Hobbit Jak si zajít na Šmakovu dračí poušť?

Jak si zajít na Šmakovu dračí poušť?

Jak si zajít na Šmakovu dračí poušť?

Šmakova dračí poušť již příští čtvrtek vstoupí do našich kin. Jak si na ni ale vlastně budeme moct zajít? Jaké technologicky různorodé verze tohoto filmu budou česká kina nabízet a kam si zajít na tu či onu konkrétní z nich? To se můžete dozvědět v našem speciálním článku.


1 0
8.12.2013

Již příští týden nejen ve světě, ale i u nás (a díky našemu zvyku premiérovat filmy ve čtvrtek dokonce o den v předstihu) vstoupí do kin druhý díl Hobita s podtitulem Šmakova dračí poušť. Jak jste si mohli u nás přečíst, předprodeje na (nejen) půlnoční premiéru již začaly a to jak ve všech multiplexech, tak i v řadě jednosálových kin (vesměs navštěvovanější kina bez multiplexové konkurence).

Většina kin navíc krom půlnoček spustila prodeje i na celý premiérový týden, takže pokud někdo stojí o nejlepší místa, právě teď je nejvhodnější si je vybrat. A jen bych jménem všech provozovatelů kin poprosil o co nejvyšší smysl pro slušnost a rezervovat jen ta místa, která opravdu hodláte obsadit (a snažit se je využít). Neboť co je horšího, než když se někdo snaží a pak jim sály zejí (nechtěně a neplánovaně) prázdnotou?


Krom toho lze v tuto chvíli už odpovědět na několik otázek. Jednou z nich je délka filmu – ta je nakonec 170 minut (i s plus mínus deseti minutami závěrečných titulků), i když čistý čas ještě zveřejněn nebyl. Pak především i to, v jaké formě se u nás na nového Hobita můžeme podívat.

Předně – oproti loňsku došlo k jedné malé změně a tou je uvolnění titulkované 3D verze i pro klasická kina. Loni měl tuto exkluzivitu pouze pražský IMAX. Ten bude tuto verzi nabízet i letos, ovšem bez oné exkluzivity. Pro běžná kina jsou tak k dispozici čtyři verze filmu – 2D s dabingem a titulky a 3D v tomtéž provedení. Všechny kopie budou v klasickém rozlišení kin, čili 2K (o chloupek lepší FullHD, ovšem nulová ztrátová komprese) a ve zvukovém mixu 5.1 kanálů.

Drtivá většina provozovatelů této nabídky využívá a nasadí do programu všechny tyto verze, kde u půlnočních premiér co do velikosti sálů a počtů sedadel vítězí verze originální s titulky a hlavně díky samotným provozovatelům kin se protěžuje verze ve 3D (nedivte se jim, Hobbit je pro ně posvícení, které je nejenom vítané, ale také mnohdy finančně životně důležité a extra vydělaný peníz pomůže vylepšit jinak celoročně neutěšené statistiky). Vzhledem k tomu, že třidéčko je u Hobita na kvalitativní špičce, se ovšem nemá cenu čertit.

Krom těchto verzí je ve světě k dispozici i zvukový mix v 7.1 kanálech a některé světové IMAXy hrají Hobita i z filmového pásu, který na rozdíl od běžných distribučních filmových kopií tu digitální kvalitativně převyšuje. Nejbližší tento sál je však v Londýně. A když už jsme u toho IMAXu, pak za hranicemi, konkrétně ve vídeňském IMAX sále, se hraje verze sice digitální, zato v HFR 3D.

V IMAXech celkově však musíte oželet Dolby Atmos zvukový mix, neb ten není IMAXem podporován (i když některá kina, třeba zrovna to vídeňské, nabízí Atmos v dalším sále).

A když už jsme se tak hezky dostali k těmto technologickým novinkám, zrovna odpovím na poslední otázky – ano, jak HFR 3D (také známé pod pojmem 48fps), tak Dolby Atmos u nás k vidění a slyšení budou (na Slovensku bohužel pouze k vidění, Atmos zde nenajdete) a to pouze a jedině ve dvou multiplexech Premiere Cinemas – v Praze v nákupním středisku Park Hostivař a v Olomouci v nově otevřené nákupní galerii Šantovka.

