Hunger Games Síla vzdoru 1. část – začátek revoluce

Síla vzdoru 1. část – začátek revoluce

Síla vzdoru 1. část – začátek revoluce

Do kina se nám dostalo další pokračování Hladových her, v pořadí jde o třetí film, který obsahově pojímá první polovinu třetí knihy. Tentokrát však už žádné hry nečekejte, hry skončily a schyluje se k válce. Přičemž slovo schyluje, by v tomto případě mělo být dvakrát podtržené. Přinášíme vám recenzi filmu Hunger Games: Síla Vzdor část 1. Článek obsahuje spoilery z filmu.


13 2
21.11.2014

Hezky podle předlohy

Zápletka filmu se celkem pevně drží knižní předlohy, což rozhodně není na škodu. Čtenáři knihy nebudou remcat, že jim tam chybí jejich oblíbená pasáž. V určitých případech je však knižní předloha do filmu narvána na oko surovým způsobem a to například, když Hurikán oznamuje Katniss, že mohou jít lovit. Celá scéna lovu však ve výsledku vyzní zcela lacině a zbytečně, jakoby si jen tvůrci chtěli odškrtnout pasáž z knížky.

Jde to však i bez předlohy

Naštěstí to tvůrci umí i bez knižní předlohy a tak se dočkáme několika scén, které v knize nejsou. Kniha je čistě z pohledu Katniss a pro vytvoření lepší atmosféry musí dostat více prostoru i ostatní. Takže film zachycuje jak události z Kapitolu, tak z Krajů. Možná by těchto scén mohlo být mnohem víc, protože právě tyto scény, které jsou do filmu přidány, jsou tím nejlepším, co je ve filmu k vidění.


Tentokrát bez kostýmů a v šedi

Hladové hry jsou známé svými peprnými kostýmy a to díky obyvatelům Kapitolu, tentokrát však moc záběrů na kapitolany nečekejte. Většina děje se odehrává ve 13. kraji, který žije v podzemí a obléká šedivé úbory, každý vypadá naprosto stejně. Dokonce i Cetkie se musí přizpůsobit novému pořádku.

Zlomená Katniss

První část poslední knihy je především o Katniss a o tom, jak se vyrovnává s její novou rolí – stát se Reprodrozdem. Bojuje také s nočními můrami a neustále brečí a brečí se i ve filmu. Problémem však je, že v první polovině knihy se téměř nic neděje. Je tam takové to ticho před bouří a stejné ticho před bouří je i ve filmu a tak se nedivte, že nejspíš budete z kina odcházet s pocitem, že se ve filmu nic nestalo. Ve filmu totiž chybí akce a napětí. Největší akcí je osvobozování Peety, což je zároveň i nejnapínavější část filmu a pak následně i ono pověstné první shledání Peety a Katniss. Dvě scény však nemohou zachránit oněch 110 minut, kterých už v kině sedíte. Akci tedy rozhodně nečekejte, spíše pochmurnou atmosféru se zaměřením na psychologii postav. Pocítíte dopad her na jednotlivé účastníky.

Je to dělení posledních knih opravdu nutné? 

Opět se ukazuje, že dělit knihu v poslední části není nejmoudřejší řešení. Proč? První část poslední knihy se většinou snaží udělat atmosféru pro velký konec, připravuje nás na něco, na co celou sérii čekáme a víme, že to bude velké. Jenomže tyhle přípravy jsou většinou téměř bez akce. Ne že bych měl v úmyslu srovnávat Hunger Games a Twilight, ale ve výsledku třetí film Hunger Games vyznívá stejně zbytečně jako Twilight sága: Rozbřesk – 1. část.

První část Síly vzdoru nás zcela jistě připravuje na velké finále, ale pěkně nemastně a neslaně, kdo by tuto část neviděl, přijde jen o to, jak se Peeta dostane z Kapitolu do 13. kraje a to je zatraceně málo. Pokud u nás zhlédnete všechny upoutávky, klipy a televizní spoty z filmu, uvidíte vše podstatné z celého filmu, což rozhodně není pro film dobrou vizitkou. Absence akce a napětí taky na kráse filmu nepřidá. Pochválit však musíme depresivní atmosféru filmu, která dokáže zapůsobit na diváka, který si tak celou dobu přeje, aby byl Peeta zachráněn. Dalším plusem je zachycení dopadu her na jednotlivé účastníky a to a´t už na Katniss či Finicka. Celý film však ve výsledku působí hodně zbytečně, události filmu by se daly sestříhat do třiceti minut a mohlo by se směle pokračovat dál útokem na kapitol.

