Théoden

Théoden

Bernard Hill Sezóny 2 2002 - 2003


Rohanský král, vládce jezdecké marky.

Jako král Rohanu odvážně vedl svůj lid k vítězství u Helmova žlebu. Poté se sám postavil do čela armády a ve splnění přísahy prvního rohanského krále Eorla přispěchal na pomoc ohroženému městu Minas Tirith. Tam nakonec v bitvě na Pelennorských polích padl rukou Černokněžného krále z Angmaru.

Mládí

Théoden se narodil roku 2948 Třetího věku jako první dítě budoucího rohanského krále Thengela a jeho ženy Morwen. Postupně spolu měli manželé ještě čtyři děti – všechny děvčátka. Théoden si ze svých sester nejvíce porozuměl s nejmladší Théodwyn. Théoden byl velice vzdělaný – mluvil plynule rohansky, sindarsky (jazykem Šedých elfů) a také jazykem Západních zemí. Orientoval se v umění architektury a miloval hudbu.

Králem se stal roku 2980 Třetího věku. Jak bylo zvykem u všech předešlých rohanských králů, své zemi vládl z nádherného Edorasu. Společně s ním se do Jízdmarky přesunula i jeho setra Théodwyn. Brzy poté, co Théoden začal kralovat, se seznámil se ženou jménem Elfhilda. Zamiloval se do ní a krátce nato se s Elfhildou oženil. Dlouho se však spolu neradovali. Královna totiž zemřela při porodu jejich jediného dítěte – syna Théodreda. Krátce po této smutné události následovala další – smrt Théodwyn a jejího manžela Éomunda. Théoden tak adoptoval jejich malé děti – Éowyn a Éomera.

Staral se o ně jak nejlépe mohl a stejně jako Théodredovi jim poskytl pěkné dětství daleko od všech starostí. Sám Théoden však musel jednat. Krom faktu, že Sauron na východě budoval obrovskou armádu bezprostředně ohrožující Gondor, se začaly objevovat informace, že blízko lesa Fangorn se děje něco tajemného a nebezpečného. Málokdo v té době tušil, že tyto věci dělá čaroděj Saruman, o němž si všichni mysleli, že je čestný a bezúhonný. Théoden se osvědčil jako výborný a rozhodný král (pravý opak muže vládnoucího v Gondoru – zbrklého Denethora II.). Nedokázal sice vymýtit z Rohanu všechno zlo, přesto celé zemi zajistil mír a blahobyt.

Temné časy

Ne však na dlouho – na královský dvůr se vetřel zrádný Gríma. Mnozí obyvatelé Rohanu mu přisoudili přízvisko Červivec. Samotný král si však paradoxně neuvědomoval Grímovu zlou povahu a svůj vztah s ním nepřestával prohlubovat. Ustanovil jej svým prvním rádcem a zástupcem. Gríma toho okamžitě zneužil a začal králem manipulovat. Gríma totiž nebyl ničím jiným nežli špehem Sarumana, který po něm požadoval co největší oslabení Rohanu. Zprvu statný a po všech stránkách skvělý král se stal slabým starcem bez vlastního názoru.

Když Théoden ztratil i poslední zbytky rozumu, Gríma jeho jménem vykázal z Rohanu Éomera. Ve stejné době zahynul v bitvě se skřety králův syn Théodred. Théoden sice vnímal zprávy svých poddaných, kteří jej informovali o Théodredově ztrátě, ale sám žádný smutek necítil.

Vysvobození a válka

Když se zdálo, že se z této strašné pasti Rohan nedostane a bude jednoduše zničen Sarumanovým vojskem, objevili se v Edorasu Aragorn s Gandalfem. Čaroděj poznal, že je Théoden ovládán zrádným Sarumanovým sluhou, přesto se nejprve rozhodl krále vyzkoušet. Nabídl mu, aby se všemi Rohiry vyrazil proti Sarumanovi. Když král odmítl, rozhodl se Gandalf jednat. Vyhnal z Théodena Sarumanova zlého ducha a poté, když byl král schopen znovu povstat k vedení svého lidu, poukázal na viníka celého neštěstí – Gríma Červivce. Král byl připraven okamžitě zrádce zabít, ale Aragorn ho přesvědčil, aby ušetřil Grímův život. Červivec tak přežil a byl pouze donucen k okamžitému opuštění Rohanu. V té době byl ale Saruman už dostatečně silný a mohl proto začít s útokem na Théodenovu zemi. Ihned poslal armádu čítající deset tisíc Skurut-Hai obléhat pevnost Helmův žleb.

