Hobbit
96/100 - 63×

Hobbit

Všechno má svůj začátek. Než Středozemě zažila souboj, kdo bude Pán prstenů, vydal se hobit Bilbo na neočekávanou cestu za dobrodružstvím.

USA | 2001 | Ukončeno
vysílání
6 sezón | 0 | 120 minut
žánr
Dobrodružný, Drama, Fantasy
hrají
Karl Urban (Eomér), Miranda Otto (Eowyn), David Wenham (Faramir), Elijah Wood (Frodo Pytlík), Cate Blanchett (Galadriel), Ian McKellen (Gandalf), John Rhys-Davies (Gimli), Andy Serkis (Glum), Orlando Bloom (Legolas), Mikael Persbrandt (Medděd), Billy Boyd (Peregrin 'Pipin' Bral), Sylvester McCoy (Radagast), Sean Astin (Samvěd 'Sam' Křepelka), Christopher Lee (Saruman), Sala Baker (Sauron)

Co měla původně obsahovat Neočekávaná cesta?

Co měla původně obsahovat Neočekávaná cesta?

Ať už to berete jako trn v oku či naopak jako příjemné zpestření vašeho diváckého zážitku, první část trilogie Hobit s podtitulem Neočekávaná cesta byla celkově poměrně dlouhá a se spoustou vedlejších scén, které by v případě Pána prstenů hezky putovaly až na rozšířenou verzi pro DVD. Od začátku tomu tak ale nebylo. Co všechno měla Neočekávaná cesta tedy původně obsahovat a čím měla končit?

0 0
16.12.2012

Pozor, tento článek obsahuje spoilery z filmu Hobit: Neočekávaná cesta a událostí knihy Hobit aneb cesta tam a zase zpátky. Pokud jste tedy první film neviděli a knihu nečetli, pokračovat ve čtení článku vám doporučujeme pouze na vlastní nebez­pečí.

Vzpomínáte si na ten obrovský a naprosto úžasný první plakát k Neočekávané cestě? Ten, ve kterém se prolínaly všechny klíčové události prvního filmu? A podívali jste se na něj i po tom, co jste film konečně viděli? Pokud totiž ano, určitě jste si všimli, že Neočekávaná cesta toho z příběhu své literární předlohy měla odvyprávět podstatně více.

Když se na tento plakát totiž podíváme, vidíme, že po záchraně Orly měla Neočekávaná cesta obsahovat ještě i setkání celé skupiny s Meddědem, napadení obřími pavouky v Temném hvozdu a zajmutí elfy (právě proto byli už pro Neočekávanou cestu původně avizováni herci Orlando Bloom a Evangeline Lilly v rolích elfů Legolase a Tauriel). A jak je vidno opět z plakátu, celý film měl končit úprkem skupiny od elfů v sudech.

Jak vidíte, je toho opravdu spousta, co se toho do filmu nakonec nedostalo. Jenže proč? Na to je odpověď jednoduchá. Tento plakát byl totiž vydán ještě předtím, než Peter Jackson ohlásil, že z původně dvoudílného Hobita nakonec udělá trilogii. A hned poté se také na internetu objevil „alternativní konec“ tohoto plakátu, který už odpovídal tomu, co jsme mohli vidět v kině. Tedy zakončení filmu záchranou výpravy Thorina Pavézy Orly:

Tím nám tak vznikají dvě otázky. Tou první je, jak Peter Jackson zbytek knihy rozdělí ještě na dva filmy. Druhý díl, který má ve světových kinech premiéru 13. prosince 2013 ponese název The Hobbit: The Desolation of Smaug, což by mohlo znamenat, že druhý filmový Hobit odvypráví celý příběh draka Šmaka, pravděpodobně vyvrcholící jeho úmrtím. Pro třetí díl s podtitulem There and Back Again by tak zbyla Bitva pěti armád a Bilbův návrat do Kraje. Je toho ale opravdu dost na celý další film? To asi záleží na tom, kolik toho chce Jackson využít nejen z dodatků Hobita a většího propojení HobitaPánem prstenů, které bylo značně patrné už v Neočekávané cestě, ale i z dodatků Návratu krále, tedy bude-li chtít přeskočit i do budoucí vlády krále Aragorna, přeplutí Gimliho a Legolase na Západ a tak dále.

Tou druhou otázkou je, co na to říkáte vy? Jste rádi, že Jackson celý příběh nakonec rozdělil do tří filmů a volný prostor využil ke zfilmování řady dodatků a celkové expanzi mytologie filmové Středozemě, nebo byste byli radši, aby zůstal u pouhých dvou filmů s větší příběhovou hustotou, ale už bez tolika přídavných scén (které by se ale zato mohly objevit alespoň v prodloužené verzi pro DVD a Blu-ray trh)?

Nechť diskuze započne.

Diskuze /6

Hurley

V tomhle ohledu chci za sebe připomenout a rozvést to, co jsem psal už v recenzi. Tedy že já jsem rád, že z Hobita bude trilogie, i když ještě před zhlédnutím Neočekávané cesty mi to moc nedávalo smysl.

