His Dark Materials (Jeho temné esence) Vydejte se do světa plného tajemna v His Dark Materials

Vydejte se do světa plného tajemna v His Dark Materials

Vydejte se do světa plného tajemna v His Dark Materials

Stanice HBO a BBC se spojily a přinesly nám seriál, který by se měl stát hitem, v němž by si hlavně fanoušci fantasy měli přijít na své. Váháte-li, jestli seriál začít sledovat, tak se pojďte s námi podívat, jaký vůbec je.

15 0
26.11.2019

V listopadu nám stanice BBC a HBO předvedly, jak to dopadne, když tyhle dvě značky spojí svou sílu – představily nám seriál His Dark Materials. Dobrodružné fantasy drama nás zavede do světa, kde má každý člověk svého daemona, něco zajímavého se děje na severu a ještě ke všemu tu máme více světů. Vydejte se do světa, který vytvořil spisovatel Philip Pullman a zjistěte, jestli Lyra zvládne zabránit Magisteriu ovládnout všechny světy.

Celá dějová linie seriálu se točí kolem jedné postavy. Lyra Belacqua je pro celý seriál velmi důležitá a pokud vám to nedojde během první epizody, budete to poslouchat tak často, až tomu nakonec určitě uvěříte. Kromě toho se hned na začátku dozvídáme o jakémsi Prachu a dalším světě, který vidíme skrz něj na severu. Tomu se však nebudeme moc věnovat a seriál si to nejspíš nechává na pozdější dobu.


Již od úvodu vás musí oslnit lokace, které byly pro seriál vybrány. Záběry jsou dechberoucí a stejně tak vás potěší i padnoucí kostýmy. Co vás však moc nepotěší, je tempo seriálu, které je prostě britské. Ve filmu Zlatý kompas jsme příběh celé první knížky zhlédli během 109 minut. Tady jsme se ve třetí epizodě nedostali nikam dál než do Londýna.

Právě pomalejší tempo může být kamenem úrazu celého seriálu. Seriál se totiž snaží vytvořit záhadnou atmosféru, kterou tvůrci staví velmi důkladně, takže volí pomalejší tempo dění. Pokud tedy neznáte knižní příběh, můžete se dostat do fáze, že vás seriál přestane bavit. Hrozí nám zde klasicky seriálový nešvar, že vše bude vyřešeno během minutové scény ve finálové epizodě. Po zhlédnutí třetí epizody víme jen, že je to seriál, kde se Romuni rozhodli zachránit své děti, které jsou někde na severu, a to není zrovna nejpoutavější lákadlo ke sledování seriálu.

Kromě toho seriál trpí na nedostatek silných postav. Máme tu Lyru, která je hlavní aktérkou všeho. Bohužel tvůrci zatím neměli čas a chuť věnovat se jí do hloubky, a tak tu máme jen mladou zmatenou dívku. Marisa Coulter se nám představí jako hlavní záporačka série, jenomže i o ní víme jen to, že je špatná. Do třetice tady máme lorda Asriela, který se seriálem jen mihl, ale věčně se tu o něm mluví.

Verdikt

Seriál nám dokázal představit velmi záhadný svět, který vás během první epizody dostane a budete chtít vědět víc o všech záhadách, které byly na začátku zmíněny. Jenomže odpovědi rozhodně nedostanete hned. Seriál plyne velmi pomalu a trumfy nám budou servírovány postupně, což by mohlo začít nudit. Rozčílená mladá dáma nám rozhodně taky stačit nebude. Naštěstí má seriál velmi poutavý příběh a to je to, co nás na seriálu zatím baví úplně nejvíc.

Thumbnail Play icon

Hodnocení 80 %

Foto: BBC

Diskuze /9

Milano33

Za mňa veľká spokojnosť, ide o jeden z najlepších počinov poslednej doby. Do tohto fikčného sveta som sa nesmierne zamiloval a príbeh má úplne pohltil. His Dark Materials je vskutku opulentnou podívanou, ktorú sprevádza brilantný mysteriózny podtón. A zatiaľ nám načrtnutý obšírny fantasy svet sa javí naozaj lukratívno a potenciál je priam enormný. Tento seriálový svet oplýva skvelou detailnou mytológiou a zároveň skrýva aj toľko tajomna.

26.11.2019 | 20:55:06
maxq

Jsem mile potěšen. Filmová verze šla věrně ve stopách neuvěřitelně dětinské až stupidně naivní knižní předlohy. Díky syrovějšímu a střízlivějšímu přístupu při maximálním vytěžení vizuálně zajímavých prvků (především daemoni, medvědi, divoženky atd) je seriál o řád lepší než předloha (i když to pořád není žádné intelektuální veledílo).

