Homeland (Ve jménu vlasti) Postřehy z epizody 2x01 - The Smile

Postřehy z epizody 2x01 - The Smile

Postřehy z epizody 2x01 - The Smile

Homeland je seriál, který hodně pracuje se současnou politickou situací a rád se pouští na pole spekulace. Tady je pár postřehů a poznámek k prvnímu dílu.


0 0
6.10.2012

  • Seriál hodně odvážně vkročil do aktuálního tématu preventivního útoku Izraele na Írán. V seriálu Izrael tento útok už provedl, což s sebou nese obrovský diplomatický problém, který se promítá i do situace největšího spojence Izraele, Spojených států. Momentálně nikdo nedokáže odhadnout, co by se v případě takového útoku skutečně stalo, ale Homeland v tomto směru nijak šíleně nefantazíruje.
  • Moment, kdy novinářka zpochybňuje poškození všech íránských jaderných zařízení při útoku, také odpovídá realitě. Odhaduje se totiž, že na poškození některých dobře chráněných reaktorů by už bylo třeba menší jaderné hlavice.
  • Scéna ze školy skvěle vystihuje trápení všech orientalistů. Velmi často totiž lidé zaměňují pojem Arab a muslim a nejsou si vědomi toho, že ne všichni muslimové jsou Araby a ne všichni Arabové jsou muslimy. A když už, tak netuší, že národnostní většinou v Íránu jsou skutečně Peršané a Arabové jsou velmi slabou minoritou.
  • Minbary, na něž dle Saula vylezou ajatolláhové, jsou schůdky s pódiem, odkud v mešitách kážou imámové shromážděným muslimům při modlitbě. Nicméně, vylézat na ně nemusí jen ajatolláhové, tady musí Saul počítat s tím, že na ně vylezou i duchovní nižších „hodností“.
  • Brody se podle některých náboženských výkladů nemusel svého poškozeného Koránu vzdávat. A když už ano, další metody přípustné likvidace zahrnují i spálení a zničení umístěním do proudu řeky (opět se může lišit podle různých výkladů).

Diskuze /7

Hurley

Paráda. Tak na podobný články se budu každej týden rozhodně těšit. :)

webmaster
6.10.2012 | 17:54:17
rockstorm

Děkuji za zajímavé informace :)

překladatel
6.10.2012 | 23:15:26
Oveckoun

Rozhodně zajímavé. Homeland byl vždy provokativní – od pálení vlajky až po konflikt Izraele a Íránu. V první sérii jsem myslel že z Ameriky půjde hodně připomínek ale ono ne .

7.10.2012 | 14:45:27
zero7

Chápu, že tvůrci potřebovali, aby na obálce Koránu byl anglický název a bylo hned jasné o jakou knížku jde, ale správně by měl mít Korán v arabštině, v originále; v jiných jazycích je jen pro přiblížení obsahu.

11.10.2012 | 22:19:41
Ulrik

Nene, Korán vychází samozřejmě i v plném překladu :) Pár jich doma mám, českých, bilingvních arabských i anglických. Mimochodem nás, Hrbkův, je velmi kvalitní, včetně poznámek ke kontextu súr :)

překladatel
12.10.2012 | 13:59:54
zero7

Také ho mám doma a četl jsem ho. Jen jsem chtěl říci, že překlad muslimové nestaví na stejnou úroveň jako arabský originál, http://www.e-islam.cz/node/618 . Asi jsem se neúplně vyjádřil. Nejsem si jistý, ale odhadl bych, že Brody umí arabsky a pak bych předpokládal, že bude mít arabský Korán. Nebo třeba ten bilinvigní…

12.10.2012 | 18:37:24
Ulrik

Oni berou, že arabský je jen pro muslimy, protože je to nejčistší forma slova božího. Nicméně nemalá většina muslimů bere své translace, jelikož koranická arabština je nesmírně obtížná i pro rodilé mluvčí, natož ty zbylé :)

Jestli Brody umí arabsky, to už nepamatuju (modlitbu v arabštině musí umět každý), ale pokud by uměl, bylo by fakt logické, kdyby měl arabský.

překladatel
12.10.2012 | 20:22:41
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Pomoz nám otestovat mobilní aplikaci

Jste z Prahy a okolí a chtěli byste pomoci Edně?

Hledáme dobrovolníky, kteří by přijeli na uživatelské testování naší nové mobilní verze a aplikace.
Máme připravený první návrh a rádi bychom znali vaše názory, reakce, připomínky a další postřehy.
Testování by proběhlo v sídle Mladé Fronty (Praha – Modřany) a nezabralo by více než hodinu. K ruce budete mít náš mobilní telefon a v něm první návrh, který chceme otestovat.
Zájemci pište na thomas@edna.cz.

Sedmá řada

Sedmá série se bude opět odehrávat ve Spojených státech

Sedmá série se bude opět odehrávat ve Spojených státech

Vzhledem k událostem uplynulé šesté řady se dalo předpokládat, že děj Homelandu se bude opět odehrávat na domácí americké půdě. Natáčení se nicméně přesouvá do Virginie. A na návrat kterých herců se můžeme těšit?

Reklama

Recenze

Šestá série Homelandu očima redaktorů Edny

Šestá série Homelandu očima redaktorů Edny

Tvůrci Homelandu během každé série dokazují, že lze dlouhodobě natáčet seriál, aniž by tím utrpěla jeho kvalita. Do karet jim hraje i fakt, že problémů ve světě neubývá a oni tak mají stále kde čerpat nápady pro další děj. Jak se nám šestá řada líbila, to se dozvíte v naší recenzi.

Nejoblíbenější postavy

Momentka

Momentka

Narozeniny

Hlídejte si nás