Homeland (Ve jménu vlasti) Rozhovor s Damianem Lewisem

Rozhovor s Damianem Lewisem

Rozhovor s Damianem Lewisem

Nicholase Brodyho (Damian Lewis) jsme mohli vidět jako otce, spícího agenta, kongresmana a atentátníka. I přes skutečnost, že se v právě ukončené třetí sérii vyskytoval pramálo, se určitě jeho postava zařadí k těm nezapomenutelným.
A nejen pro jeho fanoušky tu máme rozhovor Damiana Lewise o finále třetí řady, osudu Brodyho, ale i jeho dalších plánech v jeho herecké kariéře.


6 0
19.12.2013

Jak se dnes máte?
Damian Lewis: Dobře, děkuju. V Londýně dnes prší, což se zdá příhodné. Je to soucitná země. Žal z nebes.

Sdělili vám na začátku série, jakým směrem se Brodyho děj bude ubírat?
Damian Lewis: Ano. Věděl jsem o tom už nějakou dobu. Uprostřed série bylo dlouhotrvající místo, kdy jsem se na obrazovkách neukazoval. Všechno do sebe plně zapadlo v březnu, dubnu. Byli velmi velkorysí a díky nim jsem se mohl věnovat i jiným věcem. Takže ano, větší část roku jsem o tom věděl a tohle tajemství bylo těžké udržet. Prozradil jsem to jen své ženě. Nikomu dalšímu jsem se to neodvážil říct.


Tohle může vyznít jako bláhová otázka, ale vzhledem k tomu, že je to Homeland, je jisté, že je mrtvý?
Damian Lewis: (Smích) Lidé se rádi sem tam k Homelandu vyjadřovali, co se věrohodnosti týče. Všichni ten seriál mají rádi, ale občas se stane, že se nám některé „oblbnout“ nepodařilo. Pokud by byl Brody nějakým způsobem oživen, to už by bylo nejspíš lámání přes koleno. Ale víte co, jak sám 007 řekl: „Nikdy neříkej nikdy“. Ve světě úspěšných seriálů je možné všechno. Ale překvapilo by mě to.

Když vám tu informaci sdělili, jak jste ji vzal?
Damian Lewis: Střídali se ve mně emoce. Miloval jsem práci na Homelandu, miloval jsem hraní Brodyho. Jsem neskutečně pyšný na to, co jsme všichni společně vytvořili. Myslím, že je tragickým hrdinou své doby. Ztělesňuje varovný příběh, když se vrátíme na úplný začátek, o posílání mladých mužů do války a škodě, kterou to může napáchat. Brody zažil krátké momenty štěstí a slávy, ale v podstatě byl po celé tři série velmi nešťastným člověkem. Hraní jeho postavy jsem si užíval a nikdy jsem nečekal, že v seriálu vydrží tak dlouho.

Většinou herci v seriálech podepisují pětiletou smlouvu. Ta vám nezaručuje, že se váš charakter v seriálu objeví ve všech pěti sériích?
Damian Lewis: Ne, herci to nikdy nic nezaručí. Smlouvy jsou uzavírány převážně ve prospěch studia a vy sám jste finančně odměněn podle výsledku. Funguje to na principu quid pro quo. Ale samotné právo, kontrola nad materiálem, musí zůstat scenáristům a studiu.
U Brodyho byl jeho osud nejasný od první epizody, jak dlouho se bude v seriálu objevovat. Alex Gansa a Howard Gordon mi už předem řekli, že moje účast bude časově omezená. A ti vytvořili tak podmanivou, nepředvídatelnou, smutnou a záhadnou postavu, která je schopna napáchat množství škody a ohromně ovlivnit vývoj seriálu. Vytvořili monstrum, nad kterým téměř ztratili kontrolu. Někdy mi to tak připadalo. Myšlenka na to, že by měli psát jeho postavě další děj, byla nejspíš hodně nelehká. Vytvářela by pro ně až příliš těžké výzvy, takže s nimi sympatizuji. Brody byl velmi nevyrovnanou silou.

Měl jste příležitost rozloučit se s ostatními herci, jako třeba s Claire Danes?
Damian Lewis: Během posledního dne natáčení v Maroku všem ukápla slza a měli jsme knedlík v krku. Ta poslední scéna, ve které Brody skonal, se natáčela poslední noc natáčení. Všichni jsme byli vyčerpaní a emocionální, když v sedm ráno druhého dne vyšlo nad Rabatem slunce. A každý s každým se rozloučil, velmi rychle a bez okolků. Tak, jak to mají herci ve zvyku, se spřátelíte s lidmi a doufáte, že se s nimi někdy v budoucnu zase shledáte. A tak vám může najednou ve chvíli slabosti připadat rozloučení s celou rodinou, kterou jste spoluvytvořili, velmi tesklivé.

