House of the Dragon (Rod draka)
89/100 - 81×

House of the Dragon(Rod draka)

Po celosvětovém úspěchu seriálu Game of Thrones přichází stanice HBO s jeho prequelem, který se zaměří především na rod Targaryenů a jeho působení v Západozemí.

USA | 2022 | Pauza
vysílání
2 sezóny | HBO | 60 minut
žánr
Dobrodružný, Fantasy, Historický
hrají
Emma D'Arcy (starší Rhaenyra Targaryen), Olivia Cooke (starší Alicent Hightower), Fabien Frankel (Criston Cole), Matt Smith (Daemon Targaryen), Rhys Ifans (Otto Hightower), Paddy Considine (Viserys I. Targaryen), Eve Best (Rhaenys Targaryen), Steve Toussaint (Corlys Velaryon), Sonoya Mizuno (Mysaria)

starší Rhaenyra Targaryen

starší Rhaenyra Targaryen

Viserysovo nejstarší dítě, které chce král po své smrti vidět na trůně.

Sezóny 1
2022 - 2022

Rhaenyra Targaryen je cílevědomá a nezávislá žena, která je nejstarším potomkem krále Viseryse I. Targaryena a jeho první manželky Aemmy Arryn. Má za sebou poměrně krušné dětství, protože přišla o svou matku, kterou nahradila macecha v podobě její bývalé nejlepší kamarádky Alicent Hightower.

Když může, ráda létá na své dračici Syrax, která je její věrnou společnicí. V průběhu dospívání se zamilovala do svého strýce Daemona Targaryena, se kterým si byla vždy blízká, nicméně nikdy mezi nimi k ničemu nedošlo kromě jedné krátké chvíle v nevěstinci. Místo toho navázala intimní vztah s členem Královské gardy, Cristonem Colem, který se do ní hluboce zamiloval.


Criston Cole s ní chtěl uprchnout pryč, ale Rhaenyra ho odmítla, a to především proto, že má povinnosti vůči říši. Už dříve ji totiž její otec prohlásil za svou nástupkyni, nicméně měl problém s tím, že si nedokáže najít manžela. Toho si časem našla, stal se jím Laenor Velaryon, nicméně potomky, které s ním má, ve skutečnosti nejsou jeho.

starší Rhaenyra Targaryen je…

první série

Tuto postavu původně hrála jiná herečka, konkrétně Milly Alcock, nicméně z důvodu časového skoku bylo třeba Rhaenyru přeobsadit. Více informací o mládí této postavy se dozvíte u její mladší verze.

Uběhlo zhruba deset let od svatby Rhaenyry a Laenora a princezna právě porodí třetí dítě. Jakmile se tak stane, je ihned předvolána svou macechou, která se chce na něj podívat. Avšak ihned po prvním nakouknutí je jasné, že dítě není Laenorovo. Ve skutečnosti ani jedno dítě není jeho, nýbrž Harwina Stronga, který během let udržoval s Rhaenyrou tajný milostný poměr.

Atmosféra u královského dvora pomalu houstne, čehož si je Rhaenyra moc dobře vědoma. Stále sice platí, že má po otci usednou na trůn ona, nicméně po letech nemůže počítat s tím, že s tím budou souhlasit všichni kolem ní. Právě proto si stojí za názorem, že se musí obklopovat co největším množstvím spojenců.

(Rhaenyře se narodilo celkem šest dětí.)

Poté, co je z města vyhozen Harwin Strong za napadení Cristona Colea, člena Královské gardy, si Rhaenyra uvědomí, že v Králově přístavišti není v bezpečí, a tak společně s Laenorem a svými potomky odcestuje na Dračí kámen. Odsud brzy zamíří na Náplavomarku, a to konkrétně kvůli pohřbu Daemonovy manželky Laeny.

Během pohřbu se Rhaenyra a Daemon konečně po letech setkávají, přičemž se mezi nimi opět zažehne jiskra a dají se dohromady, aniž by o tom někomu řekli. Během toho však dojde k jedné nepříjemné situaci – princ Lucerys vypíchl oko princi Aemondovi. Královna Alicent chce celou situaci vyřešit způsobem „oko za oko“, ale Rhaenyra je silně proti. Tyto sokyně se do sebe nakonec pustí a Alicent pořeže Rhaenyru, kvůli čemuž se znemožní před ostatními.

Daemon a Rhaenyra řeší společnou budoucnost, která nemůže nastat, dokud žije Laenor, a tak se ho rozhodnou zbavit. I když si veřejnost včetně Laenorových rodičů myslí, že byl Laenor zavražděn, ve skutečnosti uprchl se svým milencem Qarlem. Pravdu znají pouze Daemon a Rhaenyra, kteří se brzy po jeho zmizení vezmou, a to i bez požehnání krále.

(Daemon se stal Rhaenyřiným druhým manželem.)

Uběhne několik let a Rhaenyra zjistí, že do Králova přístaviště pluje Vaemond Velaryon s cílem zpochybnit Lucerysovo dědictví, a tak vypluje se svou rodinou do města, aby ochránila práva svého syna. Ještě před soudem se Rhaenyra setkává se svým otcem, který je v kritickém stavu. Je velmi nemocný a zdá se, že se jeho stav neustále zhoršuje. Právě proto se nemůže zúčastnit soudu.

Tomu předsedá pobočník Otto Hightower, který má už předem jasno v tom, co se bude dít. Celou situaci naštěstí zachrání samotný král, který ve svém hrozném stavu i tak dokráčí k trůnu, usedne na něj a prohlásí, že nechápe, kvůli čemu se soud vede, když je jasné, že Lucerys zdědí Náplavomarku. Soud je následně vyřešen smrtí Vaemonda, čehož se ujme sám Daemon.