Hodnocení filmu: 50 %

A jak hodnotíte film vy?

Diskuze /26

Renusska

Film jsem ještě neviděla, jdu dnes do kina , ale četla jsem knihy a když jsem se dozvěděla že tento díl bude rozdělen tak mi bylo jasný že první část bude o ničem jako to bylo u twilight ságy. U Pottera to bylo skoro to samý. Rozdělují to jen kvůli ziskům a pro fanoušky je to jen zbytečné čekání …

21.11.2014 | 12:36:18
WmarliesW

Knihy jsem četla, film viděn včera. Od první části jsem toho až tak moc nečekala, ale nenudila jsem se. Film má hodně slabých a nudných chvilek, ale i části, pro které stojí za to ho vidět. Píseň oběšence … best scéna

Peeta na konci – výborně zahrán přerod ze sladkého kluka na vraždícího maniaka :)

70%

#5 Renusska
21.11.2014 | 13:42:42
luciasce

Četla jsem knihu a rozhodnutí rozdělení poslední knihy na dvě části je celkem jasným tahákem peněz z kapes fanoušků, což se prostě není čemu divit. Já jsem šla do kina s tím, že tohle bude nejslabší článek před velkým finálem a zklamaná jsem tudíž nebyla. Navíc já to brala taky jako přerod, něco nějak bylo a více to tak nebude, ale bude něco lepšího. Pár zaškubů uvědomění, jako Katniss, měli evidentně i diváci v křeslech kin. Zavděčit se držením knižní linie a udržení tempa akčního nadupaného trháku v této fázi nešlo sladit na stoprocent, vyžádalo si to nějakou obět na úkor kvality v jedné z těchto částí. Já jsem s výsledkem spokojená.

překladatel
21.11.2014 | 14:50:22
benjaminlose

Je to je jak se všemi filmy. Nejenom Twillight, ale i Harry Potter.. Relikvie Smrti 1 část byla taky celkem o ničem.

21.11.2014 | 15:11:14
Renusska

#2 WmarliesW: Na tu píseň se těším úplně nejvíc !!! :D

21.11.2014 | 15:14:59
iren03

Ta písnička byla skvělá to jo

21.11.2014 | 19:18:11
atack

dost brutalni jak to zacli zpivat vseci mazec :)

21.11.2014 | 20:42:05
Epsik

Redaktora vyhodit.. Zabedněnec co si myslí že film je jen o akci… Já jakožto člověk co si knihu přečetl jsem absolutně spokojen se zpracováním filmu…

#10 RhaeLin #12 1Bobesh1
redaktor
21.11.2014 | 22:47:08
RhaeLin

To jako vážně? Vzdát to nepotřebuje být jen jedna velká bitva, bylo to naprosto geniální… Mam dojem, že si ti někdo vytvořil předsudek o tom, že to bude nemastné nestane cosi a toho se potom držel, ale dynamika nemusí být vidět jen v počtu masivních výbuchů, soubojů a prolité krve… Asi jen nesdilime stejný názor, ale mě se to vážně líbilo, byl to trochu jiný film než předchozí dva, ale stále vysoce kvalitní. A Hanging Tree scéna byla samozřejmě dokonalá :)

21.11.2014 | 23:23:42
RhaeLin

#8 Epsik: Amen, bratře (sestro?) :)

21.11.2014 | 23:24:43
Renusska

Každopádně je tam vše co jsem jako čtenář knih čekala :) jsem spokojená a píseň je dokonalá ani jsem to takhle skvělý nečekala ! :)

21.11.2014 | 23:34:56
1Bobesh1

#8 Epsik: Jo jasně, když má někdo jiný názor, tak je zabedněnec. Perfektní názor. Napiš svojí recenzi a milerádi ti ji zde uveřejníme ;)

#14 Epsik
admin
22.11.2014 | 0:01:13
papaya

Mě osobně se film moc líbil, je jiný než ty předchozí a to je dobře, protože to není pořád ten stejný scénář dokola a dokola, tady se dostáváme trochu na jinej level. Samozřejmě mohli udělat jenom jeden film 3h stopáží, ale musíme brát v potaz, že se většina takový hle filmů točí pro peníze

22.11.2014 | 0:02:07
Epsik

#12 1Bobesh1: Já jen že samou akci většinou vyhledávají lidi co nejsou schopni pochopit nebo se spokojit s dějem… :) Ale recenzi napíšu když to nabízíš.. :)

#16 1Bobesh1
redaktor
22.11.2014 | 0:56:27
Shoter

Na film jsem se velice těšil a rozhodně mě nezklamal. Sice bych byl rád ho viděl najednou komplet, ale co si budeme povídat, příběh je silný a rozsáhlý a nakonec asi lepší udělat to více dopodrobna, než aby tam půlku věcí vypustili. Jen osobně nechápu, co tam ostatní, co píší že to byl odvar čekali. Jako by nikdo nečetl knihu, hold první dvě knihy byli poutavější. Ten běh událostí je jasný. Za mě opět povedené zpracování udržující si svoji kvalitu.

22.11.2014 | 10:07:54
1Bobesh1

#14 Epsik: Jasně spokojit se s dějem, který přešlapuje na místě chce asi větší míru čehosi. Ně mě film prostě zapůsobil zcela zbytečným protahováním. Ano, čtenáři musí být nadšení, protože tam bylo vše, co tam být mělo a i něco navíc, jako bonus.

admin
22.11.2014 | 10:14:46
Alex-lucky

Jsem ráda, že tento díl zpracovali tak jak to udělali. Podle mě šlo v první části knihy hlavně o to ukázat, co se odehrávalo v Katniss, což se jim přesně ve filmu povedlo, ano jsem ráda, že část o záchraně Peety byla navíc, jelikož pak bych asi z kina odcházela dost rozložená :D Byla to pěkná akční tečka za dost depresivním filmem. Jenže takhle nějak to podle mě zamýšlela i Collins :)

22.11.2014 | 11:41:33
TheBlackDahlia

V tretom filme nenajdete akciu tak ako v prvych dvoch filmoch ale tvrdit ze tam chybalo napätie a nic sa tam nedialo? Hunger games nie su len o hrach na zivot a na smrt. To, ze sa tretie pokracovanie vymanilo z modelu prvych dvoch filmov, mu umoznilo sustredit sa viac na psychologizaciu postav a tym zdoraznit to, aky dopad na ne hry mali. Ak sa dokazete vcitit do svojich oblubenych postav, tak goosebump moments tam bolo viac ako dost. Nie len akcia robi film napinavym ;)

22.11.2014 | 13:16:29
kath023

Já jsem s filmem spokojená.Už jsem to psala u jiného článku,i když pár scén bylo možná nudných,celkově mě to bavilo a rozhodně si zaslouží víc než 50%.

22.11.2014 | 19:13:15
deersforlife

Nechci vyvolávat jakékoliv rozbroje, ale musím vyjádřit svůj nesouhlas. 50%? Vážně? Teď opravdu nevím, jestli si ze mě recenzent dělá srandu nebo opravdu nepochopil fakt, že důležitou stránkou Hunger Games jsou samozřejmě i emoce, na kterých je tenhle film ze značné míry vystavěn. Od fanouška této ságy bych asi čekal trochu jinou reakci, než jen fňukání nad tím, jak málo akce tam bylo. Myslím si, že tenhle díl vůbec zbytečný nebyl a že rozdělení do dvou polovin nedopadlo tak tragicky, aby kvůli tomu všichni okolo naříkali. Ano, je jasné, že jde zřejmě o větší zisk, nicméně tenhle díl sám o sobě nám chce říct, že HG je něco víc než jen rubačka mezi dětmi v aréně. Škoda, že to někteří prostě nepochopili…