Obě kina prozatím nabízejí k oněm klasickým čtyřem verzím kopie další dvě a to ve 2D (2K) s Dolby Atmos v originálním znění s titulky a v HFR 3D v 5.1 mixu s českým dabingem. Sedmou, poslední, kopií pro česká kina pak bude kombinace obou technologických novinek, tedy HFR 3D s Dolby Atmos mixem, ovšem pozor, tentokrát pro změnu v dabingu.

Tuto verzi má prozatím ohlášenou (a v předprodejích spuštěnou) pouze pražský multiplex, ale lze očekávat, že v Olomouci ji nakonec nasadí také (a jestli ji nestihne nasadit během prvního premiérového týdne, pak ten nadcházející téměř určitě). Slovensko to pak následně má o něco jednodušší – k dispozici jim krom česky dabovaných kopií (jak 2D, tak 3D) budou i tři jejich vlastní, ve 2D, ve 3D, a zřejmě i v HFR 3D, všechny se slovenskými titulky. Všechny tyto kopie budou ve 2K a 5.1 zvukovém mixu. HFR 3D mají na Slovensku po jednom sále nainstalovány všechny kina z řetězce CineMAX a několik málo jednosálových kin.

Jaké verzi dáte přednost letos vy? Už jste loni vyzkoušeli některou z technologických novinek? Nebo se jich bojíte a budete dál důvěřovat známému a prověřenému? A co dabing, je u Vás v zastání, nebo ho nestrpíte? Jen se námi podělte o mínění. Tento poslední týden bude utíkat pomaleji, než si myslíte, tak ať nám to přece jenom uteče…

Diskuze /13

zelinho

do jaké kategorie se řadí promítání ve 4DX v Praze na Smíchově? Klasický 3D s cool sedačkama? (nikdy jsem tam nebyl, takže mě čeká premiéra nejen na Hobitovi :D)

8.12.2013 | 20:18:01
KarI0s

4DX sem, poněkud předpojatě, ze zásady ani nevypisoval… Ale aby sem odpověděl – nepatří ani do jedné z těchto kategorií (hrát se bude zřejmě 3D verze a počítám, že s dabingem), prostě se jedná o „vylepšení“ samotného kinozážitku, nikoli o audiovuzuální vylepšení…

Pokud člověk na podobném představení ještě nebyl, pak si myslím, že zrovna Hobbit a celkově filmy, u kterých by se mělo věnovat pozornost plátnu a reprosoustavám, bude hodně rušit. Třeba reakce na znovuuvedeného Avatara v 4DX byly dost negativní, protože pohyby sedaček a řada dalších vylepšení prý místo toho, aby dotvářela divákův vjem, spíš od něj pozornost odvávěla…

Ale všechno tohle nemůžu posoudit z vlastní ruky. Jak jsem fanouškem filmové/filmařské techniky, pak proti 4DX dost „brojím“ a ze zásady ho ani symbolickou podporou jednoho lístku nezaštítím. Proto se taky může stát, že to divákům přidává mnou netušené nové dimenze filmového představení…

redaktor
8.12.2013 | 20:34:55
Alisch

Vzhledem k tomu, že bydlím na maloměstě a naše jednosálka má pouze dabovanou verzi v 3D, ani na výběr nemám. Ale dabing mi nevadí a ani 3D ne. Originál si užiju třeba za měsíc nebo až v prodloužené ver­zi.

redaktor
8.12.2013 | 20:44:48
Auror

Nevim, byl jsem na Atmos zvuku a neprisel mi nejak lepsi „nez obycejny zvuk“

8.12.2013 | 20:53:34
Lothar135

Tak za mě určitě originální znění a určitě 2D. Dabing byl humus u prvního Hobbita, to už nikdy. A co se týče 3D…takhle, občas je to hezké, ale určitě mi to nestojí za pěníze navíc A za velmi unavené oči. Na 2D se mi kouká opravdu lépe.