Rhaenyra a celá její rodina se následně účastní hostiny, o kterou projevil zájem Viserys. Všichni dělají, že se mají rádi, ale jakmile Viserys odejde, dojde k první potyčce. Rhaenyra poté odpluje na Dračí kámen, ale za několik dní zjišťuje, že její otec zemřel. To jí pověděla Rhaenys, která uprchla z Králova přístaviště. Kromě toho jí řekne, že královna Alicent korunovala králem svého syna Aegona.

(Jakožto druhorozený měl Lucerys zdědit Náplavomarku.)

Tyto novinky Rhaenyru vůbec nepotěší, a tak nedonosí své třetí dítě s Daemonem. Na následném pohřbu se objeví ser Erryk Cargyll, který jí donesl korunu jejího otce. Daemon ji proto vezme a korunuje svou choť královnou. Následně započnou přípravy, Daemon a ostatní plánují válku, ale Rhaenyra si stojí za tím, aby byl mír. Chvíli dokonce uvažuje nad tím, že se vzdá své koruny, ale vše nakonec přehodnotí.

Na svou stranu totiž získá jednoho velmi schopného spojence, a to Corlyse Velaryona, který jí konečně vyjádří svou podporu. S ním po boku mají proti Aegonovi šanci, nicméně si musí zajistit další spojence, a tak pošle své syny vyjednávat. Zatímco Jaehaerys se vydá na Sever a do Údolí, Lucerys zamíří do Bouřlivých krajin. O několik dní později Daemon informuje královnu o tom, že Lucerys zemřel během výkonu svého poslání. To s Rhaenyrou zamává natolik, že si uvědomí, že jediným východiskem je válka.

Foto: HBO

Hodnocení

Chceš taky hodnotit? Registruj se nebo se !
mikessska

Mě nakonec herečky také sedly dobře a zahrály obě postavu na výbornou. Jen někteří přispěvatelé do hodnocení postav, píšou nesmysly ohledně hereček a tak mají IQ houpacího koně a spletly si soutěž krásy se seriálem… mno…tak to musíme brát :-D Od začátku se mi líbila charakterově. Nepoddajná, vždy si chtěla dělat co se jí líbí a ne být jen ozdobou muže. Ano, taková „feministka“ na dnešní poměry… :-D přesto, její obrat v dalších dílech, co dospěla, její moudrost ohledně nevést válku…To vše vypovídá o tom, že tato postava byla nejideálnější pro roli královny…Ovšem, jak již známe…Targaryeni a jejich horkokrevnost. A ani se nedivím, že nakonec do války půjde. Jak ale skončí – někteří z nás dobře vědí. Jen, jestli to bude i v seriálu.

31.10.2022 | 17:43:23
WILLIAM_MOINSPIELD

Mě ty herečky podobné přijdou, když k té mladé přičteš 6 porodů, možná víc, tak ono to není zas takový sci-fi, že se jedná a jednu a tu stejnou osobu :-D. Jinak Rhanerya celkově dobrá postava a společně s Daemonem to zatím táhne. Ještě uvidím, jak se celkově bude jevit ta starší verze a možná ještě hodnocení změním, ale zatím mě baví. – Edit po konci 1. série. Tak za ten pohled do kamery s nádhernou hudbou v podkresu v poslední scéně 1 série musím zůstat na plném počtu, s přeobsazením žádný problém :-)

27.10.2022 | 20:19:45
Xavik

Úžasná a famózní. Neskutečně jí fandím.

admin
24.10.2022 | 8:24:46
Lex Luthor

Super postava radši jsem měl, ale její mladší představitelku.

17.10.2022 | 18:28:24
Lady Adelka

Úžasná postava. Jinak obě herečky si získaly moje srdce!

5.10.2022 | 8:28:46
MAkE

Milly 5* Emma 2*

30.9.2022 | 21:07:20
Orchoose

Tohle neni ta herecka. demence. Jeslti tu krasnou herecku bude nahrazovat tady ta uklizecka z Tesca tak to potes. Vubec si nejsou podobne

20.9.2022 | 11:17:27
doomhammer

Je super. Správaním trochu pripomína Aryu. čo je len dobre :D

13.9.2022 | 9:22:00
Dark Angel

Mladá Rhaenyra je úžasná. Pôsobí veľmi prirodzene a dokonca mi je sympatickejšia ako Daenerys. Až mi je ľúto, že ju nahradí iná herečka. No teraz jednoznačne 100%

7.9.2022 | 16:01:49
Robinson

Daenerys II.

6.9.2022 | 21:15:38
1

Stav překladu

Epizoda S01E10: The Black Queen

cz100%
DOKONČENO
sk100%
DOKONČENO

Nejnovější díly seriálu House of the Dragon si můžete pustit na streamovací službě HBO Max, kde si je užijete i s českou podporou.

Nepřehlédněte

Přehled důležitých rodů, které sehrají roli v občanské válce mezi Targaryeny

Přehled důležitých rodů, které sehrají roli v občanské válce mezi Targaryeny

Ani seriál House of the Dragon se neobejde bez početného množství rodů. Které rody, jež známe už ze seriálu Game of Thrones, zasáhnou do války? A které nové rody nám naopak budou představeny?

Reklama

Plakáty

Plakáty

Narozeniny

Hlídejte si nás

Filtr seriálů
Reklama