinován s další postavou z knih – Tony Makariosem. V první knize je to Tony, koho Lyra najde odděleného od svého daemona, ne Billyho, s nímž se sešla v Bolvangaru spolu s dalšími dětmi v zajetí, včetně Rogera.

V knize poté, co jí pomohli někteří vesničané, Lyra zjistí, že Tony zoufale svíral sušenou rybu – nejbližší věc, kterou mohl najít místo daemona, než krátce poté zemře. Někteří diváci si mysleli, že vynechání scény se sušenou rybou bylo hlavní chybou seriálu. Nick Lake, ředitel pro beletrii v nakladatelství HarperCollins Children’s Books UK, se k tomu vyjádřil na Twitteru, kde se tímto problémem zabýval. Jinými slovy byl naprosto nepříčetný, že tento detail v seriálu neukázali.

Rozhodnutí o sloučení Tonyho a Billyho vysvětluje důvody pro další změny v knihách. Např. proč se Ma Costa odvážila na sever s ostatními, než aby zůstala v pozadí. V této epizodě vidíme několik zajímavých rozhovorů mezi Ma Costou a Lyrou, po nichž následují srdcervoucí smutné scény na konci epizody, včetně jedné, v níž tiše zpívá umírajícímu Billymu. Pohřební scéna, na které vidíme Romuny zpívat hymnu pro zesnulého Billyho, byla velmi evokující – v knihách také pořádali pohřeb pro Tonyho.

Zajetí Lyry

Epizoda končí vyděšenou Lyrou, jež předstírá, že se jmenuje Lizzie. Je zajata a odvezena do obávaného Bolvangaru. Samozřejmě, že je také zajata v knihách, i když tam ji zajmou Tataři po útoku na Romuny, během níž jsou ponořeni do husté mlhy, zatímco v seriálu je zajata ve spánku .

Farder Coram a Serafina Pekkala

V této epizodě byly v seriálu představeny divoženky, tedy divoženka, protože jsme se setkali se Serafinou Pekkalou. Viděli jsme, jak si Serafina užívala pozdní noční diskusi – a polibek – s Farderem Coramem, jejím bývalým milencem. K této konverzaci nedochází v knihách, Serafinu vidíme až o něco později.

Epizoda 6 – The Daemon-Cages

Will je zpět

Tentokrát jsme ho viděli sledovat obrazovku notebooku, na kterém nebyl nikdo jiný než Andrew Scott jako John Parry, jenž byl v nějakém rozhovoru. Vzhledem k příjmení si čtenář knihy nemusí přesně představit, jaké by mohlo být spojení mezi těmito dvěma postavami. Je to samozřejmě podruhé, kdy byl John zobrazen v seriálu a ne naposledy.

Bolvangar a Lyřin útěk

Vzhledem k tomu, že Bolvangar byl zhuštěný do jedné epizody, došlo přirozeně k některým diskusím a konverzacím, které se nedostaly ze stránek na obrazovku. Například v knihách Lyra vytváří přátelskou skupinu s některými dívkami zvanými Martha, Annie a Bella, se kterými trochu diskutuje o Prachu a odříznutí daemonů, což v seriálu neproběhne. V seriálu Lyra chce zajistit, aby byl proces odříznutí zastaven, když křičí „Mami!“ na paní Coulterovou, která vstupuje do místnosti. V knihách ovšem sama Marisa zastaví proces, aniž by na ní musela Lyra křičet.

Únik z Bolvangaru se také v televizním seriálu odehrává mírně odlišně. Začíná to dost podobně, když Lyra vypustí špionážní mušku na paní Coulterovou, než spustí požární poplach. Změny začínají Rogerem, který k ostatním dětem přednáší vzrušující proslov ve snaze povzbudit ostatní děti, aby utekly. V knihách ho k tomu vyzve samotná Lyra. Rovněž v knize Lyra také souhlasí s tím, že požární poplach bude signálem pro děti, aby utekly. Mezitím Ma Costa a Lee Scoresby také hráli větší roli při záchraně dětí v seriálu, zejména Ma Costa, jež v knihách ani v Bolvangaru nebyla. Lee také vystřelí ze zbraně, což je taky novinkou v seriálu a během útěku vidíme všechny děti, kterým již byly jejich daemoni odříznuti a kteří utíkají pryč. Poté je John Faa a Romuni vrací nazpět jejich rodičům, což se v knihách také nestalo.

Serafina

Zatímco v seriálu přišla na pomoc v Bolvangaru Serafina a jedna z divoženek, v knihách pomohl celý klan.

Epizoda 7 – The Fight to the Death

Lord Boreal a Parryovi

V sedmé epizodě jsme se znovu dostali k lordu Borealovi a jeho výpravám do našeho vlastního světa. Boreal se setkává s Elaine a mají bouřlivou diskuzi. Posléze dva spolupracovníci Boreala se vloupou do Willova domu, kde by nikdo neměl být, protože Elaine je převezena do bezpečí, aby se k ní Boreal nedostal. Will je v domě, zaútočí na jednoho z nich a podle všeho ho tím zabije. Pozoruhodné je, že se většina z toho podobá ději ze třetí knihy.