8.12.2013 | 22:25:31
rhobos

Nejspíš zajdu na 3D tit .. na 1 jsem byl na 3D s dabingem, ne že by se mi to nelíbilo ale originální zvuk je prostě originální zvuk :) :D

9.12.2013 | 8:44:59
pete2

Je to tezke rozhodnuti, rekl bych, ze nejdulezitejsi je ukojit tu rocni abstinenci, kterou clovek vyplnoval sledovanim hobbita prvni cast a panem prstenu a nepocitaje si rikal, ze jeste pul roku, mesic, 14 dni. Dle me zkusenosti si film stejne na poprve a v kine nevychutnate. Nedavno se mi dostala do rukou edice pana prstenu na BD v nezkracene verzi a v originalnim DB s titulky. Myslim, ze teprve az neco takoveho vyjde i u hobbita tak to bude teprve ono.

9.12.2013 | 11:32:28
Omfgacek

Vy pražáci vůbec nevíte:D

9.12.2013 | 20:00:13
steptich

Já jsem se rozhodil to zkusit do IMAXu v Praze v 3D s tit tak uvidíme vloni jsem byl na 3D s dabingem u nás v Ústí a musím souhlasit ten dabing je humus

9.12.2013 | 21:54:13
Bastinor

Nejspíš půjdu na Hobita 3D s dabingem, mně se český dabing hodně líbí, takže se nemůžu dočkat, originál se mi líbí úplně nastejno, ale u něho si tak nevychutnám film, sledovat titulky mi problém nedělá, ale ochuzují mě o ten zážitek z kina. :-D

10.12.2013 | 17:52:07
YjM

3D. U Hobita určitě. Ideálně 48fps („HFR“), ale to nevidím reálně kvůli dotupnosti (všimněte si, v kolika sálech bude k vidění na Slovensku!). Ideálně také samozřejmě v originále, ale v nouzi ten dabing člověk jednou překlepe. Doma si pak můžu pustit originál vždycky, ale 3D už ne :-) 7.1 je zajímavá inovace, ale vnímám to spíš jako bonusový „vodotrysk“. 5.1 je plně dostačující.

#12 KarI0s
11.12.2013 | 20:23:11
KarI0s

#11 YjM: 7.1 hezky vylepší celkovou akustiku, v prostorových efektech to zas až tak veliká výhra není (i když i u nich je drobné zlepšení)… Co je dle mého ale dalekosáhlé je právě Atmos… Přesný, neomezený, akusticky blilantní… Proto sem tak rád, že s ním u nás můžeme počítat… A HFR 3D? Určitě na něj opět zajdu, ale teď dostanou přednost titulkované verze…

redaktor
11.12.2013 | 21:33:10
Alisch

Hmm, tak jak se mi líbil loňský dabing, tak tenhle se mi nelíbil. Asi to bylo super atoms zvukem, ale tak ostrý dabing mi až moc připomínal televizi. HFR 3D se možná hodí k akčním filmům, ale u Hobita mi mnohem víc seděly pastelové a mlhavé barvy klasického 3D: Nicméně přestože fakt žiju na miniměstě, náš vedoucí kina Michal Miškovský je kabrňák a ve středu nabízí 2D verzi s titulkami, za což mu patří můj vřelý dík.

redaktor
12.12.2013 | 14:19:38
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

The Battle of Five Armies

Hobit: Bitva pěti armád

Česká premiéra: 11. 12. 2014
Režie a scénář: Peter Jackson
Scénář: F. Walsh, P. Boyens
Hudba: Howard Shore
Hrají: Martin Freeman, Hugo Weaving, Orlando Bloom, Luke Evans, Cate Blanchett, Ian McKellen, Christopher Lee, Richard Armitage, Lee Pace, Manu Bennett, Ian Holm, James Nesbitt, Graham McTavish, Stephen Fry, Sylvester McCoy, Evangeline Lilly, Benedict Cumberbatch
Stopáž: 144 minut

Reklama

Postavy

Momentka

Momentka

Narozeniny herců

Pán prstenů a Hobit online

Kde si můžete pustit tyto filmy online?

Série Pán prstenů
Série Hobit