Ta scéna byla hrozivá. Bylo obtížné ji natočit?
Damian Lewis: Bylo to hrozivé. Dost jsem se snažil nepřipouštět si myšlenku vlastní popravy. (Smích) Díky tomu jsem asi přežil. Na tom náměstí stál jeřáb a najali asi 200 místních lidí jako komparzisty, kteří křičeli a tloukli do aut, zatímco jsem mezi nimi procházel. Když jsem viděl kolem sebe ten dav křičící po mé krvi, bylo to hrozně zneklidňující. Claire se to rozhodla nesledovat, dokud nemusela. Ale Homeland se nikdy neprezentoval jako komedie…

Díky účasti v Homelandu jste si v amerických televizních stanicích vybudoval skvělou pozici. Teď, když máte trochu více času, budete se i nadále věnovat americké tvorbě?
Damian Lewis: V jisté míře se nic nezměnilo. Totéž se mi stalo po Band of Brothers (Bratrstvo neohrožených). Dokončíte skvělou práci a pak vezmete tu nejlepší, která se vám naskytne. Celé je to o tom neustále pracovat se skvělým materiálem, s lidmi, jejichž talent je přímo geniální. O tom byl celý Homeland. Nemám tušení, co mě v budoucnosti čeká dál.

Už vám zavolali z Downton Abbey (Panství Downton)?
Damian Lewis: (Smích) Ne, ne, nikdo po mně zatím nechtěl, abych si nasadil cylindr nebo frak. Ale Juliana Fellowese (tvůrce Downton Abbey) dobře znám. Možná mi zavolá a zahraju si Američana v panství Downton. Možná si zahraju milence Elizabeth McGovern nebo tak.

Diskuze /5

DiceCze

Bez Damiana asi na další sérku koukat nebudu! Ikdyž možná jo ale bez něj už to nebude ono!

19.12.2013 | 6:12:27
Helcarax

mě osobně ukončení třetí serie přišlo jako by chtěli ukončit celý seriál…

19.12.2013 | 8:19:03
Monrougemerise

Já jsem se z toho pořád ještě nevzpamatovala :D

19.12.2013 | 12:08:14
PaSta

Někde jsem se dočetl, že tvůrci měli v plánu zbavit se Damiana již v první sérii, Showtime to ale nepovolil.

19.12.2013 | 12:27:51
Kamylko

tak, raz sa to muselo skoncit uz, dlhe natahovanie by serialu mohlo dost uskodit a zatial to autori serialu mali vsetko dost dobre premyslene, tak uvidime … kedze u Showtime skoncil Dexter, Californication bude mat poslednu seriu, tak potrebuju tahuna, ktorym Homeland jednoznacne je, takze zrusenie tohto serialu, ked ma stale viac divakov by asi neriskovali. Teraz nas caka pravdepodobne uplne ina verzia tohto serialu, ktoru urcite skusim a uvidime … u mna bola aj tak o nejake to percento :D Carrie pred Brodym, ale bez neho si (zatial) ten serial neviem uplne predstavit =/

19.12.2013 | 12:55:32
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Pomoz nám otestovat mobilní aplikaci

Jste z Prahy a okolí a chtěli byste pomoci Edně?

Hledáme dobrovolníky, kteří by přijeli na uživatelské testování naší nové mobilní verze a aplikace.
Máme připravený první návrh a rádi bychom znali vaše názory, reakce, připomínky a další postřehy.
Testování by proběhlo v sídle Mladé Fronty (Praha – Modřany) a nezabralo by více než hodinu. K ruce budete mít náš mobilní telefon a v něm první návrh, který chceme otestovat.
Zájemci pište na thomas@edna.cz.

Sedmá řada

Sedmá série se bude opět odehrávat ve Spojených státech

Sedmá série se bude opět odehrávat ve Spojených státech

Vzhledem k událostem uplynulé šesté řady se dalo předpokládat, že děj Homelandu se bude opět odehrávat na domácí americké půdě. Natáčení se nicméně přesouvá do Virginie. A na návrat kterých herců se můžeme těšit?

Reklama

Recenze

Šestá série Homelandu očima redaktorů Edny

Šestá série Homelandu očima redaktorů Edny

Tvůrci Homelandu během každé série dokazují, že lze dlouhodobě natáčet seriál, aniž by tím utrpěla jeho kvalita. Do karet jim hraje i fakt, že problémů ve světě neubývá a oni tak mají stále kde čerpat nápady pro další děj. Jak se nám šestá řada líbila, to se dozvíte v naší recenzi.

Nejoblíbenější postavy

Momentka

Momentka

Narozeniny

Hlídejte si nás