Podle mě jde totiž hlavně o to, že tahle trilogie není jen o Hobitovi, ale i o jakési předehře k Pánovi prstenů a přiblížení víc z mytologie Středozemě z dodatků. Kdyby chtěl Jackson opravdu zfilmovat JEN Hobita, nechá to na opravdu jen na dva filmy. On ale chce využít podstatu toho projektu na něco mnohem obsáhlejšího.

A že je Neočekávaná cesta rozvláčná a že je tam hodně zbytečných scén? Chápu, že tohle někomu může vadit. Já sem ale asi už moc zvyklej na extended verze Pána prstenů, protože mi to vůbec nepřišlo nějak rušivý nebo zpomalující. Naopak, Neočekávaná cesta mi přišla už tak nadupaná a akční, že i kdyby se osekalo půl hodny na scénách s Radagastem a pod, nedovedu si představit tlačit tam po skřetech a vrrcích ještě Medděda a pavouky. Za sebe si na tohle úplně klidně počkám zase na příští rok. :)

čestný člen redakce
16.12.2012 | 13:40:36
tejinka7

Souhlasím, je dobře, jak to Jackson udělal. Hlavně se mi na tom líbí jak se snaží uvést nezasvěcence do příběhu nejen Hobita, ale i Pána prstenů. A jestli se to někomu zdá dlouhé? Já se skvěle bavím v kině u Hobbita a najednou titulky? Tři hodiny utekly jako voda. Jako fanouška Tolkiena mě ani trochu nezklamal a naprosto uspokojil moje očekávání :)

16.12.2012 | 13:57:39
HonzaM25

To já se zase bavil u Hobita a na začátku Roklinky najednou nastala v kině tma a byla dvacetiminutová pauza. Já problém s délkou neměl, ale pak to nemá lidem připadat moc dlouhý, když jdou na tříhodinovej film, během kterýho je další půl hodiny pauza.

A nebejt toho plakátu, tak bych i věřil, že tohle měl bejt první film už od začátku.

#6 korsika
16.12.2012 | 15:35:57
dada108

Nejdříve jsem měla pochybnosti, ale včera jsem shlídla a jsem nadšená. Nevadí to vůbec spíše naopak. Je super, že si budeme moci vše vychutnat. Namárië

16.12.2012 | 18:26:44
Todd

z tech dodatku z minulosti ktere odbocuji od hlavniho pribehu sem mel obavy ale do filmu byly tak erfektne zasazeny ze v tu chvili ani nepripadlo ze je to odklon od dejove linie ale roste ze to tam patri

trosku me jen sklamaly klipy predchazejici promitani filmu bylo jich proste prilis mnoho kdyz to rirovnam k prometheovi tak tam byl jedna ukazka a s tou si film vystacil ale neprozradil temer nic z deje filmu u hobita jich bylo proste prilis mnoho takze kdyz dosel gandolf ke dverim uz sem vedel ze pridou trpaslici a dokonce i jejich jmena kdyz nasli mece bylo zrejme ze za chvili budou v rooklince a bude se vysvetlovat puvod mecu a kdyz se propadli do mlznych hor tak uz se cekala honicka se skrety a hadanky gluma

proste prilis mnoho klipu ktere ten zazitek z hobita trosku snizili ale porad velkolepa podivana a rozhodne se tesim na pokracovani kde rozhodne ukazky k filmu vynecham

20.12.2012 | 20:48:13
korsika

#3 HonzaM25: zcela souhlasím, ta tma mě taky dostala – soustředím se na roklinku, soustředím a najednou tma :-D musím se přiznat, že v první co mě napadlo bylo: ,, neříkejte, že čekám celej rok a on VYPADNE PROUD,, :-D:-D

26.2.2013 | 17:41:15
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Edna potřebuje vaši pomoc

Po letech dlouhé spolupráce nám Google hodil další klacek pod nohy, který je pro nás příliš těžký. Abychom se s ním vypořádali, budeme potřebovat vaši pomoc. Google nám zakázal Adsense a my nevíme, jak z toho ven. Protože víc hlav víc ví a protože nám teče opravdu do bot, rozhodli jsme se vás požádat o radu a pomoc.

The Battle of Five Armies

Hobit: Bitva pěti armád

Česká premiéra: 11. 12. 2014
Režie a scénář: Peter Jackson
Scénář: F. Walsh, P. Boyens
Hudba: Howard Shore
Hrají: Martin Freeman, Hugo Weaving, Orlando Bloom, Luke Evans, Cate Blanchett, Ian McKellen, Christopher Lee, Richard Armitage, Lee Pace, Manu Bennett, Ian Holm, James Nesbitt, Graham McTavish, Stephen Fry, Sylvester McCoy, Evangeline Lilly, Benedict Cumberbatch
Stopáž: 144 minut

Reklama

Postavy

Momentka

Momentka

Narozeniny herců

Pán prstenů a Hobit online

Kde si můžete pustit tyto filmy online?

Série Pán prstenů
Série Hobit

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama