Hobbit
96/100 - 64×

Hobbit

Všechno má svůj začátek. Než Středozemě zažila souboj, kdo bude Pán prstenů, vydal se hobit Bilbo na neočekávanou cestu za dobrodružstvím.

USA | 2001 | Ukončeno
vysílání
6 sezón | 0 | 120 minut
žánr
Dobrodružný, Drama, Fantasy
hrají
Karl Urban (Eomér), Miranda Otto (Eowyn), David Wenham (Faramir), Elijah Wood (Frodo Pytlík), Cate Blanchett (Galadriel), Ian McKellen (Gandalf), John Rhys-Davies (Gimli), Andy Serkis (Glum), Orlando Bloom (Legolas), Mikael Persbrandt (Medděd), Billy Boyd (Peregrin 'Pipin' Bral), Sylvester McCoy (Radagast), Sean Astin (Samvěd 'Sam' Křepelka), Christopher Lee (Saruman), Sala Baker (Sauron)

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (1954)

Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (1954)

Hobitem to všechno začalo, ale teprve Společenstvo Prstenu ukázalo Středozemi jako místo, v němž už od pradávna zuří válka mezi dobrem a zlem. První díl rovněž odhalil, že doposud nevinně vyhlížející kouzelný Prsten je ve skutečnosti základním středobodem celé Tolkienovy mytologie, a že se jedná o výtvor Temného pána Saurona.

24.8.2009

Originální název:
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring
Autor: J. R. R. Tolkien
Datum vydání: 29. 7. 1954 UK/1990 ČR
Překlad: Stanislava Pošustová
Počet stran: 379
Naše hodnocení: 100 %

Společně s hobitem Frodem Pytlíkem, který se stane nositelem Prstenu, sledujeme založení a posléze cestu Společenstva Prstenu, jenž má za úkol zničit zrádný klenot v nitru Hory osudu.

John Ronald Reul Tolkien původně zamýšlel Pána prstenů vydat jako jedinou knihu, ale po druhé světové válce bylo obtížné sehnat dostatek papíru. A tak dílo, které má dohromady asi tisíc stran a přitom bylo kvůli zástupům fanoušků očekáváno ve velkém nákladu, by nemohlo vyjít uceleně. Po návrhu nakladatelství Allen & Undin proto Tolkien přistoupil na to, že Pána prstenů vydá jako trilogii. Prvnímu dílu – vydanému v roce 1954 – pak přisoudil jméno Společenstvo Prstenu. Výsledná kniha je rozděleno do dvou podčástí, jednoduše označených jako kniha první a kniha druhá.

Kniha první

První část se odvíjí ve velice podobném – pohádkovém – stylu, jaký Tolkien použil už u Hobita. Na konci této části sice začne přituhovat – tehdy, když do děje výrazněji zasáhnou Nazgúlové -, ale přesto je Frodovo putování, při kterém se například setká s dědou Vrbákem, Tomem Bombandilem nebo vílou Zlatěnkou, jakousi předehrou nadcházejících částí. První kniha končí okamžikem, kdy je Frodo – zraněný mečem Černokněžného krále z Angmaru – zachráněn v elfském městě Roklince a je zde (i když ne úplně) uzdraven pánem Elrondem.

Kniha druhá

Ve druhé části pak značně přitvrzuje. Na rozdíl od první, kde se výrazně řešila jen situace v Kraji, popřípadě Frodovo putování přes něj, se zde prostřednictvím nových postav děj rozšiřuje na celou Středozemi. Poté, co Frodo přijme velmi náročný úkol nositele Prstenu, stane se zodpovědným za osud celé Středozemě, nejen Kraje. Společně s ním a dalšími členy společenstva sledujeme, jak se výpravě nejprve nepodaří zdolat průsmyk Caradhras a následně je nucena vydat se do podzemního trpasličího města Morie. Tady dojde k souboji s hrozivým Balrogem. Při něm padne čaroděj Gandalf. Společenstvo však musí pokračovat dál. Po návštěvě posvátného lesa Lórien a setkání s královnou Galadriel se výprava na pahorku Amon Hen utká s tlupou skurutů ze Železného pasu…

Kniha končí rozbitím Společenstva Prstenu. Frodo se svým přítelem Samem pokračují v cestě k Hoře osudu, další dva hobiti – Smíšek a Pipin – jsou uneseni skuruty a hraničár Aragorn, elf Legolas a trpaslík Gimli se vydají na záchrannou výpravu. Posledního člena skupiny Boromira, syna správce gondorského trůnu, zabili skuruti v bitvě.

Kniha se ihned po svém vydání stala obrovským fenoménem. Díky Hobitovi byl Tolkien sice už dostatečně uznávaný a známý tvůrce, ale teprve první díl trilogie Pán prstenů z něho udělal skutečně slavného spisovatele. A není divu, Tolkien své dílo před vydáním dlouhé roky vylepšoval a neustále upravoval (říká se, že ani jedna původně napsaná věta do vydání nezůstala úplně stejná).

Česká republika byla dlouho kvůli komunistickému režimu tomuto kultu fantasy literatury uzavřena. Do češtiny bylo Společenstvo Prstenu přeloženo až v roce 1990, ale takřka okamžitě se kniha stala naprostou senzací a získala si mnoho fanoušků. Po obrovském úspěchu filmů Petera Jacksona vyšla u nás kniha v revidovaném, bohatě ilustrovaném vydání (autorem kreseb je zkušený Alan Lee). Vedle toho je neustále prodávaná původní, o něco levnější a formátově menší verze. Obojí u nás vydala Mladá fronta.

Zdroj: 0

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

The Battle of Five Armies

Hobit: Bitva pěti armád

Česká premiéra: 11. 12. 2014
Režie a scénář: Peter Jackson
Scénář: F. Walsh, P. Boyens
Hudba: Howard Shore
Hrají: Martin Freeman, Hugo Weaving, Orlando Bloom, Luke Evans, Cate Blanchett, Ian McKellen, Christopher Lee, Richard Armitage, Lee Pace, Manu Bennett, Ian Holm, James Nesbitt, Graham McTavish, Stephen Fry, Sylvester McCoy, Evangeline Lilly, Benedict Cumberbatch
Stopáž: 144 minut

Postavy

Reklama

Momentka

Momentka

Narozeniny herců

Pán prstenů a Hobit online

Kde si můžete pustit tyto filmy online?

Série Pán prstenů
Série Hobit

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama