Howards End
88/100 - 5×

Howards End

Seriál zachycuje společenské změny v Anglii ke konci století prostřednictvím třech rodin, které jsou různého postavení. Zastoupeni jsou intelektuálové, obchodníci a dělnická třída.

VB | 2017 | Ukončeno
vysílání
1 sezóna | BBC One | 50 minut
žánr
Drama

Minisérie Howards End neurazí

Minisérie Howards End neurazí

Pokud máte rádi pěknou, starou Anglii a atmosféru té doby, minisérie BBC vás jistě neurazí. Adaptace knižní předlohy E.M. Fostera se dočkala příznivého hodnocení ze strany kritiků i diváků.

4 0
10.8.2018

Příběh je chronicky známý. Sociální konflikt mezi třídami v Anglii na počátku 20. století. V době zvané eduardovská – podle tehdejšího krále. Každá z rodin představuje jednu třídu, Wilcoxovi jsou bohatí, Schlegelovi střední třída a zástupci intelektuálů a živořící úředník Leonard Bast zastupuje chudinu.

Nezávislé a nekonvenční sestry Margaret a Helen z rodiny Schlegelových žijí společně s jejich churavým bratrem Tibbim v Londýně. Ne vlastní vinou jsou nezávislé, rodiče jim zemřeli, a péči o nezletilé přenechali nejstarší dceři Margaret. Na tehdejší poměry si vlastně dělají, co chtějí. Občas podnikne do jejich poklidného života nálet nekompromisní až vlezlá tetička Juley. Postavy a jejich chování jsou vykresleny zvláštně, až neuvěřitelně, naštěstí ale nedosahují vztahových rošád ve smyslu Jane Austenové.

Originální název Howards End je přeložen do češtiny jako Rodinné sídlo. Tam bydlí zámožná, ale konzervativní rodina Wilcoxových. Helen se s nimi o prázdninách seznámí a je fascinována jejich způsobem života. Než se zamiluje do mladšího z jejich synů, Paula. V té chvíli teprve pozná, jak moc konzervativní rodina je. Jejich zasnoubení je samozřejmě promptně zrušeno.

Henry Wilcox a Margaret Schlegel (Foto: BBC)

Margaret se ale mezitím spřátelí s Ruth, tedy s paní Wilcoxovou. Když Ruth náhle zemře, Margaret se začíná sbližoval s jejím manželem, ovdovělým Henrym Wilcoxem. To se nelíbí ani vášnivé Helen, ale ani Wilcoxovým dětem. Těm jde samozřejmě i o zmiňované rodinné sídlo, které patřívalo jejich matce.

Z hlediska historie nesedí pár věcí: černí sluhové v edvardovských domácnostech, indický lékař nebo smíšené manželství byly v té době nemyslitelné. Filmaři musí plnit kvóty. Nicméně nezávislost a nekonvenčnost Schlegelových žen opravdu v předloze vykreslena je.

Je třeba ocenit brilantní herecké výkony trojice Matthew MacFadyen (Ripper Street), Hayley Atwell (Conviction) a Philippa Coulthard. Režisérka Hettie MacDonald sice někdy nechává děj zbytečně plynout, něco je zase nedotažené, ale celkový dojem je dobrý. K tomu přidejte anglicky pečlivé kostýmy i exteriéry a příjemný náslech neodfláknutých dialogů v britské angličtině. Nebudete zklamáni!

Diskuze /0

Zatím žádné komentáře… Buď první!
Ale k tomu se musíš registrovat nebo se !

Napište nám

Našli jste chybu ve vysílání? Nemůžete se dopídit českých titulků? Chtěli byste se o tento seriál starat? Napište nám!


Filtr seriálů
Reklama