Jack Ryan Představujeme: Knižní série Ryanverse

Představujeme: Knižní série Ryanverse

Představujeme: Knižní série Ryanverse

Tom Clancy otevřel v roce 1984 svým Honem na ponorku čtenářům z celého světa knižní vesmír plný špionů, tajných služeb, armádních operací, politiky a hlavně nám představil jednoho úplně obyčejného analytika, který se proti své vůli často stává hrdinou.

7 0
24.8.2018

Základní série má jedenáct knih s tím, že ta první je o další z důležitých postav Ryanverse, Johnu Clarkovi. Kniha Bez výčitek vyšla až později a je možné ji číst kdykoli, jelikož vypráví o Johnově minulosti. Rozhodně můžeme říci, že patří mezi Clancyho vrcholná díla a ze série se vymyká i vyniká tím, že o špionáži pojednává minimálně. Zaměřuje se na překupníky drog, Vietnam a pomstu. Je temná stejně jako John Clark. První „ryanovskou“ knihou je Vysoká hra patriotů, ve které Ryan při rodinné dovolené v Londýně zabrání atentátu na královskou rodinu a zaplete se s IRA, což ho přivede do služeb CIA. Český překlad této knihy není úplně dokonalý, zvlášť co se vojenské terminologie týče, ale jako úvod poslouží kniha naprosto dokonale, vykresluje tu osobnost Jacka tak, jak ho budeme vnímat v dalších knihách.

Na knihu chronologicky navazuje Rudý králík, v němž se Jack opět vydává do Británie, aby zde pracoval jako spojka mezi CIA a britskou SIS se zaměřením na Sověty. Přitom se připlete do cesty plánovanému atentátu, opět zapojí své skvělé analytické schopnosti a zase se bohužel proti své vůli dostane do akce. Chronologicky třetí kniha vyšla jako první a Toma Clancyho proslavila. Hon na ponorku, jenž jste mohli vidět i zfilmovaný a kde si zběhnuvšího kapitána nové tiché ponorky zahrál Sean Connery, se stal přes noc bestsellerem a čtenářům po celém světě představil analytika s nechutí k létání, Jacka Ryana.


Kardinál v Kremlu, čtvrtá kniha v pořadí, dále rozvíjí téma špionů a studené války. Podíváme se v ní do Ruska a budeme se zabývat vývojem laserů. Stejně jako v Rudém králíkovi, i zde se setkáváme se špionskou manželskou dvojicí Edem a Mary Foleyovými, kteří opět zatápí Rusům a Jack jim v tom pomáhá, i když o tom ani neví. S pátou knihou Jasné nebezpečí se vydáváme do Jižní Ameriky, kam přesune CIA svůj boj proti drogovým kartelům a představí se nám Ding Chavez, jemuž bude dělat učitele John Clark. Neúprosná džungle, intriky v Bílém domě a proti tomu všemu Jack Ryan, jenž se snaží jako vždy konat dobro a stojí na straně těch hodných.

Nejhorší obavy nejen amerických tajných služeb se zhmotní v sedmé knize, kdy se nevybuchlá izraelská atomová bomba dostane do nepovolaných rukou. Kniha se vyznačuje velice popisným začátkem, jak je u Clancyho obvyklé, ale velice rychle se dostaneme k akci, kde Jacka Ryana čeká to nejhorší možné období v CIA a on si sáhne na dno svých sil.

Čestný dluh představuje neskutečnou fantazii vizionáře Clancyho, když zde odstartuje obchodní válku mezi USA a Japonskem, která odsoudí Jacka k úloze, kterou nikdy nechtěl. Přímé následky činu, jenž šokuje Spojené státy i celý svět, se řeší hned v následující knize Z rozkazu prezidenta, kde musí Jack čelit nejen biologické válce, ale najít v sobě sílu opět zachránit celou zemi, tentokrát už všem na očích.

Duhové šestce si od tohoto údělu může na chvíli odpočinout, protože zde se záchrany světa a boji proti terorismu chopí John Clark s Dingem Chavezem a jejich mezinárodní protiteroristickou jednotkou. Musí se dostat na kloub velkému spiknutí, které všem vyrazí dech. Závěrečnou knihou v „původní“ sérii je Medvěd a drak, kde se špion ze CIA dostane k záznamům čínského politbyra, které má dobyvačné choutky a mlsně se poohlíží po svém severním rudém sousedovi. Ale novodobé Rusko, ač má spoustu problémů, má teď za kamarády USA, takže čínský drak to nebude mít jednoduché. Jako vždy se dočkáme Clancyho příznačných popisů akce a bitev, které nenudí ani ty, kteří se o armádu nezajímají. Do děje ho totiž vtáhnou i postavy, jež zná i z předchozích knih a politické a špionské pletichaření.

Série touto knihou končí a další kniha Tygří zuby, nejslabší doslova i počtem stránek, je věnována Jackovu synu, Jacku juniorovi, který se spolu se svými bratranci vydává na hon na teroristy, a to pod záštitou tajné mezinárodní organizace zvané Univerzita. O těchto následných knihách, které napsal Clancy s dalšími autory, jež píší i další knihy, které vychází po jeho smrti, si povíme příště.

Foto: BBArt

Diskuze /1

No.R.Ma

těším se !

26.8.2018 | 12:16:00
Chceš taky něco napsat? Registruj se nebo se !

Stav titulků

Epizoda S02E08: Strongman

cz100%
DOKONČENO


Titulky pro vás připravují: @gongis, @Maty9, @Laisobel a @Lucifrid


PODPOŘTE PŘEKLADATELE

Chcete-li podpořit překladatele Jacka Ryana a poděkovat jim za jejich práci na titulcích, můžete tak učinit zde. Moc vám děkujeme. PayPal máme společný, takže pokud nám dáte vědět, za který seriál přispíváte, budeme vám vděční.

Třetí řada

Amazon objednal třetí řadu Jacka Ryana

Amazon objednal třetí řadu Jacka Ryana

Šéfka Amazon Studios Jennifer Salke dnes oznámila, že Jack Ryan se dočká třetí řady. S ohledem na úspěch první řady a příběh a námět té druhé nevidí důvod, proč nenatočit více epizod.

Reklama

Kdo je Jack Ryan?

Vše, co byste měli vědět o Jacku Ryanovi

Vše, co byste měli vědět o Jacku Ryanovi

Se seriálovým Jackem Ryanem se setkáme již za týden, takže nastal čas si zopakovat, co o seriálu víme a co od něj můžeme čekat.

Reklama

Momentky

Momentky

Ryanovky

Představujeme: Knižní série Ryanverse

Představujeme: Knižní série Ryanverse

Tom Clancy otevřel v roce 1984 svým Honem na ponorku čtenářům z celého světa knižní vesmír plný špionů, tajných služeb, armádních operací, politiky a hlavně nám představil jednoho úplně obyčejného analytika, který se proti své vůli často stává hrdinou.

Hlídejte si nás