Lidští bojovníci byli bohužel velice oslabeni odchodem Éomera, který s sebou vzal také tisíce Rohirů – jezdců, kteří byli charakteristickou částí rohanské armády. Théoden měl tak k dispozici pouze hrstku mužů. Naštěstí v předvečer bitvy přišla nečekaná, o to více však potřebná posila v podobě několika set elfských lučištníků. Théoden byl připraven na bitvu. Skuruti předvedli tvrdý útok a za oběť jim padlo mnoho odvážných bojovníků. Žlebové hradby však nepřítele udržovaly v bezpečné vzdálenosti.

Pak však Saruman předvedl jeden ze svých kouzelnických trumfů. Pomocí výbušniny přetrhal zdi pevnosti a Skuruti se začali řinout dovnitř. Rohan se zdál být poražen. Théoden se však společně s Aragornem, Legolasem, Gimlim a dalšími rozhodně nehodlal vzdát a byl odhodlán stůj co stůj ochránit stovky žen, starců, ale i dětí, kteří byli schovaní v útrobách tajných jeskyní za Helmovým žlebem. Vyjel proto se svou družinou na koních směrem k útočícím Skurut-Hai. Ty útok posledních obránců pevnosti velmi zaskočil a samotný Théoden pobil mnoho skřetů. Ve stejnou dobu se na úpatí blízké hory objevila silueta Gandalfa – nezúčastnil se obrany Hlásky a místo toho se vydal hledat Éomera a jeho jezdce. Teď dorazili. Vjeli mezi překvapené skřety jako rozbouřená voda. Pro Skuruty nebylo záchrany.

Théoden se rozhodl nemarnit čas a začal urychleně jednat. Nejprve se usmířil s Éomerem, kterého oficiálně označil jako svého dědice a poté se na Aragornův popud vydal splnit dávnou přísahu prvního rohanského krále Eorla – rozhodl se pomoci ohroženému Gondoru.

Poslední jízda

Zapojil se do bitvy na Pelennorských polích, kde nejprve ochromil vítězící skřety a pak stanul proti vojsku lidí z Haradu, kteří disponovali obřími Mumakily. Théoden osobně zabil jak haradského vojevůdce, tak vlajkonoše. Konec jeho spanilé jízdy napříč bojištěm však nastal, když se na něj vrhl samotný Černokněžný král z Angmaru – pán nazgúlů. Povalil hrdinova koně, který krále zalehl a způsobil mu smrtelná zranění.

Nebýt hrdinství Éowyn a Smíška, kteří na bojiště cestovali přes králův zákaz a nazgúla přemohli, tak by se Černokněžnému králi podařilo Théodenovo tělo znesvětit a předhodit jej svému obludnému oři. Nazgúl však padl a Théoden tak ještě stačil k Éowyn pronést svá poslední slova. Poděkoval ji i Smíškovi a zároveň naposledy schválil Éomera jako svého nástupce.

Rohirové se rozhodli, že ponechají tělo svého padlého krále v Minas Tirith – a to alespoň do té doby, nežli dojde k poslední bitvě se Sauronem. Po Sauronově porážce tedy putoval mrtvý Théoden do Edorasu, kde byl pohřben v hrobce rohanských králů hned vedle svého syna Théodreda. S Théodenem zanikla dlouhá linie těchto panovníků. Théoden byl posledním přímým potomkem prvního krále Eorla.

Ve filmu

Ve filmové trilogii Pán Prstenů Théodena v dílech Dvě věže a Návrat krále ztvárnil britský herec Bernard Hill.