#21 1Bobesh1
24.11.2014 | 14:07:17
1Bobesh1

#20 deersforlife: Všechny recenze, co jsem četl poté mojí se víceméně shodují, tak nevím ;) Jasně, že fanoušci si to užili. Nejvíc mě baví, jak fandové série vytrhávají z kontextu to, že tam chybí akce a spojují si to hned s arénou, ale akční scény ve třetím filmu opravdu nejsou akční – to je TEN problém, na který se všichni snaží poukázat. Ne na to, že tam chybí AKCE z arény, zabíjení se mezi sebou, to jsem od toho samozřejmě ani nečekal. Katniss na jednu ránu sestřelí oba bombardéry – v knize byla tahle scéna mnohem, mnohem záživnější. Osvobozování Peety sice v knize nebylo a jsem rád, že ve filmu bylo, ale bylo to takové nijaké. Dokud se nerozsvítilo, tak chybělo i napětí a to bohužel chybělo v celém filmu, až do posledních několika minut.
Argumenty o tom, jak je celý film spíše psychologický a o vývoji postav mi přijdou opravdu vtipné. V knize se alespoň vyvíjí vztah mezi Finnickem a Katniss a jsou nám popisovány pocity obou. Ve filmu jsou zachyceny pocity Katniss. Finnick tam hraje třetí housle, jejich vztah se nijak neprohlubuje, což je pro finále série celkem důležité, že?
Samozřejmě, že je to i o emocích, o těch byly i předešlé dva filmy, ale tenhle hraje na city diváka dle mého úplně nejméně – před návštěvou kina jsem si pustil oba předchozí filmy, abych to měl s čím porovnávat.
Každý má názor nesouhlasit a věřím, že se to plno lidem líbilo, což je fajn a nehodlám nad nimi vynášet soudy, jak to dělají ostatní fandové série. Někdo rád holky a někdo vdolky. Máte tady ještě uživatelskou recenzi, kde film dostal krásných 85 % ;)

#22 deersforlife
admin
24.11.2014 | 15:33:50
deersforlife

#21 1Bobesh1: Kdo říkal, že si vytrhávám z kontextu jen argumenty, že je ve filmu málo akce? To rozhodně není pravda. Já si totiž nic vytrhávat nemusím, jelikož věty typu: „Ve filmu se nic neděje“ se opakují v celé recenzi. Chápu, že někomu tohle nesedí, ale nezvládnu tvrzení, že třetí díl hraje na city nejméně. Nenapadá mě jediná scéna z obou předešlých filmů, která by se vyrovnala pohledu na zničený 12. kraj, pochod povstalců k hrázi či dokonce samotný závěr s Peetou. Nebudu ti vyvracet názor, osobně mě mrzí, že jsem se do téhle diskuze takto zamotal. Trochu mě ale vytáčí jak téměř nikdo (teď odkazuji na tvou větu – „všechny recenze, co jsem četl poté mojí, se víceméně shodují…“) nedokáže ocenit ty jiné kvality, které tenhle film má. Asi však vidím jen já, jak celé Hunger Games dospívají…hlavně oproti prvnímu dílu.

#23 Epsik #24 kath023
25.11.2014 | 22:08:50
Epsik

#22 deersforlife: Přečti si moji recenzi… :D

redaktor
26.11.2014 | 18:11:58
kath023

#22 deersforlife: Co se týče citů,mě dostala hned úplně první scéna..nojo,hold puberťačka jako já a ještě navíc holka to asi vidí jinak :D Za mě má film 90–100%,chápu že to nebylo dokonalý a někdo jiný tomu má co vytknout,ale stejně bych to viděla aspoň na 70%.

#25 Epsik
26.11.2014 | 19:03:25
Epsik

#24 kath023: Hej ale mě taky.. :D Celé to bylo super.

#26 kath023
redaktor
26.11.2014 | 22:37:15
kath023

#25 Epsik: Tak to je fajn,že nejsem jediná :D

28.11.2014 | 14:14:09
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy

Luk a šípy nestačí. Potřebujeme váš hlas.

Podpoř nás ve finále Křišťálové lupy 2017 v kategoriích Zájmové weby a Cena popularity.

Hlasuj pro Ednu!

Síla Vzdoru 2.část

Hunger Games: Síla Vzdoru 2.část

Premiéra: 19. 11. 2015
Režie: Francis Lawrence
Scénář: Danny Strong, Peter Craig
Kamera: Jo Willems
Hudba: James Newton Howard
Hrají: Sam Claflin, Elizabeth Banks, Jennifer Lawrence, Stanley Tucci, Liam Hemsworth, Josh Hutcherson, Woody Harrelson, Philip Seymour Hoffman, Jeffrey Wright, Jena Malone, Amanda Plummer
Stopáž: 135 minut

Ohodnoťte jednotlivé filmy:

Reklama

Síla Vzdoru část 1.

Thumbnail Play icon

Plakáty

Plakáty

Hlídejte si nás