Paní Coulterová a Magisterium

Na samém začátku této epizody vidíme, jak paní Coulterová, stále v Bolvangaru, vypouští ze sebe skutečně děsivý řev, než se postaví tváří v tvář sestře Claře. Řekne jí „odstřihli tě od tvého daemona, neodstřihli ti mozek“ a dále hledá informace o tom, kterým směrem se Lyra vydala. Později vidíme její rozhovor s otcem MacPhailem, jenž jí říká, že její projekt selhal a že Iofur zemřel. Paní Coulterová odsekne, že Asriela zná lépe než kdokoliv jiný a že proto zůstává pro Magisterium prioritou, zatímco MacPhail jí říká, že Asriel musí zemřít. Nic z toho není obsaženo ve Zlatém kompasu.

Lee Scoresby a Serafina Pekkala

Ke konci epizody vidíme rozrušeného Lee Scoresbyho, který navštěvuje svůj zničený balón, než ho vyruší Serafina. Ta mu řekne, že nezklamal a že je stále potřebný. Lee tvrdí, že už k ničemu nikomu není a že sehrál svoji roli, ale když mu bylo řečeno, že ho Lyra stále potřebuje, zdá se, že slibuje svou věrnost. V knihách se tato konverzace odehrává uvnitř Leeho balónu, než z něj Lyra vypadne.

Epizoda 8 – Betrayal

Roger a Lyra

Závěrečná epizoda první série se rozšířila o závěrečné části ze Zlatého kompasu a natáhla poslední tři krátké kapitoly do jedné epizody. Jedním ze způsobů, jak se tato expanze projevila, bylo to, že jsme měli více času s Lyrou a Rogerem, protože dvojice sdílela intimní diskuse v laboratoři Asriela. Tím bylo i zajištěno to, že to bylo o to srdcervoucí, když došlo k tragédii.

Způsob, jakým se tato tragédie odehrává, je také v seriálu mírně pozměněn. Stejně jako v knihách, Asriel vezme Rogera na horu ve snaze uskutečnit svůj experiment bez vědomí Lyry a stejně jako v knihách si Lyra vyžádá pomoc Iorka Byrnisona a medvědů kyrysníků. Medvědi kyrysníci jsou poté zapojeni do dramatického boje se silami Magisteria, kteří se také blíží k Asrielovi, – což vidíme jak v knihách, tak v seriálu. Rozdíl je v nepřítomnosti divoženek, které jsou v tomto okamžiku přítomny v Pullmanově románu, ale ne v televizním seriálu.

Paní Coulterová a Magisterium

Stejně jako téměř každá další epizoda v debutové sérii se blíže podíváme na jednání paní Coulterové s Magisteriem v závěrečné epizodě. Vidíme paní Coulterovou a otce MacPhaila diskutovat o lordu Asrielovi, než se vydají jeho směrem, a také vidíme lorda Boreala, jak diskutuje o alethiometru.

Mezitím v našem světě…

V závěrečné epizodě byl také čas na několik dalších scén z našeho vlastního světa, do značné míry nás tím připravovali na druhou řadu. Vidíme, jak Boreal objevuje tělo muže, kterého Will omylem zabil v sedmé epizodě. Předtím, než řekl spolupracovníkovi, aby se zbavil těla a následoval Willa, vysvětluje Boreal, jak je právě Will přivede k noži. Vzhledem k tomu, že druhá kniha se jmenuje Jedinečný nůž, si i nečtenáři uvědomí, že je to významné. Nakonec vidíme, jak Will prochází portálem, zatímco Lyra dělá ve svém světě přesně to samé. Pak vidíme, jak dvojice kráčí mystickým osvětleným průchodem, což nás připravuje na druhou řadu.

Foto: BBC One

Četli jste první knihu? Pokud ano, všimli jste si těchto detailů?

Diskuze /1

Methew

Prečítal som všetky tri knihy, ale fakt to bolo už veľmi dávno, cca 14 rokov dozadu. Takže som nad tým uvažoval a akurát sa mi zdalo, že pár vecí mi tam nesedí, ale nevedel som presne ktoré, akurát len toho Willa som si pamätal, že v prvej knihe nebol vôbec spomenutý. Keďže to nie je až taký detail…

14.4.2021 | 20:54:29
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav překladu

Nepřehlédněte

Stanice vydala dokument o vytvoření světa His Dark Materials

Stanice vydala dokument o vytvoření světa His Dark Materials

Včera se stanice BBC One rozhodla vypustit do světa speciální dokument o vytváření první série His Dark Materials. Půlhodinový dokument objasňuje vše okolo seriálu. Například vytváření kostýmů a daemonů, jak Dafne jezdila na Iorekovi a mnoho dalšího.

Reklama

Momentka

Momentka

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny herců