26.11.2019 | 20:55:51
ARGUS001

Ve filmu Zlatý kompas jsme příběh celé první knížky zhlédli během 109 minut.

To není pravda ve filmu nebyl celý děj první knihy… Seriál je velice věrný své předloze. Tempo mi vůbec nevadí, že je pomalejší, nepotřebuji mít v seriálu pořád nějakou akci, aby mě uspokojil. Tohle je jen úvod, bylo nutné nějak představit ten svět a charaktery a kdo četl knihy, tak mi dá za pravdu, že nás čeká tolik zvratů, že je mi líto těch, kteří sledování ukončí po první epizodě.

překladatel
26.11.2019 | 21:57:29
Arken

Souhlasím s tím, že tvůrci mohli lépe představit Mrs.Coulter a Asriela. Více je charakterizovat, možná i ukázat něco z jejich minulosti. Druhá půlka bude mít více akce (doufám :-), těším se na medvědy a divoženky. Je to zdařilá adaptace.

26.11.2019 | 22:06:26
Cougar

Zatím shlédnuty tři epizody na HBO a mě se to líbí, já s pomalým tempem problém nemám a dokážu si to užívat i tak, pokud to není vyloženě totální nuda a to seriál určitě není …

Problém je že většina lidí to asi tak nevidí a pochybuju o tom že seriál se stane nějakým velkým hitem. Minimálně né v ČR, kde to je prostě vidět, už třeba podle aktivity u seriálu na CSFD, nebo i zde. V zahraničí nevím , ale sledovanost na BBC už začala padat, HBO nevím. Je to škoda, protože hlavně HBO potřebuje nějaké silné fantasy , které přitáhne davy po tom co ukončili Hru o Trůny, ale je jasné že tenhle seriál to nebude, zvlášť pokud budou opravdu jen tři série jako knihy. Budou se muset vytáhnout s něčím jiným, aby konkurovali Zaklínači např.

#9 Denyslayer
27.11.2019 | 0:45:37
antty

Pomalá na mě byla jen první epizoda, ostatní již bylo přijatelné, po přidání medvěda už to bylo naprosto skvělé. Knižní předlohu jsem kdysi četl, první díl 2× + tu byl film, takže v první řadě mě moc zvratů nepřekvapí. Ovšem, že uvidíme náš svět už ve druhé epizodě, a budeme se do něj stále vracet – to jsem nečekal.

Nesdílím ovšem názor většiny, mě prostě Lyra sympatická není. Naštěstí je okolo dost zajímavých postav, u klaďasů samozřejmě mám nejraději Leeho a Iorka, na straně záporáků mě kromě Marisy celkem zaujal ten černoch, jehož jméno jsem si nezapamatoval (taky ho řekli snad jen jednou).

webmaster
27.11.2019 | 9:40:05
Arken

Tenhle seriál by se mol stát hitem, ale nemluvila bych o něm jako nástupci GoT. Spíš jako nástupci Harryho Pottera.

27.11.2019 | 13:18:12
igwar

Nemám pocirt, že seriál ma pomalšie tempo, práve naopak. To, že sa nestriedajú lokácie, neznamená, že sa nič nedeje. Napr. prvé tri epizódy nie sú iba z Londýna, ale dej začal v Oxforde. Dej odsýpa, netočí sa v kruhu, každá epizóda má výrazný dejovým posunom. Ono je to 8 dielna miniséria, takže ani nemajú priestor príliš brzdiť dej. Takže celkom nechápem stažnosti na tempo.

27.11.2019 | 15:07:27
Denyslayer

#5 Cougar: Však už na tom dělají :) – https://www.edna.cz/…-the-dragon/

27.11.2019 | 16:41:53
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Úvodní znělka

Thumbnail Play icon

Nepřehlédněte

James McAvoy nebyl první volbou na roli lorda Asriela

James McAvoy nebyl první volbou na roli lorda Asriela

Přestože jsme viděli Jamese hrát roli lorda Asriela jen v prvním díle, i tak je nad slunce jasné, že se pro roli Asriela narodil. James se však v rozhovoru pro časopis Radio Times nechal slyšet, že nebyl první a zřejmou volbou pro tuto postavu.

Reklama

Momentka

Momentka

Reklama

Nejoblíbenější postavy

Narozeniny herců